Terénne úpravy

Vytvorenie okrúhleho záhonu: Tipy na plánovanie a krásne nápady na dizajn

Kvetinové záhony v záhrade sú často hrubé a obdĺžnikové, alebo možno trochu krivé alebo oválne, ale čo dobrý kruh? Ide takmer o akýkoľvek tvar, ale dokonale okrúhly záhon môže byť skvelým spôsobom, ako urobiť niečo iné alebo vytvoriť vo svojej záhrade výrazné ohnisko. Všetko o vytvorení záhonu s okrúhlym tvarom, ako aj mnoho nádherných nápadov na dizajn nájdete v tomto článku!

Kam sa hodí okrúhly záhon?

Okrúhle záhony fungujú dobre na trávniky

Často máme tendenciu vysádzať kvetinové záhony na zjavné miesta – okolo stromu, na dom alebo do priestoru medzi chodníkmi. Schovávame ich na tieto miesta, kde slúžia ako krásna kulisa záhradných štruktúr alebo trávnikov.

Ale čo keď chcete, aby sa záhon stal ústredným bodom vašej záhrady? Alebo máte veľký otvorený priestor, ktorý chcete vyplniť? Okrúhly záhon je dokonalým riešením. Môžete ho umiestniť takmer kdekoľvek a stane sa z neho pútavé ohnisko. A kvety v kruhu majú niečo, čo lahodí oku.

Tipy na plánovanie kruhového záhonu

Navrhnite a vysaďte okrúhle lôžko

Vytvorenie kruhového záhonu môže byť ťažšie, ako si myslíte. Väčšina ostatných typov záhonov má nejaký druh pozadia, ako je múr, plot, chodník, strom alebo jednoducho okraj vašej záhrady. Okrúhly záhon väčšinou stojí osamotene, a to znamená, že vyžaduje špeciálne konštrukčné úvahy. Neexistujú žiadne tvrdé a rýchle pravidlá pre návrh kruhového lôžka, ale niekoľko všeobecných tipov vám pomôže urobiť ho optimálnym a hlavne krásnym..

Vyberte umiestnenie

Okrúhle záhony v záhrade vytvárajú štruktúru

Najprv si naplánujte, kam chcete záhon zasadiť a aký veľký by mal byť. Na rozdiel od obdĺžnikových záhonov, ktoré je možné rozložiť kdekoľvek, potrebujete na okrúhly tvar o niečo viac priestoru.

Vo väčších otvorených priestoroch alebo na trávnikoch si posteľ s okrúhlym alebo zakriveným tvarom skutočne príde na svoje. Pretože okrúhly záhon vyzerá veľmi dekoratívne a potrebuje centrálne miesto v záhrade. Dlhé, úzke a hranaté postele sú vhodnejšie do rohov a oblastí pozdĺž steny alebo plotu.

Označte obrysy

Okrúhly jarný záhon s tulipánmi, maceškami a krokusmi

Ak chcete vytvoriť okrúhly záhon na otvorenom priestranstve, musíte najskôr označiť obrys. Do stredu vybraného miesta položte drevenú kôl. Na kôl priviažte kúsok šnúrky a označte ním dokonalý kruh. S palicou, s ktorou sa dá ľahko pohybovať, a dlhou šnúrkou sa môžete hrať s veľkosťou a umiestnením, kým to nevyberiete správne. Na označenie kruhu môžete použiť aj záhradnú hadicu alebo obruč. Keď je kruh označený, odstráňte všetku existujúcu trávu a burinu, vykopajte pôdu, aby sa uvoľnila, a pripravte ju. Teraz sú na rade rastliny.

Zasaďte okrúhly záhon

Predtým, ako do postele vložíte kvety alebo rastliny, stojí za to urobiť si podrobný plán. Vždy by ste mali sledovať miesto, ktoré si vyberiete, pretože to bude závisieť od výberu rastlín. Tu je niekoľko nápadov:

Vyberte stredovú časť kruhu

Vytvorte okrúhly záhon na vytvorenie štruktúry

Existujúci strom je vynikajúcim centrom pre záhon, ale nie je to nevyhnutné. Malo by však existovať niečo, čo kotví kruh, napríklad ker, vysoký kvet alebo rastlina so zaujímavým olistením. Vďaka tomu získa posteľ štruktúru.

Zamyslite sa nad vzorom

Okrúhly záhon ako ohnisko na dvore

Nevkladajte kvety iba náhodne. Kruh vyžaduje väčší poriadok. Môžete napríklad vyrobiť sústredné prstene z rôznych druhov kvetov alebo rozdeliť kruh na štvrtiny alebo osminky. Dobre fungujú aj opakovania. Tu je niekoľko tipov, ktoré by vám mali pomôcť pri výsadbe okrúhleho záhonu:

  • Do stredu vždy dajte vysoké kvety, kry alebo kry.
  • Čím nižšia je rastlina, tým bližšie by mala byť vysadená k hranici. Výnimka je možná, ak chcete z dvoch rastlín vytvoriť vysoko-nízky vzor.
  • Rastliny potrebujú svetlo, preto by nemali byť vysádzané príliš husto.
  • Ak je vo vašom záhone nejaký zemný kryt, použite ho na okraj alebo ho použite priamo ako okraj.

Vyberte si rastliny, ktoré budú dobre rásť

Vysaďte okrúhly záhon s kvetmi a kríkmi

Všetky druhy rastlín, ktoré umiestnite do okrúhleho záhonu, by mali vyžadovať rovnakú pôdu, vodu a svetelné podmienky. Vďaka tomu je starostlivosť o posteľ oveľa jednoduchšia a zaručuje dobrý rast. Potrebujete však aj pestrosť, inak bude záhon nudný. Vyberte rôzne výšky a farby a na doplnenie kvetov pridajte rastliny so zaujímavým olistením.

Tipy na výsadbu

Okolo záhradnej lampy vytvorte záhon kvetov

Pred zasadením kvetov do zeme urobte testovací chod tak, že ich umiestnite na miesto, kým sú ešte v kvetináčoch. Upravte ich tak, ako chcete, kým nebudete spokojní s konečným výsledkom. Aby ste to urobili, obehnite celý záhon a prezrite si rastliny, aby ste vedeli, čo funguje a čo máte posunúť.

Ak sa vám páči rozloženie, vykopajte pre každú rastlinu vhodné otvory a zasaďte ich iba tak hlboko do pôdy, ako rástli v kvetináčoch. Rastliny po presadení do okrúhleho záhona dobre zalejte.

Okraj postele

Okrúhly záhon s nízko rastúcimi ružami

Okraj okolo postele ho pomáha definovať. Na to môžete použiť takmer čokoľvek, vrátane tradičných lemov, kameňov, tehál atď. Nízky živý plot alebo pôdny kryt je tiež dobrým spôsobom, ako vytvoriť akýsi okraj postele..

Aké rastliny pre okrúhly záhon?

Okrúhle záhony s hyzianthami a kvetinovou cestou s maceškami v záhrade

Okrúhle záhony, ktoré boli rozložené uprostred záhrady, sú väčšinou vystavené priamemu slnečnému žiareniu. Umiestnenie vášho záhonu je pre výsadbu kľúčové, pretože nie každému kvetu sa na slnku bude dariť. Ak sú v blízkosti stromy alebo ak má byť záhon vytvorený blízko domu, potom sú rastliny vhodné aj do čiastočného tieňa.

Okrúhly záhon s malým mostíkom ako ozdobou

Predstavte si okrúhlu posteľ ako rozkvitnutú fontánu. Chcete, aby vysoké kvety boli v strede, obklopené nižšie rastúcimi rastlinami a obklopené kvitnúcimi zemnými pokrývkami. Pri plánovaní rozloženia záhrady myslite na kombináciu trvaliek a letničiek. Výsadba kombinácie trvalých kvetov, jednoročných kvetov, žiaroviek a ozdobného okraja vytvára zdroj farby, textúry a krásy na celú sezónu. Spoľahnite sa na kvitnúce rastliny s krásnym olistením, aby váš okrúhly záhon vyzeral atraktívne a nebol holý ani po období kvitnutia.

Okrúhly záhon červených a bielych kvetov okolo malého stromu

Príkladom krásnych dlho kvitnúcich trvaliek pre váš záhon sú kosoštvorec, slnečník, rebríček a denník, ktoré je možné použiť samostatne alebo v kombinácii na vytvorenie nádherného súboru. Ak vám záhradníctvo neprekáža, môžete sa spoľahnúť aj na jednoročné letné kvety, ale musíte ich vysádzať každý rok. Medzi najobľúbenejšie z nich patrí verbena, snapdragons, jednoročný ľan, nasturcium a mnoho ďalších.

Tip: O vhodných kombináciách rastlín sa môžete poradiť v záhradnom centre. Odborníci vám pomôžu nájsť tie správne kvety, ktoré sa vám vo vašej záhrade budú najlepšie dariť.

Pekné nápady na dizajn pre okrúhly záhon

Okrúhla vyvýšená posteľ

Vyvýšená posteľ s kvetmi okolo príjemnej farebnej kombinácie

Kvetinové záhony nemusia byť nevyhnutne na úrovni zeme. Kruhová vyvýšenina okamžite upúta pozornosť vďaka vyvýšenej polohe a stáva sa skutočným pútačom pozornosti v záhrade. Rastlinám navyše na takomto záhone prospieva dobrý prísun živín a dostatočný rozvoj tepla. V tomto článku nájdete veľa tipov na vytvorenie kopcového lôžka. Ak chcete premeniť záhon na jasne definovaný vyvýšený záhon, obklopte ho napríklad prírodným kameňom, tehlami alebo drevom, podľa toho, aký materiál najlepšie vyhovuje štýlu vašej záhrady.

Okolo stromu vytvorte okrúhly záhon

Okolo stromu vytvorte okrúhly záhon

Ak máte vo svojej záhrade stromy a v súčasnosti hľadáte nápady, ako urobiť krajinu ešte krajšou, potom je okrúhly záhon okolo stromu skutočne skvelou možnosťou. Okrúhly tvar je v harmónii so samotným stromom a vytvára mu dokonalý rámec.

Nápady na lemovanie postelí

Vytvorte zaujímavý nápad na dekoráciu záhradnej postele ako krbu

Možnosti sú pre krásnu hranicu takmer neobmedzené. Jasne vymedzená hranica nie je len vizuálne atraktívna, ale plní aj praktickú funkciu. Bez okraja môžu rastliny rásť do susedných oblastí alebo ich vytlačiť tráva v trávnatej oblasti.

Tu sme zhromaždili niekoľko zaujímavých nápadov, ktoré je ľahké napodobniť a ponúkajú vhodný variant pre každý záhradný štýl. nechajte sa inšpirovať!

Okrúhly záhon lemovaný tehlami

Obklopte záhon tehlami

Kruhové lôžko olemujte drevenými trámami

Okrúhly rám postele vyrobený z dreva na vyvýšenú posteľ

Kvetinová posteľ je ideálna pre kvety

Malý okrúhly záhon s kamenným lemovaním

Premeňte koleso starého vozňa na krásny záhon

Vysádzanie starého nápadu vyrobiť si koleso vagónu pre záhony

Okraj postele s kamienkami

Kamienky ako skosenie pre okrúhle postele

Vytvorte okrúhly záhon v starých pneumatikách

Starý nápad na sadenie pneumatík pre okrúhle záhony pre domácich majstrov

Nízky živý plot funguje veľmi dobre ako prirodzená hranica postele

Nízky živý plot ako záhon lemujúci okolo

Zemný kryt namiesto lemovania

V trávniku vytvorte okrúhly záhon