Vegánske recepty

Vyrobte si vegánsku salámu sami: Ideálne na pizzu, sendviče a ako párty občerstvenie

Z etických alebo ekologických dôvodov sa stále viac ľudí obracia na výživu rastlinného pôvodu. A hoci vegánska strava už nie je žiadnou novinkou, na trhu sa neustále objavujú novinky, ktoré napodobňujú potraviny živočíšneho pôvodu. Jedným z príkladov je vegánska saláma. Jedná sa o bezmasú alternatívu k pochúťke, ktorá by mala byť vzhľadom aj chuťou podobná tej klasickej. V článku odhalíme, z čoho je vegánska saláma vyrobená a ako si ju môžete vyrobiť sami.

Čo je to vegánska saláma?

vegánske salámové prísady seitalami

Kombinácia „vegánskeho“ a „salámového“ jedla môže na prvý pohľad vyzerať zvláštne, pretože saláma v klasickom zmysle je pochúťka vyrobená predovšetkým z mäsa. Vegánska saláma okrem svojho vzhľadu v skutočnosti nemá nič spoločné s originálom. Na ich prípravu sa používajú iba rastlinné produkty, pričom ako základ sa zvyčajne používa tofu, seitan (pšeničný lepok) alebo hrach. Pretože najznámejšie recepty sú založené na seitane, vegánska saláma s touto prísadou sa často nazýva „seitan“..

vegánska papriková saláma ako poleva na pizzu

Vegánska saláma je obľúbeným doplnkom rôznych vegánskych jedál. Môžete ním napríklad prikryť pizzu a pripraviť si vegánsku verziu klasickej feferonkovej pizze. Ak by ste naopak chceli na budúcu párty zariadiť nádherný tanier s občerstvením, potom by nemali chýbať ani údeniny.

A kde beriete vegánsku salámu? Čoraz viac rastlinných údenín nájdete vo vegánskom oddelení v supermarkete. Tí, ktorí ich konzumujú, by však mali očakávať, že väčšina alternatív k salámam sú vysoko spracované výrobky. Vegánske mäso navyše nie je vôbec lacné. Tak prečo si jednoducho neskúsiť urobiť vegánsku salámu sami?

Pri príprave vegánskej salámy je kľúčová správna textúra. Salámová klobása by nemala byť príliš mäkká, ale zároveň ani príliš suchá a drobivá. Čo sa týka vkusu, nemôžete očakávať presnú zhodu s originálom (nemusíte), aj keď dobrá imitácia je možná so správnym korením. Zozbierali sme tu niekoľko receptov, ktoré môžete vyskúšať na vlastnej koži.

Vyrobte si vegánsku salámu zo seitanu a tapioky sami

vegánska mortadella s tapiokovými perlami

Tento recept je skôr vegánskou alternatívou k mortadelle. Základ tvorí seitan a na biele kúsky tuku sa používajú tapiokové perly. Tie nemenia chuť salámy a môžete ich samozrejme vynechať, ak nechcete úplne napodobniť vzhľad klasickej salámy. Pri tomto recepte musí saláma chvíľu odležať, než sa dá krájať. Ak sa neberie do úvahy čas odpočinku, správna textúra sa nedosiahne. Ak si chcete napríklad pochúťku pripraviť ako občerstvenie na večierok, oplatí sa začať deň vopred.

Zloženie:

450 gramov tofu, super pevné (vo vákuovom balení)

1 1/2 šálky pšeničného lepku

1/4 šálky veľkých tapiokových perál plus horúca voda na namáčanie

1/4 šálky výživných kvasníc

1/4 šálky tapioky alebo kukuričného škrobu

1/3 šálky varenej červenej repy, nakrájanej na kocky

2 lyžice paradajkovej pasty

1 polievková lyžica vegánskeho vývaru

2 čajové lyžičky cibuľového prášku

2 čajové lyžičky mletého cesnaku

2 čajové lyžičky horčičného prášku

2 lyžičky cukru

1-2 čajové lyžičky čierneho korenia

1 čajová lyžička soli (voliteľné)

2 polievkové lyžice oleja neutrálnej chuti (namiesto toho môžete použiť vodu)

1-2 čajové lyžičky tekutého dymu

1-2 čajové lyžičky sušených chilli vločiek

V prípade potreby 1-2 polievkové lyžice vody

Tip: Tofu označené ako „super pevné“ je predlisované a neobsahuje takmer žiadnu vodu. Z tohto dôvodu sa nemusí extra lisovať a výsledný seitan je tiež pevnejší. Ak nájdete iba pevné alebo extra tuhé tofu, musíte ho najskôr dobre vytlačiť (najmenej 30 minút), aby ste vytlačili vodu..

vegánska saláma mortadella vyrobená zo seitanových a tapiokových perál

Príprava:

1. Pridajte 1/4 šálky tapiokových perál do strednej misky. Perly zalejte horúcou vodou a nechajte asi 4 hodiny nakysnúť. Po namočení scedíme a odložíme bokom.

2. Rúru predhrejeme na 180 ° C.

3. Uvarenú cviklu vložíme do kuchynského robota a rozmixujeme dohladka.

4. Tofu nakrájajte na kúsky a vložte do kuchynského robota. Miešajte spolu s červenou repou asi 1 minútu.

5. Pridajte všetky zostávajúce prísady a nechajte kuchynský robot niekoľko minút bežať. Malo by sa vytvoriť cesto. Seitan musí byť pevný, preto by ste ho mali miesiť. Ak sa vám cesto zdá príliš suché, pridajte lyžicu vody, ale nie viac. Na tento recept je potrebné pevné cesto.

6. Akonáhle je cesto hladké, ale pevné, vyberte ho z kuchynského robota a položte ho na čistú dosku. Cesto rukami miesime asi minútu a rozvaľkáme ho na obdĺžnik. Snažte sa cesto čo najviac natiahnuť a uhladiť.

Tapiokové perly zapracujte do seitanového cesta

7. Cesto rovnomerne posypeme niekoľkými polievkovými lyžicami tapiokových perál a rukou ich stlačíme (perly sa pokúšajú vyjsť z pružného cesta). Potom cesto zložte, prisypte ďalšie perly a zatlačte ich späť. Znovu preložíme, pridáme perly a postup opakujeme, kým sa cesto už nezloží.

8. Keď sú všetky perly (alebo čo najviac) zapracované do cesta, cesto prekrojte na polovicu. Kúsky ručne miesime, kým sa cesto opäť nespojí a nebude hladšie.

9. Z každého kusu cesta vytvarujte klobásu 18-20 cm. Ak je to potrebné, cesto ešte trochu zvinieme, aby bolo čo najhladšie.

Vegánsku salámu zabalíme do alobalu a upečieme

10. Dva kusy alobalu nastriekajte sprejom na varenie alebo kefou na olej a pevne ním obalte salámy. Utesnite vyčnievajúce konce filmu ako cukrík.

11. Vezmite liatinovú panvicu (alebo alternatívne formu na pečenie) a na panvicu položte salámy s koncami fólie. Mali by visieť nad hrncom a nedotýkať sa dna. Výsledkom je, že dno salámy sa nepoloží, keď na ňu položíte, ale zostane pekné a okrúhle.

12. Kastról vložte do rúry na stredný rošt a pečte salámy zabalené 1 hodinu.

13. Vyberte z rúry a nechajte dostatočne vychladnúť, aby sa otvorila fólia. Nechajte ďalej vychladnúť pri izbovej teplote. Po vychladnutí vložte do plastového vrecka s uzáverom alebo vzduchotesnej nádoby do chladničky.

14. Vegánsku salámu nechajte odpočívať v chladničke aspoň 6 hodín a najlepšie cez noc. Až potom nakrájajte salámu ostrým nožom. Uchovávajte vo vzduchotesnej nádobe v chladničke až 10 dní.

Vyrobte si vegánsku salámovú klobásu na tanier občerstvenia sami

Vegánska alternatíva k paprikovej saláme

Seitalami ako vegánska alternatíva k salámovému tanieru

Tento recept je ideálny pre všetkých (bývalých) fanúšikov salámy z papriky. Vegánsku alternatívu je možné použiť ako polevu na pizzu, do sendvičov, na tanier pre vegánske občerstvenie, do šalátov, cestovín a mnoho ďalších. Teraz vám ukážeme, ako si túto pochúťku pripraviť sami.

Zloženie:

Mokré prísady:

1/2 šálky zeleninového vývaru s nízkym obsahom sodíka

1 lyžica olivového oleja

2 lyžice paradajkovej pasty

1 polievková lyžica vegánskej worcesterskej omáčky

Suché prísady:

1 šálka lepkového prášku

2 čajové lyžičky zmesi talianskeho korenia

2 čajové lyžičky údenej papriky

1 1/2 čajovej lyžičky granulovaného cesnaku

1 lyžička mletého koriandra

1 lyžička feniklových semienok, jemne rozdrvených

1 1/2 lyžičky cukru

1 lyžička soli

3/4 čajovej lyžičky čerstvo mletého čierneho korenia, viac podľa chuti

3/4 čajovej lyžičky granulovanej cibule

1/2 čajovej lyžičky čili vločiek

Zmiešajte mokré a suché suroviny na vegánsku salámu

Príprava:

1. Vo veľkej mise dobre premiešajte všetky suché prísady.

2. V malej miske zmiešajte všetky vlhké ingrediencie dohromady. Mokré suroviny dajte do veľkej misy so suchými a zmiešajte. Zmes zhustne a vznikne cesto. Všetko dobre zapracujte rukami miesením asi 1-2 minúty. (Cesto by malo byť husté a gumovité.)

3. Cesto rozdelíme na polovicu a z každého kusu vytvarujeme klobásu (nemusí byť dokonalá). Klobásu pevne zabaľte do pergamenového papiera a potom do alobalu. Dbajte na to, aby sa fólia prekrývala, inak sa pri varení otvorí. Utiahnite konce.

4. Do veľkého hrnca s parnou vložkou nalejte 2-3 cm vysokú vodu a priveďte k varu. Znížte teplotu a nechajte vodu vrieť na miernom ohni. Salámu vložíme do parníka, prikryjeme a dusíme asi 45 minút. Vodu sledujte, aby sa úplne neodparila. V prípade potreby dolejte viac vriacej vody.

5. Salámy necháme vychladnúť, vyberieme ich z obalu a necháme pri izbovej teplote ďalej vychladnúť. Pred krájaním necháme odležať v chladničke aspoň 1 hodinu.

Recept na rýchle údeniny s korením a salámou

Pripravte si rýchlu vegánsku paprikovú salámu

Potrebujete pár plátkov salámy na svoju vegánsku pizzu? Potom nemusíte robiť celú salámovú klobásu. Tu nájdete recept, s ktorým si môžete pripraviť vegánsku paprikovú salámu priamo na plátky. Tento spôsob prípravy je perfektný, ak chcete salámu zjesť hneď, pretože nemusí odpočívať v chladničke. Recept pozostáva iba z 10 prísad a je založený na tofu a zmesi korení. Preto je tiež bezlepkový.

Zloženie:

280 gramov tofu, extra pevné (pokiaľ možno v bio kvalite)

1 – 1 1/2 čajovej lyžičky morskej soli

1 – 1 1/2 čajovej lyžičky mletého čierneho korenia

2 – 3 čajové lyžičky chilli vločiek (v závislosti od tepla, ktoré uprednostňujete)

2 čajové lyžičky mletých horčicových semien

1 lyžička feniklových semienok (jemne rozdrvených)

2 čajové lyžičky údenej papriky

2 čajové lyžičky cesnakového prášku

2 čajové lyžičky cukru z kokosových kvetov

1/4 čajovej lyžičky mletého anízu

1 čajová lyžička tekutého dymu (voliteľné)

Varenie v spreji alebo olivovom oleji na pečenie

V kuchynskom robote zmiešajte tofu a korenie

Príprava:

1. Tofu zabaľte do čistej utierky a na vrch položte ťažký predmet (napríklad liatinovú panvicu), aby ste vytlačili tekutinu. Nechajte stáť 10-15 minút. Rúru predhrejeme na 200 ° C.

2. Ešte prelisované tofu nakrájajte na kocky a vložte do kuchynského robota spolu s morskou soľou, čiernym korením, chilli vločkami, mletou horčicovou semiačkou, feniklovými semienkami, práškom údenej papriky, cesnakovým práškom, cukrom z kokosových kvetov, mletého anízu a tekutého dymu. Všetko dobre premiešajte, v prípade potreby zoškrabte z bokov.

3. Skúste zmes a korenie podľa potreby upravte.

Rýchlo pripravte vegánsku salámovú vykrajovátku

4. Zmes preložíme na plech vystlaný papierom na pečenie, položíme naň kúsok potravinovej fólie a rukami ho vytvarujeme do rovnomerne tenkej vrstvy. Striekajte sprejom na varenie alebo opatrne potrite olejom, aby bola saláma chrumkavá.

5. Pečte 25 minút pri 200 stupňoch alebo kým povrch nie je zlatohnedý a mierne vysušený. Plátky feferónky nakrájajte na okrúhlu vykrajovačku.

6. Pizzu prikryte plátkami salámy a pečte ešte aspoň 10-15 minút. Keď plátky sčervenejú a sú jemne chrumkavé, chutia najlepšie.

7. Ak sa saláma nepridáva priamo na pizzu, mala by sa ochladiť a potom prikryté uchovávať v chladničke až 4 dni..

V porovnaní s klasickou salámou sú tieto salámové plátky výrazne zdravšie. Majú veľmi nízky obsah tuku – menej ako 1 gram tuku na plátok – a relatívne vysoký obsah bielkovín – približne 1 gram bielkovín na plátok.

vegánska bezlepková papriková saláma na pizzu