Podlahy a dlažba

Čistenie kobercov bez chemikálií – tipy a alternatívne riešenia pre domácnosť

čistenie koberca domáce opravné prostriedky-tipy-nápady-odstránenie-škvŕn

Aj keď sú koberce krásne, skôr alebo neskôr potrebujú čistenie. Škvrny sú častým problémom, najmä na svetlých kobercoch. Okrem toho dochádza k zafarbeniu a nepríjemným roztočom, ktoré sú veľkým problémom najmä pre alergikov. Teraz nemusíte na osvieženie svojho milovaného koberca siahať po profesionálnych, drahých a chemických čističoch kobercov. Môžete to urobiť pomocou mnohých domácich liekov Čistenie koberca, aby opäť rýchlo vyzeral ako nový. Radi by sme pre vás v tomto článku uviedli niekoľko takýchto domácich liekov a tipov. Vyskúšajte ich na čistenie kobercov skôr, ako sa uchýlite k chemikáliám alebo si najmete spoločnosť.

Koberec vyčistite vysávačom

čistenie kobercov vysávač-každodenná-prevencia-starostlivosť o podlahy

Pravidelné čistenie koberca vysávačom je nevyhnutné.To nielenže odstráni nahromadené nečistoty, ale tiež bojuje proti rôznym škodcom. Alergici na prach potrebujú toto čistenie, aby sa zbavili väčšiny roztočov a predovšetkým dráždivých roztočových exkrementov. Mole tiež milujú koberec vo vašom dome a radi ním kladú vajíčka. Vysávač je dokonalým zariadením na každodenné čistenie kobercov.

Koberec pravidelne čistite ako ochranu pred škodcami

čistenie koberca vákuum-vákuum-prevencia roztočov-molice

Ak však na čistenie kobercov používate vysávač, mali by ste mať na pamäti, že v niektorých prípadoch bude koberec poškodený. Mnoho nahromadených zrniek piesku sa v kombinácii s vysávačom zmení na druh holiaceho strojčeka, ktorý prereže vlákna tkaniva. Po vyčistení koberca môžete skontrolovať, či je to váš prípad, tak, že sa pozriete do vrecka alebo nádoby. Nadmerné množstvo vlákien nie je dobrým znamením.

Koberec očistite sódou – škvrny ihneď odstráňte

čistenie kobercov-jemné-mydlo-špongia-dab

Aby ste sa vyhli vzniku škvŕn a uľahčili ich čistenie, mali by ste ich čo najskôr odstrániť. Ak tieto ešte nevyschli, dajú sa oveľa lepšie a jednoduchšie odstrániť. Platí nasledujúce: Neodierajte bodky! Zvlášť vhodná je tu voda sýtená oxidom uhličitým. Ak chcete koberec vyčistiť sódou, najskôr na čerstvú škvrnu položte hrubý uterák. Potom ju zalejte sódou. Oxid uhličitý rozpúšťa nečistoty, ktoré potom uterák absorbuje. Naparovač nie je na škvrny dobrý nápad. Tým sa zvyčajne zaistí iba spálenie nečistôt do textílie koberca. S mydlom sa na kobercoch tiež pomerne ťažko manipuluje. Je ťažké úplne odstrániť mydlo na konci. Sušené mydlo potom v budúcnosti ešte lepšie viaže nečistoty v tkanine.

Buďte opatrní s prírodnými kobercami

čistenie koberca clean-domácnosť-tipy-hlboká hromada

Prirodzene, prírodné koberce sú obzvlášť citlivé. Pri čistení takého koberca sa treba vyhýbať chemickým činidlám, pretože môžu poškodiť tkaninu. Mali by ste tiež venovať pozornosť farbám. To môže viesť k nežiaducemu zafarbeniu. Na čistenie prírodných kobercov používajte jemné a šetrné výrobky, ako je mydlo, voda alebo prací prostriedok na vlnu. Potom vyskúšajte vybraný produkt na neviditeľnej časti koberca. Môžete teda skontrolovať, ako reaguje na produkt. Bez ohľadu na to, aký typ koberca chcete mokro čistiť, počkajte na to do leta. V opačnom prípade schne príliš pomaly, čo môže viesť k nepríjemnému zápachu.

Vyčistite koberec domácimi prostriedkami – octom a citrónom

čistenie kobercového octového roztoku-citrón-prášok do pečiva-stimulácia-lacné

Ako už bolo spomenuté, existuje niekoľko domácich opravných prostriedkov, ktoré by ste mali vyskúšať skôr, ako použijete chemické výrobky. Tie často dokážu zázraky. Ocotová voda je obzvlášť vhodná na čistenie koberca vlastnými rukami, nalievanie na škvrny a nechanie niekoľko hodín vsiaknuť. Vhodná je aj citrónová voda, ktorá sa po niekoľkých hodinách opatrne zotrie handrou. Nezabudnite však, že ocot a citrónová šťava majú bieliaci účinok. Používajte ich preto len na koberce svetlých farieb. Ako alternatívu k farebným kobercom možno sódu bikarbónu použiť aj na čistenie kobercov.

Vyčistite koberec sami pomocou sódy bikarbóny

čistič kobercov-prášok na pečenie-sóda-nápad-jednoduchý odstraňovač škvŕn

Čo má v skutočnosti čistiaci účinok s práškom do pečiva, je sóda bikarbóna, ktorú obsahuje. Ak chcete koberec vyčistiť sódou bikarbónou, jednoducho škvrny nasypte jedlou sódou a zalejte horúcou vodou, ktorá otvorí póry vlákien. Celé by to potom malo byť schopné pôsobiť aspoň niekoľko hodín a najlepšie cez noc. Nasledujúce ráno stačí utrieť sódu bikarbónu. Môžete tiež nechať koberec vysušiť a potom povysávať jedlú sódu. V prípade odolnejších škvŕn môže byť potrebné tento postup zopakovať. Ďalšou skvelou vecou na sóde bikarbóne je, že bojuje proti nepríjemným pachom na koberci.

Škvrny od červeného vína na kobercoch odstráňte soľou

čistenie kobercov-koberce-červené-víno-soľ-tip

Pravdepodobne ste už počuli o soli ako lieku na škvrny od červeného vína, ale jednoducho ste na ňu zabudli. Soľ tu môže byť skutočným zázračným liekom, pokiaľ ide o čistenie kobercov. Opatrenia však musia byť prijaté okamžite. Posypte škvrnu veľkým množstvom soli a nechajte ju tak pôsobiť. Počas tejto doby červené víno jednoducho absorbuje soľ. To môže tiež spôsobiť, že sa zmení na červenú. Potom odstráňte soľ vysávačom a postup opakujte, kým škvrna nezmizne.

Sušené červené víno

roztok na čistenie kobercov-červené-víno-má-má-biele-víno-ocot

Škvrnu si však možno všimnúť až vtedy, keď zaschne. V takom prípade nezúfajte, pretože existuje niekoľko spôsobov, ako to vyskúšať. Patrí sem biele víno, minerálna voda a octová voda. Kyselina, ktorú obsahuje, by mohla koberec poškodiť. Skúste to teda znova na nenápadnom mieste.

Koberec očistite penou na holenie

čistenie kobercov-holenie-pena-koberec-pena-alternatíva-bez poškvrny

Hľadáte lacnú alternatívu kobercovej peny, potom je pena na holenie dokonalým pomocníkom. Koberec môžete vyčistiť tak, že na škvrnu nanesiete penu, opatrne ju zapracujete štetcom a necháte pôsobiť. Potom už len vysajte. Pri výbere peny na holenie dbajte na to, aby neobsahovala žiadne prísady. Patrí sem aj mentol.

Krv v koberci

čistenie kobercov-krv-ľadová kocka-studená-voda-látky-oblečenie

Krv v koberci môžete vyčistiť aj pomocou domácich liekov. Je dôležité, aby ste na to použili studenú vodu. To zjemní krv. Môžete tiež použiť kocku ľadu na potieranie škvrny. Potom ho utrite handričkou alebo papierovou utierkou a už odstraňujete väčšinu krvi. Vhodný je aj prášok do pečiva alebo sóda bikarbóna. Tento prostriedok by mal pôsobiť dve hodiny a potom sa odsať. Postup sa môže opakovať. Ako alternatíva je tiež vhodný aspirín vo forme šumivých tabliet.