Návrh a údržba záhrady

Zeleninová záhrada v januári – skvelé tipy na bohatú úrodu

Zelenina-záhrada-v januári-strom-červené listy

Dnes vám chceme dať pár dobrých tipov! Je to tvoje, samozrejme Zeleninová záhrada v januári, ako naznačuje názov. Mnoho našich čitateľov si v januári kladie otázku: Akú zeleninu by ste mali vysadiť na jar? Čo musím zvážiť? Nebojte sa zbytočne! Máme skvelé tipy na bohatú úrodu!

Zeleninová záhrada v januári zimná ochrana pre artičoky

Starostlivosť o artičoku v januári

Keď zozbierate veľké kvety artičoku a dáte jeden Zeleninová záhrada v januári potom musíte rastlinu preniesť cez zimu. Väčšina odrôd sa vyvíja až v druhom lete. Zelenina bez problémov odoláva chladným teplotám, ale potrebuje ochranu v permafroste. Náš tip: Okolo rastliny zozbierajte asi 20 cm pôdy a koreňovú oblasť prikryte jedľovými vetvami. Potom sú listy pokryté tenkým zeleninovým rúnom. Takže sú tiež chránené pred vlhkosťou a tým aj pred hnilobou. Tento rok určite chcete, aby vaše artičoky razantne rástli, nie? Aby zelenina dostatočne kvitla, je potrebný skorý sejb v januári. Semená dajte na deň vopred do teplej vody, aby lepšie klíčili. Teraz je vhodné zasiať semená do kvetináčov a umiestniť ich na okenný parapet. Pri teplotách 18 až 23 stupňov uvidíte prvé zárodky po dvoch alebo troch týždňoch. Sadenice môžete vysádzať na záhrade od polovice mája.

Zeleninovú záhradu poriadne zozbierajte v januári a zimnú zeleninu

Zeleninová záhrada v januári zber úrody Bruselské klíčky

Áno, sezóna zberu je dávno preč, ale niečo je stále vonku Zeleninová záhrada v januári zostal! Teraz sa musíte uistiť, že je všetko konečne zozbierané. Mrazená kapusta je citlivá na tlak, preto by ste kapustu mali zbierať iba vtedy, keď je rozmrazená. Ružičkový kel môžete nechať vonku v záhrade do konca januára. Ale s neustálym rozmrazovaním a mrazením existuje riziko hniloby, takže je lepšie zozbierať vopred!

Osloboďte záhradu od listov

Vyčistite skalku od listov

Áno, od decembra pletiete skalku a pravidelne zbierate popadané lístie. Existujú citlivé alpské rastliny, ako sú kvety hladu a striebristka, nemôžu vydržať, keď sú na nich mokré listy. Existuje riziko hniloby. Radšej sa tomu snažte vyhnúť!

Lavender-rámovanie-postele-v-záhrade

Rám záhona s levanduľou

Len si to predstavte: kráčate neskoro na jar po svojej zeleninovej záhrade a nádherne vonia! Ako levanduľa! Áno, to by bolo možné, keby ste o tom premýšľali v januári a postele v zeleninovej záhrade obklopili voňavým živým plotom z byliniek. Klasikou na tento účel je levanduľa (Lavandula angustifolia), ale yzop (Hyssopus officinalis) tiež krásne vyzerá a nádherne vonia! Jeho ružové, biele alebo modré kvety vydávajú jemnú, korenistú arómu. Guľovitá rastúca kamenná quendula (Calamintha napeta), ktorá týždne kvitne v jemnej purpurovej farbe, vonia mätou. Ak máte radi rôzne vône, môžete vedľa seba zasadiť aj rôzne bylinky! Skvelý nápad, nie? Dúfame, že sa vám záhradníctvo v januári bude páčiť!

Rastlinné záhony so zeleninovou záhradou a januárom

Mráz v záhrade v januári

Zeleninová záhrada v zime