Podlahy a dlažba

Korková podlaha v interiéri: Všetko o korku ako podlahovej krytine do bytu

klasická korková podlaha obývacia izba tepelnoizolačná

V dnešnej dobe je výber podlahových krytín pre obývací priestor obrovský a ponúka správnu voľbu pre každý vkus. Okrem parkiet, laminátu a dlaždíc už existujú aj moderné alternatívy, ako sú podlahy z betónu alebo korku, ktoré nie sú v žiadnom prípade nižšie ako klasika. Každá podlaha má svoje výhody a nevýhody, ktoré pri výbere zohrávajú dôležitú úlohu. V dnešnom článku predstavujeme korkovú podlahu ako skutočný univerzál v interiéri, ktorý zaujme svojim izolačným účinkom a veľkou robustnosťou. Pokračujte v čítaní, aby ste sa dozvedeli viac o korkovej podlahe.

Čo je korok?

odlúpnite korkovú dubovú kôru ťažbu korku šetrnú k životnému prostrediu

Korok je 100 % prírodný, recyklovateľný materiál s vynikajúcimi vlastnosťami. Surovina sa získava odlupovaním vonkajšej kôry korkového duba bez poškodenia stromu. Korok tak ponúka v porovnaní s drevom obrovskú výhodu: na ťažbu alebo výrobu nie je potrebné ťažiť žiadny strom. Korkový dub je opadavý strom, ktorý rastie hlavne v západnom Stredomorí. Z tohto dôvodu sa korok zberá predovšetkým v Španielsku a Portugalsku. Kôra sa každých 9 rokov ručne odlupuje a ďalej spracúva, pričom nevzniká žiadny odpad.

Extrakcia korku. Kôru korkového duba ručne odlúpnite

Korkový materiál je veľmi elastický, robustný a má mnoho pozitívnych vlastností, vďaka ktorým je ideálny na výrobu podlahových panelov. Korkové panely majú na jednej strane veľmi dobrý zvukový a tepelný izolačný účinok a sú vodoodpudivé. Preto nie je divu, že sa korok stále používa ako zátka na fľašu. Povrch je tiež obzvlášť ľahko udržiavateľný a antistatický. To znamená, že neabsorbuje prach ani nečistoty a je dobrou voľbou do obytných priestorov z hygienického hľadiska.

Korok ako podlahová krytina v obývacej izbe

korková podlaha výhody korkové panely obývacia izba izolačná

Existujú dve varianty korkovej podlahy v interiéri: materiál je buď položený a utesnený vo forme dlaždíc, alebo je nainštalovaný ako parkety pomocou systému klikania.

Klasické korkové dlaždice sú mäkkou podlahovou krytinou, ktorá je veľmi odolná. Je to udržateľný produkt, ktorý zaujme svojou trvanlivosťou a odolnosťou. Pri pokládke sa dlaždice prilepia k podkladu a potom sa uzatvoria. Lepiaci korok nájdete v rôznych veľkostiach, odtieňoch a farbách. Sami rozhodnete, či prírodný odtieň hnedej alebo moderný variant v bielej alebo sivej farbe.

korková podlaha korkové parkety obývacia izba podlaha vidiecky dom

V porovnaní s korkovými dlaždicami sú už zapečatené dosky korkových parkiet alebo prefabrikované korkové parkety do seba zacvaknuté systémom klik. Táto inštalácia má mnoho výhod: Na jednej strane chránite životné prostredie tým, že nepoužívate lepidlo, na druhej strane je možné korkovú podlahu týmto spôsobom položiť plávajúcu. To znamená, že korkové dosky nie sú prilepené k podkladu a dajú sa kedykoľvek rýchlo odstrániť. K dispozícii sú tiež rôzne možnosti moderného dizajnu pre prefabrikované korkové parkety.

Výhody a nevýhody korkovej podlahy

korková podlaha obytná časť prírodný vzhľad tehlová stena

Tí, ktorí si vážia prírodné materiály a udržateľný nábytok, robia správnu voľbu s korkovou podlahou. Okrem prirodzenosti má podlaha ešte oveľa viac čo ponúknuť. Nižšie sme zhrnuli výhody a nevýhody korkovej podlahy v interiéri.

Výhody korkovej podlahy

Korkové plechy majú izolačný účinok. Ich špeciálna štruktúra absorbuje teplotu prostredia a ukladá teplo. Korková podlaha je teda k nohám vždy teplá a šetrí časť nákladov na vykurovanie a energiu.

Korková podlaha funguje aj ako zvuková izolácia a je taká mäkká, že radi chodíte bosí. Korok vďaka svojej elasticite zaisťuje vysokú úroveň pohodlia pri chôdzi a státí, ktoré je šetrné aj k kĺbom.

detská izba z korkovej podlahy príjemný komfort pri chôdzi vhodný pre deti

Korkové plechy neprepúšťajú vodu, čo ich robí menej zraniteľnými ako ostatné podlahové krytiny, ako napríklad laminát. Pretože je jeho povrch antistatický a neabsorbuje prach a roztoče, je korková podlaha vhodná aj pre deti a alergikov.

Ďalšou výhodou korku ako podlahovej krytiny je, že je ľahké sa oň starať. Korkovú podlahu si môžete dokonca sami opraviť, ak sú niektoré korkové plechy poškodené, poškriabané alebo natiahnuté. Poškodenú oblasť je možné ľahko vystrihnúť a vymeniť. A čo je najlepšie, opravené oblasti sú sotva viditeľné.

korková podlaha detská izba podlaha do detskej izby tepelná zvuková izolácia

Povrch korkovej podlahy je podobný kobercu a na rozdiel od kamenných alebo drevených podláh je úplne protišmykový. Preto je nádherne vhodný ako podlahová krytina do detskej izby.

Vďaka moderným technikám spracovania a potlače môžu byť korkové parkety navrhnuté v akejkoľvek optike a vzore, takže si každý môže správne vybrať pre svoje štyri steny.

korková podlaha obývačka korková dlažba príjemná atmosféra

Nevýhody korkovej podlahy

Pretože je korok prírodný materiál, reaguje na klimatické zmeny. Preto sa môže roztiahnuť alebo stiahnuť, čo si pri kladení vyžaduje použitie dilatačných škár.

Korkové dlaždice sú nevhodné pre vlhké miestnosti, ako sú kuchyne a kúpeľne. S celoplošným lepením sa však dá použiť aj v týchto priestoroch bytu.

korkové parkety, drevo vyzerá moderne

Vďaka mäkkej štruktúre korku môže ťažký nábytok časom zanechať stopy. Preto sú na nohy pohovky, stolu a stoličiek vhodné filcové podložky.

Ak je korková podlaha vystavená priamemu slnečnému žiareniu, povrch môže časom vyblednúť a stratiť svoj krásny vzhľad. Možným riešením sú tesné závesy pre okná.

Korok sa ako surovina ťaží predovšetkým v stredomorskom regióne, a preto má vyššiu cenu. V závislosti od vlastností a kvality materiálu sa cena za meter štvorcový vrátane nákladov na prácu môže pohybovať od 35 do 130 eur.

Položte korkovú podlahu

korková podlaha moderný drevený vzhľad konferenčný stolík do obývačky

Pri kladení korku nie je potrebná žiadna izolačná podložka kvôli izolačným vlastnostiam materiálu. Ak plánujete aj podlahové vykurovanie, mali by ste sa rozhodnúť pre variant na báze teplej vody.

Korkovú podlahu môže položiť aj hobby kutil bez veľkých odborných znalostí. Nemusí to byť teda vždy profesionál. Najľahšie to urobíte pomocou korkových parkiet, ktoré majú klikací systém. Na to nepotrebujete korkové lepidlo ako pri korkových dlaždiciach a korkových parketách a pokládka je veľmi rýchla. Kliknete na celú podlahu dosku po doske.

Ak ide o korkovú podlahu, ktorá je lepená, mali by ste sa najskôr poradiť s odborníkom a nájsť správne lepidlo.

Moderná korková podlaha: vzhľad betónu, kameňa alebo dreva?

Korková podlaha obývacia izba výhody a nevýhody

Vďaka modernej tlačovej technológii môže korková podlaha nadobudnúť požadovaný vzhľad. Od dreva cez kameň až po betón je všetko možné. Tak sa dajú skĺbiť skvelé vlastnosti materiálu s moderným vzhľadom.

korková podlaha, drevený vzhľad, tmavá podlaha do spálne

Korková podlaha s dreveným vzhľadom je napríklad vynikajúcim nápadom na interiérový dizajn v obývacej izbe alebo spálni. Každý vie, že drevo robí miestnosť teplejšou a vytvára príjemnú atmosféru. Betón a kameň naopak pôsobia moderne a v súčasnosti sú veľmi v móde. V kombinácii s hrejivým pocitom, ktorý korok sprostredkuje, pristanete na zlatej strednej ceste.

Správne udržiavajte korkové podlahy

Pokladanie korkovej podlahy v obývacej izbe vyzerá moderne

Každý, kto hľadá do bytu / domu ľahko udržiavateľnú podlahu, by si zamiloval korkovú podlahu. Antistatická vlastnosť zaručuje väčšiu čistotu v domácnosti v porovnaní s inými podlahovými krytinami. Na čistenie stačí občasné vysatie a utretie. Aj väčšie množstvo nečistôt je možné ľahko odstrániť vlhkou handričkou a správnym čistiacim prostriedkom.

Čas od času je tiež vhodné poskytnúť korkovej podlahe údržbový olej alebo ju znova uzavrieť. Na tesnenie by ste však mali používať iba prírodné oleje, vosky a tesniace vosky na vodnej báze.

Korkové podlahy Kuchyňa výhody a nevýhody starostlivosti

Tipy na starostlivosť a údržbu korkových podlahových krytín:

  • Na čistenie korkovej podlahy nepoužívajte abrazíva, neutrálne mydlo ani čistiace prostriedky s rozpúšťadlami, ako je acetón
  • Nevystavujte korkovú podlahu nadmernej vlhkosti a dávajte pozor na premokrenie
  • Korkovej podlahe doprajte každých pár mesiacov dôkladné čistenie
  • Vybavte nohy svojho nábytku filcovými podložkami
  • Namiesto premiestňovania nábytku po podlahe ho presuňte tak, že ho nadvihnete

Kam sa korková podlaha najlepšie hodí??

tmavá korková podlaha korková dlažba obývačka biela tyrkysová

Chcete pri navrhovaní svojho bytu žiť udržateľne a spoliehať sa na prírodné materiály? Potom je korková podlaha presne tou správnou krytinou pre podlahy vo vašom dome. Korkové dlaždice alebo parkety sa najlepšie hodia do obytných priestorov, kde by mala prevládať útulná atmosféra. Korková podlaha v obývačke, spálni alebo detskej izbe vytvára komfort bývania a taktiež sa cíti veľmi príjemne na nohách. V závislosti od kvality materiálu a typu inštalácie môže byť korková podlaha tiež dobrým variantom pre kuchyňu a kúpeľňu.

V obrazovej galérii nájdete niekoľko nápadov ako inšpirácie pre návrh miestnosti s korkom ako podlahou. Či už tmavé, svetlé, s dreveným vzhľadom alebo prírodným vzhľadom – možnosti sú takmer nekonečné.

korková podlaha, drevo, svetlá podlaha do detskej izby

kladenie korkovej podlahy detská izba výhody tipy

korková podlaha prírodný opitk do spálne

korková podlaha korkové parkety výhody nevýhody kuchyňa jedálenský kút

korková podlaha nevýhody kuchyňa jedáleň tipy starostlivosť