Recepty

Recepty z vodného melónu: zdravé a nízkokalorické šaláty, koktaily a predjedlá

melónové recepty mätová šťava chutné recepty

Svieža chuť melónu dodá šalátom, koktailom a predjedlám letný nádych. Pôvodne pochádza z Afriky, dnes sa táto rastlina nachádza po celom svete. V západnej Európe sa ovocie väčšinou konzumuje surové alebo sa používa ako prídavok k jedlám a šalátom. V Indii ľudia pečú chlieb z mletých semien, vo východnej Európe sa pripravujú vynikajúce alkoholické koktaily, v Číne sa zo semien vyrábajú lieky a kozmetika. Bez ohľadu na formu – v lete je zdravé a nízkokalorické ovocie tradične pri stole každý deň. Ponúkame vám zaujímavé recepty z melónu, pomocou ktorých môžete spestriť jedálny lístok. nechajte sa inšpirovať!

Recepty na melón: lahodná polievka s jogurtom a uhorkou

melón recepty polievka predjedlo uhorkový jogurt

Studená polievka je v lete obzvlášť osviežujúca. Na polievku zobrazenú vyššie budete potrebovať tieto prísady: 6 šálok melónu nakrájaného na kocky, 1-2 šálky nakrájanej uhorky, limetkovej šťavy, 1 polievkovú lyžicu najemno nakrájanej zelenej šalotky, 1 šalotku nakrájanú na štyri väčšie kúsky, 1 jalapeno korenie, 1 šálka studenej vody, 12 prúžkov pomarančovej kôry, 1/2 šálky pomarančovej šťavy, 1 polievková lyžica čerstvého zázvoru, rozdrvená, 1/2 lyžice kóšer soli, 2 lyžice najemno nasekanej mäty, 6 polievkových lyžíc jogurtu

Čas prípravy: 40 minút, potom nechajte 2 hodiny v chladničke. Príprava: 1 šálku melónu nakrájaného na kocky zmiešajte s uhorkou, 2 lyžicami limetkovej šťavy a nadrobno nakrájanou šalotkou. Hrniec prikryte a nechajte 2 hodiny v chladničke. Potom jemne rozdrvte zvyšok melónu v mixéri so 4 lyžicami limetkovej šťavy, šalotky, jalapeňového korenia, vody, pomarančovej šťavy a pomarančovej kôry. Výslednú polievku skladujte oddelene v chladničke. Tesne pred podávaním zmiešajte prvý hrniec s nakrájanými surovinami a druhý hrniec. Polievku pripravte tesne pred tým, ako ju budete jesť.

Recepty na melón: lahodný šalát s olivami a feta

melón recepty olivy syr feta

Medzinárodná kuchyňa predstavuje vzrušujúci mix z rôznych regiónov sveta. Šalát s olivami a syrom feta je vynikajúcim experimentom – inšpirovaným tradičnými gréckymi šalátmi. Suroviny: 1 stredný melón, 8-10 stredne veľkých vykôstkovaných čiernych olív, 2 lyžice syra feta, 1/4 šálky čerstvo pokrájanej mäty, na dresing tiež potrebujete: 2 lyžice citrónovej šťavy, 1 štipku korenia, 6-7 najemno nasekané stonky oregana, 6 -7 najemno nasekaných stoniek petržlenovej vňate, 2 lyžice extra panenského olivového oleja

Príprava: Melón najskôr nakrájajte na kocky, potom v miske zmiešajte s olivami, mätou a syrom. Na dresing – najskôr zmiešajte citrónovú šťavu, korenie, stonky oregana a petržlenovú vňať, potom pridajte olivový olej. Podávajte ihneď po príprave.

Šalát z melónu a quinoa

melón recepty quinoa kiwi šalát

Exotickejšie to už byť nemôže – v nasledujúcom recepte je vodný melón kombinovaný s kivi, agávovým sirupom a inkským zrnom. Zmes chutí mimoriadne chutne a prináša na stôl stredomorský nádych. Ideálne na záhradnú párty v lete. Suroviny: 4 lyžice agávového sirupu, 5 lyžíc čerstvej citrónovej šťavy, 4 lyžice citrónovej kôry, 1 lyžica ryžového vínneho octu, štipka soli, 2 šálky čiernej quinoi, 3 šálky melónu nakrájaného na kocky, 1 kivi nakrájané na kocky, 4 polievkové lyžice kokosu, 1/2 šálky pekanové orechy.

Príprava: Agávový sirup zmiešajte s 5 lyžicami citrónovej šťavy, citrónovou kôrou, 1 lyžicou ryžového octu, soľou a uvarenou quinou a nechajte bokom 10 minút. Pridajte melón, pekanové orechy, kivi a kokos. Podávame vychladené.

Recepty na melón: vyrobte si vlastnú zmrzlinu

melónové recepty, urobte si zmrzlinu sami

Ďalší recept na melón bude obzvlášť zábavný pre deti – zmrzlina má v horúcich letných dňoch osviežujúci účinok a je zdravou a chutnou alternatívou sladkostí k narodeninám. Na recept potrebujete 550 g vodného melónu, 2 kivi, 75 g cukru, 1 limetku, jemne pretlačené.

Kivi najskôr opatrne nakrájame na tenké plátky, zvyšné suroviny nadrobno roztlačíme a zmiešame. Potom rozdeľte kivi a zmes do foriem a nechajte jednu noc v chladničke. Na druhý deň podávajte na obed ako dezert.

Alkoholický kokteil s melónom a sangriou

Recepty z melónu Pripravte si kokteil z limetkovej šťavy

Melón je tradične jednou z najobľúbenejších ingrediencií v kokteile. Keď sa ovocie spojí s limetkami, výsledkom je čistý ovocný pôžitok. Čas prípravy na osem nápojov – 15 minút. Ingrediencie – hustá šťava s mätou (1/2 hrnčeka cukru, 1/2 hrnčeka vody, 2 lístky mäty), 8 šálok jemne pretlačeného melónu, 750 ml bieleho vína, 2 limetky (1 limetka na šťavu, 1 na ozdobu), 1/ 2 šálky rumu, lístky mäty.

Príprava – najskôr pripravte hustú šťavu s mätou – zmiešajte všetky prísady a varte na strednom ohni v hrnci 10 minút. Potom ho vyberte zo sporáka a nechajte vychladnúť. Listy mäty opatrne vyberte a zmes skladujte v chladničke. Potom zmiešajte melónovú šťavu s vínom, rumom a limetkovou šťavou. Pridajte trochu hustej šťavy s mätou.

Ovocný nápoj s limetkovou šťavou

melónová limetková šťava vodná paprika

Suroviny: 1 melón, 2 limetky, 500 ml perlivej vody, 1 polievková lyžica cukru, 10 lístkov mäty, 10-15 kociek ľadu. Príprava – pripravte si 450 g šťavy z melónu a nechajte 1 hodinu v mrazničke. Potom v mixéri najemno pyré spolu s lístkami mäty, perlivou vodou a cukrom.

Ovocná chuť a vysoký obsah vody sú len niektoré z dôvodov, prečo je vodný melón tak obľúbený už roky. Ďalší bonusový bod – nemá takmer žiadne kalórie, okolo 24 kcal na 100 gramov. Možno preto je lahodné ovocie považované za skutočný spaľovač tukov.

melón recepty alkoholické koktaily limetky

melón recepty lahodné ovocie leto