Recepty

Šunka prosciutto z mesta San Daniele: čo by ste mali vedieť o pochúťke

Či už ide o finger food, ako polevu na pizzu alebo ako doplnok k sofistikovaným šalátom: Šunka prosciutto nás so svojou jemnou, jemne pikantnou chuťou zavedie na kulinársku cestu do Talianska. Krajina je známa po celom svete svojou vynikajúcou sušenou surovou šunkou. Medzitým sa špecialita nielen vkradla do sŕdc fanúšikov talianskej kuchyne, ale bola úspešne začlenená aj do kuchyne iných kultúr.

Šunka prosciutto z mesta San Daniele sa stala neoddeliteľnou súčasťou talianskej kuchyne

Surová šunka prosciutto od výrobcu regiónu San Daniele preslávila vysokú kvalitu

Prosciutto di San Daniele, alebo surová šunka z mesta San Daniele sa v posledných rokoch teší stále väčšej obľube. Z dobrého dôvodu, pretože odroda je jednou z najkvalitnejších šuniek v Taliansku a je vyrobená z mäsa z 10 regiónov v severnej časti krajiny. Jeho ochrannou známkou je hustá chuť, ktorá je daná klimatickými zvláštnosťami mesta. Šunka sa vyrába tradičným spôsobom po stáročia. V rámci tohto procesu necháte bravčové stehno dozrieť najmenej 13 mesiacov.

Prosciutto šunka San Daniele talianska kuchyňa

V období zrenia je najskôr posypané morskou soľou, potom lisované a potom ochutené. Špecialitu „Prosciutto San Daniele“ možno teda rozpoznať podľa špecifického tvaru gitary bravčovej nohy. Tento druh šunky je jedným z ôsmich druhov surovej šunky, ktoré získali chránené označenie pôvodu DOP.

Farba šunky a technika krájania prosciutto Pochúťka z Talianska

Pochúťka z mesta San Daniele má ružovú farbu a má tučnú stránku. Ich vôňa je neprehliadnuteľná a kombinuje v sebe korenie, sušené ovocie a jačmenný slad.

 Šunka prosciutto: používa sa v talianskej a medzinárodnej kuchyni

Správne podávanie šunky prosciutto a recepty

Pizza con prosciutto e rucola je určite domáci názov pre milovníkov talianskej kuchyne. Surová šunka sa používa ako poleva v kombinácii s cherry paradajkami, balzamikovým octom a parmezánom. Taliani ho používajú aj na obkladanie rožkov alebo prípravu špagiet s paradajkovou omáčkou a surovou šunkou. Šalát s rukolou, mozzarellou a prosciuttom je k dispozícii aj v mnohých variantoch.

Vďaka svojej všestrannosti sa surová šunka sušená na vzduchu úspešne začlenila aj do kuchyne iných kultúr. V medzinárodnom meradle sa pochúťka často používa okrem iného aj na prípravu pokrmov z prstov. Za týmto účelom sa najskôr nakrája na tenké plátky.

Surová šunka Prosciutto di San Daniele s tyčinkami a bielym vínom

Niekoľko príkladov chutných a rýchlych receptov na prosciutto:

  • Jednohubky z pizze: Z pizze Margherita vystrihnite 14 kruhov, na každý pokrývajte plátok šunky. Potom napichnite na špáradlo sezónne ovocie podľa vlastného výberu (dobré je hrozno) a pripevnite. Tento recept môžete ľubovoľne obmieňať a namiesto ovocia použite olivy alebo guľôčky mozzarelly.
  •  Tekvica s prosciuttom a syrom feta: Tekvicu nakrájame na kolieska, obložíme syrom a surovou šunkou a dáme piecť na 200 stupňov Celzia 15 minút.

Kúpte si šunku prosciutto a pripravte si finger food

  • Šunka prosciutto okolo tyčiniek zabalíme a okoreníme podľa želania.
  • cuketa rozpolíme, naplníme smotanovým syrom a zeleninou, ochutíme stredomorskými bylinkami, pokvapkáme olivovým olejom a zabalíme do tenko nakrájaných plátkov prosiutta.
  • Špargľa s prosciuttom: Špargľu ošúpeme a uvaríme a obalíme v prosciutte.

Výrobcovia šunky prosciutto správne skladujú

Prosciutto by malo byť správne skladované doma, aby sa zachovala chuť šunky San Daniele. Vopred nakrájané plátky mäsa skladujeme v chladničke pri teplote + 1 ° až + 7 ° Celzia. Šunka vo vákuovom obale by mala byť po otvorení zabalená do potravinovej fólie a skladovaná v chladničke pri teplotách od + 1 ° do + 7 ° Celzia. Stehno, ak ešte nebolo prerezané, môže byť uložené v chladnej miestnosti pri teplotách od 15 ° do 20 ° Celzia. Po rezaní by mal byť rez pokrytý potravinovou fóliou a bravčové stehno by malo byť chladené.