Uncategorized

Konzumácia zemiakov môže zvýšiť riziko troch vážnych zdravotných stavov

Zemiaky ako základná potravina sú zdravé kvôli svojim živinám – ale s mierou. Pretože ak to preženiete s konzumáciou zemiakov, môžete zvýšiť riziko troch vážnych zdravotných stavov, vysvetľuje Harvard Health. Dôvodom je vysoký obsah uhľohydrátov. Aké je však riziko konzumácie príliš veľkého množstva zemiakov? To sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Konzumácia zemiakov vo veľkom množstve: cukrovka a obezita

Konzumácia zemiakov v príliš veľkom množstve zvyšuje riziko chorôb

Sacharidy sú v tele veľmi rýchlo stráviteľné. Výsledkom je, že hladina cukru v krvi a inzulín rýchlo stúpajú a klesajú. Z tohto dôvodu je koreňová zelenina na vrchole zoznamu glykemického indexu. To má vplyv na hladinu cukru v krvi a z dlhodobého hľadiska môže viesť k cukrovke 2. typu. Rýchle strávenie zeleniny tiež zaistí, že po krátkom čase opäť dostanete hlad. Zemiaky sa teda dlho neplnia. Z tohto dôvodu je obezita ďalším rizikovým faktorom.

„Účinok vysokej glykemickej záťaže na jedlo podobný horskej dráhe môže u ľudí spôsobiť, že čoskoro po jedle opäť pocítia hlad, čo môže následne viesť k prejedaniu sa,“ varuje Harvard Health. „Z dlhodobého hľadiska môže diéta s vysokým obsahom zemiakov a podobne ľahko stráviteľné jedlá s vysokým obsahom uhľohydrátov prispievať k obezite, cukrovke a srdcovým chorobám.“

Zemiaky s mierou na kontrolu hmotnosti

Zemiaky majú vysoký obsah uhľohydrátov a môžu viesť k obezite

Štúdia publikovaná v New England Journal of Medicine sledovala stravovacie návyky a návyky životného štýlu 120 000 mužov a žien po dobu až 20 rokov. Zistila, že ľudia, ktorí zvýšili konzumáciu hranoliek, jedli viac zemiakovej kaše alebo pečených zemiakov, časom pribrali. Naopak, tí, ktorí znížili množstvá alebo zvýšili množstvo inej zeleniny, priberali na hmotnosti.

Zvýšené riziko srdcových chorôb

Veľké množstvo zemiakových príloh zvyšuje krvný tlak

V troch veľkých štúdiách na Harvardskej lekárskej škole, ktoré vykonali 187 000 mužov a žien, vedci porovnali ľudí, ktorí zjedli menej ako jednu porciu pečených, pyré alebo varených zemiakov, hranoliek alebo hranoliek za mesiac s tými, ktorí zjedli štyri alebo viac porcií za týždeň. Tí, ktorí mali väčšie množstvo, mali až o 11 percent väčšiu pravdepodobnosť vzniku vysokého krvného tlaku. V prípade hranoliek to bolo až 17 percent.

Victoria Taylor, vedúca dietológa v British Heart Foundation, však poukazuje na to, že povaha štúdie má určité obmedzenia. “Tento typ štúdie môže ukázať iba odkaz, nie príčinu a následok.” Nemôžeme teda dospieť k záveru, že zemiaky spôsobujú vysoký krvný tlak, a nemôžeme vysvetliť príčinu výsledkov štúdie. “

Ak budete jesť príliš veľa zemiakov, môže to viesť k cukrovke 2. typu

Štúdia z New England Journal of Medicine