Recepty

Recepty na celé kurča: Tipy a triky na pečenie a grilovanie kura

Šťavnaté, chrumkavé pečené alebo grilované kura so zeleninou je recept, ktorý zvládne – a mala by – ovládať každá gazdinka (alebo gazdinka). Či už pri špeciálnej príležitosti alebo počas týždňa na večeru-dobre opečené celé kura sa stane skutočným pútavým pohľadom na stôl. Často sa však stáva, že kura nedostane dobrú kôru a mäso sa stane suchým a dokonca tvrdým. Znie vám to povedome? Ak je to tak, potom ste na správnom mieste! S našimi tipmi bude vaše pečené kura vždy šťavnaté, chrumkavé a neskutočne chutné!

Recepty z celého kuracieho mäsa: Pečené kura v trubici

Tipy Pečené alebo grilované celé kura

Varenie celého kurčaťa je najlacnejší – a často najľahší – spôsob varenia hydiny. Pretože kosti pomáhajú vyvinúť vynikajúcu chuť, získate aj lepšie chutiace jedlo, ako keby ste jedli vykostené kuracie prsia alebo stehná. Či už v rúre alebo na grile – celé kura na večeru je tiež osvedčenou klasikou.

5 tipov, ako udržať celé kura šťavnaté

Ako urobiť šťavnaté pečené kura Tipy a triky

Chcete si vždy pripraviť šťavnaté pečené kura, ktoré ohromí každého pri stole? Odhaľujeme tajomstvá dokonale opečeného kura. Tu sú najlepšie tipy na šťavnaté, jemné a voňavé kura z rúry.

V krátkosti to podstatné:

 • Aká je najlepšia teplota? 220 ° Celzia (200 ° C cirkulujúci vzduch).
 • Pražíme celé kura zakryté alebo nekryté? V zásade odkryté – pokiaľ nezačne príliš hnednúť, prikryte alobalom.
 • Ako dlho trvá vyprážané kura? 2-kilové kurča trvá varenie 1 hodinu 15 minút a 1 hodinu 30 minút plus čas na odpočinok.

1. Veľkoryso okoreníme

Celé kuracie mäso správne korenie

Chuť spočíva v korení. To platí v plnom rozsahu pre všetky recepty na vyprážané kura. Aby bolo celé vaše kura chutné, nezabudnite ho veľkoryso okoreniť zvonka aj zvnútra kóšer soľou a čerstvo mletým čiernym korením. Ak máte poruke iba kuchynskú soľ, použite o niečo menej, pretože spracovaná soľ obsahuje viac jódu a predávkovanie môže mať za následok mierne horkú alebo kovovú chuť..

Nemusíte sa obmedzovať ani na základy korenia. Nezabudnite vyskúšať rôzne bylinky a korenie, aby ste vytvorili chutné variácie, ktoré dodajú vášmu kurčaťu jedinečnú chuť. Korenie, ktoré sa hodí k vyprážanému kuraciemu mäsu, zahŕňa:

 • nakrájané čerstvé alebo sušené oregano, tymian, rozmarín, petržlen a estragón
 • údené papriky
 • Hľuzovková soľ
 • koriander
 • Garam Masala
 • kmín

2. Pridajte tuk a dostaňte sa pod kožu

Tipy na dochucovanie kuracieho mäsa pod kožou

Aby mala vaša pečená kura chrumkavú kožu, ktorá je vo vnútri šťavnatá, kura namažte domácim bylinkovým maslom alebo olivovým olejom. Oba fungujú rovnako dobre a dodávajú vášmu kurčaťu dokonale opálenú pokožku s chrumkavou kôrkou.

Pokaždé, keď uvaríte celé kura, je koža príliš tvrdá alebo nejako tvrdá? To sa môže stať aj pri výdatnom mazaní. Našťastie pre vás máme malý trik.

Pred namazaním kuracieho mäsa opatrne oddeľte kožu od mäsa prsníkov a stehien. Dávajte pozor, aby ste ich neroztrhli. To funguje najlepšie s prstami. Keď je hotovo, naneste ďalšiu vrstvu zmesi masla alebo oleja a korenia na mäso a kožu. Vďaka tomu bude koža nielen chrumkavejšia, ale aj mäso pod ňou bude šťavnatejšie.

3. Hrajte sa so zeleninou

Pripravte si chrumkavé ako celé kura so zeleninou

Zelenina hrá v tomto recepte vyprážaného kura dvojakú úlohu. Naplňte svoje kurča chutnou zeleninou a čerstvými bylinkami, aby ste získali príjemnú chuť, ktorá prevonia každé šťavnaté sústo. Pečené kura môžete samozrejme variť aj bez zeleniny, existuje však riziko, že mäso bude suché a nebude také chutné.

Vhodná zelenina a bylinky na to sú:

 • citrón
 • Cibuľa
 • cesnak
 • zeler
 • Mrkva
 • Repa
 • Byliny ako čerstvý rozmarín, estragón, petržlen, tymian

Potom na dne panvice vytvorte prirodzenú plochu na smaženie. Rozotieranie zeleniny nielenže zabráni prilepeniu pokožky na spodnú stranu pekáča, ale dodá kuraciemu mäsu chuť. Tiež vytvárajú úžasný základ pre vynikajúcu omáčku. Používajte rôzne druhy sezónnej zeleniny na zladenie chutí s rôznymi príchuťami po celý rok.

Zeleninu stačí rozštvrtiť alebo nakrájať na veľké kúsky a šupku dokonca nemusíte ani odlupovať. Ak chcete, môžete na dno panvice naliať 1 šálku vody, kuracieho vývaru alebo vína.

4. Najlepšia teplota v rúre

správnu teplotu rúry na pečenie kurčiat

Chcete kura vyprážať, nie piecť. Vysoká teplota preto zaistí chrumkavú pokožku, ktorá je vo vnútri šťavnatá. Kura opečte na 220 ° C (teplovzdušná na 200 ° C) a občas ho opečte s tukom alebo omáčkou na pekáči.

Tip: Vyberte svoje kura z chladničky 30 minút pred varením, aby ste zaistili rovnomerný čas varenia.

5. Ako rozoznať, kedy je pečené kura hotové

Pomocou teplomera na mäso zistíte, kedy je pečené kura hotové

Pri pečení celého kurčaťa je väčšinou problém v tom, že nepoznáte, kedy je mäso hotové. Nechajte 30 až 35 minút variť na libru, potom pridajte 15 minút plus čas na odpočinok. Na 2-kilové kura potrebuje 75-90 minút.

Existujú tri spôsoby, ako zistiť, či je kura hotové:

 • Medzi prsiami a stehnami používajte teplomer na mäso, vyhýbajte sa kosti. Teplota kurčaťa by sa mala pohybovať okolo 70 stupňov Celzia. Po vytiahnutí kuracieho mäsa z rúry počkajte 10 až 15 minút, kým sa šťavy nezatvoria do mäsa. Kuracie mäso bude počas odpočinku odpočívať a teplota sa zvýši na odporúčanú hodnotu 75 ° Celzia.
 • Skontrolujte, či sú šťavy číre, bez pruhov krvi alebo farby. Obvykle to spoznáte tak, že vytiahnete teplomer z mäsa a vylejete šťavy.
 • Vrtieť kuracie stehno. Ak je kuracie mäso sypké a poddajné, je pravdepodobne hotové.

Pečené kura v trubici Tipy na chrumkavú pokožku

Malé tipy a triky pre chrumkavú kuraciu kožu:

 • Kožu potrite slanou vodou 10 minút pred varením
 • Zapnite gril na niekoľko minút, kým koža nezačne byť chrumkavá
 • Kožu natrieme konzervovaným mliekom 1/4 hodiny pred koncom pečenia
 • Pečené kura medzi tým potrieme trochou svetlého piva
 • Pripravte si v Römertopf (recept nižšie)

Pečené kura z Römertopfu – zvonku chrumkavé, vo vnútri šťavnaté

Recept na pečené kura z rímskeho hrnca

Na varenie celého kura v rúre potrebujete aj vhodnú nádobu. V zásade by fungoval takmer každý plech na pečenie s hlbokým okrajom, ale kura bude v Römertopf vždy chrumkavé.

Zloženie:

1 celé kura (cca 2 kg), izbovej teploty

Košer soľ a čerstvo mleté ​​korenie

2 mrkvy, nakrájané na dĺžku

1 cibuľa, na štvrťky

1 strúčik cesnaku, rozpolený

2 citróny, rozštvrtené

4 lyžice bylinkového masla, mäkké

300 ml bieleho vína (voliteľné)

1 zväzok vetvičiek čerstvého tymianu

Pečte celé kura podľa receptu römertopf

Príprava:

Römertopf vložte úplne do vodného kúpeľa a namočte asi na 10 minút. Rúru nehrejte. Kura umyte zvonku aj zvnútra a osušte. Prstami opatrne odstráňte kožu z mäsa. Kura veľkoryso zvnútra aj zvonku ochutte kóšer soľou a korením. Kuracie prsia (pod kožou) opatrne potrieme polovicou bylinkového masla a druhú polovicu rozotrieme na vonkajšiu stranu kura. Kuracie mäso naplňte 1/2 strúčikom cesnaku, 1/2 cibuľou, niekoľkými mrkvami, 1/2 citrónom a vetvičkami tymianu. Nohy zviažte k sebe pomocou kuchárskeho špagátu a strčte krídla pod hydinu. Plnené kuracie prsia položte hore na Römertopf, položte okolo neho zvyšok zeleniny a zalejte bielym vínom. Nasaďte veko Römertopf a vložte do studenej rúry. Nastavte teplotu na 220 ° C. Po 60-70 minútach odstráňte veko, aby kura malo peknú kôrku. Pred krájaním nechajte odpočívať aspoň 10 minút.

Recepty z celého kuracieho mäsa: Grilované kura

Grilované tipy pre celé kura pre chrumkavú pokožku

Keď nabudúce zapálite gril, zabudnite na fašírky v prospech novej výzvy na grilovanie: celé grilované kura. Odhaľujeme najlepšie možnosti celého grilovaného kura a tiež vynikajúci recept na grilované kura.

Ako môžete grilovať celé kura??

Tipy a varianty na grilovanie celého kura

V skutočnosti nie je príliš ťažké uvariť na grile celé kura. Áno, prsia, stehná a stehná často trvajú rôzne dlho, ale trik spočíva v použití nepriameho tepla, aby sa hydina rovnomerne varila. Tu sú niektoré z najobľúbenejších spôsobov, ako variť kura na otvorenom ohni.

 • Klasický variant: Gril je prerobený na rúru na nepriame grilovanie. Vykurovacie zóny zaisťujú, že sa kura varí pomaly a rovnomerne. Gril by na to mal mať veko.
 • Motýľový rez: Takzvaný motýlí rez ponúka ďalšiu možnosť grilovania kuracieho mäsa celého a chrumkava. Celé kura sa položí na prsia a chrbtica sa vyreže nožnicami na hydinu. Potom sa kura obráti, sploští a odošle na gril.
 • Držiak na hydinu: celé kura môže byť grilované zvisle na pečenom kura alebo na držiaku na hydinu. Niektorí chovatelia hydiny majú nádobu na tekutiny, ktorú je možné naplniť ochutenou vodou, pivom alebo vínom. Takto sa mäso okorení aj zvnútra a výsledkom je šťavnaté grilované kura. Alternatívny držiak na hydinu si môžete vyrobiť sami z plechovky od piva alebo pohára.
 • Rotisserie: Ak máte gril na grile, môžete si urobiť grilované kura sami, ako keby ste boli na vozíku. Kura jednoducho vložte do rožteka a pomocou kuchynského špagátu pripevnite krídla a stehno k telu kurčaťa tak, aby sa nespálili..

Recept na celé grilované kura

recepty a tipy na celé grilované kura

Zloženie:

1 celé kura (1,5 kg)

2 lyžice rastlinného oleja

3 lyžice zmesi korenia podľa vášho výberu (napríklad zo soli, korenia, oregana, cesnaku a papriky)

Príprava:

Gril predhrejte na strednom ohni. Kura umyjeme a osušíme. V malej miske zmiešajte olej a korenie. Celé kura a dutinu potrieme zmesou oleja a korenia. Kura položte vzpriamene na zvislý stojan na hydinu (nohami nadol). Vypnite horák na grile a vložte tam kura. Zatvorte veko grilu a v prípade potreby znížte teplotu zvyšných horákov, aby ste udržali konštantnú teplotu okolo 180-190 ° C. Grilujeme asi 75 minút alebo kým sa mäso neuvarí (teplomer ukazuje 70 ° C). Ugrilované kura opatrne vyberte z grilu a nechajte 15 minút odpočívať, než ich budete podávať.