Veľká noc a jar

Čo jete na Veľkú noc? 16 typických veľkonočných dezertov z celého sveta

čo jete na Veľkú noc tradičné veľkonočné dezerty

Obľúbený veľkonočný sviatok sa blíži a všetci naň netrpezlivo čakáme. Rovnako ako Vianoce, aj Veľká noc je sviatok s mnohými tradíciami. Niektoré sú bežné po celom svete, zatiaľ čo iné sú typické iba v niektorých krajinách. To samozrejme platí aj pre plnú paru na veľkonočnú večeru. A čo jete po celom svete na Veľkú noc? Zvlášť tradičné dezerty vykazujú v rôznych krajinách veľké rozdiely. Okrem typického veľkonočného chleba z kysnutého cesta, ktorý v tejto krajine poznáme, existuje mnoho ďalších dezertov, ktoré zaujmú svojim vzhľadom a chuťou. Ste zvedaví na veľkonočné tradície jedla vo zvyšku sveta? V článku predstavujeme typické dezerty, ktoré sa na celom svete pripravujú na Veľkonočnú nedeľu alebo počas pôstu.

Čo jete na Veľkú noc v Taliansku??

čo jesť na Veľkú noc Taliansko veľkonočný dezert pastiera napoletana kandizované ovocie

Taliani sú rovnako obľúbení pre svoje chutné pečivo ako pre svoju pizzu. Tradične na Veľkú noc v Taliansku sa pripravujú rôzne veľkonočné chleby a koláče, ktoré sú na festival ako stvorené. Okrem svetoznámeho panettone existuje ešte niekoľko ďalších pochúťok, ktoré sa tam nazývajú typické veľkonočné jedlá.

Pastiera Napoletana

Typickým veľkonočným koláčom z Talianska je Pastiera Napoletana. Ako naznačuje názov, je to recept z regiónu Kampánia, ktorý je po stáročia typickým veľkonočným dezertom v každej neapolskej rodine. Koláč je pripravený zo syra ricotta, vajec, mlieka, Granno Cotto (varenej pšenice), kandizovaného ovocia a rôznych príchutí ako napr. B. Vanilka.

Cassata alla siciliana

čo jesť na veľkonočné veľkonočný dezert taliansko cassata koláč

Cassata je tradičný sicílsky veľkonočný dezert, ktorý sa podáva aj na svadbe. Je to vrstvový koláč so sušienkovými základmi namočenými v likéri a kréme z ricotty a cukru. Koláč je potretý polevou a ozdobený marcipánom a kandizovaným ovocím, ktoré sa niekedy používajú ako plnka.

Sicílsky veľkonočný chlieb

čo jesť na Veľkú noc Sicílsky veľkonočný chlieb Taliansko Chorvátsko

Tento sicílsky veľkonočný chlieb je veľkonočnou tradíciou v severnom Taliansku a Chorvátsku. Podáva sa s espressom na raňajky a kuchyňa pri príprave nádherne sladko vonia. Tradičný veľkonočný chlieb pozostáva z cesta s vajíčkami, ružovým olejom a strúhanou pomarančovou a citrónovou kôrou.

Colomba di Pasqua

čo jesť na Veľkú noc Taliansko colomba di pasqua veľkonočný chlieb holubica tvar

V Taliansku nie sú žiadne veľkonočné oslavy bez Colomba di Pasqua. Sladký chlieb je tradične známy na Veľkú noc a predovšetkým pre svoj zvláštny tvar: holubica s roztiahnutými krídlami. Chuťovo pripomína panettone a v skutočnosti ho pripravuje rovnaká spoločnosť. Zvláštny tvar symbolizuje zmierenie a kresťanstvo – ideálny pre veľkonočný dezert.

Čo jete na Veľkú noc v Španielsku? Torrijas sú španielski chudobní rytieri

čo jesť na veľkonočné jedlo tradičné španielsko torrijas

Typickým dezertom pre pôst v Španielsku sú takzvané torrijas. Ide o variáciu na klasický recept pre chudobných rytierov, ktorý je v Španielsku považovaný za tradičný dezert od Zeleného štvrtka do Veľkej soboty. Na zjemnenie jedla sa často používajú rôzne sladké omáčky alebo zmrzlina.

Typické veľkonočné jedlo v Británii: teplé krížové buchty

čo jesť na Veľkú noc Veľká Británia Austrália Hot Cross Buns

Veľkonočnou tradíciou na Veľký piatok sú teplé krížové buchty. Podávajú sa vo Veľkej Británii, Írsku a Austrálii a sú pre Veľkú noc rovnako typické ako samotný Veľkonočný zajačik. Sladké závitky sa zvyčajne pripravujú z hrozienok a zdobia ich krížom z cesta..

Simnel torta

čo jesť na Veľkú noc veľká británia tortu z marcipánu

Dort Simnel je neoddeliteľnou súčasťou veľkonočného stola pre Britov a Írov. Typickým veľkonočným dezertom je klasický ovocný koláč plnený kandizovaným a sušeným ovocím. Zvláštnosťou je ozdoba koláča, ktorá má symbolický význam. Vrch koláča Simnel je vrstva marcipánu a na vrchu koláča je jedenásť guličiek marcipánu. Títo stoja za Ježišovými apoštolmi, samozrejme bez zradcu Judáša.

Čo jete na Veľkú noc v Poľsku? Typická babka

čo jesť na Veľkú noc tradične Poľsko babka miskový koláč

Babka je tradičný veľkonočný dezert v Poľsku s podivným názvom. V preklade „Babka“ znamená rovnako dobrá ako „babička“, pretože tvar pohárového koláča pripomína ženskú sukňu. Koláč je zvyčajne naplnený hrozienkami a pokrytý polevou.

Makowiec alebo makový koláč ako typický veľkonočný dezert v Európe

čo jesť s veľkonočnými dezertmi makowiec typický veľkonočný dezert Poľsko

Makowiec je koláč z poľskej kuchyne, ktorý je pripravený v tvare rolky. Skladá sa zo sladeného kvasnicového cesta naplneného makom, hrozienkami a kandizovaným ovocím. Veľkonočný dezert je známy aj pod rôznymi názvami v mnohých ďalších európskych krajinách: Makosh v Maďarsku, makový koláč v Nemecku a Rakúsku a Wienerbrød v Dánsku. Dezert sa tradične pripravuje na Veľkú noc aj na Vianoce.

Čo jete na Veľkú noc v Grécku? Grécke krehké sušienky Koulourakia

čo jesť na veľkonočné pečivo koulourakia grécko

V Grécku sa typické veľkonočné koláčiky nazývajú Koulourakia. Sú podobné nemeckým maslovým sušienkam a podávajú sa na Veľkonočnú nedeľu na raňajky alebo k popoludňajšej káve. Deti ich môžu namiesto kávy namočiť do mlieka.

Tsoureki

čo jesť na Veľkú noc východná Európa Grécko tsoureki kvasnicový veniec červené veľkonočné vajíčka

Tento tradičný veľkonočný dezert je gréckou interpretáciou kvasinkového venca na Veľkú noc. Uprostred pečiva sú umiestnené veľkonočné vajíčka červenej farby, ktoré symbolizujú Ježišovu krv. Tradičný kvasnicový veniec je tiež tradíciou na Veľkú noc v iných krajinách, ale vyskytuje sa pod rôznymi názvami: Chorek v Arménsku a Turecku, Kozunak v Bulharsku a Cozonac v Rumunsku.

Čo jete na Veľkú noc vo Fínsku? Kváskové pečivo Pulla

čo jesť na Veľkú noc Fínsko pulla veľkonočný chlieb typický

Kváskové pečivo je veľkonočnou tradíciou v mnohých krajinách sveta. Vo Fínsku sa pripravuje typická veľkonočná chlebová pulla so špeciálnou chuťou pochádzajúcou z aromatického kardamónu. Na ozdobu veľkonočných sušienok sa používajú strúhané mandle a práškový cukor.

Mammi

čo jesť na Veľkú noc Fínsko typický veľkonočný dezert mämmi sladový pudingový krém

Ďalším typickým veľkonočným dezertom vo Fínsku je Mämmi. Aj keď to nevyzerá tak chutne, sladový puding je skutočná pochúťka. Suroviny na výrobu pudingu sú voda, slad, pivovar, ražná múka, soľ, cukrový sirup a pomarančová kôra. Pred konzumáciou by mal veľkonočný dezert stáť niekoľko dní na chladnom mieste a byť strmý a konzumuje sa tiež studený. Ražnú chuť dezertu najlepšie doplní smotana, cukor alebo vanilková zmrzlina.

Čo jedia pravoslávni na Veľkú noc??

čo jesť na Veľkú noc ortodoxné Rusko kulitsch veľkonočný chlieb

V mnohých pravoslávnych krajinách, ako je Rusko, Bielorusko, Ukrajina, Rumunsko, Gruzínsko, Macedónsko, Moldavsko a Srbsko, tzv. Kulitsch pripravené a požehnané v kostole na Veľkú sobotu. Koláč sa skladá z kvasnicového cesta s množstvom vajíčok a rôznych korení, ako je muškátový oriešok, vanilka a kardamóm. Hotový Kulitsch zdobí pravoslávnych s polevou alebo práškovým cukrom.

Čo jete na Veľkú noc na Blízkom východe? Maamouly ako variácia veľkonočných sušienok

čo jesť na Veľkonočné libanon sušienky maamouls datle plnenie

Tento typický veľkonočný dezert z Blízkeho východu je malé krupicové pečivo, ktoré je zvyčajne plnené mandľami alebo datlami. Hotové sušienky poprášime práškovým cukrom. Pôvodný recept pochádza z Libanonu a v niektorých moslimských krajinách je známy aj pri iných náboženských príležitostiach.

Čo jete na Veľkú noc v Mexiku??

čo jesť na Veľkú noc v Mexiku tradičné veľkonočné jedlo dezert capirotada

Capirotada je typický veľkonočný dezert v Mexiku, ktorý sa neje na Veľkonočnú nedeľu, ale počas pôstu. Je to druh chlebového pudingu s náplňou z hrozienok a syra. Okrem toho je obvykle k dispozícii suché, kandizované a čerstvé ovocie, ako aj orechy, sušené kokosové a / alebo cukrové posýpky.