Návrh a údržba záhrady

Kvetináče a kvetináče do exteriéru – zvoľte správnu veľkosť a tvar

vonkajšie záhradné kvetináče a kvetináče

Kľúčom k založeniu črepníkovej záhrady je začať správnou veľkosťou a tvarom kvetináčov a kvetináčov, aby vaše rastliny vyzerali čo najlepšie a dobre sa im darilo. Udržujte svoje rastliny zdravé a premeňte svoj vonkajší priestor na obytný priestor tým, že pri výbere nádob na rastliny začnete so správnou veľkosťou a tvarom. Veľké rastliny v malých nádobách rýchlo schnú a malé rastliny vo veľkých kvetináčoch nevyzerajú dobre. Navyše regulácia vlhkosti v pôde môže byť tiež náročná. Ak ste v záhradníctve nováčik alebo hľadáte zmenu tempa, tieto tipy vám pomôžu vybrať správne vonkajšie kvetináče a kvetináče.

Prečo je veľkosť taká dôležitá??

kvetináče kvetináče vonkajšie farby

Rastlinu je potrebné črepníkovať v nádobe, ktorá má dostatok priestoru na rast, ale nie príliš veľkú pre samotnú rastlinu. Ak umiestnite rastlinu do črepníka, ktorý je na ňu príliš malý, spomalí jej rast. Okrem toho sa vytvárajú vláknité koreňové štruktúry, ktoré sú zviazané v kvetináčoch a môžu spôsobiť rýchle vyschnutie pôdy. Naopak, malá rastlina v črepníku v príliš veľkej nádobe sa môže stať nevyváženou kvôli nevyrovnanému obsahu vlhkosti v pôde. Ak korene rastlín nedosiahnu na dno kvetináča a drenážne otvory sú úplne upchaté, prebytočná vlhkosť sa zhromaždí na dne nádoby a vytvorí hmotu vlhkej pôdnej hmoty. To môže viesť k hnilobe koreňov, extra ťažkým kvetináčom alebo k nepríjemnému zápachu z mokrej pôdy.

Aké veľkosti kvetináčov a kvetináčov sú vhodné pre vonkajšie použitie?

kvetináče kvetináče mimo kvety

To, koľko pôdy rastlina potrebuje a ako veľký kontajner potrebuje, závisí od typu rastliny. Je tiež dôležité, ako hlboko korene rastú. Pri každom kvetináči udržujte množstvo pôdy úmerné typu a veľkosti rastliny, aby sa kompenzovala vlhkosť pôdy. Pre okrasné rastliny, ako sú malé sukulenty, potrebujete rovnú pôdu, ktorá je hlboká menej ako 6 palcov. Celoročným rastlinám postačuje hĺbka cca 30 cm. Pôda pre trvalky by mala byť hlboká od 30 do 45 cm. Kríky potrebujú trochu viac zeminy, ktorá musí mať 45 až 60 cm. Malé stromy potrebujú ešte hlbšiu pôdu, ktorá sa pohybuje medzi 60 až 90 cm.

kvetináče vonkajšie kvetináče pokyny k veľkosti trpasličí čučoriedky

Na tieto trpasličí čučoriedky môžete napríklad použiť stredne veľké kvetináče a kvetináče, v ktorých sa im určite bude dariť, pretože tieto, ako naznačuje názov, vždy zostanú malé. Pre väčšinu jedlých rastlín pestovaných ako plodiny je lepšie, ak je v kvetináči viac miesta.

Byliny vysadené v interiéri môžu rásť v pôde, ktorá je hlboká šesť palcov. Vo vonkajšej časti to môžete zaliať do hĺbky dna asi 30 cm. Plytké korene ako šalát, jahody alebo reďkovky môžeme vysádzať do 15 až 30 cm hlbokej pôdy. Stredne veľké jedlé rastliny, vrátane papriky, baklažánu, tekvice, melónov a kukurice, vyžadujú hĺbku pôdy najmenej 30 až 45 cm. V prípade veľkých jedlých rastlín, ako sú paradajky, zemiaky a bobuľové kríky, dajte najmenej 45 cm alebo ešte lepšie 60 cm pôdy. Citrusové plody a ďalšie ovocné stromy potrebujú pôdnu hmotu hlbokú 60 až 90 cm.

Vhodné tvary pre kvetináče a kvetináče vonku

kvetináče na kvetináče mimo jedlých citrónov

Dôležitým faktorom správneho pestovania rastliny nie je len veľkosť nádoby, ale aj jej tvar. Najbežnejšie a najpraktickejšie kvetináče a kvetináče na vonkajšie použitie sú okrúhle, štvorcové alebo obdĺžnikové. Niektoré z nich sú vybavené aj zavlažovacím systémom. Stredné až veľké okrúhle, štvorcové a obdĺžnikové nádoby s hlbokými zásobníkmi pôdy od 30 do 90 cm, v závislosti od druhu rastliny, sú dobrými a vhodnými variantmi pre kvitnúce trvalky, kríky a malé stromy. Na výsadbu kombinácií viacerých druhov použite väčšie kvetináče, aby mala každá rastlina priestor na rast. Ploché a nízke kvetináče a kvetináče s dnom menším ako 15 cm sú ideálne na pestovanie malých sukulentov, hrubolistých rastlín alebo izbových rastlín.

Kvetináče, kvetináče vonku, ploché

Stojany na rastliny môžu nízke kvetináče a kvetináče trochu priblížiť k úrovni očí. Ploché nádoby sú tiež dobrou ukážkou pre vonkajšie jedálenské stoly. Hrnce v tvare vázy, ktoré sú na vrchu zakrivené, sú vhodnými možnosťami pre zmiešané kombinácie letničiek, kvitnúcich kríkov a vždyzeleného kríka alebo malého stromu. Široký otvor ponúka dostatok priestoru na kombináciu rastlín. Vyberte hĺbku nádoby na základe typov rastlín, ktoré chcete zahrnúť. Na dnešnom trhu je k dispozícii mnoho variantov. Praktickou možnosťou by boli kvetináče a kvetináče vyrobené z ratanu.

kvetináče kvetináče mimo ratan v tvare vázy

Urny v klasickom štýle, ktoré sú v spodnej časti široké a majú úzky krk a široký otvor v hornej časti, predstavujú dobré kvetináče a kvetináče pre jednoročné trvalky, ktoré sa dajú ľahko odstrániť. Pamätajte si, že ak sa rastliny zakorenia trochu hlboko, je ťažké ich odstrániť, akonáhle sa pod hrdlom urny vytvorí koreňový bal.

Keď myslíte na niečo hlboko zakorenené ako ker, vinič alebo malý strom, naplánujte si to tam doživotne. Vyberte si preto správnu veľkosť urny včas pred výsadbou.

Veľké, vzpriamené a tenké kvetináče a kvetináče môžu pomôcť pri pestovaní malých rastlín a dodať im vizuálnejší dojem. Buďte opatrní pri párovaní plytko zakorenenej rastliny, napríklad sukulentnej, s veľkou nádobou naplnenou zeminou niečo vyše dvoch stôp. Môžete ich zaplaviť, aby sa následne mokrá pôdna hmota zhromaždila v spodnej časti kvetináča, pod koreňmi rastlín.

Vyberte kvetináče a kvetináče

kvetináče kvetináče mimo urny

Táto hrnková kombinácia rastlín zasiahne miesto tak, aby sa tvar a pôda zhodovali. Vertikálne navrhnuté kvetináče a kvetináče pomáhajú rastlinám rásť vyššie, zatiaľ čo dno nádoby nie je príliš hlboké, a preto nehrozí premokrenie. Pretože veľkosť a tvar nádoby bude mať vplyv na to, ako dobre rastlina vyrastie, je dobré zvoliť rastliny aj nádoby súčasne. V opačnom prípade musíte kombinovať požadovanú výsadbu s existujúcimi kvetináčmi, ktoré chcete naplniť.

Pri výbere nádoby na rastlinnom základe sa pri odhadovaní veľkosti kvetináča, ktorý použijete, nespoliehajte na počiatočnú veľkosť rastliny. Namiesto toho sa najskôr pozrite na zrelú veľkosť rastliny (často sa nachádza na zadnej strane štítku). Všimnite si tiež, do ktorej kategórie spadá – sukulentná, jednoročná, trvalka, ker alebo strom. Nezabudnite tiež vybrať kvetináče a kvetináče, ktoré majú dostatok miesta pre rastlinu a hĺbku pôdy s dostatkom miesta na korene..

Dávajte pozor na jedlé rastliny

kvetináče na kvetináče mimo jedlej papriky

Ako už bolo spomenuté, je dôležité poskytnúť viac priestoru rastlinám pestovaným v nádobách (pozri vyššie opísaný zoznam odhadovanej hĺbky pôdy pre druhy jedlých rastlín). Keď sa plodiny ako paradajky, paprika, cuketa a baklažán pestujú v preplnenom kontajneri, navzájom si konkurujú v živinách a slnečnom svetle, čo môže mať za následok nižšiu úrodu.

kvetináče kvetináče mimo jedlé cukety

Vo všeobecnosti je najlepšie zasadiť každú strednú alebo veľkú jedlú rastlinu do vlastnej nádoby – pokiaľ je k dispozícii dostatok priestoru, možno bylín alebo opeľovaných rastlín, ako sú nechtíky, okolo základne. Šalát a menšie rastliny, ako sú reďkovky a jahody, môžete vysadiť viac ako jednu do nádoby.

kvetináče kvetináče mimo jedlé reďkovky

Jedlé pestované v nádobách absorbujú veľa pôdnych živín, aby rýchlo rástli a produkovali dobrú úrodu. Vyváženým organickým hnojivom ich môžete prihnojiť podľa pokynov na obale.

Keď potrebujete repotovať

sadzače kvetináčov mimo presádzania záhrad

Rastliny nie sú šťastné, keď musia zostať v nádobe, z ktorej vyrástli. Tu sú tri znaky toho, že vaše plodiny vyžadujú presádzanie.

1. Rastliny pôsobia zarastene a už nie sú úmerné kvetináči.

2. Voda z hrnca rýchlo vyteká, čo naznačuje, že väčšinu priestoru zaberajú korene a pôda, ktorá už neabsorbuje vodu..

3. Rastliny javia známky stresu, napríklad zažltnuté listy, vädnúci alebo zakrpatený rast.

Ako repotovať

kvetináče kvetináče mimo záhrada presádzanie výsadba lopata

1. Vyberte nádobu, ktorá je aspoň o niekoľko palcov väčšia ako pôvodná nádoba (šírka a hĺbka).

2. Vyberte rastliny zo starého kontajnera kopaním 10 cm alebo hlbším, aby sa uvoľnili korene. V prípade potreby potom páku jemne potiahnite vysádzacím hladidlom. Plodinu držte čo najďalej od koreňového balu.

3. Do novej nádoby naplňte čerstvú zeminu na okamžitú transplantáciu.

4. Dobre zalejte vodou, aby sa zemina v kvetináči mohla vsiaknuť.

Alternatívne môžete presadiť do záhradných postelí, a nie do nového kontajnera. Letničky a trvalky v teplom období môžu vyzerať, ako by ku koncu sezóny vyrástli zo svojej nádoby, ale je to úplne prirodzené a nemusí to znamenať, že ich treba repotovať. Kvety, ktoré sa menia na semená a žltnú, sú len časťou životného cyklu rastliny. Na konci sezóny vytiahnite jednoročné kvety. Po mraze odrežte kvitnúce trvalky. Keď sa rastliny po jednej alebo dvoch sezónach zdajú byť zakorenené, rozdeľte zostávajúce trvalky a presaďte ich do iných kvetináčov a kvetináčov alebo na záhradné záhony..