Uncategorized

Suchý nos: tipy na starostlivosť o nos a domáce prostriedky na pomoc so suchou nosnou sliznicou

Kýchanie, svrbenie a pálenie: Každý, kto má suchý nos, pozná príznaky príliš dobre. V zime aj v lete môže nosová sliznica vyschnúť pod vplyvom počasia alebo v dôsledku choroby. A suchá nosová sliznica už nemôže plniť svoju azda najdôležitejšiu úlohu, a síce ochranu pred baktériami a vírusmi. Potom sa môže stať, že čiastočky nečistôt a patogény infikujú nosovú sliznicu. Dáme vám tipy na starostlivosť o nos, ktoré môžete použiť na udržanie dobrej nosovej klímy, a vysvetlíme, ktoré domáce prostriedky skutočne fungujú.

Aký dôvod môže mať suchý nos?

Tipy na suchú nosnú sliznicu na starostlivosť o nos v zime

Nosová sliznica je komplikovaný orgán s dôležitou úlohou: ohrieva vzduch, ktorý dýchame, keď je vonku zima. Zvlhčený, vyčistený a teplý vzduch sa nám môže rýchlejšie dostať do pľúc. Nosová sliznica spolu s nosnými chĺpkami plní ešte jednu funkciu: filtruje čiastočky nečistôt, póly, vírusy a baktérie. Suchý nos rýchlo vedie k tomu, že sa tvorí menej hlienového filmu, ktorý nás má chrániť pred škodlivými patogénmi a prachom. Následky na seba nenechajú dlho čakať: Ak ochranná bariéra nefunguje správne, môže to viesť k zápalu, upchatému nosu a nepríjemným pocitom. Preto je dôležité nosovú sliznicu zvlhčiť. Väčšina lekárov odporúča liečiť ju včas, nemýliť si suchý nos ako dočasný príznak, ktorý sám prejde. Našťastie existuje veľa trikov a domácich liekov, ktoré môžu pomôcť pri suchom nose. Je však dôležité poznať presnú príčinu suchej nosovej sliznice. Uvádzame niekoľko možných príčin:

Suchá nosová sliznica, prehľad toho, čo spôsobuje

1. Počasie a vnútorná klíma: Suchý vzduch je najčastejšou príčinou suchej nosovej sliznice. Prispieť však môže aj silný vietor. Na citlivý orgán môže prekvapivo negatívne pôsobiť ako studený vzduch pri mínusových teplotách, tak horúci vzduch nad 30 ° Celzia. Suchý nos v zime nie je pre väčšinu ľudí neobvyklý, najmä preto, že vnútorný vzduch je zvyčajne príliš suchý a vonku vietor bičuje studený vzduch do tváre..

2. Kto si príliš často čistí nos, odstráni ochrannú vrstvu z nosovej sliznice a zabráni vzniku novej ochrannej bariéry. Preto záleží na správnej nosovej starostlivosti, ktorá zaručí, že nosná sliznica zostane zvlhčená. Nie je však vhodné to preháňať. Ďalej uvádzame, čo zahŕňa správna starostlivosť o nos.

Senná nádcha u alergikov, aby ste mohli príznaky zmierniť

3. Alergikov často trápi sucho v nose. Imunitný systém postihnutých je príliš citlivý na peľ, prach a iné podnety. Sezónna alergická rinitída sa často vyskytuje u väčšiny ľudí na jar a na konci leta, keď vzduchom letí peľ. Výsledkom je nepríjemná senná nádcha, ktorú je možné liečiť špeciálnymi liekmi predpísanými lekárom.

4. Nádcha pri chorobách horných dýchacích ciest. Chlad na jar a v lete naznačuje alergickú reakciu, ale v zime je dôvod zvyčajne iný. Každý rok koluje mnoho vírusov, ktoré môžu spôsobiť ochorenia horných dýchacích ciest. Príznakom toho je nádcha, ktorá zvyčajne netrvá dlhšie ako týždeň. Aj v tomto prípade zohráva rozhodujúcu úlohu vlhká nosová sliznica, ktorá môže navyše urýchliť zlepšenie.

Príčiny vysušenej ústnej sliznice v zime

5. Suchý nos je pre mnohé ženy jedným z príznakov menopauzy. V tomto období hladina estrogénu klesá a to môže spôsobiť suchú nosovú výstelku. Ak sa v dôsledku toho upchá nos, môžu pomôcť iba domáce prostriedky a určité nosové spreje.

6. Tí, ktorí trpia nedostatkom tekutín, musia často zápasiť so suchým nosom. Ak nie je telo dostatočne zásobované vodou, nemôže vytvárať vlhkú ochrannú vrstvu. Nos vysušuje a my sme oveľa náchylnejší na patogény.

7. Suchý nos môže mať aj iné príčiny. Niekedy je to symptóm zhoršenej funkcie štítnej žľazy. Ak je to tak, potom je dôležité navštíviť lekára a nechať si poradiť. Aj keď je nazálna kongescia dočasnou sťažnosťou, liečba choroby je často potrebná.

Suchý nos, čo robiť?

Vyliečte suchý nos pomocou tipov na starostlivosť o čajový nos

Prvým krokom k zmierneniu nepohodlia je identifikovať príčinu suchého nosa včas. Iba potom môžete symptóm správne liečiť. Vysvetlíme vám, ako môžete príčinu identifikovať sami a kedy potrebujete navštíviť lekára. Máme tiež niekoľko receptov na domáce lieky, ktoré vám môžu pomôcť.

Ak vo vnútri cítite suchú nosovú sliznicu, potom to môže byť spôsobené zahrievaním Nosová starostlivosť so zvlhčovačom na zabránenie suchej nosovej sliznice v noci

Ak nosná sliznica schne iba v zime, môže za to počasie a ohrievaný vzduch. V týchto prípadoch môže pomôcť zvlhčovač vzduchu. A aj keď vás sucho v nose trápi iba v noci, v zime by ste mali cez deň zvlhčovať aj vzduch v miestnosti. Pretože naozaj nemá zmysel, ak vám nosná sliznica v kancelárii celý deň schne a vy potom večer na 1-2 hodiny doma zapnete zvlhčovač. Voliteľne môžete na ohrievač položiť aj hrniec s vodou. Tu sú dve možnosti: buď nájdete v obchodoch kompaktný zvlhčovač na stôl, alebo si večer môžete vdýchnuť paru so slanou vodou alebo bylinkami. Pomôcť môže aj pravidelné vetranie v chladnom období. Tu nastupuje prerušované vetranie, v ktorom na krátku dobu otvoríte okná dokorán. Pre dosiahnutie najlepších možných výsledkov vetrajte každé 3-4 hodiny. Okrem toho by ste sa mali uistiť, že izbová teplota v obývacej izbe je medzi 20 ° a 23 ° Celzia a v spálňach medzi 18 ° a 20 °.

Ak máte pocit upchatého nosa, keď sa vyberiete na prechádzku, najmä v zime: môže to byť kvôli studenému vzduchu a vetru Suchý nos zvonku a tiež ochrana pred silným vetrom v zime

Čo robiť, keď je nos suchý a to sa stáva iba po prechádzke v chladnom období? Nos môžete chrániť pred studeným vzduchom tak, že si šatku omotáte okolo úst. Suchý nos môžete ošetrovať aj zvnútra olivovým olejom. Pred odchodom nakvapkajte do nosa 3-4 kvapky olivového oleja a jemne stlačte nosné dierky. Skúste vo svojom dome vytvoriť plynulý prechod medzi chladom a teplom. Môžete si napríklad nastaviť kúrenie na 20 ° Celzia, než vyjdete von.

Ak máte alergiu, lekár vám môže predpísať lieky na zmiernenie nepohodlia. Nosové dekongestívne spreje zvyčajne pomáhajú. Môžete to trvať maximálne 5-6 dní. Potom existuje riziko, že si telo na svoje účinné látky pomaly zvykne. Po terapii môžete nosovú sliznicu navlhčiť domácimi prostriedkami. Alergici by tiež mali piť viac vody – t.j. 2 litre denne. Dôvod je veľmi jednoduchý: váš nos rýchlejšie schne, ak máte sennú nádchu. Aby sa nosná sliznica zotavila a vytvorila novú ochrannú vrstvu, potrebuje tekutinu.

 Správna starostlivosť o nos pri nachladnutí

Suchý nos Čo robiť Tipy na starostlivosť o nos v zime

Ak ste prechladnutí, môžete počkať 3-4 dni a zistiť, či príznaky samy nezmiznú. Ak však máte suchý nos viac ako týždeň, ktorý vám tiež spôsobuje pocit upchatia, mali by ste vyhľadať radu svojho lekára. Dokáže najlepšie posúdiť, či je príčinou samotný chlad alebo bakteriálna infekcia. Tiež by ste sa mali poradiť s lekárom, ak sa vám zníži aj čuchová schopnosť alebo vám krváca z nosa. Medzitým výplach nosa slanou vodou môže zmierniť príznaky.

Suchý nos v noci: čo môžete robiť so suchou nosovou sliznicou v noci

Ak vás v noci trápi suchý nos, mali by ste zvážiť, či je izbová teplota skutočne vhodná. Dva možné dôvody suchej sliznice králika sú: 1) Chlad 2) Príliš suchý vzduch. Pomôžu vám tieto malé triky: vyvetrajte miestnosť pred spaním a nastavte termostat na úroveň 2 (izbová teplota medzi 16 ° a 20 ° Celzia)

Suchý nos u detí: fyziologický roztok môže pomôcť

Prechladnutie u detí Čo by rodičia mali robiť rodičia ako tipy na starostlivosť o nos

Deti a batoľatá majú často suchý a upchatý nos, pretože kanály spájajúce uši a nos sú stále príliš úzke. Kedykoľvek sú malí prechladnutí a pokiaľ lekár neodporučil inak, môžete si soľný roztok pripraviť sami. Do hrnca nalejeme 1 liter vody a privedieme k varu. Vodu nechajte variť 5 minút a potom pridajte 1 čajovú lyžičku soli. Kastról vyberte zo sporáka a soľný roztok nechajte vychladnúť na izbovú teplotu. Potom ich naplňte do pipetových fľaštičiek a nakvapkajte 1-2 kvapky do nosa dieťaťa. Aby ste predišli vysušovaniu nosovej sliznice, môžete naplniť 1 misku vlažnou vodou a položiť ju na ohrievač. Môžete tiež použiť zvlhčovače vzduchu alebo vziať dieťa do kúpeľne a pustiť si teplú vodu do sprchy. V žiadnom prípade dieťa neumývajte horúcou vodou, inak hrozí popálenie! Dieťa by malo vdýchnuť paru iba niekoľko minút.

Suchý nos: domáce prostriedky, ktoré skutočne pomáhajú

Udržujte nosovú sliznicu a urobte si vlastný fyziologický roztok na nosovú sprchu

Najprv si vyčistite nos nosovou sprchou. Opláchnite ich fyziologickým roztokom, aby ste ich zbavili nečistôt a prebytočného slizu. V lekárňach nájdete aj nosové spreje s morskou vodou, ktoré sú obzvlášť účinné a majú mierny antibakteriálny účinok. Väčšina týchto sprejov je vhodná na každodenné použitie, pretože neobsahujú žiadne ďalšie účinné látky okrem morskej soli. Nepreháňajte to – vyčistite si nos 2-4 krát týždenne. Robte pravidelné 10-dňové prestávky, aby sa vaša sliznica zotavila. Nosová sprcha sa pri prechladnutí neodporúča, ale alergikom veľmi pomáha.

Olivový olej môže pomôcť so suchým, chrumkavým nosom. Nakvapkajte 1-2 kvapky do nosa a masírujte si nosové dierky. Olivový olej by ste nemali používať s nosnými kvapkami, pretože by ich účinok mohol znížiť.

V zime denne navlhčite čaj

Na prechladnutie pite každý deň 4-5 šálok bylinkového čaju. Skúste najskôr vdýchnuť paru z čaju a potom čaj vypite. Skúste svojmu telu dopriať dostatok vody. Denne budete potrebovať 1,5-2,5 litra vody, najmä ak ste prechladnutí.

Vlhkosť v spálni by sa mala pohybovať medzi 60% a 70%. Najrýchlejšie to regulujete pomocou zvlhčovača, ale môžete napríklad napríklad na ohrievač v spálni umiestniť aj niekoľko kúskov mokrého oblečenia.

Izbové rastliny môžu regulovať vnútornú klímu. Prirodzeným spôsobom poskytujú zvlhčovanie vzduchu, pretože odvádzajú zavlažovaciu vodu späť do miestnosti. Tiež filtrujú už existujúce toxíny zo vzduchu. Vhodnými rastlinnými druhmi sú spravidla vždy zelené exotické druhy, ako je bambusová palma, dračie strom alebo plačúci obr. Starostlivosť o ne je veľmi jednoduchá a pokiaľ ide o umiestnenie, sú nenáročné. Preto sú vhodné ako do veľkých obývacích priestorov, tak aj do malých obývačiek. V spálni môžete dať orchideu na nočný stolík alebo na parapet. Na rozdiel od ostatných rastlín v noci uvoľňuje kyslík a absorbuje CO2. Môžete si tak vychutnať príjemný spánok.