Obklady stien

Vnútorné aj vonkajšie obklady stien – všetko, čo by ste mali vedieť

tipy na obklady stien-nápady-materiály-drevené panely-šesťuholník-obývačka

Ak sa vám klasických tapiet, farieb na stenu alebo obkladačiek stalo priveľa, môžete sa uchýliť k veľmi zvláštnemu typu dizajnu stien. Čo je myslené, je obklad steny, ktorý je vhodný nielen pre dizajn fasád, ale aj pre interiéry. Množstvo materiálov a variantov umožňuje individuálny a neobvyklý typ zariadenia, s ktorým možno vytvoriť jedinečný pútač očí a príjemnú atmosféru. V súlade s touto témou by sme vám chceli predstaviť rôzne možnosti obkladania stien a poskytnúť vám prehľad, ktorý by vám mal uľahčiť výber.

Aj keď ste si vybrali typ obkladu na steny, mali by ste mať na pamäti, že s väčšinou variantov sa môže rýchlo stať príliš dobrou vecou. Zvlášť, ak sú materiál a dizajn tmavej farby, veľké obklady stien môžu byť zdrvujúce a čokoľvek iné než útulné. V takýchto prípadoch sú akcentačné steny lepšou voľbou. Napriek tomu existujú aj svetlé a jemné možnosti, ktoré nepadnú do oka a môžu okoreniť miestnosť peknými vzormi a motívmi.

Takéto riziko je pre vonkajšiu oblasť menej pravdepodobné, pretože obklad fasády sa nepoužíva v uzavretej miestnosti. Pri krytých terasách a balkónoch môžete opäť postupovať len opatrne. Tu by ste mali myslieť aj na správny materiál, pretože nie všetko, čo je dobré v interiéri, je vhodné aj do exteriéru. Materiál by mal byť vodotesný a tiež by sa mal prispôsobiť štýlu domu.

obklady stien stenové panely-polkruhy-sivobiela-modro-akcentová stena-prevedenie

Keď premýšľate o paneloch, môžu vás napadnúť obdĺžnikové alebo hranaté panely z rôznych materiálov. Možnosti však v dnešnej dobe ďaleko presahujú tieto klasické formy. Panely a obklady preto možno nájsť aj v mnohých ďalších formách. K dispozícii sú šesťuholníkové alebo okrúhle modely, tie v tvare slzy a mnohé ďalšie. Existujú aj ďalšie nepravidelné tvary, ktoré môžu byť vyrobené nielen z plastu, ale aj z iných materiálov. Sú tu teda možné aj individuálne návrhy stien, vďaka ktorým bude miestnosť pôsobiť živšie a bude z nej niečo skutočne špeciálne.

Obklad na stenu z dreva

obklady stien obklady-black-art-deco-vintage-kovová-posteľ-spálňa-zariadenie

Drevené obklady stien je možné realizovať rôznymi spôsobmi. Na jednej strane je tu klasický obklad stien, ktorý sa vyskytuje hlavne vo vidieckom dome, škandinávskom, vintage alebo rustikálnom štýle, ale môže tiež vyzerať veľmi zaujímavo v moderných zariadeniach, ak je navrhnutý v jednoduchej forme alebo s moderným vzorom. Pri obložení je doskami alebo panelmi navrhnutá spravidla iba spodná časť steny, zatiaľ čo horná časť zostáva voľná pre ďalšie možnosti dizajnu, napríklad pre tapety, farby na steny alebo omietku. Celá stena však môže byť tiež ozdobená klasickým dizajnom, a tak zvýrazniť akýkoľvek typ štýlu.

Obklad na stenu drevo-diamant-vzor-kuchyňa-dizajn-moderný

Drevené panely ako obklady stien sú ďalším variantom. Môžu pokrývať iba čiastočnú plochu alebo celú stenu. To, čo bolo v 60. a 70. rokoch obľúbené, a síce nimi pokryť všetky štyri steny miestnosti, dnes už nie je ideálne. Namiesto toho vyberte prízvukovú stenu, ktorú zvýrazníte pomocou panelov, čím vytvoríte skvelé zvýraznenie. A potom sa drevo ako materiál stane všetkým, len nie dusným, staromódnym alebo nudným. Panely môžu mať nielen jednoduchý povrch, ale môžu byť vybavené aj 3D efektmi, dierovanými vzormi alebo iným prevedením.

Drevené obklady v rôznych prevedeniach vytvárajú na stene atraktívnu štruktúru a sú teplou alternatívou ku kameňu, ktorý môžete vo vnútri použiť ako drevený obklad. Sú ponúkané vo forme drevených panelov, pretože ich položenie je jednoduchšie a rýchlejšie. Jednotlivé prvky lícovej tehly môžu mať odlišný tvar. Možné sú panely vyrobené z obdĺžnikových a štvorcových kúskov dreva, ale aj panely z drevených diskov.

obklad na stenu laminát-drevo-kúpeľňa-nápady-tipy-vaňa-moderné

Napadlo by vám použiť laminát ako obklad na stenu? Jedná sa o lacnú alternatívu k pravému drevu, ale vyzerá prinajmenšom rovnako dobre. Laminát je navyše k dispozícii v širokej škále farieb a so skvelými vzormi alebo dokonca potlačami, takže nebudete mať problém nájsť presne to pravé pre váš vkus a štýl interiéru. 

obklady stien fasáda-drevené-pásy-vonkajší-dizajn-moderný dom

Vonkajší obklad môžete samozrejme pripevniť aj dreveným obkladom. Tu však musíte počítať s väčšou potrebou starostlivosti. V takom prípade musí byť materiál pravidelne natieraný, aby vydržal počasie, ako je vlhkosť, teplo a chlad. Napriek tejto starostlivosti je renovácia aj po rokoch stále potrebná. Potom sa vymenia obklady stien. Okrem klasických dosiek sa často používajú aj drevené pásy, ktoré sú rozmiestnené pozdĺž steny domu v určitej vzdialenosti od seba. Sú modernou a štýlovou alternatívou ku klasickým dreveným doskám a vytvárajú atraktívnu a prirodzene vyzerajúcu fasádu. Drevený šindeľ tiež nie je neobvyklý a vytvára pekný vzhľad.

Obklad na stenu z kameňa

Obklad na stenu prírodný kameň-dizajn steny-kúpeľňa-vaňa-štrk-biela

Kamenný obklad stien tiež nie je žiadnou novinkou, ale zostáva alebo je opäť v trende. Rustikálny aj moderný dizajn interiéru dotvárajú takýto obklad a pripomínajú príjemné prostredie horskej chaty. Nástenné tehly z kameňa sú k dispozícii aj v rôznych verziách. Okrem farby sa môže líšiť aj tvar jednotlivých kameňov. Napríklad pre moderné domy sa často používa priamy a jednoduchší dizajn z kameňov obdĺžnikového alebo štvorcového tvaru, zatiaľ čo rustikálne zariadenie s nepravidelnými kamennými doskami vyzerá veľmi atraktívne..

Obklady na stenu kameň-vzhľad-obklad-kameň-imitácia-kameňa-dosky-rustikálny-moderný

Obklady stien z prírodného kameňa sú veľmi atraktívne a svojou prirodzenosťou očarujú mnohých majiteľov domov a bytov. S tým sú však spojené aj vyššie náklady. Ale ak nemáte taký rozpočet, môžete použiť aj obklad na stenu v kamennom vzhľade. Tu sú použité plastové panely, ktoré sa opticky veľmi približujú skutočným kameňom. K dispozícii sú tiež porcelánové kameninové dlaždice napodobňujúce prírodný kameň, ako aj slinok a betónové dosky. Všetky tieto materiály sa dokonale hodia na obklady stien z umelého kameňa a ako lícové tehly s kamenným vzhľadom a ponúkajú širokú škálu farieb a tvarov. Takzvané štiepané druhy dreva, ktoré môžu mať trojrozmerný povrch a nádherne imitujú kameň, sú relatívne nové.

obklady stien-vonku-kameň-obklad-terasa

Kamenné lícové tehly nie sú vhodné len na vnútorné obklady kamenných múrov. Stena z prírodného kameňa je dokonca obzvlášť obľúbená a vhodná na vonkajšie použitie, pretože materiál je odolný voči poveternostným vplyvom a vydrží celý život. Či už navrhnete celú fasádu alebo len pridáte niekoľko akcentov, nie je to len otázka vkusu, ale aj rozpočtu. Alternatívne možno opäť použiť aj panely z umelého kameňa, ktoré sú tiež veľmi vhodné, ak chcete obnoviť a pokryť starú stenu.

obklady stien-prírodný kameň-mramor-ušľachtilá-spálňa-obklad steny

Kamennú stenu môžete obkladať rôznymi druhmi kameňa. Pieskovec, jemný mramor, žula alebo bridlica ako obklad stien sú len malým výberom. Mali by ste sa vopred informovať, ktoré typy sú vhodné do interiéru a ktoré do exteriéru, pretože nie všetky sú optimálne vhodné na meniace sa počasie. Niektoré kamene na stenu by sa mali používať viac na vnútorné použitie. Predovšetkým sú to tie, ktoré majú veľa pórov, v ktorých sa vlhkosť môže zhromažďovať a v prípade mrazov lámať kameň. Nástenné kamene vo vnútri je možné zase zvoliť podľa želania. Viac dierovaných štruktúr však nahromadí viac nečistôt, s čím by ste mali tiež počítať.

Plastový obklad na stenu

obklad na stenu-modrá-nápad-spálňa-plast-obklad-lepidlo

Pokiaľ ide o obklady stien z plastu, výber dizajnov je obzvlášť veľký, pretože nie ste obmedzení prírodným vzhľadom z prírody, ale všetky možné prevedenia a vzory je možné vyrobiť umelým spôsobom. Ak sa rozhodnete pre plast, máte na výber medzi rôznymi druhmi. Na jednej strane je tu možnosť imitácie kamenného obkladu stien zvonku alebo zvnútra, čo sme už spomenuli. Ale výber nie je ani zďaleka vyčerpaný. Pretože moderné panely umožňujú jedinečný vzhľad vo vysokom lesku, ale aj 3D obklady stien, pričom farbám sa medze nekladú. Ak sa vám páči trochu jemnejšie, môžete sa rozhodnúť pre bielu alebo inú neutrálnu farbu bez ohľadu na to, či je lesklá alebo trojrozmerná. V modernom zariadení je extravagancia dosiahnutá použitím akýchkoľvek jasných farieb.

obklady stien-vinyl-tapety-steny-dizajn-dosky-optika-ilúzia

Vinylovým obkladom stien môžete napodobniť akýkoľvek vzor a materiál. Tento typ tapety je rovnako umelý, ale zaisťuje, že dokážete napodobniť nielen kameň, ale aj drevo alebo dokonca kov a dostanete sa preč lacnejšie, ako keby ste si vybrali skutočné materiály. Napriek tomu, že ide o tapety, nie sú ničím nudným, pretože je možné vyrobiť mimoriadne realistické motívy a vzory, ako napríklad pri fotografických tapetách.

Vnútorné a vonkajšie steny obložte kovom

obklady stien-stenove-panely-kov-mosadz-zariaďovanie-kárované

Kov je obzvlášť obľúbený pre vonkajšie použitie. Oceľový obklad Corten zdobí stále modernejšie domy a nie je sa čomu čudovať. Ponúkajú sa nielen zaujímavé panely s perforáciou, ale typická oranžovo-hnedá farba tiež vyzerá veľmi atraktívne a jednoduchú fasádu robí oveľa zaujímavejšou. Navyše je to odolný materiál, ktorý nevyžaduje žiadnu špeciálnu starostlivosť vonku, aby vydržal dlho. Obklady na stenu z Cortenu sú vždy zaujímavé a dokonca môžu byť navrhnuté a vyrobené jednotlivo a úplne podľa želania zákazníka. Môžete si teda byť istí, že vaša fasáda je jedinečná.

obklady stien-kov-hrdza-vzhlad-corten-plech-nápady-miestnosti-design-deco

Čo je však šik zvonku, nemusí byť vo vnútri menej atraktívne. Ale naopak! Zvlášť priemyselný štýl je vynikajúci na použitie kovu, ak chcete pokryť stenu. Corten nie je výnimkou. Môžete si dokonca vybrať zo širokej škály kovových farieb. Čierna oceľ, strieborné hliníkové panely, lesklá meď a ďalšie sú ľahko udržiavateľné dekoratívne prvky, ktoré vylepšujú steny a robia miestnosť zaujímavejšou..

obklad steny-corten oceľ-zvetraná-optika-minimalistický-dom-záhrada-bazén-okno vpredu

Nerezové kovy sú skvelé aj pre vonkajšie použitie. Hliníkový obklad stien je zvonku veľmi elegantný a môže zdobiť najmä moderné domy. Ak však máte radi zvetraný vzhľad, môžete si vybrať aj kov, ktorý sa časom zmení. Hrdzavý vzhľad železa je veľmi obľúbený. Meď má zasa zaujímavý, nazelenalý vzhľad. Tieto kovy je možné tiež zaujímavo perforovať. Ale jednoduché rytiny tiež vytvárajú originálny vzhľad.

Aký materiál pre ktoré miestnosti?

Obklad steny-minimalistický-kuchyňa-biela-tmavomodrá-dizajn steny-laminát

Aký materiál je pre ktorú miestnosť najvhodnejší, závisí predovšetkým predovšetkým od jej funkcie. Drevo je menej vhodné do vlhkej miestnosti. To samozrejme závisí aj od druhu dreva. Pretože niektoré, podobne ako teak, naozaj dobre vychádzajú s vlhkosťou. V opačnom prípade sú skutočne vhodné všetky druhy obkladov.

obklad steny-minimalistický-dizajn-plast-panely-biela-kúpeľňa-kameň-drez

Na obklady stien v kúpeľni bez dlaždíc je najlepšie zvoliť kovové, vhodné drevené alebo plastové panely. Medzitým však existujú aj krásne tapety, ktoré sú vodotesné a dajú sa použiť v kúpeľni. Len obklad steny do sprchy a okolie vane by nemali byť vyrobené z citlivejších materiálov. Nástenné panely z kamennej optiky, dekoratívne kamene na stenu a prírodný kameň pôsobia obzvlášť originálne a neobvykle a v kúpeľni vytvárajú veľmi zvláštnu atmosféru. Na štýle tu nezáleží. Pretože kameň, drevo a plast do kúpeľňových panelov namiesto obkladov a obkladov do kúpeľne vyzerajú skvele s ultramodernými doplnkami, ako aj s doplnkami v retro alebo vintage štýle.

obklad steny-kuchynsko-sklo-moderne-modro-obklad-zadna stena

Pokiaľ ide o obklady stien do kuchyne, výber materiálu do značnej miery závisí od oblasti, ktorú chcete obložiť. Na veľkých stenách to teda vôbec nevadí, zatiaľ čo zadná stena kuchyne nie je vhodná pre každý materiál. Najlepšie je obloženie stien zo skla, kovu alebo plastu, pretože tieto materiály sú vodotesné a vďaka hladkému povrchu sa dajú ľahko čistiť. Kameň je tiež vodotesný, ale je dôležité, aby nebol zvolený drsný povrch. V opačnom prípade sa nahromadia striekance tuku, ktoré potom už len ťažko odstránite. Ak si teda vyberiete kameň a chcete lepiť kamennú stenu, vyberte si kuchynský obklad steny hladkým kameňom.

obklad na stenu-obývačka-asymetrický-dizajn-stena-obdĺžniky-čierna

A aj keď by mal byť obklad stien kuchyne a kúpeľne zvolený starostlivejšie a pokiaľ možno umývateľný obklad steny, nič z toho v obývačke, jedálni, spálni a chodbe nehrá rolu. Je to spôsobené tým, že tu nie je nadmerná vlhkosť a steny nie sú počas varenia ani umývania znečistené. Vhodné sú teda všetky varianty a ich dizajn a farba by mali zodpovedať iba štýlu zariaďovania.

Kombinujte materiály

obklady stien-interiér-spálne-kombajn-betón-drevo

Uvedené obklady je možné samozrejme kombinovať aj navzájom, aj s inými materiálmi a povrchmi. Drevo aj kov v kombinácii s betónom pôsobia veľmi atraktívne a robia moderný dizajn steny ešte zaujímavejším. Pôvodná farba ocele Corten si príde na svoje aj v kombinácii s betónom. Drevo je možné kombinovať s tapetami a tiež s kovom. V zásade neexistujú žiadne špecifické pravidlá a limity pre interakciu. Buďte pri výbere odvážni a dôverujte svojmu vlastnému vkusu a predstavivosti.