Záhradníctvo

Hoya Kerrii – Tipy na starostlivosť a rozmnožovanie rastliny srdcového listu

Rastlina Hoya Malý miláčik darček milovanej osoby

Hoya Kerrii je vďaka šťavnatým listom v tvare srdca skvelým darčekom pre priateľku, mamu alebo iného blízkeho. Rastlinu srdcového listu, nazývanú aj porcelánový kvet, voskový kvet alebo malý miláčik, tiež ľahko udržíte ako izbovú rastlinu. Na trhu sa rastlina často predáva ako jediný list v tvare srdca v malom kvetináči. Táto roztomilá malá odnož zostane rovnaká niekoľko mesiacov alebo dokonca rokov, ale ak je to pohodlné, môže sa z nej nakoniec stať stredne veľká závesná rastlina..

Okrasné mini črepníky Hoya Kerrii Variegata v tvare srdca

Rastlina pochádza z trópov juhovýchodnej Ázie a najlepšie sa jej darí vo vnútri v Nemecku. Dá sa však pestovať vonku v teplom, miernom podnebí. Ak milujete sukulenty, môžete mať Hoya Kerrii ako izbovú rastlinu. Polieva sa zhruba každé dva týždne a ukazuje sa aj vtedy, keď potrebuje vodu – listy sa pokrčia.

Prehľad dôležitých vecí o Hoya Kerrii

Rastliny Hoya Kerrii zanechávajú tvar srdca

Botanický názov: Hoya Kerrii (syn. Joya obovata var. Kerrii)

Bežné názvy: Rastlina listu srdca, rastlina srdca, miláčik

Teplota: Ako izbovú rastlinu ju možno pestovať kdekoľvek. Vonku najlepšie rastie v miernom podnebí s minimálnou teplotou okolo 15,6 stupňa Celzia. Niektorí odborníci tvrdia, že veľké rastliny sú mrazuvzdorné.

Požiadavka na vodu: Nízka až stredná (polievajte iba vtedy, ak je pôda suchá); darí sa mu v dobre priepustnej pôde

Svetelná požiadavka: Plné slnko do čiastočného tieňa; Vyhnite sa priamemu slnečnému žiareniu

Veľkosť: V tropickom podnebí môžu rastliny dorásť až do 3,5 metra alebo vyššie. Pri pestovaní v kvetináčoch často zostanú oveľa menšie.

Výhody a pozitívne vlastnosti: Rovnako ako ostatné izbové rastliny, aj rastlina hoya môže zlepšiť kvalitu vzduchu.

Listy a kvety: Stále zelené lístie. Keď sa rastlina vyvinie do dospelosti, vytvorí malé biele kvety s hnedými tyčinkami.

Ktoré miesto je najlepšie pre Hoya Kerrii?

Rastlina Hoya Kerrii kultivuje prerezávanie, množenie

Rastlinám srdcového listu sa vo vnútri darí na plnom slnku alebo v čiastočnom tieni. Napríklad v blízkosti slnečného okna za tenkou záclonou. Môžete tolerovať menej nepriameho svetla, ale malé rastliny (alebo odrezky listov) budú takto rásť ešte pomalšie.

Nevystavujte rastlinu priamemu slnečnému žiareniu, napr. B. na okne orientovanom na juh v horúcom byte. To môže spôsobiť spálenie mäsitých listov.

Ako usporiadať rastlinu

Rastlinné kvetináče Hoya Kerrii Kapradiny usporiadajú izbové rastliny

Rezne srdcových listov pôsobia veľmi roztomilo v kombinácii s malými sukulentmi milujúcimi slnko. Na dobré usporiadanie rastlín môžete použiť skupinu piatich alebo viacerých malých sukulentov (napr. Echeveria), haworthie, hrachu a jednu alebo dve rastliny Hoya Kerrii. Tieto strihajú jemnú postavu pozdĺž krbovej rímsy alebo na nástennú policu.

Detail kvetu rastliny Hoya Kerrii

Hoyas rastú veľmi pomaly a vyvíjajú sa do visutých rastlín. Ponechávajú si však listy v tvare srdca. Vhodnou pomôckou na lezenie môžete črepníkovú rastlinu vycvičiť na malú sochu.

Vonku v teplom podnebí môžu hoyy dosahovať výšky viac ako 3,6 metra a často sú zavesené o plot alebo stenu. V lete rastliny produkujú krásne biele kvety s hnedými tyčinkami.

Hoya kerrii Variegata zelené žlté listy v tvare srdca

Hoya Kerrii je skvelý nápad pre niekoho, kto chce darovať niečo iné ako kyticu kvetov. Ak je obdarovaný už fanúšikom Hoya, vyskúšajte pestrú odrodu Hoya Kerrii „Variegata“. Má rovnaké zelené listy v tvare srdca, ale lemované krémovo bielym pruhom.

Tipy na starostlivosť o Hoya Kerrii

Závesná rastlina Hoya Kerrii Srdcový list Závesná rastlina

Rastline listu srdca sa darí v dobre priepustnej pôde (piesočnaté až hlinité) a vyžaduje si relatívne malú starostlivosť. Vrstva expandovanej hliny na dne hrnca zaistí optimálne odvodnenie. Plánujte polievať svoje rastliny zhruba každé dva týždne, aby medzi tým pôda úplne vyschla. V zime sa rastliny môžu bez vody zaobísť aj dlhšie. Podobne ako sukulenty, Hoya Kerrii má mäsité listy, ktoré zadržiavajú vodu.

Izbová rastlina Hoya Kerrii zelené listy v tvare srdca

Ako už bolo spomenuté, odrezky listov Hoya (listy v tvare srdca, ktoré sú zapichnuté v kvetináčoch) rastú veľmi pomaly. Tento proces môžete trochu urýchliť pridaním vo vode rozpustného hnojiva do závlahovej vody na jar a v lete. Ak prihnojíte počas vegetačného obdobia, veľké rastliny Hoya budú rásť rýchlejšie a vyprodukovať viac listov. Mäsité listy môžete tiež každú chvíľu utrieť vlhkou handričkou.

Propagate Hoya Kerrii – Ako to funguje:

Hoya Kerrii odnože rezanie štrku mini hrniec

Mladá rastlina sa skutočne vyvíja z rezu listov. Ak teda máte veľkú rastlinu s veľkým počtom listov, môžete z odrezkov pestovať viac rastlín. Takto to chodí:

1. Ostrým, čistým nožom odrežte list so stonkou.

2. Narezaný list dajte na miesto mimo priameho slnečného žiarenia a nechajte rezaný povrch zaschnúť a vytvorte hustú kožu – zvyčajne to trvá niekoľko dní..

3. List zasadte do malej nádoby s kaktusom a šťavnatou pôdou. List v tvare srdca prilepte vertikálne, stonkovou stranou nadol, do pôdy.

4. Mierne zalievajte každý týždeň alebo každé dva týždne.

Odnože Hoya Kerrii znásobujú štrk v tvare srdca

Všimnite si, že môže trvať celú večnosť, kým odrezky Hoya ukážu svoj prvý rast. Ak odnož po zaliatí zožltne alebo sa scvrkne, pravdepodobne to neprežilo. Ak malý list v tvare srdca zostane zelený a zdá sa, že je v zásade nezmenený, potom sa zakorenil. Po roku alebo viac môže vytvárať nové výhonky a listy, z ktorých vyrastie mladá rastlina.

Rastlina srdcového listu Hoya Kerrii ako darček na Valentína

Ak máte bujnú závesnú rastlinu, než by ste v kvetináči pestovali list v tvare srdca, je najlepšie pri nákupe hľadať polozrelú rastlinu. Ako už bolo spomenuté, na malé odrezky v tvare srdca môžete dlho čakať.