Remeselné nápady

Vyskúšajte si experimenty pre základnú školu doma – 4 vzrušujúce experimenty

Experimenty pre základnú školu-deti-drotár-učenie-veda

Začiatok školy predstavuje novú kapitolu v živote rastúceho dieťaťa. V tejto mimoriadne plodnej vývojovej fáze získava základné zručnosti a schopnosti jednať s ostatnými, ale aj so sebou samým ako so súčasťou spoločnosti. Vo vývoji dieťaťa vo veku od šesť do desať rokov hrá okrem hry vedúcu úlohu aj verbálna komunikácia. Dieťaťu by sa dalo vysvetliť, ako veci fungujú, zostane dlhšie sústredený a jeho záujem o testovanie materiálov a nástrojov sa zvyšuje. Je načase upútať vašu pozornosť smerom, ktorý podporuje znalosti a porozumenie. Riešiť nevedome Experimenty pre základnú školu Nadšenie pre fyziku, chémiu a vedu.

Experimenty pre základné školy podporujú učenie hravou formou

experimenty-elementarna-skola-deti-drotak-pytat-maly-vyskumnici

Okrem sociálnych podmienok, ktoré deti získavajú počas školských dní – odkladanie potrieb a riešenie konfliktov s inými deťmi a učiteľmi – je sprostredkované aj množstvo základného obsahu. Predstavujú základ celého ďalšieho školského a výcvikového života. A hoci sa zdá, že zvedavosť detí je nekonečná, dospelí sa väčšinou cítia ohromení neustálymi otázkami. Ignorovanie týchto alebo úmyselné poskytnutie nesprávnych odpovedí vzbudzuje v závislosti od psychiky dieťaťa buď sklamanie, alebo hnev, a tiež vedie k postupnému poklesu túžby dieťaťa po vedomostiach, uvádza IPZF (Inštitút pre vzdelávanie a výskum budúcnosti) Technický článok o pedagogike. Dajte svojim deťom príležitosť vykonávať výskum a objavovanie, aby uspokojili svoj smäd po vedomostiach aj doma. Zbierka experimentov pre základnú školu vám pomôže prekvapiť svojich potomkov a rozvinúť tak ich záujem o prírodu, technológie a chémiu.

Experimenty pre základnú školu – Veda o vajciach # 1

Experimenty pre základnú školu-deti-drotár-vajíčka-biele-vajíčko

Vajcia sú veľmi výživné a zdravé. Konzumujú sa surové, varené, vyprážané alebo šľahané a sú súčasťou mnohých jedál. V obchode sú kuracie vajcia k dispozícii vo veľkostiach podobných oblečeniu od S do XL a to v zásade závisí od plemena kurčiat a ich veku. Vajcia majú relatívne dlhú trvanlivosť, najmä ak sú skladované v chladničke. Napriek tomu, že je na škatuli vyznačené, ako dlho môžu byť vajíčka vo vnútri uložené, je veľmi ľahké to zistiť sami. Na to je potrebný pohár, v ktorom sa vajíčko môže pohybovať. Tá sa naplní až do troch štvrtín vodou a vloží sa do nej vajíčko.

Pozorovanie: Kde je vajíčko – je vodorovne na dne pohára alebo stúpa vyššie? Vzduchová bublina vo vajíčku sa časom zväčšuje a poháňa vajíčko vo vode nahor. Ak pláva takmer na vrchol, prestaňte ho používať.

 Experimenty pre základnú školu – č. 2 šumivý plyn

pokusy-základná škola-deti-drotár-plyn-kyslík-balón-fľaša

Perlivý plyn sa nachádza nielen vo fľašiach s vodou alebo v iných nápojoch. Vzniká tiež zmiešaním mnohých práškov a tabliet s vodou. Táto vlastnosť prášku do pečiva napríklad spôsobí, že cesto kysne a počas pečenia sa objaví niekoľko bubliniek, ktoré zabránia zlepeniu cesta a chlebu chutí. Plyn nemôžete vidieť, miešať a takmer necítiť zápach, ale môžete ho zachytiť v balóne. Tu sú materiály potrebné na vykonanie týchto experimentov pre základnú školu doma:

 • fľaša
 • balón
 • dlhá tyčinka na miešanie
 • lievik
 • Kvasnicový prášok (1 balenie)
 • Cukor (1 lyžička)
 • Múka (4 čajové lyžičky)
 • 100 ml teplej vody
 • Miska horúcej vody

Všetky suché prísady dajte do malej misky a zmiešajte so 100 ml teplej vody. Miešajte a nalejte do fľaše pomocou lievika. Potom pripevnite balónik cez hrdlo fľaše. Vložte fľašu do veľkej misy a naplňte ju horúcou vodou.

Pozorovanie: Po niekoľkých minútach sa kvasinky aktivujú, kvapalina vo fľaši začne peniť, stane sa viac a vytvorí plyn (CO2), ktorý nafúkne balónik..

Experimenty pre základnú školu č. 3 Farba chemickou reakciou

Experimenty pre základnú školu-deti-drotár-čaj-atrament-urob si sám

V minulosti boli farbivá vyrobené z prírodných materiálov, ktoré sa v tejto oblasti nachádzajú. Atrament sa napríklad získaval vtedy, keď Galläpfer nechal železo alebo spolu varil. Tekuté farbivo je rozpoznateľné podľa charakteristickej hnedej farby v starých dokumentoch a knihách. Podobný atrament je možné vyrobiť aj doma zo surovín, ktoré nájdete v domácnosti:

 • vrecko silného čierneho čaju
 • hrdzavý železný klinec

Nechajte hrdzavý železný klinec stáť v zriedenej kyseline chlorovodíkovej niekoľko dní, kým tekutina nezožltne. Čierny čaj uvarte silne v šálke, ktorá nie je plná, a nechajte vychladnúť. Postupne premiešajte obe tekutiny.

Pozorovanie: po kvapkách sú v čaji viditeľné čierne pruhy. Toto je pravý domáci atrament. 

Experimenty pre základnú školu – č. 4 Vytvorte kaleidoskop a pozrite sa na svet inými očami

pokusy-základné-školy-deti-drotár-kaleidoskop-urob si sám-návody

Po mnoho generácií sa kaleidoskop javí ako optická hračka, ktorá fascinuje malých aj veľkých z iného pohľadu. Vynašiel ho však v roku 1816 škótsky fyzik Sir David Brewster pri štúdiu kryštálov. S jedným sa však dá ľahko pohrať aj doma. Pretože remeselný projekt zahŕňa lepenie, rezanie a malé častice, je potrebná podpora dospelých.

Požadovaný materiál:

 • 3 zrkadlové tabule alebo zrkadlová fólia – každá 20 x 4 cm a nie hrubšia ako 3 mm
 • 1 pevná lepenková trubica – priemer 5 cm a dĺžka 20 cm (bude fungovať aj kuchynská rolka), voliteľne si môžete vyrobiť jednu z kartónu
 • farebné kryštály, sklenené gule, perly, flitre a pod.
 • čierna lepenka
 • lepiaca páska
 • 1 lepenkový pásik 16 x 5 cm
 • Mastný papier alebo papier na pečenie
 • Čerstvý film alebo pauzovací papier

Spojte tri povrchy zrkadiel tak, aby vznikol trojuholníkový stĺp so stranou zrkadla smerujúcou dovnútra. Tento stĺpik zatlačte do lepenkovej trubice a opatrne zafixujte lepiacou páskou, aby nebolo vidieť žiadne zvyšky lepidla. Z čierneho kartónu vystrihnite kruh s priemerom 5 cm a urobte do neho dieru s priemerom asi 1 cm. Tento kruh je na jednej strane tuby a na opačnej strane s čírou fóliou. Kartónový pás (15 x 5 cm) vytvarujte do rúrky dlhej 5 cm tak, aby do neho zapadali zrkadlové strany. Zmerajte a zafixujte lepiacou páskou. Spodnú stranu krátkej trubice vytvorenej tesniacim papierom zalepte, potom ju naplňte kryštálmi, sklenenými guľôčkami a perlami a nasaďte na priehľadnú stranu veľkej trubice a prilepte. Teraz je kaleidoskop pripravený!

* Používanie týchto pokynov je na vaše vlastné riziko. Dohliadajte na svoje dieťa a podporujte ho v experimentoch!