Uncategorized

Reinfekcia COVID-19 vyvoláva pochybnosti o imunite

U pacientov môže reinfekcia COVID-19 spôsobiť závažnejšie príznaky. Vyplýva to zo štúdie zverejnenej v utorok. To tiež potvrdzuje, že potenciálne smrteľnú chorobu je možné nakaziť viackrát. Výsledky publikované v časopise The Lancet Infectious Disease teda ukazujú, že vystavenie sa koronavírusu nemusí byť zárukou budúcej imunity.

Druhýkrát chorí alebo reinfikovaní ochorením COVID-19

Ľudia na ulici nosia počas pandémie Covid 19 v Londýne ochranné masky

Nedávno potvrdený prípad je od 25-ročného muža z USA. Pacient sa do 48 dní nakazil dvoma rôznymi variantmi Sars-CoV-2. Okrem toho reinfekcia COVID-19 bola závažnejšia ako prvá. To viedlo k tomu, že pacient bol hospitalizovaný s pomocou kyslíka. Príspevok identifikoval ďalšie štyri celosvetovo potvrdené prípady, každý s jedným pacientom v Belgicku, Holandsku, Hongkongu a Ekvádore. Odborníci uviedli, že perspektíva reinfekcie môže mať hlboký vplyv na to, ako svet bojuje proti pandémii. To by mohlo ovplyvniť najmä hľadanie vakcíny, v súčasnosti svätého grálu farmaceutického výskumu.

červené krvinky v krvnom obehu vedľa koronavírusu sars cov 2

Medicína naliehavo potrebuje ďalší výskum, aby pochopila, ako dlho trvá imunita ľudí vystavených SARS-CoV-2. Nie je tiež jasné, prečo sú niektoré z týchto druhých infekcií, aj keď sa vyskytujú zriedkavo, závažnejšie. Očkovacie látky spúšťajú prirodzenú imunitnú odpoveď tela na konkrétny patogén a vyzbrojujú ho protilátkami, ktoré zabránia budúcim infekčným vlnám. Zatiaľ však nie je úplne jasné, ako dlho protilátky proti COVID-19 vydržia. Pri niektorých chorobách, ako sú osýpky, infekcia udeľuje celoživotnú imunitu. Ostatné patogény môžu v najlepšom prípade oslabiť imunitu.

výsledky výskumu

analýza rýchleho testu na diagnostiku reinfekcie vírusom covid-19

Autori štúdie tvrdia, že pacient bol druhýkrát vystavený veľmi vysokej vírusovej záťaži. To tiež mohlo vyvolať akútnejšiu reakciu. Alternatívne môže ísť o virulentnejší kmeň vírusu. Ďalšou hypotézou je mechanizmus známy ako zosilnenie protilátky. To znamená, že protilátky skutočne zhoršujú následné infekcie, ako je to napríklad v prípade horúčky dengue. Vedci poukázali na to, že reinfekcia COVID-19 je zriedkavá. Na celom svete existuje len niekoľko potvrdených prípadov desiatok miliónov infekcií COVID-19. Mnoho prípadov koronavírusu je však asymptomatických, a preto pravdepodobne pôvodne nebudú testované pozitívne. Okrem toho môže byť nemožné vedieť, či je konkrétny prípad prvou alebo druhou infekciou.

stratégia boja proti koronavírusu a reinfekcie s covid 19

V prepojenom komentári k tomu profesor Akiko Iwasaka uviedol, že zistenia môžu mať dôsledky pre politiku verejného zdravia. Ako pribúdajú prípady reinfekcie COVID-19, vedecká obec bude mať príležitosť lepšie porozumieť korelátom ochrany. To potom môže vysvetliť, ako často prirodzené infekcie SARS-CoV-2 indukujú túto úroveň imunity. Tieto informácie sú kľúčové pre pochopenie toho, ktoré vakcíny môžu prekročiť tento prah, aby sa zaistila imunita jednotlivcov a stád.