Návrh a údržba záhrady

Príprava záhrady na zimu: 8 prác, ktoré treba ešte vykonať vonku

Hach, jeseň. Trávnik konečne už „nevybuchne“ tak, že sa s ním bude musieť zápasiť každý víkend. Zoznam záhradníckych prác je obmedzený na zametanie listov, prerezávanie rastlín a niektoré hnojivá. Mohlo by vás lákať postupne sa stiahnuť do režimu hibernácie a prežiť bezútešné dni na gauči. Áno, môžete to urobiť – ak chcete mať problémy so záhradou, budovami a / alebo riadom uprostred zimy alebo nadchádzajúcej jari. Rezanie hôr listov a konárov napokon zďaleka nestačí; ak sa pozriete bližšie, musíte urobiť všetko pre to, aby „všetko“ dobre prešlo zimou. Na nasledujúcich riadkoch sa môžete dočítať, čím sa zatiaľ potrebujete motivovať. A sľúbil: Potom sa skutočne začne zimný odpočinok.

Zimný záhradný jesenný kontrolný zoznam odstráňte odkvapové listy

1. Skontrolujte strešné plochy!

V skutočnosti je v lete viac zrážok ako v zime. Pretože nielen naše zimy boli oveľa vlhšie, Ak niekde prenikne voda, sú tiež pre rozmach mrazov oveľa nebezpečnejšie pre dom a dvor. Napríklad výtlky nie sú nič iné ako výbuchy ciest spôsobené ľadom.

Ergo, chyťte sa rebríka alebo alternatívne ďalekohľadu a skontrolujte, či nie sú poškodené všetky povrchy strechy. Teploty sú teraz dostatočne pohodlné, aby bolo možné bez problémov vykonať akékoľvek opravy. Inak to vyzerá s dažďovými prehánkami a hodnotami okolo 0 ° C.

Pri tej istej príležitosti by ste mali tiež oslobodiť všetky prístupné žľaby od vlhkej zmesi listov, machu a „blata“, ktorá sa v nich určite nahromadila a predstavuje nebezpečenstvo pre samotný žľab, keď je najneskôr mrazivo, ale aj pre celý dom, ak to urobí žľab preteká a tak je fasáda premočená.

Jesenné palivové drevo pripravené na zimný kôš

2. Palivové drevo pripravené

Kominár tam už bol? Je rúra vyčistená a čaká na vloženie? Úžasné. V závislosti od toho, kde drevo skladujete, by ste si však mali uvedomiť, že je dosť nepohodlné ťahať guľatinu po záhrade v zimnom počasí – a je tiež zlé pre výhrevnosť, ak je drevo v mieste skladovania mokré..

Ak už svoju (krytú) terasu nepotrebujete na nič iné, môžete tam položiť starý koberec a naskladať naň dobré zásoby – potom môžete dverami terasy priniesť palivové drevo v papučiach. A každý, kto vlastní kachle s veľkým integrovaným skladom zrubov, by mal vždy zabezpečiť, aby bola úroveň naplnenia 100%, pretože drevo dostane svoju optimálnu hodnotu vlhkosti v teplom vzduchu v miestnosti.

Záhrada zazimovaná jesenná práca kontrolný zoznam grilovacia pec na drevo z prírodného kameňa

3. Gril zadarmo

Aj ten najjednoduchší plechový gril by mal byť aspoň prikrytý plachtou alebo, najlepšie, uložený na zimu v garáži – nehovoriac o drahých plynových spotrebičoch, ktoré by mali byť cez zimu vždy zakryté. Ale aj kamenný gril teraz stále potrebuje minimálnu údržbu.

Grilové rošty by sa mali najskôr vyčistiť drôtenou kefou (funguje aj s vŕtacími nadstavcami) a potom ich vo vodnom kúpeli opláchnuť do vysokého lesku. Potom uložte do domu. Samotný krbový gril musí byť dôsledne očistený od zvyškov popola, pretože v nich je uložená voda a môžu spôsobiť škody. Potom drahokam nastriekajte vysokotlakovým čističom a nechajte uschnúť. Nasleduje kontrola prasklín v pálených tehlách. Tieto musia byť ihneď utesnené žiaruvzdornou maltou, inak sa aj tu môže otvoriť mráz. Ak si na krbový gril dáte plastovú plachtu, môžete sa uvoľnene tešiť na grilovaciu pružinu.

Pripravte záhradnú pôdu november po zbere

4. bravčový zub hepp!

Pre záhradkárov prišiel čas najneskôr v novembri na zber posledných hláv kapusty a trvanlivých šalátov. Potom by však zem nemala ležať úhorom, pretože s trochou úsilia už môžete urobiť veľa hodnotných prípravných prác na nasledujúcu sezónu:

Uvoľniť sa je dôležitý pre podlahy všetkých farieb. Zhutnenú vrstvu je teraz potrebné uvoľniť pomocou kopacej vidlice alebo zuba prasnice. Len veľmi ťažké pôdy vyžadujú kopanie rýľom alebo dokonca motorovou motykou – takéto útoky vždy spôsobia chaos spodnej faune, ktorá sa potom obráti hore nohami. Ale ak budete kopať alebo frézovať, burinu by ste mali spracovať, je to dobré hnojivo.

Hnojiť by sa mal používať aj na uvoľnené pôdy. Najľahšie je pracovať na hnoji alebo komposte, čo je ľahké so záhradným kladkostrojom alebo hrabacím mechanizmom vo voľnej pôde..

Obal je práca, ktorú robí len málo záhradkárov: slama sa veľkoryso ukladá na uvoľnenú pôdu. Výhodou je, že akékoľvek semená (a tiež pôdne organizmy) sú lepšie chránené pred mrazom. Práca však nie je povinná.

5. Voda zapnutá!

Ľadový zvyk expandovania opäť vytvára prácu. Teraz musia byť všetky kanvy, sudy s dažďom, vodné prvky – skrátka všetko, čo vedie alebo obsahuje vodu, starostlivo vyprázdnené. Ak chcete, môžete si zásoby dažďovej vody pridať do postelí pomocou zalievacej nádoby alebo čerpadla – koniec koncov, určitý zásobník vlhkosti nie je nikdy zlý.

Keď sú však koše prázdne, mali by byť aspoň obrátené naopak. Je však lepšie presunúť plastové prvky priamo do suterénu, pretože aj keď je plast odolný voči poveternostným vplyvom, materiál nie je priateľom mrazu. Na stacionárnych dažďových sudoch (ako sú nádrže IBC) by mali byť kohútiky ponechané otvorené, aby všetka voda pretekala priamo.

Ďalej rozložte záhradné hadice po celej ich dĺžke. Potom zdvihnite jeden koniec nad hlavu a kráčajte v smere druhého konca, „trepte“ hadicu. To zaisťuje, že dôjde aj posledná zostávajúca voda. Potom sa dá hadica tiež zrolovať a zmiznúť pod strechou.

Záverečné práce súvisiace s vodou spočívajú v vypnutí uzatváracích kohútov všetkých vodovodných potrubí a samozrejme záhradných sprch, ako aj čerpadiel, ktoré vedú do vonkajšej oblasti, otváranie vonkajších kohútikov a tým vyprázdňovanie potrubí.

Záhradná zazimovaná brána proti vŕzganiu

6. Proti škrípaniu

Každý, kto v škole dával pozor, vie, že v úzkych medzerách existuje kapilárna akcia. Zaisťuje, že voda z okolitého vzduchu (alebo dažďová voda, v závislosti od miesta) môže kondenzovať v zámkoch, skrutkách a iných „úzkych miestach“. Spolu s mrazom to má za následok zablokovanie zámkov, stuhnuté brány a z dlhodobého hľadiska samozrejme hrdzu.

Aby ste tomu zabránili, je to dvojkrokový plán, na ktorý potrebujete sprejové plechovky z železiarstva:

1. V prvom kroku sa zámky nastriekajú WD-40. Toto činidlo vytláča všetku vodu, ktorá mohla preniknúť. Potom počkáte hodinu alebo dve.

2. V nasledujúcom kroku naneste sprejové mazivo (žiadny olej v spreji!). Tuk priľne oveľa lepšie ako olej a opäť ho nezmyje silný zimný dážď.

Takto pripravíte všetky záhradné a dvorové brány, zámky U a všetko ostatné pohyblivé z kovu, ktorý nemôže vstúpiť do domu, ale musí byť v zime plne funkčný.

7. Viac svetla

Najneskôr po prechode na zimný čas si budete opäť bolestivo uvedomovať, ako skoro na jeseň sa stmieva. Je jasné, že na prechádzku do garáže a odpadkového koša potrebujete svetlo. Ale v poradí:

Najprv získate zvitok čistiaceho prostriedku na kuchynský papier a sklo a pomocou neho zbavte tabule (a všetkých pohybových senzorov) všetkých vonkajších svetiel všetkej špiny, ktorá sa na nich usadila. Ďalším krokom je test funkcie. Najlepšie, keď je tma. Pretože potom je v praxi vidieť, či je nainštalovaný svetelný zdroj dokonca dostatočne jasný na zamýšľanú úlohu (žiarovky, ktoré boli nainštalované v lete, často iba v zime ukazujú, že sú v skutočnosti príliš tmavé).

Ďalší pohľad by mal byť na samotný svetelný zdroj. Vzhľadom na dlhšie obdobia tmy v zime klasické žiarovky zlyhávajú – spotrebúvajú príliš veľa elektriny. Energeticky úsporné žiarovky tiež nie sú dobrý nápad, čím nižšia je vonkajšia teplota, tým dlhšie potrebujú vyvinúť svoju plnú svietivosť. A najmä pri vonkajších svetlách chcete, aby boli okamžite 100% jasné. LED dióda zostane. S konvenčnými „hruškami“ so zásuvkou E27 môžete ísť naplno a prejsť do výkonových rozsahov 20 wattov. Vonku „čím jasnejšie, tým lepšie“.

Utesnite okná a chráňte pred zimou

8. Utiahnite

Každý, koho teraz práca unavuje, si môže vydýchnuť, pretože nasleduje posledný krok potrebnej práce. Avšak taký, ktorý by sa nemal ťahať: Letný prach a zima teraz zaisťujú, že gumové tesnenia na vonkajších dverách a oknách nie sú iba nadmerne namáhané, ale tiež už neplnia svoju úlohu optimálne.

Vedro plné vody s trochou prostriedku na umývanie riadu, mäkkou handričkou, to je zatiaľ všetko, čo potrebujete. To najskôr odstráni špinu z tesnení a potom ich osuší kusom kuchynského papiera alebo starého uteráka.

Teraz stále potrebujete sprej na ošetrovanie gumy (alternatívne to zvládne plechovka glycerínu a mäkká kefa na vlasy). Gumové tesnenie sa potom natrie tenkou vrstvou. Vďaka tomu je nielen hladší, ale tiež zaistí, že sa trochu napučia, čím sa uzatvoria všetky pórovité oblasti.

Ale potom je to skutočne najvyššia železnica: Zapálte kachle, zapaľujte sviečky a maznajte sa na gauči s dekou. Zima je za rohom a je najlepšie ju pozdraviť z tejto stanice a s dobrou knihou v ruke alebo sériou na obrazovke.

Záver

Aj keď je pre mnoho ľudí „rúra vypnutá“ názov hry na konci októbra, nemali by ste v zime nechať svoj domov a záhradu bez ochrany. Tu zobrazenú prácu je možné za suchého počasia vykonať do jedného dňa. Keď to zvládnete, zimy sa už takmer nemusíte báť.

Záhradná príprava jesennej zimnej festivalovej terasy

Zdroje obrázkov:

1) fotolia.com © svl861

2) fotolia.com © Tom Zander

4) fotolia.com © G. Wahl

6) fotolia.com © Cornelia Pithart

8) fotolia.com © Grigory Bruev

Obrázky 3. 5. 7. 9. 10. pxhere.com CC0