Uncategorized

Výživa surovým jedlom – ktoré potraviny na to nie sú vhodné?

Surová strava sa stala skutočným potravinovým trendom. Skladá sa zo surových potravín, z ktorých môžu ľudia lepšie ťažiť zo všetkých živín, ktoré obsahujú. Napriek tomu, že tento druh diéty má z hľadiska zdravotných rizík určité protiklady, volí si ho stále viac ľudí. Existujú však potraviny, ktoré by ste nikdy nemali jesť surové, a tu sú niektoré z nich.

Nevhodné výrobky pre výživu surových potravín

surová zelenina ako mrkva karfiol a zelené fazule vegánska strava

Niektoré prírodné produkty, ktoré by ste nemali jesť surové, sú zelenina ako zemiaky, baklažán a fazuľa. Pokiaľ ide o zemiaky, tieto sú zdraviu nebezpečné, pretože obsahujú solanín. Vo vysokých dávkach sa táto látka stáva toxickou a môže spôsobiť otravu jedlom. Medzi príznaky patrí bolesť hlavy, brucha, horúčka, vracanie a hnačka. Baklažány sú v skutočnosti nízkokalorickou a antioxidačnou zeleninou a môžu neutralizovať voľné radikály.

Surové baklažány a inú zeleninu na pekáči pripravenú na pečenie

Zníži sa tým riziko kardiovaskulárnych chorôb a niektorých typov rakoviny. Baklažány však obsahujú aj solanín, čo znamená, že by ste ich mali konzumovať vždy varené. Skutoční zdraví spojenci, červené fazule majú vysoký obsah bielkovín, vlákniny a antioxidantov. Ak ich však budete konzumovať surové, stanú sa zdraviu škodlivé kvôli fytohemaglutinínu. Je to látka, ktorá sa vo vysokých dávkach stáva toxickou a spôsobuje gastrointestinálne problémy.

Hliva ustricová na papieri na pečenie nie je kvôli toxickým látkam vhodná ako surová strava

Všetky jedlé huby sú spravidla varené, aby sa zabránilo možnej otrave. Huby sú jedinou výnimkou. Jedovaté sú však aj iné druhy, ako je smršť a všetky tieto odrody, ak ich chcete pridať do stravy so surovými potravinami. Je to spôsobené látkou nazývanou hemolyzín, ktorá sa v nej nachádza. Účinná látka je schopná predčasne zničiť červené krvinky, čo môže viesť k anémii. Kuracie mäso je napríklad bohaté na vitamíny B3 a B5 a prispieva k zdraviu pokožky a správnemu fungovaniu imunitného systému.

kombinujte nevarené filé z kuracích pŕs s petržlenovou vňaťou a zázvorom nevhodné ako surová strava

Tento druh mäsa by ste však nikdy nemali jesť surové, pretože obsahuje dve nebezpečné baktérie: Campylobacter a Salmonelle, ktoré našťastie nie sú veľmi odolné voči teplu. Rovnako ako kuracie mäso, aj bravčové mäso obsahuje dve vyššie uvedené baktérie, ktoré spôsobujú zažívacie ťažkosti a otravu jedlom. Okrem toho existuje trichinóza: choroba, ktorá sa prenáša na ľudí z kontaminovaného mäsa, ak je zle tepelne spracované.