Vlasy a účesy

Recepty na vlasy z ľanových semienok – Takto rovné a kučeravé vlasy získajú lesk a potrebnú starostlivosť

Ľanové semienko na použitie v vlasoch ako gél alebo kondicionér na vlasy s receptami

Každý, kto má v dome ľanové semienko, môže byť šťastný. Pretože semená môžu obohatiť oveľa viac ako len müsli. Zrná, ktoré sa na prvý pohľad môžu zdať nenápadné, sa môžu rýchlo zmeniť na perfektný stylingový a ošetrujúci výrobok. Dnes by sme vám chceli predstaviť pozitívne zložky ľanového semena a spôsob, akým ich môžete použiť pri starostlivosti o vlasy, spolu s niekoľkými receptami s ľanovými semienkami na vlasy. Z tohto prírodného produktu budete zaručene tak nadšení, že odteraz už nebudete semienka používať len na zdravú výživu.

Ľanové semienko na vlasy a telo – čo v ňom je?

Superfood ľanové semeno na úpravu a úpravu vlasov

Ľanové semienka patria medzi takzvané superpotraviny. To znamená, že majú obzvlášť veľké a pestré množstvo dobrých prísad, ktoré môžu mať pozitívny vplyv na naše zdravie. Maličké semienka sú okrem esenciálnej vlákniny bohaté aj na omega-3 mastné kyseliny, ktoré majú protizápalové účinky, a na antioxidanty, ktoré slúžia na dosiahnutie hormonálnej rovnováhy. Okrem toho existujú bielkoviny, vrstva hlienu, ktorá čistí žalúdok a črevá, ktorá vzniká pri trávení, horčík, železo, zinok, síra a draslík

Ľanové semienka majú pre telo mnoho dobrých živín

Všetky tieto veci nielen posilňujú imunitný systém, ale sú prospešné aj pre svaly a krv tým, že zvyšujú metabolizmus a zvyšujú prietok krvi. Pre ženy je tiež zaujímavé, že ľanové semienka vyrovnávajú rovnováhu estrogénu a zabezpečujú vylučovanie prebytočného estrogénu. To má preventívny účinok proti rakovine, ktorú okrem iného spôsobuje nadmerne vysoká hladina estrogénu, ktorý stimuluje rast prsníkov. Ale ľanové semienko je tiež veľmi užitočné pre vlasy a pokožku. Tento článok sme venovali konkrétne vašej hlave vlasov.

Ľanový gél na vlasy

Vytvorte si svoj vlastný vlasový gél z ľanového semena a vody

Komerčne dostupné stylingové výrobky zvyčajne nie sú pre vlasy zvlášť prospešné. Predovšetkým gély, lak na vlasy a pena môžu vlasy lámať a poškodzovať ich. Čo keby ste si namiesto toho vyrobili vlastný gél na vlasy z ľanových semienok a nepoužívali ho len na úpravu vlasov, ale zároveň sa o ne starali? Ľanový gél na vlasy je vyrobený jednoduchšie, ako by ste si mohli myslieť. Tu sú dva recepty:

Domáci gél vyrobený z ľanových semienok na vlasy ako lacný stylingový výrobok

 • 25 g ľanového semena
 • 200 ml vody

S týmto receptom, pomocou ktorého môžete ľanové semienko použiť na vlasy, je najlepšie začať večer. Vodu zmiešajte so semenami a nechajte ich cez noc nakysnúť, aby sa všetky dobré ingrediencie mohli uvoľniť do vody. Na druhý deň uvaríte obaja. Mala by tak vzniknúť konzistencia, ktorú poznáte z kúpených gélov na vlasy. Sami sa môžete rozhodnúť, aký pevný gél chcete, a potom hrniec vyberte z varnej platne. Gél získaný cez sito nalejte ešte horúci a dostatočne tekutý na odstránenie jadier. Gél zbierate do nádoby.

Stylingový gél s medom

Med ako vyživujúca zložka prírodného gélu z ľanových semien

 • 10 g ľanového semena
 • 250 ml vody
 • 1/2 čajovej lyžičky medu

Množstvo vody sa môže líšiť v závislosti od toho, ako uprednostňujete gél na vlasy. Čím je gél hustejší, tým ľahšie sa nanáša. Existuje však potom riziko, že sa po stylingu vytvoria pramene. Len experimentujte. Vložte ľanové semeno na vlasy spolu s vodou do hrnca a všetko varte 5 minút alebo kým zmes trochu nezhustne. Potom, ako v predchádzajúcom recepte, semená precedíme. Nezabudnite znova chytiť tekutinu. Nakoniec dajte medu gél a všetko spolu dobre premiešajte. Ak ste vegán, môžete namiesto medu použiť agávový sirup.

Gél na vlasy vyrobený z ľanového semena a medu sa stará o vlasy a tvaruje ich

Akonáhle sa ľanový gél na vlasy ochladí, môže sa použiť. Najlepšie to funguje po umytí vlasov, kým sú ešte vlhké. Pretože tento stylingový výrobok je možné uchovávať iba niekoľko dní (to platí pre oba recepty), môžete alternatívne naliať gél do formy na kocky ľadu a zmraziť ho. Každý večer (alebo ak je to potrebné) potom môžete vybrať požadovaný počet kociek z mrazničky a nechať ich cez noc rozmraziť. Potrebný gél z ľanových semienok na vlasy tak máte vždy po ruke.

Rýchlo pripravte ľanový gél ako prírodný produkt na starostlivosť o vlasy

Ďalšie možné prísady do gélu na vlasy z ľanových semienok:

 • Harmančekový čaj: Harmančekový čaj môžete použiť ako prísadu namiesto vody a je obzvlášť prospešný, ak vás trápi svrbivá, zapálená alebo bolestivá pokožka hlavy, pretože harmanček pôsobí protizápalovo. Táto liečivá rastlina je tiež antibakteriálna. Navyše táto zložka gélu z ľanových semienok poskytuje určitú tepelnú ochranu, keď si vlasy potom vyfénujete. Napriek tomu by ste sa nemali zaobísť bez dodatočného tepelného spreja, najmä ak si chcete vlasy narovnať žehličkou.
 • med: Med, ako sa používa v druhom receptúre, má veľa skvelých vlastností. Rovnako ako harmanček je antibakteriálny a protizápalový. Vďaka tomu je ideálny na zmiernenie svrbenia. Korienok vlasov je s jeho pomocou posilnený, pretože vlhkosť je možné uložiť vďaka vysokému obsahu cukru v mede. Vďaka tomu je možné obmedziť vypadávanie vlasov a stimulovať ich rast. Vlasom sa navyše dodá pekný lesk. Aby bol med skutočne prospešný, mali by ste zvoliť ekologický výrobok, ako napríklad ľanové semienko na vlasy. Med musí byť surový a nesmie byť pasterizovaný.
 • Gél z aloe vera: Tento gél zvlhčuje vlasy, upokojuje svrbenie a podráždenú pokožku hlavy.
 • Esenciálne oleje: Sú veľmi užitočné, ak chcete, aby aj váš ľanový gél pekne voňal. Niektoré oleje majú dokonca konzervačný účinok, vďaka ktorému váš gél vydrží dlhšie. Patria sem oleje vyrobené zo škorice, citrónu, rozmarínu, nechtíka, levandule a ružového oleja. Poskytujú tiež vlasom a pokožke hlavy ďalšie živiny.

Ľanový kondicionér na vlasy

Urobte plákanie ľanového semena a úpravu vlasov v jednom

 • 3 lyžice ľanové semienko
 • 1 liter vriacej vody

Kondicionér na ľanové semeno nechajte najlepšie cez noc, aby sa živiny a vitamíny rozšírili po vode. Za týmto účelom sa ľanové semienko naleje do vriacej vody a jednoducho sa nechá stáť. Semená by sa mali znova odstrániť pomocou sita, pričom tekutinu zozbierajte do akejkoľvek nádoby, ktorú je možné čo najlepšie uzavrieť. Kondicionér sa vmasíruje do vlhkých vlasov a pokožky hlavy bezprostredne po šampónovaní a nemusí sa znova opláchnuť. Ak vám na vlasy zostane nejaký kondicionér, môžete ho zmraziť. Ľanový kondicionér je tiež výživnou kúrou na ľanové vlasy.

Ľanové semeno pre kučeravé vlasy

Udržujte a zvýraznite kučery ľanovým gélom pre lesklé vlasy

Ľanové semená sú skvelé pre rovné vlasy, ale majú veľký vplyv aj na kučery, pretože im dodajú potrebnú vlnu a zvýraznia ich prirodzenú štruktúru. Najlepšie je použiť domáci ľanový gél, ktorý vmasírujete do mokrých (nie uterákom sušených) vlasov. Môžete si za to vziať štedrú sumu. Ľanový gél na vlasy rovnomerne a opatrne rozotrite po celej dĺžke vlasov. Potom nechajte vlasy prirodzene uschnúť alebo môžete použiť sušič vlasov s difúzorom. Jednotlivé pramene dostanú film gélu, ktorý ich obklopuje. Ak sa vám tento efekt nepáči, môžete konečne suché vlasy opäť dôkladne premiesiť (alebo rozčesať) rukami, aby ste sa tohto filmu zbavili. Potom budú kučery vyzerať prirodzenejšie.