Tatuaż

Jak szybko goi się tatuaż?

*WAŻNY!

W przypadku zaczerwienienia, zapalenia, dyskomfortu i jakichkolwiek negatywnych objawów należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. Samoleczenie może zaszkodzić zdrowiu.

W materiale dowiesz się wszystkiego o procesie gojenia tatuażu, zapoznasz się z cechami etapów, nauczysz się prawidłowo i szybko leczyć tatuaż, uzyskasz wskazówki i zobaczysz zdjęcia na ten temat.

Jak szybko goi się tatuaż - informacje o cechach i przykładach zdjęć

Etapy leczenia tatuażu – fakty i wskazówki

Jak szybko goi się tatuaż? Długość procesu gojenia zależy w dużej mierze od tego, jak funkcjonuje nasza skóra i układ odpornościowy. Czas gojenia może być różny dla każdej osoby. Zwykle zajmuje to około trzech tygodni w przypadku małych tatuaży i pięciu tygodni w przypadku dużych obrazów. Proces gojenia można podzielić na kilka etapów. Jak one się zdarzają i czym się różnią? Dowiedz się, jak wygląda gojenie tatuaży dzień po dniu.

Jak szybko goi się tatuaż - kroki - pielęgnacja - porady - fakty - zdjęcia - 1

Jak szybko goi się tatuaż - kroki - pielęgnacja - porady - fakty - zdjęcia - 19 Jak szybko goi się tatuaż - kroki - pielęgnacja - porady - fakty - zdjęcia - 18 Jak szybko goi się tatuaż - kroki - pielęgnacja - porady - fakty - zdjęcia - 17

FAZA I – Gojenie tatuażu

Pierwszy etap rozpoczyna się, gdy tatuażysta kończy swoją pracę, i zwykle kończy się po około sześciu dniach. W tym czasie tatuaż będzie jasny, ale nie musisz się martwić, ponieważ po całkowitym wygojeniu będzie mniej jasny. Na początku powinno być traktowane jak otwarta rana. Skóra może być opuchnięta, uniesiona, lekko posiniaczona i zaczerwieniona. Może się również zdarzyć, że z rany wycieknie atrament, krew i osocze. To całkowicie naturalne. Po zakończeniu pracy tatuator umyje tatuaż środkiem dezynfekującym i owinie folią chroniącą przed drobnoustrojami takimi jak bakterie, kurz i roztocza.

Jak szybko goi się tatuaż - etapy - pielęgnacja - porady - fakty - zdjęcia - 2

Jak szybko goi się tatuaż - kroki - pielęgnacja - porady - fakty - zdjęcia - 16 Jak szybko goi się tatuaż - kroki - pielęgnacja - porady - fakty - zdjęcia - 15 Jak szybko goi się tatuaż - kroki - pielęgnacja - porady - fakty - zdjęcia - 14

Płyn wyciekający z rany może zakłócać gojenie, a tym samym przedłużać sam proces gojenia. Dlatego już od pierwszych dni trzeba szczególnie dbać o ten obszar skóry. Opłucz ranę kilka razy dziennie wodą o temperaturze pokojowej i łagodnym mydłem lub delikatnym środkiem intymnym. Na najbliższe tygodnie zapomnij o peelingach, gąbkach czy grubych pędzlach. Po umyciu osusz tatuaż, delikatnie nakładając arkusz ręcznika papierowego. Następnie nałóż krem ​​nawilżający i owiń specjalną folią. Powtarzaj tę operację regularnie co trzy godziny. Problemy takie jak ból, obrzęk, zaczerwienienie i siniaki powinny stopniowo zmniejszać się każdego dnia. W tym czasie może pojawić się swędzenie i gorączka..

Jak szybko goi się tatuaż - kroki - pielęgnacja - porady - fakty - zdjęcia - 3

Jak szybko goi się tatuaż - kroki - pielęgnacja - porady - fakty - zdjęcia - 13 Jak szybko goi się tatuaż - kroki - pielęgnacja - porady - fakty - zdjęcia - 12 Jak szybko goi się tatuaż - kroki - pielęgnacja - porady - fakty - zdjęcia - 11

FAZA II – Gojenie tatuażu

Drugi etap gojenia tatuażu trwa zwykle około tygodnia, więc można określić, że trwa od siódmego do czternastego dnia po tatuowaniu. Najczęstsze objawy na tym etapie to silne swędzenie i intensywne łuszczenie się skóry. Ponadto wytatuowany obszar może wyschnąć pomimo regularnego smarowania i będzie to trwało do momentu całkowitego złuszczenia się skóry i odpadnięcia strupów. Ważne jest, aby im nie pomagać, gdyż może to uszkodzić tatuaż – powinny samoistnie odpaść, we własnym tempie. Równie ważne jest, aby nie drapać nieznośnie swędzącej skóry, ponieważ jest to łatwy sposób na trwałe zniszczenie tuszu na nim. W drugim etapie, podobnie jak w pierwszym, nie zapomnij o regularnym myciu i smarowaniu tatuażu, najlepiej pięć razy dziennie, w regularnych odstępach czasu..

Jak szybko goi się tatuaż - kroki - pielęgnacja - porady - fakty - zdjęcia - 4

FAZA III – Gojenie tatuażu

To ostatni etap gojenia tatuażu, który zwykle trwa kolejne dwa tygodnie. Tatuaż w tym czasie może wyglądać nieco mniej wyraziście niż pierwotnie planowano, ale wynika to tylko z bariery stworzonej przez skórę, aby chronić ją przed słońcem. Nie spiesz się, a tatuaż wróci do oczekiwanego koloru. Skóra wokół tatuażu jest nadal bardzo wrażliwa i cienka i może się lekko złuszczać. Jeśli zauważysz objawy, takie jak wysypka, skontaktuj się z tatuatorem, ponieważ może to wskazywać na uczulenie na jeden ze składników użytego tuszu. Jednak ropa lub gorączka mogą wskazywać na słabo gojący się tatuaż i zatrucie krwi, więc koniecznie udaj się do lekarza..

Jak szybko goi się tatuaż - kroki - pielęgnacja - porady - fakty - zdjęcia - 5

Kiedy tatuaż jest całkowicie wyleczony?

Tatuaż można uznać za zagojony, jeśli nie odczuwasz najmniejszego dyskomfortu z powodu jego obecności. To czas, kiedy takie objawy jak sączenie krwi i osocza, swędzenie, zniknęły wszystkie strupy obecne na tatuażu, skóra całkowicie się zregenerowała, a obrazy same nabrały docelowych kolorów. Na tym etapie dotykanie skóry w miejscu tatuażu nie powinno powodować bólu..

Jak szybko goi się tatuaż - kroki - pielęgnacja - porady - fakty - zdjęcia - 6

Krem do tatuażu – jak aplikować?

Krem do gojenia tatuażu powinien być nawilżający i natłuszczający i nakładany średnio co trzy godziny w okresie gojenia. Jak zmniejszyć obrzęki po tatuowaniu? Szukaj w produktach takich składników jak D-pantenol, alantonina, aloes, witamina A, witamina E i masło shea. Jeśli wolisz kosmetyki naturalne, dobrym wyborem będą oleje takie jak olej kokosowy, olej jojoba, olej makadamia czy olej z pestek winogron. Istnieją również preparaty na świeżą wytatuowaną skórę. Możesz je kupić w salonie tatuażu. Poza właściwościami regenerującymi, preparaty te pielęgnują również wciśnięty w skórę tusz do rzęs i chronią jej koloryt..

Jak szybko goi się tatuaż - kroki - pielęgnacja - porady - fakty - zdjęcia - 7

Folia do tatuażu – jak długo ją nosić?

Folia do gojenia tatuaży jest niezbędna, ponieważ w ten sposób chronimy ranę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi takimi jak bakterie, kurz i brud. Folia chroni również krem ​​regenerujący nakładany na skórę, dzięki czemu zapobiega wyciekaniu limfy i osocza, utrzymując prawidłowy proces gojenia. Opatrunek ten należy zmieniać regularnie, przynajmniej co trzy godziny. Ochrona filmu wystarcza na pierwsze trzy do czterech dni. Jest to czas, w którym skóra wstępnie się zregeneruje, a rana wewnątrz tatuażu przestanie sączyć. Nie używaj folii dłużej niż pięć dni, ponieważ może to prowadzić do nieprzyjemnych odparzeń, które mogą prowadzić do infekcji i tym samym znacznie skomplikować proces regeneracji.

Jak szybko goi się tatuaż - kroki - pielęgnacja - porady - fakty - zdjęcia - 8

Możliwe jest również wyleczenie tatuażu bez filmu. Niektóre salony oferują specjalne opatrunki, które nakłada się jednorazowo na ranę i usuwa po kilku dniach. Nie trzeba o nie dbać, więc jest to niezwykle wygodne rozwiązanie..

Uzdrawianie tatuażu – coś do zapamiętania?

O czym należy pamiętać podczas leczenia tatuażu? Przede wszystkim zrezygnuj z długich i gorących kąpieli. Zastąp je szybkim letnim prysznicem. Unikaj również czynności, takich jak pływanie w basenie lub na otwartej wodzie. Rozpryskiwanie chlorowanej lub słonej wody na świeżą ranę może spowodować silny ból. Ponadto zanieczyszczenia zawarte w wodzie mogą hamować, a tym samym spowalniać proces gojenia tatuażu..

Jak szybko goi się tatuaż - kroki - pielęgnacja - porady - fakty - zdjęcia - 9

Powinieneś także całkowicie przestać pić alkohol na kilka tygodni. Napój ten rozrzedza krew i tym samym zwiększa intensywność krwawienia, co hamuje proces regeneracji skóry. W pierwszych dniach po tatuowaniu przestań ćwiczyć. Pot spływający po skórze może nieodwracalnie uszkodzić tusz, dlatego wzór powstały na skórze po zagojeniu może być inny niż pożądany. Jeśli nie wyobrażasz sobie życia bez ćwiczeń, zastąp energiczne ćwiczenia lekkimi ćwiczeniami, takimi jak rozciąganie i joga..

Jak szybko goi się tatuaż - kroki - pielęgnacja - porady - fakty - zdjęcia - 10

Zwróć także uwagę na prawidłową długość i jakość snu. Pamiętaj, aby codziennie zmieniać pościel, przynajmniej przez pierwszy tydzień po tatuażu. W ten sposób minimalizujesz liczbę zarazków, które mogą poważnie uszkodzić Twoją skórę. Nie pozwól też zwierzętom spać z tobą w tym czasie. Dzięki temu unikniesz dodatkowych bakterii i ryzyka podrapania przez zwierzęta. A co ze słońcem? Dopóki tatuaż nie zostanie całkowicie zagojony, chroń go przed promieniami słonecznymi. Wychodząc na zewnątrz zadbaj o lekką odzież wykonaną z naturalnych materiałów, która zakryje i zabezpieczy Twoją nową metamorfozę.

Jak szybko goi się tatuaż - kroki - pielęgnacja - porady - fakty - zdjęcia - 11

Tekst jest opinią autora, nie twierdzi, że jest ostateczną prawdą.

Przygotowany materiał: NATAHA6367-1 (Obertas Natalia Wiktorowna)