Uncategorized

Ketogénne jedlo funguje najlepšie po obmedzenú dobu

Ketogénna diéta a jedlo, ktoré poskytuje 99 percent kalórií z tukov a bielkovín a iba 1 percento zo sacharidov, prináša krátkodobé výhody pre zdravie. Negatívne účinky sa však môžu objaviť zhruba po týždni, ako zistili vedci v štúdii na myšiach. Výsledky poskytujú počiatočné indície, že keto diéta môže počas obmedzeného časového obdobia zlepšiť ľudské zdravie znížením rizika cukrovky a zápalu. Takýto výskum je tiež dôležitým prvým krokom k možným klinickým skúškam na ľuďoch.

Ketogénne jedlo z dlhodobého hľadiska

výživový plán keto diéta chudnutie

Keto diéta je stále obľúbenejšia. Celebrity ako Gwyneth Paltrow, Lebron James a Kim Kardashian ponúkajú tieto diétne plány na chudnutie. V štúdii vedci zistili, že pozitívne a negatívne účinky diéty majú na svedomí jednak imunitné bunky, nazývané T-bunky gama-delta, jednak bunky na ochranu tkaniva. Ten môže zodpovedajúcim spôsobom znížiť riziko vzniku cukrovky a zápalu.

Porcia vyprážaného vajíčka v polovičnej keto diéte avokáda

Keto diéta núti telo spaľovať tuky, uviedla vedúca autorka Vishwa Deep Dixit z Yale School of Medicine. Keď znížime telesnú hladinu glukózy v dôsledku nízkeho obsahu uhľohydrátov v strave, telo sa správa, ako keby hladovalo. Aj keď to tak nie je, telo začne namiesto sacharidov spaľovať tuky. Tento proces zase produkuje chemikálie, ktoré vedci označujú ako ketolátky alebo alternatívny zdroj paliva. Keď spaľujeme ketónové telieska, tkanivá chrániace gama-delta T bunky sa šíria po celom tele.

Podľa toho to znižuje hladinu cukru v krvi a zlepšuje metabolizmus tela. Po týždni na keto diéte myši vykazujú pokles hladiny cukru v krvi a zápal. Ak je však telo v tomto režime, tuk sa ukladá súčasne so stratou tuku. Ak myši po týždni naďalej jedia s nízkym obsahom tukov a s nízkym obsahom uhľohydrátov, skonzumujú viac tuku, ako môžu spáliť, a vyvinie sa u nich cukrovka a obezita.

Vyhliadky na zdravie

výhody ketogénna diéta dodržiavať diétny plán

Na potvrdenie neoficiálnych tvrdení o zdravotných výhodách keto sú stále potrebné dlhodobé klinické štúdie na ľuďoch. Vďaka najnovším zisteniam teraz vedci lepšie chápu mechanizmy pôsobiace v telách založených na keto diéte.

"Naše výsledky demonštrujú interakciu medzi metabolizmom a imunitným systémom a ako koordinuje udržiavanie zdravej funkcie tkaniva", povedala Emily Goldbergová, postdoktorandka v komparatívnej medicíne, ktorá objavila keto diétu rozšírené T bunky gama-delta u myší.

ketogénna potravina v rôznych porciách

Ak je ideálna dĺžka diéty pre zdravie ľudí prínosom pre neskoršie štúdie, povedal Dixit, zistenie, že keto je lepšie v malých dávkach, je dobrou správou. Tiež povedal: "Kto chce byť navždy na diéte?"