Vegánske recepty

Vyrobte si kombuchu sami: aplikácia a recept

Urobte si z Kombuchy zdravé čajové tipy

Čo je to Kombucha? Nikdy nepočul? V Ázii je známy už tisíce rokov. V posledných rokoch je na celom svete cenená ako prírodná a mimoriadne dôležitá potravina. Ide o cennú hubu, ktorá je bohatá na baktérie a kvasinky. Nechá sa kvasiť s normálnym čajom do dvoch týždňov alebo viac. Výsledkom je úplne prírodný, ovocný fitness nápoj, ktorý je bohatý na hodnotné zložky ako žiadne iné. Tak môžete telu dodať rôzne enzýmy, antioxidanty, triesloviny, organické kyseliny a vitamíny. Ako si kombuchu vyrobiť sám a ako ju konzumovať, sa dozviete v tomto článku.

Vyrobte si kombuchu sami: aplikácia

Kombucha urobte z vlastného prírodného nápoja zdravý

Na výrobu čaju alebo nápoja z Kombuchy je potrebný jednorazový nákup húb. Pri správnom chove rastie a reprodukuje sa sám. Huba najskôr vyzerá trochu škaredo a neskôr. Keď však hotový nápoj konzumujete prvýkrát, rýchlo vás ohromí jedinečná ovocná chuť. Čaj je navyše skutočne zdravý a v súčasnosti je považovaný za fitness nápoj, pretože všetky cenné zložky, ktoré sú v hubách obsiahnuté, sú v nápoji takmer úplne zachované.

Pripravte si vlastný recept na čaj Kombucha a pripravte si čaj

Z biologického hľadiska Kombucha v skutočnosti nie je huba. Ako taký je však známy všade. Na to, aby ste si kombuchu vyrobili sami, potrebujete aspoň jednu kombuchovú hubu a živný roztok z konvenčného cukrového čaju. V závislosti od vašich osobných preferencií môžete použiť čierny čaj, zelený čaj, bylinný alebo ovocný čaj. Huba sa vloží do čaju. Počas niekoľkých dní si všimnete novú hubu, ktorá pláva v kvapaline a je stále väčšia a väčšia. Takto ste si už urobili svoju prvú kombuchu sami. Uchovávajte v sklenenej alebo keramickej nádobe s najmenej 100 ml tekutiny.

Vyrobte si kombuchu sami: recept a pokyny

Kombucha si uvarte vlastný čaj, samozrejme, zdravý

Ak si chcete pripraviť kombuchový čaj sami, potrebujete predovšetkým kombuchovú hubu a najmenej 100 ml hotového kombuchového nápoja. Toto množstvo stačí na výrobu jedného litra nového nápoja. Na to sú tiež potrebné nasledujúce zložky:

Vytvorte si vlastný návod a tipy na recept na Kombucha

  • 1 liter vody
  • asi 8 g čaju
  • 90-100 g cukru
  • nádoba zo skla alebo keramiky
  • bavlnená tkanina a gumový krúžok na zakrytie a tesnenie

Vytvorte si vlastný recept na recept Kombucha, ako si pripraviť čaj a ocot

Najprv musíte prevariť vodu a nechať čaj 15 minút lúhovať (asi 8 g čaju na 1 liter vody). Potom sa cukor (90-100 g cukru na 1 liter) úplne rozpustí v kvapaline. Pocukrovaný čaj necháme vychladnúť a potom ho dáme spolu s hubou kombucha a prípravným roztokom do čistej sklenenej alebo keramickej nádoby. Potom nádobu prikryjete rúškom a zatvoríte gumovým krúžkom.

Vytvorte si vlastný návod na hubový čaj z kombuchového čaju

Nádoba by mala byť umiestnená na teplom mieste s teplotou najmenej 21 ° C a prvý deň by sa s ňou nemalo hýbať ani trepať. Domáci nápoj Kombucha je pripravený asi po 10-16 dňoch. Najlepšie je naplniť ho do sklenených fliaš a odložiť na chladné miesto. Huby kombucha a asi 100 ml alebo trochu viac tekutiny by ste mali nechať novej dávke.

Vyrobte si kombuchový ocot sami

Pripravte si svoj vlastný čaj Kombucha podľa vlastných pokynov

Na to, aby ste si kombuchový ocot vyrobili sami, potrebujete aj kombuchovú hubu. Do nádoby by ste mali dať aj veľa cukru, asi 110 g na liter, a nechajte odstáť 4 – 6 týždňov. Čím je doba kvasenia dlhšia, tým bude ocot kyslejší. Vyznačuje sa mimoriadne jemnou a korenistou chuťou, ktorá je porovnateľná s cenným jablčným octom alebo balzamikovým octom a dá sa použiť práve do šalátov, omáčok, dresingov a napríklad na pikantný kombuchový kečup. Bylinky a korenie ako kôpor, borievky, tymian, horčičné semienka, šalvia a rozmarín sú ideálne na dressing s kombuchovým octom.

Vyrobte si sami kombucha recept na šalát z octovej zálievky