Recepty

Vyrobte si vegánsku zmrzlinu sami – základný recept, príprava a tipy

Urob si sám vegánske kúsky zmrzliny stracciatella čokolády

Aj toto leto musí byť zmrzlina – tiež zdravá. Vegánska zmrzlina je v súčasnosti úplne trendová a jej príprava je jednoduchšia, ako by ste si mohli myslieť. Už to nie je len vodný ľad alebo sorbet. Krémovú, vegánsku zmrzlinu je možné pripraviť aj bez mlieka a smotany, čo robí radosť nielen alergikom a vegánom. Zmrzlina bez prísad do zvierat je tiež ideálnym dezertom pre všetkých, ktorí chcú len skúsiť niečo nové.

Ktorá zmrzlina je vegánska a je zdravšia??

Vegánska zmrzlina-vanilkovo-limetková

Zmrzlina sa bežne vyrába z mlieka. Vegánske zmrzliny naopak neobsahujú žiadne živočíšne produkty ako smotanu a vajíčka. Vzhľadom na rastlinné tuky je všeobecne považovaný za trochu zdravší. Toto je jediný rozdiel. Vegánska zmrzlina však môže obsahovať ďalšie prísady a tiež rafinovaný cukor. Opäť to, či má menej kalórií alebo nie, závisí od prísad. Existujú aj skvelé varianty s nízkym obsahom sacharidov, ktoré pozostávajú iba z dvoch zložiek a obsahujú okolo 100-150 kalórií.

V každom prípade je domáca zmrzlina zdravšia ako varianty v supermarkete, ktoré sa spoliehajú na prísady ako emulgátory, stabilizátory a obaly. Tu ste pánom ingrediencií a rozhodujete, čo do toho ide.

Ako sa vegánska zmrzlina stane krémovou??

vegánska-zmrzlina-bez laktózy-krémová-konzistencia

Väčšina vegánskych zmrzlín zvyčajne nechutí tak dobre a nie sú také krémové ako normálna zmrzlina. Každý môže rozšľahať mlieko a vajíčka a urobiť z nich niečo rozumné. Vegánska zmrzlina si však vyžaduje viac technológie a znalosti o jedle. Ak tieto chýbajú, výsledok môže byť často vodnatý, riedky a bez chuti. To platí aj pre recepty, ktoré ošetrujú nízkotučné mandľové mlieko ako plnotučný krém, spoliehajú sa na škrob ako náhradu vajec alebo jednoducho nemajú dostatok tuku, aby zmrzlina získala krémovú konzistenciu. Vznikne tak lahodná, sorbetová, ale nie taká krémová zmrzlina. Prísady ako sójové, mandľové alebo ryžové mlieko majú jednoducho veľmi nízky obsah tuku.

Vyrobte si vodný ľad sami – 5 receptov na osviežujúci dezert

Vyrobte si zmrzlinu sami bez zariadenia na výrobu zmrzliny za 10 minút: zmrzlinu v plastovom vrecku

Na večierok pripravte vegetariánske prstové jedlo – nápady na recepty

vegánska zmrzlina-urob si sám-mrazený-banén

Existujú aj recepty na vegánsku zmrzlinu s mrazenými banánmi, ktoré sa jednoducho pretlačia v mixéri. Výsledok by mal chutiť rovnako ako zmrzlina. Niektorí však tvrdia, že chutí ako mrazená detská výživa. Môžete to však vyskúšať a sami sa rozhodnúť, či sa vám to páči alebo nie.

Výber správneho základu pre vegánsku zmrzlinu

vegánska zmrzlina-urob si sám-kokosovo-mlieko-základný recept

Ak si chcete sami vyrobiť vegánsku zmrzlinu, ktorá má krémovú konzistenciu, potrebujete ako základ mastnú tekutinu, ktorá sa môže líšiť podľa vášho želania. S nasledujúcimi prísadami môžete vytvoriť krémové vegánske zmrzlinové kreácie.

Kokosové mlieko, kokosový krém a kokosový olej

Kokosové mlieko je najlepšou alternatívou k väčšine mliečnych výrobkov a je perfektným základom ako zmrzlina. Má intenzívnu kokosovú chuť, ale je oveľa lepší ako základ bez chuti plný ľadových kryštálov. Navyše, kokosová aróma dokonale harmonizuje s mnohými inými arómami, ako je vanilka, kakao, káva, mäta, karamel, atď. V kombinácii s ovocím kokosová aróma rozvinie svoju nádheru.

Lyžica na kokosové mlieko-chladnička-skladovanie-odstredená-pevná-kokosová masť

Dózu s kokosovým mliekom vložte do chladničky najmenej na 24 hodín. Tuhý kokosový olej je teda možné odobrať lyžicou. Voda zostáva dole. Pre ešte lepší výsledok môžete kombinovať kokosové mlieko s kokosovým krémom. Kokosový krém obsahuje menej tekutiny ako kokosové mlieko a konzistenciou je ešte krémovejší. Na výrobu 1 litra zmrzliny zmiešajte plechovku kokosového krému a plechovku kokosového mlieka.

Často sa však stáva, že zmrzlina z kokosového mlieka zrnie. Dôvodom je, že kokosový tuk nie je homogenizovaný ako maslový tuk vo väčšine mliečnych výrobkov. To vytvára malé kúsky neemulgovaného kokosového tuku. Riešenie je jednoduché: zmrzlinový základ najskôr zohrejte, kým nezačne vrieť. Potom miešajte 30 sekúnd. Kokosový tuk sa úplne rozpustí a zmrzlina bude znateľne krémovejšia.

Na dosiahnutie zmrzlinového základu s 35% tukom, ktorý napodobňoval šľahačku, môžete použiť rafinovaný (panenský) kokosový olej. Dodáva zmrzline krémovú konzistenciu bez toho, aby mala takú super intenzívnu kokosovú chuť. Ak sa však nechcete zaobísť bez kokosovej arómy, organický kokosový olej je tiež vhodný.

vegánska zmrzlina-urob si sám-krémová-kešu-zmrzlina

Zmrzlina na báze orechov

Mlieko je možné pripraviť z orechov. Mali by byť teda vhodné aj na výrobu zmrzliny. Všeobecná metóda je: oriešky namočte do vody, potom zmiešajte s trochou cukru a aróm a rozmixujte na kašu. Je však veľmi dôležité, aký druh orechov sa používa. Pekanové orechy alebo napríklad píniové oriešky dodávajú zmrzline veľmi intenzívnu orieškovú arómu, ktorá sa nehodí k vanilke, čokoláde a káve. Ostatné orechy, napríklad mandle, vytvoria riedku hmotu, ktorá nie je vhodná ako zmrzlinový základ.

Krémové, bez chuti a ľahko použiteľné – kešu oriešky sú perfektnou voľbou pre nebeskú, krémovú variáciu zmrzliny! Z botanického hľadiska patria ku kôstkovinám a nie sú orieškami. Ich konzistencia je výrazne jemnejšia ako pravé oriešky a preto aj krémovejšia. Preto majú pravidelne hrdosť na iné vegánske jedlá, ako sú kešu syry a kešu omáčky. S iba 42 g tuku / 100 g sú kešu oriešky nízkotučné orechy.

vegánska-zmrzlina-urob si-avokádovo-krémová

avokádo

Vegáni si môžu pokojne vychutnať krémovú avokádovú zmrzlinu. Avokádo je krémové a zdravé vďaka nenasýteným mastným kyselinám! Vďaka týmto vlastnostiam sa často používa aj ako základ pre vegánske pudingy a krémové náplne do koláčov. Mäso z dvoch avokád môžete jednoducho rozmixovať na zhruba 80 mililitrov limetkovej šťavy, 250 gramov hnedého cukru a 200 mililitrov kokosového mlieka. Na zlepšenie konzistencie môžete pridať kukuričný sirup alebo kokosový olej.

vegan-zmrzlina-urob si sám-jahoda-hodváb-tofu

Hodvábne tofu

Na základe hodvábneho tofu je možné pripraviť rôzne vegánske jedlá. Polievky, omáčky, dipy – možnosti sú početné. Má vysoký obsah vody, čo mu dodáva jemnú, krémovú a jemnú konzistenciu. Nízkokalorické jedlo môže byť preto použité ako náhrada smotany, tvarohu a jogurtu. Vegánsku zmrzlinu je možné pripraviť aj na báze hodvábneho tofu. Tofu zmrzlina sa dokonca topí ako bežná zmrzlina na báze mlieka.

Tip: Predtým, ako vyskúšate tento recept, mali by ste už poznať a páčiť sa chuti tofu. Sójovej chuti v konečnom produkte sa nedá vyhnúť.

vegánske-zmrzliny-urobte si-krémové-kokosovo-mliečne-šálky

Pri rmutovaní dbajte na správnu konzistenciu. Potom, čo tofu v mixéri rozmixujeme, zmrzlinový základ by mal vyzerať rovnako ako créme anglaise alebo vaječný likér. Ak tofu točíte na vysoké otáčky dve minúty, získate tvaroh.

Mlieko a smotana majú neutrálnu chuť, ktorá sa hodí k iným prísadám. Avokádo, orechy, banány a ďalšie potraviny, ktoré sú vhodné ako vegánsky zmrzlinový základ, majú naopak typickú chuť. Väčšina výrobcov zmrzliny to vníma ako nevýhodu a snaží sa urobiť všetko pre to, aby neutralizovala prírodné chute týchto prísad.

Sladidlá

vegan-kešu-zmrzlina-oriešky-datle-sladené

Keď už ste si vybrali zmrzlinový základ, stojí za zváženie, aké sladidlo použiť. Niektorí vegáni a všetci, ktorí sa chcú zdravo stravovať, sa vyhýbajú bielemu cukru. Našťastie môžete namiesto toho použiť trstinový cukor. Tekuté sladidlá ako kukuričný sirup a akáciový med dodávajú zmrzline jemnejšiu konzistenciu. Vegánsku zmrzlinu je možné samozrejme osladiť aj datlami.

Chute a koreniny, ktoré dodávajú zmrzline chuť

vegánska zmrzlina-urob si sám-krémová-chuť-škorica-vanilka-bezlepková

Teraz môžete chuť základného receptu zmeniť rôznymi spôsobmi. Najpopulárnejšími príchuťami zmrzliny sú vanilka, čokoláda a jahoda, ale vašej predstavivosti sa medze nekladú. Sortiment rôznych korení je tiež nespočetný. Okrem vanilky a kakaa je obľúbená najmä káva, škorica a mäta. Ak chcete mať v zmrzline ovocnú príchuť, môžete pridať čerstvé ovocie.

Ďalšie tipy na perfektnú vegánsku zmrzlinu

vegánsko-zmrzlinová-kokosovo-mliečna-kahlua-príchuť

Aby ste získali skutočnú vanilkovú chuť, v žiadnom prípade nepoužívajte vanilkový extrakt. Namiesto toho použite vanilkové lusky. Ak robíte zmrzlinu na báze kešu, namočte nakrájaný vanilkový lusk s orieškami spolu na noc do vody. To vedie k ešte intenzívnejšej aróme.

Ak si chcete pripraviť vegánsku čokoládovú zmrzlinu, mali by ste sa radšej vyhnúť používaniu vegánskych čokoládových tyčiniek, ktoré obsahujú sójový lecitín. Vďaka tejto prísade bude zmrzlina zrnitá. Pozorne si prečítajte informácie na obale.

vegánska zmrzlina-urob si sám-box-tvar-vrstvy-čokoládové lupienky

Ak chcete do zmrzliny primiešať kúsky ako čokoládové lupienky, nedávajte ich do mixéra. To znamená, že všetky kusy môžu zostať na dne nádoby a nie sú rovnomerne rozložené. Bolo by lepšie, keby ste kúsky posypali po vrstvách, keď vložíte zmes do bochníka.

Destiláty dobre fungujú ako zvýrazňovače chuti. K bohatej vanilkovej a mandľovej chuti sa hodí napríklad tmavý rum. Kahlua sa hodí k čokoládovým príchutiam, zatiaľ čo citrusové likéry ako Limoncello (citrón) a Grand Marnier (horký pomaranč) sú perfektnými spoločníkmi pre ovocnú zmrzlinu. Uistite sa, že použijete správne množstvo. Čím viac likéru sa použije, tým bude zmrzlina jemnejšia.

letná vegánska zmrzlina s príchuťou vodného melónu