osvetlenie

Je lepšie teplé alebo studené svetlo? Vyberajte teda podľa priestoru a účelu!

Ach, aké to bývalo krásne – pred érou diód LED, halogénov a ďalších inovácií. Žiarovka bola k dispozícii iba v jednej farbe svetla (teplá biela) a bola vhodná do obytných priestorov, zatiaľ čo žiarivky s modrým svetlom sa používali v kanceláriách a skladoch. Všetko bolo jasné a jednoduché. S LED diódami sa musíte pozrieť na toľko rôznych vlastností, ako Jas, teplota farby a podanie farieb uistite sa, že je ľahké stratiť prehľad o veciach. Čo je lepšie – teplé alebo studené svetlo? A čo je príjemnejšie na čítanie? Aké svetlo je najvhodnejšie na líčenie? Zhrnuli sme odpovede na všetky tieto otázky a vytvorili sme jednu komplexný sprievodca vytvorený tak, aby vám pomohol nájsť perfektné osvetlenie pre kúpeľne, kancelárie, kuchyne a ďalšie.

Teplé a studené svetlo – rozdiel

teplé alebo studené svetlo v obývacej izbe

Teplota farby LED žiaroviek je v Kelvin zmerané a v teplý (až 3500K), neutrálny (3500-4500K) a chladný (od 4500K) zaradené. Čím vyššie číslo, tým chladnejšia farba, t.j. intenzívnejšia žiara v modrom spektre. Toto spektrum je pre sietnicu oka najnepríjemnejšie a pri dlhodobej expozícii môže spôsobiť poruchy videnia.

Mimochodom: Studené svetlo je požičané od prírody – s 5 000 Kelvinmi sa stáva Teplota farby ranného slnka uvedené. Preto má zmysel používať v byte ráno pred východom slnka studené svetlo, ktoré má povzbudiť telo i myseľ. To tiež uľahčuje prebúdzanie.

Teplota farby je uvedená na obale

Prečo je neutrálne svetlo zamieňané so studeným svetlom?? Vzhľadom na farebné kódovanie na obale žiarovky. Skutočnosť, že výrobcovia často označujú balenie žiaroviek 2700-3000K oranžovou alebo žltou a 4000-4500K modrou farbou. V žiarovke s neutrálnou teplotou farby však neexistuje „modrá“ zložka. Neutrálne svetlo je biele, v extrémnych prípadoch studená biela (keď je teplota blízka 4500 K). Modrá zložka sa vyskytuje iba pri žiarovkách so studeným svetlom, tj pri žiarovkách nad 4500 K..

Ktoré svetlo je lepšie – teplé alebo studené?

teplé LED svetlo v spálni, ktoré vám pomôže zaspať

Ak existuje možnosť voľby medzi teplotou farby až 3 000 K a 4 500 K, deväť z desiatich interiérových dizajnérov bude hlasovať za teplé svetlo v obývacej časti. Menej zaťažuje oči, je lepšie vnímaný telom a robí prostredie uvoľnenejším. V teplom svetle pôsobia objekty jemnejšie, miestnosť je pohodlnejšia a tváre pôsobia živo. Štúdie dokonca ukázali, že zafarbenie hlasu ľudí hovoriacich cez telefón v miestnosti s bielym svetlom je drsnejšie a nepohodlnejšie ako v miestnosti so žltým svetlom.

Efekt operačnej miestnosti s bielym svetlom v bielej kuchyni

Efekt operačnej miestnosti“Dizajnéri nazývajú nepríjemný pocit, ktorý vytvárajú studené biele LED diódy, keď sa odrážajú na bielych stenách.” Niekomu to pripadá psychicky deprimujúce, iný sa sťažuje, že ho jas unavuje. Napriek tomu má studené svetlo aj svojich fanúšikov – s ktorými porovnávajú jeho účinok mrazivá sviežosť.

Teplota farby má a rozdielny efekt na nás: Teplé svetlo uvoľňuje a vytvára atmosféru útulnosti, zatiaľ čo studené svetlo nám pomáha sústrediť sa a správne sa naladiť na prácu..

teplé svetlo rozdiel studeného svetla

the Použitie studeného bieleho svetla sa prísne odporúča iba v dvoch prípadoch: v miestnostiach, ktorých osvetlenie je regulované technickými hygienickými a stavebnými normami (SNiP a SanPiN), a v rekreačných oblastiach v kancelárskych budovách, kde všeobecný štýl spoločnosti nemusí nevyhnutne poskytovať návštevníkom a zamestnancom pocit mäkkosti, sprostredkovať pohodlie a teplo. V takýchto miestnostiach naopak studené osvetlenie evokuje asociácie s vysokými technológiami, vyrovnanosťou a ašpiráciou do budúcnosti.

Čo keď si musíte vybrať medzi teplým alebo neutrálnym?

Osvetlenie mení farby v obytnom priestore

Medzi dizajnérmi neexistuje jednotný názor. Lampa s teplotou farby 2700-3 200 K (teplá biela) spôsobuje, že interiér vyzerá „žltý“ a jeden nad 4 000 K (studená biela) je belší. Podľa mnohých dizajnérov dokonca aj teplé LED svetlá pôsobia chladnejšie (v porovnaní so žiarovkami).

Francúzi veria, že svetlo je na mieste teplý klasický štýl bývania by mala byť (2 700 K). Pre moderné obytné priestory môže zmeniť teplotu farby chladič byť – až 3200K.

moderná kúpeľňa v čiernej a bielej farbe so studeným svetlom

Studené biele svetlo robí interiér chladnejším, ale aj štruktúrovanejším. Nie všetky miestnosti vyžadujú jemnosť teplej žltej. Studené biele svetlo môže miestnosti dodať pocit Vzdušnosť požičať.

Konečné rozhodnutie o teplote farby závisí od individuálne návyky a túžby životného štýlu od a je tiež prostredníctvom Účel miestnosti ovplyvnené. Denné osvetlenie je vhodnejšie pre funkčné pracovné oblasti. Teplejšie svetlo je pre miestnosti, v ktorých je potrebná príjemná a relaxačná atmosféra. Studené svetlo vám pomôže rýchlejšie sa ráno zobudiť a cítiť sa fit. Toto je napr. B.. v kúpeľni a v detskej izbe užitočné, ak musíte skoro vstávať.

Ako súvisia svetelné scenáre so zariadením??

Nepriame osvetlenie na nástenné panely a závesné svietidlá s niekoľkými žiarovkami

Pre dizajnéra je voľbou Časť dizajnu miestnosti s teplotou svetla. To platí aj pre výber farieb, dekorácií, materiálov a nábytku. Pri plánovaní miestnosti sú načrtnuté svetelné scenáre: svetlo predsa ovplyvňuje vnímanie stien, materiálov a predmetov v interiéri. V tomto čase je tiež nastavená teplota farby žiaroviek.

Viacnásobné scenáre osvetlenia sú nevyhnutné na splnenie rôznych estetických a funkčných potrieb. V každej miestnosti sa musíte pokúsiť vytvoriť dva scenáre všeobecného svetla – jeden teplý a jeden neutrálny. V prípade potreby môžete v miestnosti „zapnúť“ večernú romantiku i pracovný režim. To je dokonca nevyhnutné v kúpeľni. Ráno potrebujeme neutrálne svetlo okolo 4000 K, aby sme sa zobudili a pripravili sa. A potom sú večery, keď si chceme oddýchnuť vo vani. Potom zapneme žiarovky s 2700K – 3000K.

Môžete použiť studené a teplé svetlo v tej istej miestnosti??

studené a teplé svetlo v jednej miestnosti

Je to kontroverzná otázka. Konzervatívci sa radšej držia spektra teplého svetla, zatiaľ čo inovátori preferujú šikovnú kombináciu.

Ak zapnete svetlá teplým aj studeným svetlom súčasne, príde na to vizuálne nepríjemnosti. Rozdiel medzi 3 000 K a 4 000 K je príliš zrejmý. Nie je to len o estetike, ale aj o tom, ako funguje mozog. Vníma impulzy z rôznych oblastí svetla rôznymi spôsobmi. Ak nasýtime miestnosť rôznymi impulzmi, rýchlejšie sa unavíme, pretože signál medzi spánkom a prácou sa neustále mení.

Pokiaľ ide o svetelné akcenty, kombinácia prirodzeného bieleho a teplého svetla v interiéri vyzerá veľmi pôsobivo. Prevládať by mali teplejšie farby.

Funkciou by ste sa mali nechať viesť: teplé svetlo na akcenty a dekoračné účely a neutrálne alebo studené svetlo na „technické“ účely. Tieto svetelné toky sa zriedka prekrývajú.

Ako hlavné osvetlenie postačuje stropné svetlo?

v obývacej izbe sú potrebné rôzne zdroje svetla

A Luster alebo veľká stropná lampa nestačia na jasné osvetlenie miestnosti. Hra svetla a tieňa je rovnako dôležitá ako farba steny alebo jemný nábytok.

Stolné, stojacie a nástenné žiarovky sú pre mnohých ľudí považované za „vychytávky /zberače prachu /“ nie dosť jasné ” /„ kúpime ich niekedy neskôr ”. Ale ty večer jemné svetlo robí miestnosť nielen útulnejšou, ale aj vizuálne väčšou.

Skombinujte lustre a zapustené svetlá na strope

the Vstavané LED osvetlenie umožňuje dnes premeniť klasický luster na umelecký predmet a zároveň miestnosť rovnomerne presvetliť. Ak je možné rôzne zdroje svetla zapnúť oddelene, môžete svetlo v miestnosti prispôsobiť okolnostiam, napríklad pri zábave hostí, strávení relaxačného večera s knihou na gauči alebo pri sledovaní filmu..

tip: Vyberte si typ závesnej žiarovky alebo lustra, doplňte ju bodovými a stropnými LED svetlami a pridajte stolné, nástenné a podlahové svietidlá. Nie je potrebné meniť priestor na svetelnú predvádzaciu miestnosť s rôznymi lustrami a závesnými svetlami.

Ktoré svetlo je lepšie pre všeobecné osvetlenie? A niektoré pre akcentačné osvetlenie?

teplé svetlo v modernej obývačke

Záleží na tom, aký typ svietidla sa používa. the LED stropné osvetlenie by malo byť neutrálne pretože teplé svetlo spôsobuje, že farba stien vyzerá špinavo. To neplatí pre Stojacie, nástenné a stolné žiarovky. Vaše svetlo by malo byť lepšie „teplé“.

Mimochodom: V oblastiach, kde nie je dostatok slnka, je jednoducho potrebných niekoľko svetelných zdrojov. Nie je náhoda, že Škandinávci radi kladú lampy na parapety – napodobňujú slnečné svetlo.

Skreslenie farieb spôsobené LED osvetlením

sivozelená farba steny vyzerá inak v závislosti od farby svetla

Svietidlá s a Teplota farby 2700 K. opustiť interiér žltšia objaviť sa než za denného svetla. Zažiar 4500 K. môžu? “Zosvetlite” odtiene farieb a dajte modrastý tón. Toto by sa malo vziať do úvahy pri navrhovaní obytného priestoru. Napríklad výberom tienidla, ktoré dobre funguje v rôznych svetelných situáciách.

farba steny šedo-zelená v spálni za posteľou

Na obrázku vyššie vidíte dobrý príklad: Zeleno-šedá farba sa v tomto dizajnovom projekte mení za rôznych svetelných podmienok: Má modrasté, nazelenalé tóny..

Farba sa zmení. Je dôležité, aby vás to neprekvapilo – to je všetko.

Je predsudkom, že teplé svetlo „žltne“. Vysokokvalitný LED svetelný zdroj nevydáva zjavné žlté svetlo, pokiaľ na to nie je úmyselne navrhnutý. Všetky chladné farby transformujú sa však iba v obytnom priestore v Večerné svetlo tak správne. Preto sa musíte vždy pozrieť na možnosti povrchu pod prirodzeným a umelým svetlom.

studené alebo teplé svetlo v kuchyni

Skutočnosť, že žiarovky – LED aj žiarivky – narušujú farby, by sa mala brať do úvahy v Výber nábytku a dekorácií vziať do úvahy v obchodoch. Často sa stáva, že ľudia si vyberú sedačku v sklade a až keď ju vezmú von, prídu na to, že pohovka je úplne inej farby.

Dizajnéri odporúčajú opatrnejšie experimentovať so svetlom, ak je v zariadení veľa modrej je k dispozícii. Napríklad teplé svetlo modré alebo modré steny majú často nazelenalý odtieň. To isté platí pre farbu záclon. Aby ste videli, ako konkrétny odtieň funguje pri konkrétnom svetle, svetelné boxy je možné použiť v obchodoch s tapetami a farbami.

Nástenné svietidlá so studeným bielym svetlom na chodbe s dekoratívnou omietkou

Ak máte tapety alebo jednoducho namaľované steny, jediným rozdielom medzi bielym a žltým svetlom je teplota farby náteru na stenu. Dekoratívne nátery majú naopak ďalšie efekty, ktoré je možné vidieť iba pri určitom osvetlení. Dodatočné svetlo môže zmeniť vzhľad stien, napr. B. s Dekoratívne farby s 3D alebo „chameleónovým“ efektom sú k dispozícii, zásadne sa menia.

Mali by ste sa tiež pozrieť na index podania farieb. prečo?

Index podania farieb udáva, ako sú farby verné originálu

Index podania farieb je mimoriadne dôležitým parametrom a naznačuje, ako prirodzená je farba predmetov alebo prostredia pod lampou. Inými slovami, ako verne sú reprodukované farebné tóny. Z Register je s písmenami CRI (Ra) a číslo na 100-bodovej stupnici. Čím vyššie je, tým lepšie je podanie farieb.

V ideálnom prípade by mal byť index nad 90. V opačnom prípade spadne celý farebný nápad dizajnéra do vody. V bytoch je preto najlepšie nepoužívať žiarovky s hodnotou menšou ako 80 Ra.

A ako farby stien ovplyvňujú osvetlenie?

čierne stropné a 3D nástenné panely v spálni

Vnímanie farieb v obývačke ovplyvňuje nielen osvetlenie, ale aj naopak. Tu je skutočný príklad od dizajnéra: „Premaľoval som strop vo svojej kancelárii: bol biely a teraz je čierny. Luster som nemenil. Bol to luster s 3 ramenami a lampami nahor. Ukázalo sa, že to vyzerá ako skutočný žalár. Napriek tomu, že miestnosť má iba 9 metrov štvorcových, s bielym stropom neboli žiadne problémy – tri žiarovky ju dokonale osvetlili. Čierna farba však absorbovala takmer všetko svetlo. Kúpil som si nový osemramenný luster s otvorenými sviečkami. Ale tiež som musel tvrdo pracovať, aby som pre to našiel správnu výšku. Pretože odkiaľ sa svetelný lúč každej žiarovky odráža späť, má významný vplyv na osvetlenie miestnosti.

Zbytočné odlesky môže vytvárať aj náladové osvetlenie na strope so vstavanými LED pásmi po obvode. Keď sa studené biele svetlo odráža od tmavohnedých tapiet, dodá stropu modrý odtieň. Teplými bielymi diódami sa naopak vytvorí zelená farba.

V spálni teplé alebo studené svetlo?

teplé, tlmené svetlo okolo postele

Drvivá väčšina návrhárov si vyberá teplé svetlo – 2700 až 3000 K. – do spální. Príčin je viacero. Po prvé, pokožka vyzerá zdravšie. Caesar Ritz špeciálne vybavil žiarovky vo svojich hoteloch ružovými tienidlami, aby bol tón pleti žien krásny a príjemný. Studené modré spektrum okamžite zdôrazňuje tmavé kruhy a poškodenú pokožku.

Za druhé, existuje názor, že modré spektrum má negatívny vplyv na produkciu melatonínu, takzvaného spánkového hormónu. Biele svetlo, ktoré je príliš jasné večer alebo v noci, spôsobuje, že náš mozog si myslí, že je deň. To vedie k nespavosti, pretože pri bielom svetle nemôžete relaxovať.

Ktorá teplota svetla je pre detskú izbu lepšia?

Detské izby spájajú teplé a studené svetlo

Buď tu dva typy všeobecného osvetlenia odporúčané: ráno neutrálne a večer teplé žlté. Oči detí sú obzvlášť citlivé na modré spektrum, preto nepoužívajte studené biele svetlo (nad 4 000 K). Okrem toho by ste sa mali vyhýbať priamemu svetlu do očí.

V obývačke teplé alebo studené svetlo?

studené alebo teplé svetlo v obývacej izbe

Prednostne neutrálny, bližšie k bielej. Na želanie je možné nastaviť akcenty teplého svetla s nepriamym osvetlením.

Pokiaľ ide o osvetlenie v obývacej izbe, je dôležité niečo iné: nemalo by tam byť príliš svetlo. Tma a pohodlie sú tu dôležitejšie ako jas. Jasné, studené biele svetlo (žiarivky, jasné zapustené svetlá) má nemilosrdný účinok: každá vráska je viditeľná, pokožka sa javí ako priesvitná, tmavé kruhy sú jasnejšie. Bez výrazného tieňa vyzerá tvár plochá a bez výrazu.

Teplé alebo studené svetlo v kuchyni?

studené alebo teplé svetlo v jedálni je lepšie

To závisí od situácie. Keď kuchyňa iba na varenie slúži, je studené svetlo lepšie. Ak ste tam aj vy jesť, mal by byť stôl teplý osvetlené byť.

Odporúča sa, aby Pracovný priestor v kuchyni s neutrálna biela svetlo zvýrazniť. Je to nevyhnutné, aby svetlo nenarušilo farbu jedla a aby sa dala posúdiť jeho kvalita.

Zapáliť Sviečky zapnuté, aj keď nad stolom nie je lampa – jedlo bude chutnejšie a ženy budú vyzerať tajomnejšie.

Teplota farby v kuchyni je dôležitá v závislosti od funkcie

Dôležitou otázkou tu je, či Závesné svetlá ako hlavné svetlo by mali byť použité. Toto riešenie je pochybné. Ak je materiál tienidiel nepriehľadný, napr. B. kov, potom sa na stenách nad úrovňou žiarovky vytvorí neosvetlená oblasť.

Teplé alebo studené svetlo v kúpeľni?

teplé svetlo na relaxáciu v kúpeľni

Teplé biele svetlo je vhodnejší ako celkové osvetlenie v kúpeľni, pretože pleť vyzerá zdravo. Ale umiestneniu svetelných zdrojov musíte venovať veľkú pozornosť. Svetlo by malo dopadať spredu a rovnomerne na tvár, takže osvetlenie na zrkadle je buď zhora, alebo zavesením dvoch nástenných svetiel po stranách..

studené svetlo pre lepšie líčenie

Odporúčame interiérových dizajnérov, dva typy osvetlenia v kúpeľni Zabezpečte: teplé svetlo na relaxáciu vo vani alebo sprche a jasné, biele svetlo na holenie, nanášanie make -upu atď. Ak takáto kombinácia neexistuje, použite žiarivo bielu / neutrálnu bielu (3500 – 4000 K). Neutrálne biele svetlo sa používa aj na uplatnenie Makeup najlepšie pre. Na večerné líčenie môžete voliteľne simulovať aj večerné svetlo s teplým svetlom.

Nepriame osvetlenie pomocou LED pásikov v kúpeľni vyzerá veľmi atraktívne, ale má jednu zásadnú nevýhodu: odrazy na dlaždiciach nie sú v skutočnosti príliš pekné.

Teplé alebo studené svetlo v kancelárii / domácej kancelárii?

studené svetlo do kancelárie a domácej kancelárie

Teplé svetlo je v obytných priestoroch lepšie ako studené neutrálne biele a biele denné svetlo vhodnejšie pre pracovné oblasti. Zvlášť ranné a popoludňajšie svetlo je spojené s maximálnym výkonom.

Čím je spektrum chladnejšie, tým viac „povzbudzuje“ a tým viac stimuluje aktivitu. Ak je to však kombinácia kancelárie a hosťovskej izby, príliš jasné svetlo môže pôsobiť rušivo. Preto má zmysel zriadiť nad stolom „studenú“ zónu a zahriať celkové osvetlenie. Je tiež lepšie zvoliť stolové žiarovky s nastaviteľným jasom a neutrálnou farbou svetla.

Aké svetlo do fitnescentra, šatne, lodžie?

denné biele osvetlenie domácej telocvične

Domáca telocvičňa je jednou z prvých miestností, kde by sa nemalo používať teplé svetlo. Tu potrebujeme svetlú farbu „denné biele“ a náladu na aktívny deň. Pre šatne a technické miestnosti tiež odporúčame použiť studená biela svetlo od 3 500 do 4 000 tis.

studené alebo teplé svetlo v šatni

Na balkón bude väčšinou teplý svetlo použité. Stropné svetlo tu vôbec nepotrebujete. Nástenné svetlá alebo vstavané svetlá na stenu alebo podlahu tu vytvoria správnu atmosféru.

Kedy má farebné RGB svetlo zmysel??

V domácom kine sa uprednostňuje svetlo RGB

Viacfarebné osvetlenie RGB nie je pre každého. Teraz je vyhradený iba pre byty milovníkov veľkých večierkov. Niekedy sa používa v herniach, domácich kinách a kúpeľoch. Podľa predpovedí Pinterestu sa však modré LED osvetlenie v spálni teší stále väčšej obľube. Používanie farebného svetla je veľmi obľúbené aj v kaviarňach a reštauráciách.

Kam by malo smerovať svetlo??

relaxačné svetlo v spálni

Nepríjemnosť osvetlenia nemusí súvisieť s teplotou farby, ale so smerom svetelného lúča. Správnejšie je, ak osvetlenie nespadá priamo do očí.

V moderných obytných priestoroch sú závesné svetlá čoraz častejšie zavesené v nízkej výške – jednoducho tak, aby vám nesvietili do očí. Ak svetlo smeruje iba nadol, strop zostane sivý (a vytvára pochmúrny pocit). Ak však na strop alebo stenu umiestnite žiarovky rovnakej intenzity, odrazené svetlo urobí miestnosť jasnejšou a príjemnejšou pre oči..