Uncategorized

Je palmový olej nezdravý a škodlivý pre životné prostredie? Aká je pravda o obvineniach?

Palmový olej, známy tiež ako palmový tuk a olej z palmových jadier, sa stal kritikou. O lacnom tuku sa hovorí, že škodí zdraviu a zároveň škodí prírode. Aby sme to pochopili, je potrebné mať niekoľko informácií o výrobe a prísadách, ktoré by sme vám dnes chceli poskytnúť. A aké sú nevýhody palmového oleja pre životné prostredie? Zistite, čo je palmový olej, na čo sa používa, prečo je palmový olej nezdravý a aké alternatívy máte k dispozícii.

Palmový olej je nezdravý – čo je to vlastne palmový olej?

Palmový olej je nezdravý alebo nie - na čo sa používa a účinky na zdravie

Palmový tuk je rastlinný olej, ktorý sa získava z dužiny palmy olejnej. Olej z palmových jadier sa získava z jadra ovocia. Pretože je tento rastlinný olej tak lacný na výrobu a tak ľahko sa spracováva, je obľúbený ako prísada do potravín vrátane nezdravých hotových výrobkov a iného tovaru. Palmový olej sa používa aj v kozmetike (napr. Mydlo), ale aj v pracích prostriedkoch a dokonca aj v detskej výžive. Čokoláda a obzvlášť čokoládové nátierky sú známe tým, že obsahujú palmový tuk – aj keď sa hovorí, že palmový olej je nezdravý.

Ako sa vyrába palmový olej??

Palmový olej nezdravý a škodlivý pre dažďový prales

Palma palmového oleja pôvodne pochádza z dažďového pralesa v západnej Afrike. To tiež znamená, že rastlina palmového oleja preferuje teplé a vlhké podnebie. Keďže takáto klíma prevláda aj v iných oblastiach sveta a dopyt sa postupom času stále viac zvyšuje, pestovanie sa rozšírilo aj do oblastí mimo Afriky (Malajzia, Indonézia a Južná Amerika).

Palmový olej nezdravý a škodlivý pre životné prostredie - dažďový prales sa čistí pre plantáže

Palmový olej a životné prostredie

Aby sa však vytvoril dostatočný priestor pre plantáž palmového oleja (olejové palmy potrebujú dostatok priestoru na svoj rast), veľké oblasti dažďového pralesa boli a stále sú ničené. Pretože sa to stáva aj spaľovaním rastlín, nie je znepokojujúci len fakt, že dochádza k strate celých ekosystémov, ale aj to, že sa z ohňa uvoľňujú emisie CO2.

Je udržateľný palmový olej nezdravý a organický palmový tuk je prospešnejší

Pestovanie palmového oleja, bohužiaľ, tiež významne prispieva k ničeniu dažďového pralesa, a týmto spôsobom je škodlivé nielen pre zdravie jednotlivca, ale aj pre životné prostredie vo všeobecnosti. A prečo je palmový olej nezdravý?

Prečo je palmový olej taký nezdravý??

Je palmový tuk karcinogénny a čo presne zvyšuje riziko rakoviny

Bez ohľadu na to, či konzumujete palmový olej v potravinách alebo absorbujete palmový olej v kozmetike cez pokožku – výrobky z palmového oleja sú škodlivé v akejkoľvek forme. Do akej miery však závisí predovšetkým od spôsobu výroby. Prečo je však palmový olej nezdravý??

Ako škodí palmový olej zdraviu – účinky palmového oleja

Palmový olej obsahuje nezdravé, biele nasýtené mastné kyseliny, ktoré spôsobujú cukrovku a obezitu

V tukoch existujú takzvané nasýtené a nenasýtené mastné kyseliny, z ktorých nasýtené sú nezdravé a nenasýtené sú prospešné pre ľudské zdravie. Palmový tuk (ako mnoho ďalších rastlinných olejov) obsahuje práve tie škodlivé mastné kyseliny vo väčších množstvách ako nenasýtené. A práve kvôli tomu predstavuje palmový olej zdravotné problémy. Mastné kyseliny nielenže vedú k obezite, ale tiež podporujú rozvoj srdcových chorôb. Keďže palmový olej zvyšuje hladinu cholesterolu (alebo nasýtených mastných kyselín, ktoré obsahuje), môže spôsobiť aj cukrovku. To všetko robí palmový olej nezdravým.

Rakovina je možným dôsledkom konzumácie palmového tuku a oleja z palmových jadier

Je palmový olej karcinogénny??

Riziko rakoviny palmového oleja sa samo osebe nemôže zvýšiť. Napriek tomu je palmový tuk považovaný za karcinogénny. Čo je práve teraz? Palmový olej je v súvislosti s touto chorobou škodlivý?

Olej sa môže stať nebezpečným, ak sa počas spracovania zahrieva a vo väčšine prípadov bude. Je to spôsobené tým, že sa tvoria takzvané estery mastných kyselín a presnejšie 3-MCPD a glycidyl. Federálny inštitút pre hodnotenie rizika klasifikuje tieto látky ako karcinogénne. Pokusy na zvieratách ukázali, že nádory sa vyvíjajú nad určitú dávku. Okrem toho má palmový olej údajne toxické účinky na pečeň, obličky a semenníky.

Výrobky, ktoré obsahujú palmový olej a alternatívy

Je čokoládová nátierka s palmovým olejom nezdravá - Je lepšie použiť varianty, ktoré neobsahujú palmy

V Nemecku obsahuje v priemere každý druhý výrobok palmový tuk, aj keď je palmový olej údajne nezdravý. Zákon však požaduje, aby to výrobcovia zaznamenali aj na štítok. Palmový olej je obzvlášť obľúbený pre nasledujúce produkty:

 • Čokoládové nátierky: Palmový tuk je obzvlášť obľúbený v obľúbených čokoládových nátierkach, pretože dosahuje dokonalú konzistenciu, ktorej môže konkurovať len málo tuku. Ak sa nechcete zaobísť bez lahodného nugátového krému, zvoľte napríklad alternatívu Nutella bez palmového oleja. "Vego" napríklad nugátový krém je bez palmového oleja a namiesto neho používa bambucké maslo. Medzi ďalšie patria výrobky s palmovým olejom, ktoré sú však udržateľné "samba", "Bionella" a "Cocoba". Najlepšie je pripraviť si čokoládovú nátierku sami.
 • Čokoládová tyčinka: Takmer žiadna známa značka čokoládových tyčiniek sa nezaobíde bez palmového oleja. Ale ak sa chcete vyhnúť palmovému oleju, pretože palmový olej je nezdravý, najlepšie urobíte, keď pôjdete do bio obchodu. Existuje množstvo alternatív, ktoré neobsahujú palmový olej alebo obsahujú aspoň olej v organickej kvalite. "Rapunzel", "Alnatura" a "ichoc" je len niekoľko možných variantov. Vo všeobecnosti si môžete vybrať z rôznych sladkostí bez palmového oleja od spoločnosti Alnatura, vrátane sušienok, müsli a čokolády bez palmového oleja.

Mydlo bez oleja z palmových jadier - existujú alternatívy, ktoré nie sú zdraviu škodlivé

 • Mydlo: Aj v prípade mydiel je ťažké nájsť v bežných obchodoch alternatívy. Veľké značky používajú palmový olej, aj keď väčšinou certifikovaný. Populárnou náhradou palmového oleja je kokosový olej. "Prírodné" von Speick používa tento olej namiesto palmového tuku. Alebo sa rozhodnite pre menej známe značky, ktoré sa taktiež zaobídu bez palmového oleja.
 • Krém: Ak hľadáte alternatívu k palmovému oleju v tomto druhu kozmetických výrobkov, musíte sa pozrieť trochu dlhšie a siahnuť trochu hlbšie do vrecka. To je tiež s "dule" od Dr. Hauschka je prípad. Denný krém od Alterry používa namiesto palmového tuku marhuľové jadro a pupalkový olej v bio kvalite a je dostupný za nižšiu cenu.

Palmový olej v potravinách a kozmetike

Hotové výrobky, ako sú mrazené pizze a polievky, zvyčajne obsahujú palmový tuk

 • Hotové výrobky: Niekedy to musí byť rýchle, ale vedeli ste, že hotové jedlá obsahujú aj palmový tuk? Platí to okrem iného pre vreckové polievky, mrazené pizze a rôzne hotové cestovinové jedlá. Skúste si radšej vybrať potraviny z bio obchodu, ktoré neobsahujú palmový olej, alebo ešte lepšie – uvarte si ich sami. Existuje množstvo jedál, ktoré sa dajú pripraviť rýchlo. Potom sa nemusíte obávať, že aj palmový olej je nezdravý.
 • Margarín: Margarín je sám o sebe veľmi kontroverzný produkt. Alternatívu k palmovému oleju môžete získať tým, že si namiesto neho kúpite maslo. Podľa nariadenia EÚ sa už nemôže ako taký predávať, ak sú pridané rastlinné oleje. Potom sa výrobok nazýva zmiešaný tuk.

Alternatívne názvy pre palmový olej v potravinách a kozmetike

Alternatívne názvy pre palmový tuk a olej z palmových jadier - zoznam WWF

Napriek tomu, že vám mnohé výrobky môžu priamo na etikete povedať, či obsahujú palmový olej alebo palmový tuk, niektorí výrobcovia sú dostatočne šikovní a používajú aj iné názvy, o ktorých mnohí nevedia, že ich presne znamenajú. Pre spotrebiteľov je preto ťažké vedome sa vyhýbať palmovému oleju.

Svetový fond prírody (WWF) preto zverejnil zoznam alternatívnych názvov. Tento a ďalší podrobný zoznam nájdete v odkazoch na konci článku. Vopred však uvádzame niekoľko príkladov:

 • Glycerid mastných kyselín
 • Glyceryl (stearát)
 • Palmát (napr. Palmát sodný – sodné soli mastných kyselín palmového oleja)
 • Olej z palmového ovocia
 • Rastlinný tuk
 • Palmové jadro
 • Zeleninový olej
 • Stearáty PEG-100
 • Jadro sodnej soli palmy
 • Stearát zinočnatý

A čo ekologický výrobok?

Plantáže palmového oleja sa pestujú namiesto džungle

Je palmový olej nezdravý, ak sa používa v bio kvalite? V zásade platí, že jediný rozdiel medzi organickým palmovým olejom a konvenčným palmovým tukom je v tom, že organické produkty sa nepestujú s pesitzidmi a umelými hnojivami, ale v súlade s požiadavkami na ekologické pestovanie. Neobsahuje teda žiadne chemikálie.

Je to udržateľný palmový olej, ale nemení to prirodzené zloženie oleja. Pri ekologickej kvalite môžete predpokladať, že žiadny dažďový prales nebol vyčistený a že drobní poľnohospodári majú z výroby aj slušný príjem.

Hodnotenie esterov mastných kyselín z Federálneho inštitútu pre hodnotenie rizika

Zoznam alternatívnych názvov pre palmový tuk a olej; Zoznam WWF