Záhradníctvo

Prečo moja hosta nekvitne? Tu sú 4 z možných dôvodov!

Hostas, stále známy ako hosta alebo ľalie srdcové, sú nádherné dekoratívne listové rastliny s ľahkou starostlivosťou na tienisté a čiastočne zatienené miesta. Vytvárajú veľké kopy efektných listov, ktoré rýchlo vyplnia medzery v záhrade, a ich kvetinové hroty priťahujú včely a iné opeľovače. Napriek tomu, že populárne trvalky sú vo všeobecnosti považované za veľmi ľahko pestovateľné, existujú určité podmienky, ktoré môžu spôsobiť, že hostitelia nekvitnú. Tu vysvetľujeme, prečo.

Kedy hostesky kvitnú?

prečo moja funkie hosta nekvitne

Väčšina hostiteľov pestuje kvety. V závislosti od odrody sa tieto objavujú v lete a na jeseň. Existuje aj niekoľko odrôd hosta, ktoré neprodukujú kvety, ale sú oveľa vzácnejšie.

Odborníci odporúčajú skombinovať niekoľko rôznych odrôd, ktoré v posteli kvitnú v rôznych časoch vedľa seba. Takto môžete mať pekný, dlhý kvitnúci záhon.

Títo hostitelia sa dajú úžasne kombinovať:

  • Krásna Záhradná Funkia „Elegans“ kvitne od júna do júla
  • Patriot kvitne od júla do augusta
  • „Voňavá modrá“ a „Honeybells“ kvitnú od konca leta do jesene. Väčšina odrôd Hosta plantaginea kvitne v auguste.

Farby kvetov hosta

Po odkvitnutí odrežte hostiteľa

Kvetinové farby hosty sa pohybujú od bielej po ružovú, levanduľovú, fialovú a purpurovú. Kvety môžu byť zvonka purpurové a zvnútra biele, biele s levanduľovými pruhmi alebo škvrnité biele a purpurové. Existujú stovky jedinečných variácií. Užitočné organizmy sa cítia magicky priťahované týmito farebnými kvetmi. Tiež radi pijú nektár zo zvončekovitých kvetov hostov.

Ako dlho vydržia kvety hostas?

hosta s bielymi kvetmi

Každý jednotlivý kvet hosty netrvá dlho. V skutočnosti spravidla trvajú iba jeden deň. Hosta však môže mať na každom stonke kvetu 50 a viac kvetov. Tieto kvety sa neotvárajú všetky súčasne, ale skôr niekoľko dní až týždeň.

Každá jednotlivá rastlina hosta môže v každom období kvitnutia vyvinúť niekoľko stoniek kvetov. Za ideálnych podmienok sa dokonca vyvinie okolo 10 stoniek kvetov. Celkovo tento cyklus kvitnutia trvá asi 4 týždne. Aj keď sú samotné kvety krátkodobé, môžete sa z nich tešiť dlho.

Čo robiť po odkvitnutí?

hosta biely kvet

Akonáhle každý kvet na stonke zvädne, treba ho odrezať. Odstrčte listy nabok a stonku prerežte čo najbližšie k materskej rastline. Týmto spôsobom nedochádza k žiadnemu efektu vankúšika zo všetkých odrezaných stoniek.

To zabraňuje stonke produkovať semená a tiež podporuje produkciu nových kvetov.

Možno si hovoríte: „Čo keď chcem, aby moja funkia produkovala semená?“ A je to v poriadku, ak tak urobíte, ale pamätajte, že rastliny, ktoré zo semien vypestujete, budú veľmi odlišné od tých, ktoré budú materskou rastlinou. Hostu rozmnožíte a omladíte najlepšie tak, že ju rozdelíte.

Hosta kvitne každý rok?

funkie hosta doba kvitnutia v lete

Áno, mali by kvitnúť každý rok.

Ak tento koncept nepoznáte, nie každá rastlina kvitne každý rok. Niektoré rastliny, napríklad dvojročné rastliny, vyvinú ružicu listov iba v prvom roku a kvitnú až v nasledujúcom roku. Hosta však nemá dva roky.

Mali by kvitnúť každý rok v rovnakom čase. Ak vaša rastlina kvitla prvý rok a budúci rok nekvitne, je pravdepodobne ďalší problém.

Čo robiť, ak hosta nekvitne

hosta vo vedre nekvitne

Takže viete, že ste zasadili kvitnúcu odrodu hosta a jej typické obdobie kvitnutia prichádzalo a odchádzalo. Existuje niekoľko dôvodov, prečo vaša hosta nekvitne.

1. Práve bol vysadený

hosta im kübel vyvíja na jar nové listy

Zasadili ste tento rok hostu? Ak je to tak, je možné, že si rastlina na nové miesto stále zvyká a tento rok sa neobťažovala s produkciou kvetov.

Z času na čas sa to stane. Transplantácia na nové miesto je stresujúca. Možno ste zasadili rastlinu tak, ako by normálne kvitla, a bola pri tom narušená.

2. Zem nie je dostatočne bohatá na živiny

Funkia hosta nekvitne prečo

Všetkým druhom hosta sa darí v bohatej, hlinitej pôde. Vylepšite chudobnú záhradnú pôdu organickým kompostom a 7 až 10 cm vrstvou mulča okolo rastlín hostiteľa, aby ste zvýšili živiny a udržali vlhkosť v pôde. Hoste sa darí v pôde, ktorá je rovnomerne vlhká, ale nie podmáčaná alebo mokrá. Ideálne pH pôdy je 6,5 až 7,5.

Hostas prihnojte na jar a v lete, ale v auguste zastavte hnojenie, aby rastliny stvrdli, než príde chladné počasie. Použite vyvážené hnojivo (NPK 10-10-10), ktoré je vhodné pre rastliny okrasného lístia. Na začiatku jari používajte dlhodobé granule, po ktorých nasleduje v polovici leta vo vode rozpustné, vyvážené hnojivo. Postupujte podľa pokynov na použitie na štítku v závislosti od veľkosti, množstva a veku vašich rastlín hosta.

3. Hostiteľ nedostáva dostatok vody

Funkia v tieni s fialovými kvetmi

Príliš veľa vody môže dokonca spôsobiť hnilobu oddenkov (ploché, horizontálne korene). Hostia potrebujú asi 2 cm vody týždenne. V prvom období rastu mladej rastliny vo vašej záhrade polievajte 2 až 3 krát týždenne, je lepšie ju zalievať energicky a hlboko až ku koreňom. Ak sa vaša hosta už etablovala alebo je vo vašej krajine rok alebo dva, za suchého počasia výdatne zalievajte raz týždenne..

4. Vaša hosta nedostáva dostatok slnka

hosta nekvitne v plnom tieni

Môžete si povedať: „Počkaj chvíľu … Myslel som si, že hostasy sú tieňové rastliny!“ Hostas majú radi tieň, ale nie príliš hlboký tieň. Toto je bežná mylná predstava. Na výrobu kvetov stále potrebujete slnečné svetlo. Skutočne to potrebuje každá rastlina. Preto mnohé rastliny, ktoré vidíte v úplnom tieni, ako papradie, nekvitnú.

Hodina alebo dve priameho slnečného svetla alebo niekoľko hodín filtrovaného slnka robia rozdiel. Ideálne miesto by bolo s ranným slnkom a popoludňajším tieňom. Ak sú vaše rastliny v hlbokom tieni, nemusia sa im vytvárať kvety a namiesto toho sa zameriavajú na šírenie svojich listov. Ak máte Hosta pod hustými stromami rastú, zistite, či existujú vetvy stromov, ktoré môžete odstrániť, aby presvitalo svetlo.

Aká hosta má voňavé kvety?

Ktorá hosta má voňavé kvety?

Niektoré kvety hosty sú veľmi voňavé! Najznámejším druhom voňavých hostiteľov je hosta plantaginea. Výstižne sa mu hovorí voňavá ľalia srdcového listu. ,Afrodita‚,‚guacamole, a,Takže SladkéSú tri veľmi voňavé hybridy H. plantaginea.

V opačnom prípade nie je také ťažké nájsť hostiteľov s voňavými kvetmi. Mnoho z nich má “Voňavý“na tvoje meno!

Tu je niekoľko voňavých odrôd hostiteľa:

  • Voňavé zlato – Ako naznačuje názov, táto odroda má zlatožlté listy a voňavé, belavo-levanduľové kvety.
  • Voňavá modrá -Táto kráska má modrozelené listy v tvare srdca a voňavé svetlofialové kvety.
  • Voňavá kytica – Jedná sa o jablkovo zelenú odrodu s nápadnými žltými okrajmi listov. Kvety sú biele a purpurové a majú fantastickú vôňu.
  • Letná vôňa je ďalšou pestrou a tiež veľmi rýchlo rastúcou odrodou. Listy sú tmavozelené s krémovo bielymi okrajmi. Tmavé kvety levandule vydávajú na konci leta nádhernú vôňu.

Funkia Hosta s voňavými levanduľovo-bielymi kvetmi