Na zdravie

Prečo je železo pre ženy dôležitejšie? – Tu je všetko, čo by ste o tom mali vedieť!

Nedostatok železa je najčastejšou chorobou na svete a postihuje približne 30-35% populácie, pričom 20% tvoria ženy v plodnom veku. Železo je základný stopový prvok, ktorý hrá rozhodujúcu úlohu v mnohých dôležitých telesných funkciách. Je zodpovedný za transport kyslíka z pľúc do tkanív, podporuje našu koncentráciu, robí nás efektívnejšími a oveľa viac. Ak nie je v tele dostatok železa, hovoríme o nedostatku železa, ktorý je potrebné liečiť čo najrýchlejšie. Cítite sa často slabí a unavení? Potom budete mať pravdepodobne problémy s príjmom železa. Alebo ste sa niekedy zamýšľali nad tým, či a prečo je železo pre ženy také dôležité? Urobili sme z vás múdrych a vysvetlili vám všetko, čo by ste o tom mali vedieť!

Preto je železo dôležité pre ženy počas tehotenstva

Železo v tehotenstve Dôležité potraviny na prevenciu nedostatku železa

Keď sme tehotné, denná potreba mnohých minerálov a vitamínov sa výrazne zvyšuje. Kým potreba železa u žien vo veku 10-50 rokov je okolo 15 mg denne, počas tehotenstva sa zdvojnásobí. Počas tejto doby je viac železa potrebné predovšetkým na rast maternice, placenty a samotného nenarodeného dieťaťa, ako aj na tvorbu krvi. Vyvážená hladina železa má preto zásadný význam pre zdravý vývoj vášho dieťaťa. 30 mg železa denne je však veľa a tehotná žena by musela denne prijať okolo 6 000-8 000 kalórií, aby dokázala absorbovať potrebnú dávku prostredníctvom stravy..

Železná túžba pre deti Nedostatok železa počas tehotenstva

Aby ste predišli nedostatku železa počas tehotenstva, bolo by lepšie, keby ste zvolili doplnky železa, ktoré sú šetrné k vášmu žalúdku a majú vysokú biologickú dostupnosť. Zatiaľ čo väčšina doplnkov železa obvykle pozostáva iba z jednej (živočíšnej) zložky QuattroFerrin z „Biogeny“ rastlinné aj organické železo. Kombinácia rastlinných zdrojov z listu kari a huby koji s organickým bisglycinátom železa a pyrofosfátom železa tiež pomáha optimalizovať absorpciu železa.

Nedostatok železa a menštruácia

Príznaky nedostatku železa, železo je dôležité pre ženy

Ženy v plodnom veku majú oveľa vyššie riziko vzniku nedostatku železa ako muži. Vďačíme za to predovšetkým svojim mesačným obdobiam. Pri každej menštruácii stratíme okolo 60 ml krvi a tým aj 25 mg železa. V tomto období by ste mali dbať na to, aby ste denne konzumovali 15 mg železa. Ak však vaša menštruácia trvá dlhšie ako 7 dní alebo je silnejšia, vaše potreby železa môžu byť ešte vyššie. V niektorých prípadoch ženy stratia viac ako 90 ml krvi za menštruáciu a dodatočnú stratu železa je tiež potrebné kompenzovať.

Žehlička pre ženy, ktoré chcú mať deti

Prečo je železo dôležité pre ženy Prevencia nedostatku železa počas tehotenstva

Každá žena, ktorá chce mať deti, by urobila všetko pre to, aby sa dieťa narodilo zdravé. Spolu s kyselinou listovou má železo veľký význam pre ženy a materský organizmus. Súvislosť medzi plodnosťou a nedostatkom železa už bola viackrát pozitívne skúmaná v mnohých štúdiách. Prázdne zásoby železa a nedostatok kyseliny listovej môžu veľmi skoro ovplyvniť vývoj placenty a hmotnosť dieťaťa pri narodení. Navyše s nižšou hladinou železa je riziko srdcovocievnych chorôb dieťaťa v dospelosti výrazne vyššie. Ak chcete mať deti, určite by ste mali vylúčiť nedostatky u svojho gynekológa alebo v prípade potreby zvážiť vhodnú stratégiu doplnkov. Tiež by bolo výhodou, keby ste do svojho jedálnička zaradili niekoľko kvalitných zdrojov železa najneskôr vtedy, keď chcete mať deti..

Nedostatok železa a cvičenie

Aby sa zabránilo nedostatku železa u športovcov, je železo pre ženy dôležitejšie

Ak sú cvičenia príliš intenzívne a namáhavé, náš objem krvi sa môže zvýšiť asi o 10-20 percent. Na to, aby sme však podali to najlepšie, je dobrý prísun kyslíka jednoducho nevyhnutný. Pretože čím lepšie sú naše telové bunky zásobované kyslíkom, tým viac energie máme. Príliš málo železa naopak vedie k nízkym hladinám hemoglobínu a tým k obmedzenému prenosu kyslíka do svalov. Športovci majú zvýšenú potrebu železa v dôsledku intenzívneho trvalého stresu na tele, ako aj zvýšeného potenia a namáhania svalov. Pretože naša menštruácia spôsobuje ďalšie straty železa, je železo ešte dôležitejšie pre ženy, ktoré pravidelne cvičia. Podľa najnovších štúdií je nedostatkom železa postihnutých asi 54 percent športovkyní. Svoju úlohu tu zohráva aj strava a výživa: jednostranná strava a vyhýbanie sa červenému mäsu môžu mať tiež negatívny vplyv na hladinu železa.

V potravinách s vysokým obsahom železa je železo pre ženy dôležité