Návrh a údržba záhrady

Výsadba Agave Vilmoriniana – čistá exotika v záhrade

Agave-Vilmoriniana-v záhrade-rýchlo rastúce-odolné voči suchu-druhy-rastlín

Pôvabná agáva chobotnice prináša do záhrady odolnej voči suchu textúru a kontrast.

Určite nebudete používať slová pôvab a pôvab na opis sukulentnej rastliny, ale to je prvé, čo mi napadne, keď vidím zakrivené listy agávy chobotnice (Agave vilmoriniana) pozri. Tento druh agáve má tropický vzhľad a je jedinečný medzi agávami s veľkými listami s hladkými hranami. Pôsobivé sú aj ich dlhé, mäsité listy.

Mexický sukulent rastie nádherne v slnečných podmienkach aj pri ľahkom poškodení a je ideálny na použitie v záhradách odolných voči suchu, kde jeho pôvabné listy dodávajú záhradnému krajinám veľký textúrny kontrast..

Agave Vilmoriniana: čo je dôležité vedieť?

rýchlo rastúca-agáve-Vilmoriniana-stredomorská-záhradná-krajina

Botanický názov: Agave vilmoriniana

Hovorový názov: agáve chobotnice

Pôvod: zo severozápadných oblastí Mexika

Kde rastú: Veľmi ťažké pri teplotách pod 0 stupňov C.

Požiadavky na vodu: chobotnica je rastlina odolná voči suchu, ale najlepšie by bolo, ak ju v lete dôkladne zalejete dvakrát mesačne a na jar a na jeseň raz za mesiac.

Svetelné požiadavky: plné slnko až polotieň; Je potrebné vyhnúť sa miestam s odrazenými slnečnými lúčmi.

Výška ako zrelá rastlina: Vysoká až 1 meter a široká 1,5 metra

Výhody a tolerancie: Odolný voči suchu

Kedy zasadiť: Jeseň alebo jar sú najlepšie obdobia na výsadbu agávy chobotnice. Robia to sadenice vyrobené z ich stonky kvetov.

Agave Vilmoriniana: špeciálne vlastnosti

Agave-Vilmoriniana-nápady-tolerantné voči suchu-závod-dizajn

Listy agávy chobotnice sú silné a mäsité, najmä na svojom základe. Listy sa počas rastu vydúvajú a vytvárajú krivky, čo dodáva každej záhrade odolnej voči suchu obzvlášť exotický vzhľad. Staršie exempláre tejto agávy so zakrivenými „ramenami“ pripomínajú chobotnicu, odtiaľ pochádza aj názov tejto sukulentnej rastliny. Listy tiež vyzerajú veľmi atraktívne, sú svetlo zelené s jemným odtieňom modrej a sú hladké po stranách.

Ako už bolo povedané, chobotnica agáve je veľmi odolná voči suchu. Bolo by najlepšie, aby ste v lete dôkladne zalievali raz za 10 až 14 dní a v zime raz

K dispozícii sú aj zmenené formy agáv chobotnice, ako napríklad Agave vilmoriniana „Variegata“ a „vitráž“, ktoré majú žltý odtieň okolo okrajov listov..

Sadenice agávy chobotnice na stonke kvetu

Chobotnica-agáve-sucho-tolerantná-záhrada-mexičan-sukulentná

Táto rýchlo rastúca agáve môže dorásť iba do dvoch rokov od výsadby s ďalšou zálievkou. Sedem až desať rokov po výsadbe sa objaví veľká kvetná stonka. Rýchlosť rastu stonky je pôsobivá; zdá sa, že rastie niekoľko centimetrov denne.

Cibuľky rastú na miniatúrnych agávach, ktoré je možné vybrať a zasadiť do záhrady.

Rodičovská rastlina upadá a odumiera do niekoľkých mesiacov od kvitnutia, ako sa to deje u väčšiny druhov agáve. Môžete však odstrániť jednu alebo viac malých žiaroviek zo stonky kvetu a pestovať krásne rastliny agáve chobotnice. Už nikdy si nebudete musieť kupovať novú agáve.

Ako používať túto šťavnatú rastlinu? 

mexický-sukulentný-na-suchú záhradu-agáve-druh-tropický

Agávy chobotnice majú pre záhradnú krajinu všestranný význam. Darí sa im aj doma v svetlom tieni stromov a vyzerajú skvele, keď sú vysadené v súbore sukulentov vrátane kaktusov. Agávy chobotnice poskytujú štrukturálny kontrast v záhrade s kvetmi.

Medzi kríky, ktoré vyzerajú skvele vedľa agáve chobotnice, patria šalvia lekárska (Salvia greggii), modré zvončeky (Eremophila hygrophana „Modré zvony“) a valentínsky džem (Eremophila maculata „Valentine“). Ak chcete získať súčasný dizajn, zasadte chobotnicu agáve do rovných radov pred ružovú okrasnú trávu (Muhlenbergia capillaris) alebo za rad zlatých kaktusov..

Krásne rastliny agáve chobotnice ako kontajnerové rastliny

Agave-Vilmoriniana-ako-hrniec-rastlina-moderný-záhradný-dizajn-exotický-vzhľad

Sukulenty sú skvelé kontajnerizované rastliny a agáve nie je výnimkou. Agáve chobotnice tu robí vyhlásenie tým, že sa zasadí do veľkej nádoby.

Agave Vilmoriniana: návod na výsadbu

Chobotnica-agáve-agáve-vilmoriniana-dlhé-mäsité-listy

Agáve chobotnice vysaďte do dobre priepustnej pôdy. Ak dávate prednosť výsadbe v nádobe, vyberte zalievaciu zmes, ktorá je špeciálne navrhnutá pre sukulenty a ktorá poskytne rastlinám dobrú drenáž.

Agávu umiestnite na miesto na plné slnko alebo do čiastočného tieňa, čo je pre túto šťavnatú rastlinu najlepšie. V nízkych púštnych oblastiach by ste sa mali vyhnúť miestam, kde je popoludňajšie slnko príliš horúce.

Keď listy v lete žltnú, dôkladne zalejte raz za 10 až 14 dní; mali by sa znova zazelenať, keď sa na jeseň vrátia chladnejšie teploty. Alternatívne môžete agávu premiestniť na iné miesto v záhrade v čiastočnom tieni.

chobotnica-agáve-veľké-listy-s kríkmi s hladkými hranami