Návrh a údržba záhrady

Všetko, čo súvisí so záhradnými jazierkami: takto to funguje krok za krokom

prírodná forma-brána-rybník-záhrada-krajina-bujná vegetácia

Ak máte radi vodné efekty na dvore, môžete si malý zaobstarať sami Vytvorte záhradné jazierko. Takýto projekt môžete vykonať kedykoľvek počas roka. Ale stále máte pochybnosti? Možno sa vám to zdá veľmi komplikované? V nasledujúcich riadkoch vám chceme vysvetliť, ako to môžete urobiť.

Vytvorenie záhradného jazierka: ktorá veľkosť je pre vás pravdepodobne najlepšia?

Pond-in-the-garden-building-method-japanese-inspired-style

Veľkosť jazierka by mala zodpovedať veľkosti vašej záhradnej plochy. Najprv si vyberte vhodné miesto v záhrade a označte oblasť. Vykopte jamu nie hlbšiu ako 50 cm, ktorá sa na okraji jamy postupne svažuje. Dno musí byť pokryté vrstvou hliny s hrúbkou 5-7 cm. Robíte to v oblastiach, kde je prirodzený tón. Ílovitá pôda zabraňuje odtekaniu vody. Potom môžete jamu naplniť zmesou mokrej rašeliny a humusu. Ak pokryjete dno machom, získate maximálny efekt, podobný prírodnému, močaristému jazeru. Až potom môžete na breh usporiadať skaly a zasadiť vhodnú vegetáciu.

Tvar malého záhradného jazera

záhradná krajina-rybník-jama-naplnená-zmes-mokrej-rašeliny-humusu

Na vytvorenie jazierka v záhrade môžete použiť aj inú stavebnú metódu. Ak trváte na vegetácii, hĺbka jamy by nemala byť väčšia ako 30-40 cm. Pre záhradné jazierka, v ktorých sú ryby, je povolená hĺbka až 80 cm. Okraje jamy musia byť šikmé. Najlepší sklon je 20 stupňov. Tvar vášho záhradného jazera môže byť klasický – štvorcový alebo obdĺžnikový, ale môže byť aj okrúhly, eliptický alebo obličkovitý. Ak jazero nemá pravidelný geometrický tvar, je lepšie zapísať sa do záhradnej krajiny a imitácia prírodného rybníka je dokonalá. Takže pripravte oblasť, odstráňte kamene, korene atď. A Vyrovnajte miesto. Potom položte vrstvu jemného piesku s hrúbkou najmenej 5 cm. Až potom dajte film a konce zafixujte. Na utesnenie použite polyetylén alebo plachtu. Každý kus by sa mal prekrývať s druhým najmenej 10 cm a utesniť vhodným lepidlom.

Vytvorte si prirodzene vyzerajúce záhradné jazierko

eliptický tvar-záhrada-jazero-dizajn-kamene-aranžovať-na-brehu

Pobrežnú krajinu je možné krásne navrhnúť pomocou kameňov. Usporiadajte ich dlho pri brehu jazera. Kamene môžu mať rôzne veľkosti a tvary. Získajte ich z vášho regiónu alebo si ich kúpte v špecializovaných predajniach. Skombinujte kamene rôznych veľkostí pre prirodzený vzhľad.

Vodná vegetácia pre záhradné jazero

Krásny dizajn-rybník-v-záhrade-pobrežná-krajina-s-kameňmi-mosty

Existujú dve možnosti výsadby vodnej vegetácie. Na fóliu môžete vytvoriť vhodný základ zo štrku, piesku a zeminy a pestovať na nej vodné rastliny a ďalšou možnosťou je použiť už rastúce vodné rastliny do košov alebo nádob do záhradného jazera. Výber a kombináciu vodných rastlín je potrebné vykonávať opatrne. Táto pobrežná vegetácia musí zodpovedať vášmu vkusu, mala by tiež vytvárať stabilné prostredie pre váš umelý rybník. Vodné rastliny sú rozdelené do rôznych skupín: rastliny rastúce v hlbokej vode, plávajúce druhy rastlín a rastliny, ktorým sa darí iba v plytkej vode. Aby ste vytvorili vyvážené prostredie, musíte si vybrať rastliny z rôznych skupín. Vodná vegetácia musí byť vysadená najmenej desať dní po vybudovaní jazera.

Pobrežná vegetácia podľa vašich predstáv 

Cover-the-pond-floor-with-mach-natural-look-bažinaté jazero

Existujú špeciálne rastliny, ktoré je možné vysádzať na jazero, to je skupina rastlín, ktorým sa dobre darí na brehoch rybníkov alebo v plytkých vodách, pričom ich korene sú ponorené vo vode. Tieto rastliny tiež pomáhajú čistiť vodu, absorbujú z vody dusík, draslík a fosfor. Existuje niekoľko veľmi zaujímavých pôvodných druhov, ale aj exotických odrôd rastlín, ktoré boli do našej krajiny zavedené kvôli svojim dekoratívnym vlastnostiam. Tu je zoznam najobľúbenejších vodných rastlín, ktoré sa bežne vyskytujú v záhradnom jazierku:

Acorus calamus – indická sladká vlajka alebo tiež nazývaná sladká vlajka bažiny

Alisma Plantago – aquatica – Žaba obyčajná

Astilbe hybrida – Astilbe „Nemecko – Japonica Hybrid

Cala palustris – dračí arum

Eleocharis parvula

Plávajúce rastliny sú tie, ktorých listy a kvety sú na hladine vody. Tu sú niektoré z týchto typov:

plávajúca rastlina-druh-lekno-biela-rybník-vegetácia

Aloeviden stratiotes – krabie pazúry;

Pistia stratiotes – vodný šalát a ďalšie.

Nesmieme samozrejme zabudnúť na jednu z najkrajších a najobľúbenejších vodných rastlín, nepochybne na lekno biele (Nymphaea alba). Je rozšírený, ale je chráneným druhom. Existujú však aj farebné lekná, červené a žlté, ktoré vo vode tiež vyzerajú rozkošne. Lekno je trváca vodná rastlina, s listami na a pod hladinou vody. Kvitne od júna do októbra a je kráľovnou vodných rastlín.

Cala palustris – dračí arum

Drachenwurz-calla-palustris-rastliny-breh-rybník-v-plytkej-studni-dobre

Toto bolo pár praktických užitočných rád, ako si skrášliť záhradu a tam malú umelú Vytvorte záhradné jazierko. Ak sa vám to však nepodarí na prvý pokus, určite to skúste znova. Samozrejme, bolo by pekné, keby všetko fungovalo hneď, ale nie je to tak. Nenechajte sa preto odradiť, ak veci nejdú hneď od začiatku. Nežiadajte príliš veľa naraz, pretože prax robí majstra. Rím tiež nemusíte stavať za deň, však? Prajeme vám veľa úspechov pri realizácii vášho nového projektu!

Lekno

Záhradné jazierko-vytvorte-výsadbu-voda-vegetácia-tipy-lekná

Obyčajná žabia lyžica

Obyčajná žaba-lyžica-alisma-plantago-aquatica-záhradná-jazierko-vyvážené-prostredie

Indický kalamus 

Indický-calamus-bahenný-calamus-acorus-calamus-rastliny-rastúci-v-hlbokej vode

Krabie pazúr

Raci-pazúry-Stratiotes-aloeviden-vodné-rastliny-záhradné-jazierko

Vodný šalát

Vodný šalát-Pistia-stratiotes-zelená-vodná-ružová-rastliny-do-záhradného jazierka

Jazierko-s-vodopádom-rôznych-veľkostí-kamienkov-prírodného vzhľadu

Vytvorte-malé-jazierko-podľa-veľkosti-záhradnej-oblasti

Vytvorte malé záhradné jazero, ktoré nájdete vhodné miesto pre vodopád

bujné-pobrežné-vegetačné-stabilné-prostredie-pre-umelé-jazierko

Tipy na vodné efekty-v-záhrade-sám-jazierko-dvorček-dvor

Záhradné jazierko-ílovitá pôda zabraňuje odvodňovaniu vody

Záhradné jazierko-vytvorte-skaly-na-brehu-upravte-vhodné-vegetačné-tipy na rastliny