Terénne úpravy

Kvety a rastliny pre miesta, ktoré sú v tieni

Rastliny čerstvé farby kombinujú nápady papradie

Vytvorenie nádhernej záhrady, v ktorej nie je celá oblasť cez deň osvetlená slnkom, sa môže ukázať ako závideniahodný úspech, na ktorý by boli mnohí milovníci kvetov hrdí. Takáto záhrada s dobre kombinovanou kvety a rastliny bolo by to skutočne neobvyklé, niečo iné, ale nie je to nič menej atraktívne ako svetlá a slnečná záhrada. Je dôležité, aby ste zo širokého sortimentu rastlín odolných voči tieňom vybrali tie, ktoré sa budú dobre vyvíjať vo vašich špecifických pôdnych a klimatických podmienkach. Veľa tu závisí od vlastností pôdy a tiež od toho, či tieň padá priamo na bránu alebo budovu (budovy). V neposlednom rade je rozhodujúca chuť majiteľa záhrady, či už preferuje pôdny pokryv, chce mať kompaktné alebo vysoké kvety, ako jednoročné alebo viacročné rastliny, alebo by v skutočnosti chcel v záhrade veľa kvetov a farieb.

Kvety a rastliny milujúce tieň – papradie

Šikovne skombinujte trvalky a vytvorte tieňovú záhradu

Zoznam milovníkov tieňov kvety a rastliny je naozaj dlhý, ale dnes chceme najskôr upriamiť svoju pozornosť na papradie. Do vašej záhrady určite prinesú romantiku a eleganciu. V neďalekom záhradnom centre nájdete desiatky druhov papradí, ktoré očaria každého milovníka kvetov svojim jedinečným olistením. Rastliny vašich papradí môžu byť skvelým zázemím pre krásne hostasy, známe tiež ako srdcové ľalie. Tieto kvety sú známe ako kráľovná tienistých záhrad. Táto nádherná rastlina pochádza z východnej Ázie. Hosta produkuje mnoho špirálovito usporiadaných listov s dlhými stopkami. V júli a auguste medzi listami môžete vidieť krásne biele, modré až purpurové kvety, ktoré napĺňajú vzduch svojou nádhernou arómou.

V lete kvety a rastliny milujúce tieň – prvosienka japonská

Podlahy prvosienka biela farba odtieň milujúca exotika

V letnom období prináša vzácna kvetina svetlo a eleganciu do vašej tienistej záhrady, ktorá sa nazýva Primula japonica alebo prvosienka japonská. Kvitne neskôr ako ostatné jarné kvety, ale jeho listy zostanú svieže a krásne veľmi dlho, vlastne až kým nevypadnú..

Burina alebo pekný doplnok do záhrady – zemný baza

tieňomilné rastliny biela farba Aegopodium podagraria

Existuje rastlina, ktorou sa pohŕda ako „nepríjemná“ burina, v skutočnosti sa jej obzvlášť dobre darí v tieni. V bylinkárstve je známy ako Aegopodium podagraria (baza čierna). Giersch bol ešte v stredoveku známy ako liečivá rastlina. Jeho pestré listy vám umožňujú vytvoriť nečakaný efekt farieb a odtieňov v záhrade.

Kaukazské nezábudky kvitnú v apríli

Brunnera Flowers Vytvorte tieňovú záhradu Vyberte rastliny

Brunnera alebo nezábudka Kaukazu kvitne asi mesiac, v apríli alebo máji, a ak je jeseň celkom teplá, je možné, že nový čas kvitnutia bude mať aj v októbri. Ostatné mesiace však jeho krásne listy vytvárajú jasný prízvuk v tieni vašej záhradnej krajiny.

Brčál, tiež známy ako Vinca, môže nakrátko pokryť pôdu pod stromami hustým zeleným kobercom z hustého lístia, ktorý zostane zelený aj v zime. V máji a júni vychádzajú malé fialové kvety a robia obraz ešte krajším.

Columbines vyžadujú čiastočný tieň

Color select kombinujú krásne kvety milujúce tieň

Tu nechceme zabudnúť na pôsobivé stĺpce (Aquilegia). Vyžadujú však polotieň, veľmi dobre sa im darí na veľmi tienistých miestach, inak strácajú svoj dekoratívny efekt. Sasanky (sasanky) rastú pod stromami a dodajú vašej záhrade veľa nehy a pôvabu. A samozrejme chceme spomenúť očarujúce konvalinky, ktoré robia každú záhradu atraktívnou. Tiež naplnia vzduch okolo neodolateľnou arómou!

Tu popísané zelené rastliny a kvety nemôžu v žiadnom prípade vyčerpať dlhý zoznam tieň milujúcich druhov rastlín. Je to len niekoľko príkladov toho, ako môžete týmto záhradám dodať krásu a eleganciu týmito druhmi zelených rastlín a kvetov. Využívanie tieňomilných druhov rastlín má aj ekologický aspekt. Opadané listy sa spravidla nezbierajú, prirodzene sa rozkladajú, čo na jednej strane prispieva k autentickému vzhľadu záhrady, ale zaisťuje aj udržanie biologickej rovnováhy. Rastliny tak bez našej pomoci a zasahovania dostávajú cenné živiny a pôdna vlhkosť sa tak skladuje dlhšie.

Trávnik v tieni

Skombinujte tieň milujúce rastliny ležiace v tieni

Ak sa vám nápady v dnešnom príspevku páčili a niektoré z nich chcete použiť vo svojej vlastnej záhrade, môžeme vám dať jeden malý malý tip: Pri vytváraní tienistej záhrady je správnou inšpiráciou príroda. Preto vám odporúčame častejšie chodiť na prechádzky do lesa, existuje dostatok nápadov, ako obnoviť krásu prírody okolo vlastného domu..

Ak teda do vašej záhradnej krajiny nie je veľa slnečného svetla, nezúfajte! Existuje mnoho spôsobov, ako vytvoriť mimoriadnu krajinu pomocou jednej z myšlienok popísaných vyššie ako inšpirácie. Vo vašej tienistej záhrade nebudete mať jasné farby, tu prevládajú tlmené pastelové tóny. Zaujímavá je aj večná hra svetla a tieňa na zelenom trávniku. Najdôležitejšie je, že samotná príroda nás neustále prekvapuje a vždy fascinuje odznova.

Dizajnová záhrada – kamenný múr

Rastliny papradie nápady záhradného dizajnu kamienky

Vytvorte si záhradu v tieni

Vyberte rastliny na kombináciu tienistých miest

Plesové záhradné trvalky milujúce tieň