Záhradníctvo

Postavenie slnečných hodín v záhrade – návod a tipy na stavbu

Slnečné hodiny v záhrade -budovanie-veľký-človek-ukazovateľ-miera

V lete alebo keď je vonku počasie stále príjemnejšie, ľudia radi trávia čas v záhrade a realizujú vzrušujúce outdoorové projekty. Zaujímavé investície, ktoré sú relatívne bezchybné, zvládnete rýchlo aj neskúsenými rukami. Jeden domáci Slnečné hodiny v záhrade je rozhodne nielen vzrušujúce pre pozorovateľa, ale je aj tvorivou činnosťou pre hobby záhradníka.

Slnečné hodiny v záhrade – vzrušujúci projekt pre domácich majstrov

Slnečné hodiny v záhrade -budovanie-piesok-dovolenka-jednoducho-jar

Slnečné hodiny opisujú deti v piesku a je takmer rovnako ľahké postaviť si vlastné ako také. Aby sa však ukázal presný čas, sú potrebné matematické aj astronomické znalosti, môžete však žiť s menšími odchýlkami niekoľkých minút. Jedna vec je však veľmi dôležitá – poznať zemepisnú šírku a dĺžku miesta, kde sa budú hodinky používať.

Vyrobte si vlastné slnečné hodiny v záhrade – navrhnite s rastlinami

Slnečné hodiny v záhrade -budova-okrúhly-záhradný-dizajn-rastliny-kvety

Najjednoduchším variantom slnečných hodín je navrhnúť ho na stenu otočenú na juh. V opačnom prípade potrebujete iba východiskový bod a ukazovateľ. Časy si môžete označiť, ako sa vám páči. Bolo by veľmi nápadité pre kreatívny záhradný dizajn navrhnúť rastliny ako ciferník a postaviť ukazovateľ z veľkej tyče podľa rozmerov požadovaného systému..

Postavenie slnečných hodín v záhrade – jednoduchý návod

slnečné hodiny-stavba-záhrada-návod-maľba-kvetináče-čísla

Ďalším remeselným nápadom pre slnečné hodiny v záhrade je vytvoriť ich pomocou kvetináčov a rastlín. Nezabudnite, že hodiny ukazujú čas od 6. do 18. hodiny a pripravte si 12 kvetináčov. Môžete ich ľubovoľne zafarbiť a ozdobiť číslami od 6 do 18.

Postavte v záhrade slnečné hodiny s kvetináčmi

Slnečné hodiny v záhrade-návod na stavbu-kvetináč.pointer-červená-kreatíva

Rozhodnite sa na vhodnom mieste, kde nie je žiadny tieň a je dobre viditeľný zo všetkých strán. Presnú veľkosť slnečných hodín si určujete sami a podľa toho volíte ostatné prvky podľa veľkosti. Na ukazovateľ je potrebná palica z dreva alebo kovu. Je umiestnená buď vzpriamene v strede, alebo môže byť trojuholníková a umiestnená priamo na povrch.

Dizajnové slnečné hodiny v záhrade s črepníkovými rastlinami

slnečné hodiny-záhrada-návod na stavbu-kvetináče-rastliny-číslice

Prvky, ktoré čísla ukážu, sú také veľké, že vzdialenosť medzi nimi je niekoľko centimetrov, v závislosti od ich veľkosti. Pre slnečné hodiny v záhrade by bolo vhodné zapojiť do návrhu črepníkové rastliny a navrhnúť ich spolu s nimi.

Postavte na záhrade slnečné hodiny – urobte z tanierov kruh

Slnečné hodiny-záhradná-stavba-návod-taniere-kruh-farba

Keďže slnečné hodiny budú ukazovať čas od 6. do 18. hodiny, potrebujete obdĺžnikový alebo okrúhly povrch, ktorý sa používa iba do polovice. V našom prípade je nakreslený veľký kruh a do stredu je položený kvetináč s ukazovateľom. Nakreslí sa horizontálna čiara predstavujúca západo-východnú čiaru a zvislá čiara-severo-južná čiara.

Postavte v záhrade slnečné hodiny a ozdobte ich črepníkovými rastlinami

slnečné hodiny-záhradná-stavba-návod-kvetináče-číslo-rastliny

6. a 6. hodina sú v zásade na priamke, ktorá nie je v skutočnosti horizontálna, ale je posunutá o 7,8 °. Keď sú určené tieto časy, môžu byť určené a označené aj ostatné. Slnko sa pohybuje o 15 ° za hodinu a počty hodín sa posúvajú k sebe. Potom by vzdialenosť medzi číslicami mala byť presne 15 °.

Postavte si slnečné hodiny v záhrade z dreva sami – návod

slnečné hodiny-záhradná-stavba-návod-drevo-materiály-diy-uhlomer

Je to samozrejme jednoduchšie, ak sú štandardy nižšie alebo ak pripravíte menšiu schému. Najdôležitejšie je presne určiť východiskové body-sever-juh a západ-východ. Vzdialenosť 15 ° môžete ľahko vypočítať pomocou uhlomera. Ak chcete umiestniť hodiny na vzdialenosť, nakreslite uhlové čiary presne ďalej. Ako presne vaše slnečné hodiny ukážu čas, závisí od presnosti výpočtov, rozmerov a pracovných krokov.

Nakreslite schému slnečných hodín pomocou uhlomeru

Slnečné hodiny-stavba-záhrada-návod-meranie-stupňov-uhlov

Vytvorte schému na kus papiera a potom, keď urobíte presne správnu vec, preneste výsledky na tabuľu. Uistite sa tiež, že ranné hodiny sú v ľavej polovici tabule a označujú letný čas.

Postavte si na záhrade slnečné hodiny – urobte si vopred plán

slnečné hodiny-záhradná-stavba-návod-smer-stupeň-uhol

Ďalším variantom indikátora by bolo pripevnenie trojuholníka s uhlom 52 ° na dosku. Mal by prebiehať presne nad stredovou čiarou, 12. hodinou a osou západ-východ. Uhol 52 stupňov zodpovedá zemepisnej šírke v Berlíne, preto by mal mať pre polohy rôzne hodnoty.

Postavte v záhrade drevené slnečné hodiny – palicu na ukazovák

slnečné hodiny-záhradná-stavba-návod-ukazovateľ-drevo-kutilstvo

Ako materiál na ukazovátka je vhodná aj tenká tyč z kovu alebo dreva. Mal by byť pripevnený alebo ohnutý v uhle 54 stupňov k doske alebo povrchu.

Správne umiestnite slnečné hodiny do záhrady

Slnečné hodiny-záhradná-budova-návod-drevený-ukazovateľ-uhlomer-doska

Ak ste sami vyrobili slnečné hodiny do záhrady, stojí za to použiť materiály odolné voči poveternostným vplyvom. Ak ste sa rozhodli pre drevené slnečné hodiny, nezabudnite drevený materiál naimpregnovať a čísla buď vygravírovať alebo naniesť vodotesnou farbou.

Kreatívne nápady pre slnečné hodiny v záhrade aj vonku

slnečné hodiny-záhradná-budova-návod-street-art-pouličné značky-dlažba

Slnečné hodiny je možné vidieť aj na verejných priestranstvách. Kreatívni pouliční umelci interpretujú dlho známy ukazovateľ času novými, neobvyklými spôsobmi. Dopravná značka alebo snáď semafor slúži ako indikátor a ukazuje približne čas na dlažbe.

Slnečné hodiny na fasáde domu – atraktívne a praktické

slnečné hodiny-záhradná-budova-budova-fasáda-rám-okno

Ak je fasáda vášho domu otočená na juh, je obzvlášť výhodné umiestniť tam slnečné hodiny. To nielen ozdobí dom zvonku, ale bude mať aj praktické využitie.

Vyrobte si sami z dreva jednoduché slnečné hodiny – kreatívne nápady

slnečné hodiny-záhradná-stavba-drevo-sekera-trávnik-drevené koleso

Početné kreatívne nápady pre slnečné hodiny slúžia ako dekoratívne prvky pod holým nebom. Vlastné ukazovatele času, ktoré neukazujú čas presne alebo aspoň nie správne, ale skôr ukazujú rytmus života, fungujú ako záhradné dekorácie. Inšpirujte sa ním a vyrobte si taký, ktorý si založíte vonku.

Kreatívny Slnečné hodiny v záhrade – ľudská postava ako ukazovateľ

slnečné hodiny-záhradná-stavba-muž-ukazovateľ-kamene-trávnik

Ak sú navrhnuté obrovské slnečné hodiny, dokonca aj ľudská postava by mohla slúžiť ako indikátor. Správny počiatočný bod by mal byť pevný a vrhať tiene na čísla, keď svieti slnko. Skvelý nápad, ktorý by ste mohli implementovať aj vo svojej vlastnej záhrade.

Vyrobte si vlastné slnečné hodiny v záhrade z kameniny

slnečné hodiny-záhradná-stavba-návod-pieskovec-klinec-čísla

Slnečné hodiny vyrobené na pieskovcovej doske pôsobia veľmi autenticky. Úplné podrobné pokyny nájdete vo videu nižšie. Ako indikátor slúži hrdzavý klinec, ktorý je zatlčený do kamennej dosky pod uhlom 53 stupňov.

Stavba slnečných hodín v záhrade – jednoduchý video návod

* Kompletný návod na stavbu slnečných hodín v záhrade s črepníkovými rastlinami nájdete sami. tu