Uncategorized

Fitness nad 60 rokov: Zvýšenie fyzickej aktivity s pribúdajúcim vekom môže znížiť riziko srdcových chorôb

V novej štúdii vedci zistili, že fyzická zdatnosť od 60 rokov môže znížiť riziko srdcových chorôb o 11 percent. Naopak, zastavenie pravidelného cvičenia a cvičenia zvyšuje pravdepodobnosť srdcových chorôb o 27 percent. Výskum teda ukazuje, že nikdy nie je neskoro začať cvičiť, aby ste sa udržali v dobrej kondícii.

Srdce zdravé s kondíciou od 60

kondícia nad 60 rokov lepšie zdravie srdca nová štúdia

Podľa nového výskumu vám teda starnutie nepomôže cvičiť. Vedci namiesto toho zistili, že dobre vycvičené telo znižuje riziko srdcových chorôb a mozgových príhod, dokonca aj v zlatých rokoch. Štúdia uvádza, že úroveň aktivity potrebnej na dosiahnutie tohto prospechu bola asi 1 hodina behania týždenne.

"Je to v súlade so štúdiami o ďalších liečebných modalitách, ktoré jasne ukazujú, že nikdy nie je neskoro na to, aby sa veci zlepšovali", súhlasil Dr. Michael Miyamoto, kardiológ v misijnej nemocnici v južnej Kalifornii. "Je to tiež v súlade s inými cvičebnými štúdiami, ktoré naznačujú, že tí, ktorí cvičia neskôr, z toho budú mať aj klinický prínos."

Starší muž robí brušné brušká a fitnes tréning pre seniorov

Vedci skúmali viac ako 1 milión mužov a žien vo veku 60 rokov a starších. Všetci absolvovali dve po sebe nasledujúce zdravotné prehliadky, prvú v rokoch 2009 až 2010 a potom v rokoch 2011 až 2012. Každému boli položené otázky o ich životnom štýle a fyzickej aktivite. Vedci vypočítali počet miernych a dynamických cvičení za týždeň a zmeny medzi zdravotnými kontrolami.

V telocvični cvičíte a starnete s nízkym rizikom srdcových chorôb

Viac ako 20 percent neaktívnych seniorov pri prvom vyšetrení zvýšilo fyzickú aktivitu druhýkrát. Títo ľudia mali o 11 percent nižšie riziko kardiovaskulárnych chorôb.

"Naše výsledky nás neprekvapili, pretože sme očakávali kardiovaskulárny prínos cvičenia u starších dospelých." Povedal to starší autor štúdie Kyuwoong Kim, postgraduálny študent na Katedre biomedicínskych vied na univerzite v Soule..

Výskumná kvintesencia

Starší muž kráčajúci v parku so slúchadlami a podložkou

Ľudia vo veku 60 a viac rokov, ktorí viac športujú, znížili riziko kardiovaskulárnych chorôb o 11 percent. Naopak, riziko pre tých, ktorí žijú sedavo, sa podľa nového výskumu zvyšuje o 27 percent. Cvičenie prospieva aj starším ľuďom so zdravotným postihnutím alebo chronickými ochoreniami, ako je vysoký krvný tlak alebo cukrovka. Odborníci tvrdia, že je vhodné porozprávať sa so svojim lekárom skôr, ako začnete cvičiť, aby ste našli najlepšiu cestu pre svoj vek a kondíciu..

Získajte viac informácií o štúdii tu.