Návrh a údržba záhrady

Zimný spánok olivovníka: Ako chrániť stredomorskú kontajnerovú rastlinu pred mrazom!

Olivovník prináša do záhrady a na balkón stredomorskú atmosféru a celé leto nás poteší zelenými listami. Stredomorská kráska však nie je na chladnú nemeckú zimu ako stvorená a na prekonanie chladného obdobia potrebuje pomoc hobby záhradníka. Ponúkame vám množstvo tipov, ako môžete prezimovať olivovník bez ohľadu na to, či zostane vonku alebo sa presťahuje do zimoviska..

Zimovanie olivovníka: Aké teploty exotická rastlina znesie a koľko mrazov znesie?

Vysaďte olivovník do záhrady a prezimujte bez orezávania

Prekvapivo je olivovník na stredomorskú rastlinu dosť robustný a odolný. Exotik bez problémov odolá teplotám až do -5 stupňov Celzia. V južnom Nemecku je v súčasnosti veľa olivovníkov, ktoré sú vysadené v záhrade a v októbri sa jednoducho vyrobia odolné voči zimám pomocou rúna alebo geotextílie. Prezimovanie vonku sa však ukazuje ako veľká výzva pre väčšinu hobby záhradníkov, pretože aj pestované olivovníky sú prispôsobené poveternostným podmienkam v stredomorskom regióne. Napríklad môžu tolerovať mráz iba krátkodobo, a to iba vtedy, keď neprší. Pretože sú však zimy v Nemecku veľmi vlhké, strom potrebuje ochranu. Ak sa chcete uistiť, že vaša exotika vydrží mrazy, môžete ju zasadiť do vane na chránené miesto v záhrade, na balkón alebo na terasu.

Olivovník v záhrade prezimuje, ako často polievať

Ako už bolo spomenuté, nemôže tolerovať permafrost, a preto sa pestuje iba ako kontajnerová rastlina v strednom a severnom Nemecku a v chladnom období sa prináša do zimovísk. Odborníci odporúčajú nechať olivovník vonku tak dlho, ako je to možné, a priniesť ho do domu iba vtedy, keď je trvalo zamrznutý (garáž, záhradný dom, atď.).

Hibernujte olivovník: aký druh ochrany rastlín používa na prežitie zimy vonku?

Olivovník prezimuje v záhrade Tipy na zimu

Ak je vo vašej oblasti mierne podnebie, záhradnú rastlinu môžete prezimovať vonku. Dôležitou požiadavkou je, že je to starší strom. V tomto prípade však potrebuje ochranu rastlín, aby vonku prežil zimu. Ak chcete zazimovať exotiku vo vlastnej záhrade, mali by ste si nájsť aj vhodné miesto.

Zimujte olivovník vonku: nájdite správne miesto

Zazimovanie olivovníkov vo vedre Tipy na zimu

Rastlinu môžete umiestniť na miesto chránené pred dažďom a vetrom už v polovici až koncom októbra. Ideálna je južná strana domu, krytá terasa, pergola alebo záhradná stena. Miesto by malo byť čo najjasnejšie a nemalo by byť v tieni. Ak dáte svoj olivovník na tienisté miesto, rýchlo stratí lístie. Rastlina je spravidla vždyzelená a svoje listy mení bez ohľadu na sezónu. Ak však všetky listy náhle zožltnú a náhle spadnú, je to znak, že rastlina trpí nedostatkom svetla.

Odkedy a ako prezimovať olivovník?

V zime nechajte olivovník na balkóne

Rastlinu môžete na nové miesto premiestniť v polovici októbra, aby si na ňu počas nasledujúcich dvoch týždňov zvykala. Začiatkom novembra ho môžete v záhrade zazimovať. Na tento účel by ste mali kmeň a korunu stromu chrániť rúnom. Na tento účel môžete použiť rúno z buriny a geotextíliu, pretože tieto dva materiály sú priedušné.

  • Burinové rúno s hrúbkou materiálu 50 g / m² prepúšťa vodu a tekuté hnojivo, je priedušné a vyznačuje sa vysokou odolnosťou proti roztrhnutiu. Vyberajte si však variant bez ochrany proti UV žiareniu.
  • Geotextília je tiež priepustná pre vodu a má vysokú pevnosť v ťahu.
  • Záhradné fólie nie sú vhodné ako ochrana proti mrazu, pretože sú nepriepustné pre vzduch. 

Hibernujte olivovník: balkón a terasa ako zimovisko

Zazimujte olivovník ako kontajnerovú rastlinu v záhrade

Balkón a terasa ponúkajú najlepšie možné podmienky pre rastlinu citlivú na chlad. Ochraňujú olivovník pred snehom, dažďom a vetrom. Ideálne sa javia vonkajšie plochy orientované na juh a západ, kde si kontajnerová rastlina môže užívať zimné slnko. Hrniec jednoducho zabaľte do bublinkovej fólie, aby pri mínusových teplotách nezamrzol. Potom hrniec umiestnite do vysokej drevenej škatule a medzery a rohy vyplňte zmesou mulča a slamy. Rastlina tak dokáže prežiť zimu vonku aj s permafrostom.

Hibernujte olivovník: Ako často polievajú skúsení hobby záhradníci svoje rastliny?

Hibernujte a vyrežte olivovník v záhrade

Ak chcete zazimovať svoj olivovník v záhrade, položte si otázku: Mám v zimných mesiacoch zalievať a prihnojovať rastlinu? Ako pre väčšinu stredomorských rastlín, aj tu platí pravidlo: Ak teploty v miestnosti alebo vonku klesnú pod 5 stupňov Celzia, strom by ste už nemali prihnojovať. Polievanie je povolené aj v zimných mesiacoch, ale vo väčšine prípadov to nie je potrebné. Citlivý exot neznesie zamokrenie, preto by ste sa ho mali naučiť rozpoznať a vyhnúť sa mu.

Zimný spánok a prerezávanie olivovníka: kedy má zmysel ho orezávať?

Tipy na prerezávanie olivovníka v zime alebo nie

Olivovník sa na jeseň nekrojí. Rastlina sa v zimných mesiacoch zotaví. Akonáhle však už nehrozí žiadne riziko mrazu, môžete vykonať mierny udržiavací rez a odstrániť iba choré časti rastliny. Oveľa zmysluplnejšie preto je dať stromu na jar o niečo výkonnejšie prerezávanie. Predtým, ako sa začnú ľadoví svätí a než začne obdobie kvitnutia, je ten pravý čas na odrezanie odumretých výhonkov. Dávajte pozor, aby ste neodrezali hlavné vetvy, pretože poskytnú koreňom potrebné živiny.

Zimujte olivovník v interiéri: v byte, v garáži alebo možno v pivnici?

V Nemecku sú bohužiaľ veľmi zriedka mierne zimy. Väčšina hobby záhradníkov je preto nútená presťahovať svoje olivovníky do zimovísk. Na výber je niekoľko možností:

1. Olivovník môžete umiestniť do chladnej miestnosti v domácnosti. Ideálny je zasklený balkón, zimná záhrada, podkrovná izba a garáž s oknami. Teplota v miestnosti by sa mala pohybovať od 5 do 10 stupňov Celzia, vlhkosť by sa mala pohybovať okolo 60%.

2. Na druhej strane, pivnica nie je príliš vhodná, najmä preto, že je tam tma. Nevyhovujúce sú aj vykurované obytné priestory.

3. Máte záhradu alebo skleník? Potom tam môžete uložiť aj olivovník.

Olivy ako kontajnerová rastlina v obývačke prezimujú, kedy a ako

Tu je tiež niekoľko tipov na starostlivosť:

  • Nechajte strom vonku, kým nebude permafrost. Môže prežiť noc so slabým mrazom, ale potom by ste ho mali preniesť do jeho zimoviska.
  • Dvakrát týždenne vetrajte a pokiaľ je to možné, zmerajte vlhkosť v miestnosti.
  • Podľa potreby zalejte olivovníkom. Ak je prezimovaná v interiéri, môžete rastlinu zalievať striedmo každé tri týždne. Môžete však tiež naplniť fľašu s rozprašovačom vodou a postriekať listy stromu každé 4 dni.
  • V zimných mesiacoch nemusíte strom prihnojovať. Dlhodobé hnojivá môžete podávať iba na jar.
  • Prerezávanie na jeseň nie je potrebné. Choré výhonky však môžete odstrániť aj v zimných mesiacoch.

Zimovanie olivovníka: keď stráca listy

Hneď po prezimovaní olivovníka začnú strácať listy? Existuje niekoľko dôvodov, prečo rastlina stráca listy:

Problém: Nedostatok slnečného svetla. Riešenie: Skontrolujte, či vetrovka neprepúšťa ultrafialové svetlo. Umiestnite kontajnerovú rastlinu čo najbližšie k oknu.

Problém: V zimných mesiacoch je príliš teplo. Riešenie: Zmerajte teplotu v miestnosti. Ak presiahne 10 stupňov Celzia, potom olivovníku nájdete ďalšie zimovisko.

Problém: Zem vyschla a olivovník chradne. Ak je teplota v miestnosti 10 stupňov Celzia, mali by ste pravidelne kontrolovať, či je podklad vlhký. Riešenie: Repotujte rastlinu.

Problém: Zamokrenie. Mnoho hobby záhradníkov nedokáže správne posúdiť potrebné množstvo vody na jeseň a v zime a nalejte na rastlinu. Silný dážď môže tiež viesť k hnilobe a poškodeniu jemných koreňových balov rastliny. Riešenie: Rastlinu umiestnite na kryté miesto a nechajte pôdu vyschnúť. Strom môžete voliteľne repotovať.

Mimochodom: nebojte sa, ak strom náhle stratí listy. Na jar opäť prinesie nové výhonky, nové listy a puky. Najdôležitejšie je, že nájdete dôvod a problém vyriešite. Olivovníky mimochodom reagujú na problémy s niekoľkodňovým alebo dokonca týždňovým meškaním. Ak vás teda nenapadá, čím by mohla rastlina trpieť, položte si otázku, čo sa stalo za posledný mesiac.

Olivovník je jednou z najobľúbenejších stredomorských rastlín. Je to však oveľa viac ako užitočná rastlina; má aj dekoratívnu hodnotu. Olivovník prináša stredomorský nádych na terasu a záhradu, je veľmi ľahký na starostlivosť a je robustný. Preto je v Nemecku veľmi obľúbený. Keďže je však len čiastočne mrazuvzdorný a netoleruje mrazy, je zimná ochrana zásadná. V južných oblastiach Nemecka môže byť kontajnerová rastlina v záhrade odolná voči zime. Za týmto účelom je pokrytý rúnom a umiestnený na chránenom mieste. V strednom a severnom Nemecku rastlina nemôže prežiť krutú zimu a teploty pod nulou vonku a musí byť umiestnená v zimovisku. Chladné a svetlé miestnosti, ako je garáž s oknami, skleník alebo podkrovná izba, sú perfektné. Bez ohľadu na to, kde strom strávi zimné mesiace – podmáčaniu by ste sa mali určite vyhnúť. V chladnom období si rastlina vystačí s veľmi malým množstvom vody a nepotrebuje ani hnojivo. Prerezávanie tiež nie je potrebné, v prípade potreby môžete jednotlivé výhonky odstrihnúť. Dávajte si tiež pozor na teplotu v zimných mesiacoch. Ak je tam príliš teplo, príliš vlhko alebo príliš tma, strom môže prísť o listy.