Na zdravie

Účinky niacínu a na čo je dôležitý vitamín B3? – Tu je všetko, čo by ste mali vedieť!

Aby naše telo zostalo zdravé a efektívne, potrebuje všetky vitamíny v dostatočnom množstve. Naša krv, kosti, koža, orgány, oči a nervy – to všetko potrebuje na svoju činnosť vitamíny. Tí, ktorí jedia vyváženú stravu, môžu spravidla dosiahnuť odporúčané množstvo vitamínov. Aj keď všetci vieme, pre čo sú vitamíny A, C a D dôležité, väčšina z nás nevie, na čo je vitamín B3 dobrý. Vitamín B3, známy tiež ako niacín, je jedným z ôsmich vitamínov B a je nevyhnutný pre mnohé metabolické procesy v tele, ako je produkcia mastných kyselín a delenie buniek. Zaisťuje tiež zdravú pokožku, regeneráciu svalov a nervov a môže znižovať hladinu cholesterolu. Čo je však niacín a aké potraviny ho obsahujú? Pokračujte v čítaní a zistite všetko, čo by ste mali vedieť o účinkoch a funkciách niacínu.

Čo je niacín?

Niacín má vplyv na zdravý vitamín B3 na pokožku a vlasy

Niacín je známy aj ako vitamín B3 a patrí do skupiny vo vode rozpustných vitamínov B. Je to generický termín pre dve príbuzné zlúčeniny s vitamínovými účinkami – nikotínamid a kyselinu nikotínovú. Kyselina nikotínová môže znižovať hladinu cholesterolu a znižovať riziko srdcových chorôb. Niacinamid, na druhej strane, môže pomôcť pri liečbe psoriázy a prevencii rakoviny kože. Telo ich premieňa na biologicky aktívnu formu vitamínu B3. Pretože ho nie je možné prijímať iba potravou, ale môže si ho vytvárať aj ľudské telo, v skutočnosti to nie je vitamín v klasickom zmysle. Niacín sa nachádza vo všetkých živých bunkách v tele, ale jeho koncentrácia je najvyššia v obličkách, tukovom tkanive a pečeni. Je mimoriadne dôležitý pre normálne fungovanie nervového systému a podieľa sa na tvorbe a odbúravaní uhľohydrátov. Podporuje tiež zdravie pokožky a slizníc a pomáha znižovať únavu.

Aká je denná potreba a aké sú príznaky nedostatku niacínu?

Vitamín B3 prospieva niacínu na pokožku a vlasy

Koľko niacínu telo potrebuje, závisí od mnohých faktorov, vrátane veku, pohlavia a energetických potrieb. Nemecká spoločnosť pre výživu odporúča nasledujúce hodnoty denného príjmu vitamínu B3:

 • Deti a dospievajúci: 8 až 17 mg
 • Dospelé ženy: 13 až 17 mg
 • Dospelí muži: 14 až 17 mg
 • Tehotná žena: 14 až 16 mg
 • Dojčiace ženy: 16 mg

Denné potreby sú uspokojované na jednej strane prostredníctvom jedla a na strane druhej prostredníctvom vlastnej produkcie tela. Zvýšenú potrebu majú alkoholici a ľudia s chronickými črevnými zápalmi. Nedostatok niacínu je v západných krajinách pomerne zriedkavý a je najskôr badateľný prostredníctvom nešpecifických symptómov, ako je strata chuti do jedla a fyzická slabosť. Aj keď je nedostatok niacínu zriedkavý, predávkovanie niacínom môže mať v niektorých prípadoch negatívne vedľajšie účinky, ako je sčervenanie kože, svrbenie, poškodenie pečene alebo dokonca gastrointestinálne ťažkosti. Pokiaľ teda nemáte preukázaný nedostatok, mali by ste sa vyhýbať doplnkom stravy. Tu sú niektoré z najčastejších príznakov nedostatku vitamínu B3:

 • Silná bolesť hlavy
 • Kožné problémy a zápaly
 • hnačka
 • únava
 • Strata pamäti a mentálny zmätok
 • depresia
 • Ak sa nelieči, nedostatok niacínu môže viesť k pellagra, čo môže spôsobiť zlyhanie viacerých orgánov.

Účinky niacínu na zdravie

Vitamín B3 prospieva zdraviu Účinky niacínu na pokožku a vlasy

Niacín sa podieľa na mnohých procesoch v našom tele a údajne podporuje zdravie srdca, podporuje motiváciu, koncentráciu a mentálnu energiu a znižuje hladinu cholesterolu. Zaisťuje tiež krásnu pokožku a vlasy. V nasledujúcom texte sa dozviete viac o účinkoch niacínu a jeho význame pre zdravie.

 • Niacín pre zdravý tráviaci systém – Niacín hrá dôležitú úlohu pri odbúravaní uhľohydrátov, tukov a alkoholu v tráviacom systéme. Vďaka tomu je vitamín B3 nevyhnutný pre trávenie.
 • Vitamín B3 pre hladinu cholesterolu – Účinok niacínu je obzvlášť dôležitý pre metabolizmus cholesterolu. Nielenže môže znížiť „zlý“ LDL cholesterol až o 20 percent, ale môže tiež zvýšiť „dobrý“ HDL cholesterol až o 35 percent. Niacín sa preto môže používať na liečbu vysokých hladín lipidov v krvi.

Vitamíny s účinkom niacínu B3 pre zdravú pokožku

 • Niacín zvyšuje funkciu mozgu – Mozog potrebuje niacín na udržanie energie a správnu funkciu. Vitamín má veľký význam pre vývoj rôznych neurotransmiterov v mozgu, ako je serotonín, a pre fungovanie nervov. Podľa štúdie uskutočnenej Univerzitou v Tübingene má niacín pozitívny vplyv na poškodené nervové bunky a môže byť použitý na liečbu Parkinsonovej a Alzheimerovej choroby.
 • Vitamín B3 pre regeneráciu svalov a viac energie – Mnoho priaznivcov športu môže ťažiť aj z pozitívnych účinkov niacínu na telo. Zvyšuje energetickú hladinu a zaháňa únavu a taktiež prispieva k regenerácii a regenerácii svalov po tréningu.

Pozitívne účinky niacínu na našu pokožku a vlasy

Domáce prostriedky starostlivosti o pleť Niacínový účinok na pokožku

Niacín má nielen veľký význam pre naše zdravie, ale je tiež považovaný za skutočný zázračný liek vo svete krásy. Početné klinické štúdie už dokázali, že vitamín B3 môže mať pozitívny vplyv na pokožku a vlasy. Je neuveriteľne univerzálny a dá sa použiť takmer na akýkoľvek problém s pokožkou a typ pleti. Pretože je niacín veľmi dobre znášaný, nehrozí žiadne podráždenie ani citlivosť. Tu sú hlavné dôvody, prečo by ste do svojej rutiny mali zaradiť niacínové výrobky na ochranu pokožky.

 • Niacín má protistarnúci účinok – Vďaka svojim antioxidačným vlastnostiam môže vitamín B3 chrániť pokožku pred voľnými radikálmi a zabrániť tak predčasnému starnutiu pokožky. Niacín navyše stimuluje produkciu kolagénu a elastínu a zaisťuje pevnejšiu a hladšiu pokožku, ktorá získava pružnosť.
 • Poskytuje dostatok vlhkosti a posilňuje ochrannú funkciu pokožky – Niacín podporuje tvorbu ceramidov a lipidov – látok, ktoré sú nevyhnutné pre ochrannú funkciu pokožky. Zdravá kožná bariéra robí pokožku odolnejšou voči vonkajším vplyvom a predovšetkým zaisťuje, že pokožka stráca menej vlhkosti. Výrobky na ochranu pokožky s niacínom sú preto ideálne pre ženy so suchou pokožkou.

Čo je vitamín B3 dôležitý pre niacínové potraviny?

 • Niacín minimalizuje rozšírené póry – Niacín pôsobí na vnútornú stranu pórov a zabraňuje hromadeniu nečistôt, a tým blokuje a nerovnomernú, drsnú pokožku. Niacínové výrobky na ochranu pokožky spevňujú pokožku zvnútra a pomáhajú viditeľne zmenšiť póry v najkratšom možnom čase.
 • Znižuje nedokonalosti pokožky a má upokojujúci účinok na pokožku – Niacín reguluje tvorbu kožného mazu a môže pomôcť zmatniť T-zónu. Okrem toho má antibakteriálny účinok a podporuje regeneráciu pokožky, čo znamená, že pokožka je menej podráždená a pleť vyzerá rovnomerne a zdravo..
 • Niacín proti zafarbeniu pokožky – Ako viete, škodlivé slnečné lúče môžu viesť k hyperpigmentácii a vzniku tmavých škvŕn. Niacín inhibuje syntézu melanínu a môže pomôcť liečiť a zosvetliť pigmentové škvrny.

Zoznam najlepších potravín obsahujúcich niacín

Niacin Foods Vitamín B3 Výhody pre pokožku a vlasy

Niacín si telo dokáže vyrobiť samo alebo ho môže prijímať v potrave. Nachádza sa v mnohých potravinách – najmä v živočíšnych produktoch, ako sú ryby, mäso a droby. Mnoho rastlinných potravín, ako sú huby, fazuľa mungo a arašidy, je ďalším vynikajúcim zdrojom vitamínu B3. Keďže nedostatok niacínu je v tejto krajine pomerne vzácny, mali by ste sa radšej vyhýbať doplnkom stravy. Ak budete jesť zdravú a pestrú stravu, nemali by ste mať žiadne problémy s prirodzeným uspokojovaním denných potrieb niacínu. Tu sú najlepšie niacínové potraviny, ktoré môžete zaradiť do svojho jedálnička.

 • pečeň je jedným z najlepších prírodných zdrojov niacínu. Len 100 gramov hovädzej pečene dodá telu až 16 mg niacínu a pokryje tak našu dennú potrebu.
 • kuracie prsia je dobrým zdrojom nielen niacínu, ale aj vysoko kvalitných bielkovín. 100 gramov varených kuracích pŕs obsahuje asi 15 mg niacínu, čo zodpovedá približne 96% dennej potreby.
 • Ryby – Konzervovaný tuniak je skvelou voľbou pre ľudí, ktorí jedia ryby, ale nie mäso. Konzervovaná tuniaka obsahuje až 23 mg niacínu, čo je dokonca viac, ako je odporúčaná dávka. 100 gramov grilovaného lososa taktiež pokrýva približne 50% dennej potreby pre mužov a 62% dennej potreby pre ženy.
 • arašidy sú jednou z najlepších rastlinných niacínových potravín pre všetkých, ktorí majú vegetariánsku alebo vegánsku stravu. Asi 30 gramov arašidového masla bez pridania cukru stačí na pokrytie zhruba polovice dennej potreby.
 • Káva a celozrnné produkty  sú tiež vynikajúcimi dodávateľmi vitamínu B3.

čo je niacín vitamín B3 jedlo