Nápady na tetovanie, VIDEO

Polynézske maorské tetovanie: Význam kmeňových motívov a vzorov

Polynézske maorské tetovanie sú veľmi zložité motívy, ktoré vznikli zo starovekých kultúr a tradícií a získavajú na obľube. Existuje rozdiel medzi maorským a polynézskym tetovaním? Polynézia je geografická oblasť Oceánie medzi Novým Zélandom, Havajom a Veľkonočným ostrovom.

polynézske maorské tetovanie rukáv-prsia-hviezda-tradičné

Polynézske tetovanie má havajský, samojský, maorský a aztécky pôvod. Každá z týchto kultúr má svoje vlastné jedinečné vzorce, ktoré majú svoj vlastný význam. Rozdiel medzi motívmi je preto veľmi malý. Dnes vám povieme o najbežnejších polynézskych vzoroch.

Zvlášť sa nám páčia tieto maorské tetovania pre ženu!

37 nápadov na tetovanie nadlaktia pre mužov – maorské a kmeňové motívy

40 nápadov na tetovanie v Ohane: symbol rodiny a priateľstva

Maorské tetovanie a ich význam

Polynézske symboly – znamenie Tiki

polynézske-tetovanie-znak-význam-príklad-tiki

Tiki je postava podobná ľuďom, ktorá predstavuje polynézskych polobohov. Predovšetkým symbolizujú ochranu a majú úlohu strážcu. Tiki hrá v polynézskej kultúre veľmi dôležitú úlohu. Orgány Tiki sa často kreslia oddelene, aby predstavovali rôzne významy. Symboly nosa napríklad znamenajú nebezpečenstvo jeho čuchu a včasného rozpoznania. Oči, nos, ústa a boky Tiki sú dôležitými prvkami väčšiny polynézskych návrhov tetovania.

polynézsky-maorské-tetovanie-teľa-tiki-znak-význam

Zuby nie sú tiež neobvyklé. V kombinácii so zatvorenými ústami môže byť vytvorený taký dizajn pre dve lýtka alebo ramená, v ktorých sú polynézske maorské tetovania na jednej strane tvarovo rovnaké, ale líšia sa motívmi. Môžete teda použiť niekoľko požadovaných maorských motívov a významov súčasne.

Polynézske maorské tetovanie a ich význam – mušle a korytnačky

polynézske-tetovanie-postavy-škrupiny-príklad-význam

V dizajnoch polynézskeho tetovania sú mušle veľmi bežné a sú zobrazené v mnohých odrodách. Často majú veľa variácií a štylizácií. Zastávajú ochranu a intimitu. Mušle ulity symbolizujú páry a manželstvo. Presnejšie, sú zastúpené vo forme škrupín morského slimáka. Rodinní ľudia sa preto k nemu môžu tiež vrátiť.

Polynézske maorské tetovanie-korytnačka na paži

Korytnačka je ďalším symbolom a veľmi dôležitým morským tvorom pre polynézsku kultúru. V škrupine korytnačky sú vložené aj ďalšie komplexné motívy, ktoré môžu mať celý rad významov. Korytnačka v zásade symbolizuje dlhovekosť, plodnosť a mier.

Tetovanie Maya – symbolické motívy a nápady pre mužské vzory tetovania

Aztécke tetovacie šablóny pre mužov – starodávne a bojové vzory

Pánske tetovanie na pleci – nadčasové vzory a nápadné motívy pre mužov

Polynézske maorské symboly tetovania – Marquesin kríž

maorské kmeňové tetovanie s významom krížik Markízy

Marquesas Cross je ďalším symbolom, ktorý je veľmi populárny a používa sa v mnohých polynézskych tetovacích návrhoch. Často predstavuje rovnováhu medzi živlami a symbolizuje harmóniu. Jeho pôvod nie je známy, ale niektoré archeologické štúdie ukazujú, že môže súvisieť s korytnačou škrupinou.

Polynézske maorské tetovanie znamená kríž s markízami

Niekedy je zamieňaný so symbolom jašterice. Jeden zo spôsobov, ako rozpoznať rozdiel medzi týmito dvoma, je zistiť, či má symbol „chvost“ a „hlava“. Potom je rýchlo jasné, čo sa zobrazuje. Kríž určitým spôsobom pripomína kompas, ktorý naopak nesymbolizuje prvky, ale štyri svetové strany.

Polynézske tetovanie – Maorské slnko

polynézske-maori-tetovanie-význam-kmeňové-slnko

V polynézskych kmeňových tetovaniach je slnko často kombinované s inými symbolmi na vyjadrenie rôznych významov. V polynézskej kultúre slnko symbolizuje bohatstvo, nádheru, vznešenosť a nadvládu. Východ slnka znamená znovuzrodenie a západ slnka znamená prechod do ďalšieho sveta.

maorský tetovací muž kmeňové slnečné znamenie

Často sú nakreslené iba slnečné lúče, ktoré predstavujú slnko. Slnko nemusí byť úplne zobrazené a môže byť kombinované s inými slnkami v iných oblastiach tetovania. Vyššie môžete vidieť skvelý príklad. Väčšie poloslnko je zobrazené v oblasti ramien a kombinované s menším v opačnej farbe a na boku.

Motív slnka môže, ale nemusí byť stredobodom celého tetovacieho dizajnu. Ak si vyberiete rôzne motívy, môžete vytvoriť kombináciu podľa svojich predstáv. Odporúčame vybrať si tetovacieho umelca, ktorý má v tejto oblasti skúsenosti a ktorý vám vie najlepšie poradiť. Zvýraznite pre seba obzvlášť dôležité symboly polynézskeho maorského tetovania.

Polynézske tetovanie – Symboly a významy – More

polynézske-maorské-tetovanie-význam-oceán

Symboly mora sú v polynézskych návrhoch maorského tetovania veľmi bežné. Používajú sa ako výplň medzier na dokončenie tetovania. Polynézania považujú more za svoju konečnú destináciu po smrti. More je teda niekedy symbolom smrti alebo sveta za ním.

polynézske maorské tetovanie rukávy muži kmeňový vzor

To neznamená už spomínané mušle a korytnačky. Tieto a niektoré ďalšie morské symboly majú svoj vlastný význam. More je namiesto toho často reprezentované vlnovými vzormi. More je tiež považované za dôležitý zdroj potravy a predstavuje život, plodnosť a vytrvalosť. Je to teda ďalší dôležitý motív pre návrhy maorského tetovania.

Chobotnica

Chobotnice, chobotnice alebo chobotnice sú známe svojimi regeneračnými vlastnosťami a tiež to symbolizujú. K tomu sa pridáva všestrannosť a vynaliezavosť, znalosti a inteligencia – významy, ktoré z neho robia obľúbený motív. Aby sme nezabudli, tieto morské tvory sú tiež dôležitým zdrojom potravy. Zviera môže byť zastúpené typickými polynézskymi motívmi a vzormi.

Polynézske tetovanie – maorské žraločie zuby

polynézska maorská ruka kmeňové tetovacie postavy žraločie zuby

Žraločie zuby sú ďalším symbolom, ktorý je veľmi obľúbený u polynézskych maorských tetovaní. Viac ako 50% polynézskych tetovaní má v návrhu zabudované žraločie zuby. V polynézskom jazyku sa mu hovorí aj „niho mano“. Motívy sú ľahko rozpoznateľné, pretože pozostávajú z kľukatého vzoru, tj. Z niekoľkých trojuholníkov, ktoré sú zoradené v rade.

polynézske maorské tetovanie rukáv-muži-nadlaktie-predlaktie-rameno

Žraločie zuby znamenajú ochranu, vodcovstvo, moc, divokosť, prispôsobivosť atď. V polynézskych legendách predstavujú žraloky aj boha Polynézanov. Jeho autoritatívna charizma robí motív žraloka veľmi obľúbeným. Môže byť použitý na vyplnenie medzier alebo na zarámovanie určitých oblastí a tiež celého tetovania. Trojuholníky sa môžu zužovať do akéhokoľvek bodu, to znamená, že môžu byť navrhnuté ako rovnostranné alebo rovnoramenné.

Symboly polynézskeho tetovania – jašterica (alebo gecko)

Polynézske maorské tetovanie s významom-jašterica-kmeňová

V polynézskej kultúre sú jašterice a gekóny považované za prejavy bohov s menom Moko (to je tiež názov tetovania tváre v maorskej kultúre). Toto stvorenie môže hovoriť s bohmi, pozorovať svet za ním a prinášať šťastie. V maorskej kultúre sa verí, že jašterica chráni pred zlom a chorobami.

Maorský vzor – hrot oštepu

Hroty oštepov je možné vidieť takmer na každom polynézskom dizajne tetovania. Symbol znamená odvahu a boj. Obvykle sa používajú v kombinácii s inými symbolmi na sprostredkovanie určitých významov. Napríklad pás kopí a skupina symbolov Enata po jeho boku znamená víťazstvo nad súperom.

Polynézske tetovanie – Symboly ľudí – „Enata

Polynézske maorské tetovania -arm-sign-enata

„Enata“ je typickým motívom polynézskych maorských tetovaní a symbolizuje ľudí a bohov. Pochádza z jazyka Markízy a predstavuje životné skúsenosti, narodenie, úlohu v spoločnosti atď. Môže predstavovať aj vzťahy ako manželstvo, rodina, príbuzní a priatelia. Prevrátený symbol enata môže tiež symbolizovať súpera.

Ručné tetovanie

Sami sa rozhodnete, ktorú časť tela si vyberiete polynézske maorské tetovanie. Zatiaľ čo ženy preferujú menšie prevedenie oblasti rúk, krku, chrbta, chodidiel alebo stehien, muži radi používajú väčšie rukávy, ktoré neprekrývajú iba nadlaktie, ale tiež predlaktie a dokonca aj rameno a prsia môžu zabrať.

Tetovacie vzory s hlbokým významom

Polynézske maorské tetovanie nepochybne vyžadujú dobré plánovanie a to, aby ste boli dobre informovaní o možnostiach, symboloch a motívoch, aby ste tiež mohli zvážiť všetko dôležité a získať perfektný dizajn. Tiež nemusíte byť veľmi komplexní. Jemné vzory tetovania ako v príklade vyššie sú rovnako atraktívne a môžu úplne stačiť.

Nápady pre ženy a mužov

Jemný je aj tento motív na ženské stehno. Zvlášť zástupkyne žien medzi nimi budú mať tendenciu uprednostňovať takéto varianty. Namiesto jedného veľkého tetovania môžete zvážiť aj dve alebo tri menšie, ktoré sú vybrané pre rôzne oblasti a stále obsahujú všetky dôležité symboly. Tu môže pomôcť aj konzultácia s tatérom.

polynézske-maori-tetovanie-rameno-tetovanie-muži-moderné

Kombinácia s vlčou labkou

Polynézske maorské tetovanie skript na ramene a nadlaktí

Spoznajte maorské motívy v tomto dizajne tetovania?

polynézske maorské tetovanie špirála znamenie význam

Každé znamenie má iný význam

Polynézsky maorský tetovanie ramena rameno muž význam

Maorské tetovanie sú obzvlášť obľúbené u mužov

polynézsko-maorské-tetovanie-muž-nadlaktie-kmeňové

Korytnačie tetovanie s kmeňovým dizajnom

Polynézski maorskí tetujú korytnačku na paži

Maorské tetovanie na hrudi pre muža

polynézske maorské tetovanie muž znak hrudníka význam

Nápady pre ženy

polynézske-maori-tetovanie-žena-späť-kmeňové-kvetinové

polynézsko-maorský-kmeňový-rameno-tetovanie-znak-bod-oštep

polynézske-maorské-tetovanie-žena-rebrá-kmeňové

Polynézske-Maori-Tetovanie-Význam-Motívy-Znak

Polynézske-Maori-tetovanie-paže-vlny-slnko-symboly-muž

Polynézska maorská tetovanie predkolenia žena kmeňový súbor

polynézske-maorské-tetovanie-span-kmeňové motívy

Polynézsky maorský tetovanie kmeňový znak význam