Na zdravie

Oslobodenie od preťaženia nosa – možné príčiny prechladnutia a liečby domácimi prostriedkami

Mnoho ľudí sa sťažuje na upchatie nosa bez konkrétneho dôvodu. Ak neexistujú žiadne príznaky akútnej infekčnej choroby alebo chronickej sinusitídy, žiadny hnisavý výtok z nosa, bolesť hlavy alebo horúčka, je to z rôznych príčin. Vo väčšine prípadov je príčinou takejto choroby zväčšenie ciev v sliznici nosa a dutín. K tomu môže dôjsť v dôsledku prechladnutia, alergií a infekcií dutín. Stav sa zhoršuje najmä vtedy, ak máte v noci upchatý nos alebo keď ležíte. Ako si teda môžete v takýchto prípadoch pomôcť jednoduchým, efektívnym a bezpečným spôsobom? V tomto príspevku vám dáme niekoľko dôležitých informácií a tipov, ako používať domáce prostriedky a iné metódy na upchatie nosa.

Neustále upchatý nos – prečo je to tak?

žena s ružovou bundou a žltými špendlíkmi zablokovanými na nose

Kým však budeme hovoriť o akýchkoľvek alternatívnych liečebných metódach alebo použijeme lieky na upchatý nos, musíme poznať príčiny. Veľmi častým dôvodom je zakrivená nosná prepážka. To môže existovať od narodenia alebo po traume, ale až po určitom čase to začne spôsobovať príznaky. Vysvetlením ťažkostí s dýchaním nosom s krivou nosnou prepážkou je „nosový cyklus“.

Bradatý muž v károvanej košeli drží okuliare a nos má upchatý v rukách

Ide o fyziologický jav striedavého sťahovania a napúčania slizníc v nosových priechodoch s cieľom zahriatia vzduchu. Po dobu 2 až 3 hodín vzduch prúdi hlavne jednou nosnou dierkou, kde sa zohreje, a potom cirkuluje druhou. V tomto prípade je možné dýchacie ťažkosti pociťovať najmä v polohe na chrbte alebo v dolnej nosovej dierke. Vzhľad ťažkostí s dýchaním v skrútenej nosovej prepážke tiež prispieva k nadváhe, ktorá sa rovnomerne hromadí vo všetkých tkanivách tela.

dieťa vdýchne pary cez nádobu s vodou

Znečistenie, toxíny v životnom prostredí a všeobecné faktory životného prostredia tiež ovplyvňujú normálne nosové dýchanie. Predovšetkým je to špinavý vzduch, ktorý je bohatý na dráždivé látky, častice a chemikálie. Tieto dráždia našu nosovú sliznicu tým, že spôsobujú zhrubnutie a následne sťažujú dýchanie nosom. Ďalším faktorom, ktorý môže byť zodpovedný za upchatie nosa, je zväčšenie mandlí. V detstve zväčšené mandle a zapálené tretie mandle v závažných prípadoch vedú k poruchám nosového dýchania, chrápaniu a spánkovej apnoe. Zvýšenie tretej mandle môže byť tiež dôsledkom alergie, ktorá je väčšinou dôsledkom plesní. V týchto prípadoch na jednej strane opuch nosovej sliznice a na druhej strane zväčšená tretia mandľa bráni normálnemu dýchaniu nosom.

Čo pomáha proti upchatiu nosa?

muž na pohovke sa pokúša vyčistiť si nos

Celoročná alergická nádcha, najčastejšie v dôsledku alergie na roztoče, môže pokračovať iba s upchatým nosom. Toto je pozorované u malého počtu ľudí, pričom ďalším prevládajúcim symptómom je predovšetkým ranná nevoľnosť. Z tohto dôvodu rôzne príčiny ťažkého nosového dýchania vyžadujú najskôr konzultáciu s odborníkom na ORL a alergikom. Samoliečba, zvyčajne kvapkami do nosa, vedie k ešte väčšiemu upchatiu nosa v dôsledku poškodenia nosovej sliznice. V tejto súvislosti uvádzame niekoľko domácich liekov na upchatie nosa, ktoré môžete vyskúšať.

detské upchaté nosy používajte detské prírodné produkty alebo nosové kvapky

Ak upchatie nosa postihlo vaše dieťa alebo dieťa, môžete mu napríklad do nosa nakvapkať niekoľko kvapiek materského mlieka, aby sa otvoril nosový priechod. Eukalyptový olej sa používa na liečbu prechladnutia a jasného upchatia nosa. Na vankúš a posteľnú bielizeň dieťaťa naneste niekoľko kvapiek oleja. Pretože je zápach pre dojčatá príliš silný, eukalyptový olej by sa nemal nanášať priamo na pokožku. Keď pomocou vankúša zdvihnete hlavičku dieťaťa, hlien prúdi von, čím sa otvorí nosový priechod. Udržiavanie hydratácie dieťaťa je dôležité, najmä ak nosovú dutinu sužuje dieťa. Tekutiny riedia hlieny a zmierňujú upchatie nosa. Môžete mu tiež dať teplý a nesladený jablkový džús a harmančekový čaj (bez medu), ak je dieťa staršie ako 6 mesiacov.

Vlhký vzduch

používajte zvlhčovač vzduchu a uľahčite tak dýchanie vlhkého vzduchu doma

Vlhký vzduch môže pomôcť zmierniť opuch nosovej sliznice a zahustiť hlieny. Vďaka tomu je jednoduchšie odstrániť sekréty a všeobecne dýchať. Vhodnú vnútornú klímu môžete ľahko vytvoriť pomocou zvlhčovača a udržiavaním miernej teploty. Cez deň by sa malo pohybovať okolo 22 stupňov a v noci maximálne do 20 stupňov. Ak zvlhčovač funguje aj v noci, zariadenie vám uľahčuje dýchanie počas spánku.

Teplo a paru

osprchovanie horúcou vodou alebo parným kúpeľom pomáha zmierniť upchatie nosa

Teplá sprcha alebo para v kúpeľni pomôžu aj vtedy, ak máte upchatý nos. Cez deň môžete urobiť aj niekoľko vdýchnutí s harmančekom a štipkou sódy bikarbóny. Za týmto účelom pridajte čajovú lyžičku harmančeka a lyžičku naplnenú práškom do pečiva do 1 litra vriacej vody.

Harmanček v pare vdýchnite z hrnca s vodou a prikryte si hlavu utierkou

Potom si prikryte hlavu uterákom a vdýchnite na pár minút paru vychádzajúcu z nádoby. Pary zvyšujú vlhkosť v nosových dutinách a dutinách, čím uľahčujú výtok z nosa.

Dostatok tekutín

Pite čaj, ak máte prechladnutie a upchatý nos a užívajte lieky

Ak chcete vyčistiť upchatý nos, budete potrebovať aj dostatok vody, čaju, teplých vývarov a polievok a čerstvo vylisované šťavy. Keď je vaše telo dobre zásobené tekutinami, uľahčí vám to skvapalnenie sekrétov a ich úspešné odstránenie z nosa. Výsledkom je, že sa zníži napätie v dutinách a opuch slizníc.

Obmedzte konzumáciu jedla

mliečne výrobky na rustikálnom stole a syry na kuchynskej doske

Akákoľvek nádcha alebo infekcia dutín si okrem konzumácie väčšieho množstva tekutín vyžaduje aj zmenu stravy. Znížte preto vo svojom dennom menu mliečne výrobky a čo najviac bielkovín živočíšneho pôvodu. Ide predovšetkým o hotové výrobky ako čerstvé mlieko, syry, jogurty, tvaroh, salámu a mäso. Tiež sa snažte jesť čo najmenej ryže, zemiakov a papriky, pretože všetky zvyšujú hromadenie hlienu v tele..

Nosová hygiena

Opatrne používajte nosové kvapky a odstráňte upchatý nos

Nosovým sprejom môžete zmyť choroboplodné zárodky, ktoré prenikli do nosa a zároveň zabrániť vysušovaniu slizníc, čo je nielen nepríjemné, ale vedie aj k oslabeniu lokálnej imunity. Môžete použiť taký výrobok s morskou vodou, ako aj opláchnuť nos fyziologickým roztokom alebo si vyrobiť vlastný fyziologický roztok. Stačí, ak v pohári vody rozpustíte čajovú lyžičku soli. Túto metódu môžete vyskúšať, ak máte upchatý nos bez nádchy. Teplé obklady tiež uľavia nosu, zlepšia výtok a pomôžu otvoriť nosné cesty. Navlhčite handričku teplou vodou, opláchnite ju a nechajte ju na čele a mostíku nosa tak dlho, ako sa cíti..

Zavlažovanie nosa Jala Neti

jala neti jal lota jóga záludný cvičenec nosový výplach

Na to potrebujete špeciálne vhodnú vodnú nádobu na výplach nosa, Jal Lota, ktorá pochádza z jogovej liečebnej praxe. Obsahuje vodu s teplotou blízkou telu, do ktorej sa pridá trochu morskej vody alebo kuchynskej soli. Náustok je umiestnený na jednej nosnej dierke, pričom voda prúdi von nosom a druhou nosnou dierkou. Sekréty sa tak odstránia a nos sa uvoľní, pretože proces v nose stimuluje rôzne nervové zakončenia. Tým sa aktivuje aj váš mozog, čo môže výrazne zlepšiť celkové zdravie vášho tela.

Buďte opatrní s nosnými kvapkami

mladá žena používa nosový sprej na hygienu vonku

Niektoré konvenčné lieky (dekongestíva a antihistaminiká) tiež zmierňujú upchatie nosa, ale treba si na ne dávať pozor. Upchatý alebo tečúci nos je výsledkom ochrannej reakcie tela. Keď sa krvné cievy a prietok krvi rozšíria, poskytnú sa protilátky, ktoré zaútočia a zničia mnoho inváznych zárodkov. Vylepšené vylučovanie tiež pomáha eliminovať patogény. Väčšina nosových kvapiek zastaví tento ochranný proces, pretože takéto lieky vysušujú nosovú výstelku. Navyše to zase môže ovplyvniť miestnu imunitu a zastaviť pohyb ciliárneho epitelu nosa. Z tohto dôvodu by ste nemali používať takéto kvapky dlhšie ako 5-6 dní, pretože si na ne môžete zvyknúť alebo sa u vás vyvinie takzvaná lekárska nádcha.

Homeopatia prekrvenia nosa

staršia žena vyšetruje rinitídu dutín u mladej ženy homeopatiu upchatého nosa

Homeopatiká sa už dlho ukazujú ako účinné pri infekciách horných dýchacích ciest. Kombinácia rôznych cinabaris, hydrastis, dichromicum draselného sa odporúča na zníženie edému sliznice, obnovu a zlepšenie nosového dýchania súčasne.

Napríklad Echinacea je vo farmaceutickej sieti k dispozícii ako komplexný homeopatický liek alebo prípravok cinabsin. Náraz bráni tomu, aby sa dýchacie cesty zmenšili alebo skomplikovali a aby sa problém nestal chronickým.

Ďalšie rozpočtové faktory

vyčistite si nos dekou na sedačke a vypite čaj

S ťažkým dýchaním nosom môže byť spojené aj nadmerné používanie dezinfekčných a aromatických prípravkov v domácnosti. Sušenie bielizne v obytných priestoroch počas chladných mesiacov, ak nie je dobre vetrané, spôsobuje, že sa do ovzdušia uvoľňuje formaldehyd a parfumy z pracích prostriedkov, ktoré extrémne dráždia sliznicu. Niet divu, že ľudia majú doma upchatý nos a červené oči a vonku sa cítia lepšie. Najviac neznesiteľné je ťažkosti s dýchaním cez orgán pri chronickej sinusitíde s nosovými polypmi. Kvalitu života zhoršujú vo veľkom percente prípadov zmysly bez zápachu a sprievodná bronchiálna astma.

nazálna kongescia bojuje proti alergiám prírodnými produktmi alebo u lekára ORL

Najčastejšou príčinou vylučovania z nosohltanu alebo takzvaného „výtoku z nosa“ je alergia na celoročné alergény z domáceho prostredia, ako sú roztoče-mikrocirkulácia v domácom prachu. Existuje chrbtový výtok z nosa so silnou alergickou rinitídou s alergiou nielen na roztoče, ale aj na plesne, peľ a alergény z povolania. Všetky druhy sínusitídy – akútne, chronické, bakteriálne alebo alergické – môžu viesť k vylučovaniu z nosohltanu. Záleží však na tom, ktoré dutiny sú postihnuté.

Alergia na preťaženie nosa

na jar použite domáce prostriedky na upchatie nosa a boj s prechladnutím

Najprv by ste mali navštíviť lekára ORL, aby ste vylúčili iné príčiny dýchacích ťažkostí. Ďalšia konzultácia pochádza od alergológa. Kožná alergia alebo krvný test sa robia na kontrolu špecifických protilátok proti rôznym alergénom v sére. O tom, ktoré alergény test ovplyvňuje, kožu alebo krv, rozhodne alergológ na základe určitých faktorov, ako je vek pacienta, prítomnosť ďalších ťažkostí a chorôb, liečba vykonaná v čase vyšetrenia, čas roku a stav pokožky na testovacom mieste. V prípade negatívnych alergických testov a iných sťažností, ako je dlhá ťažká nosová sekrécia, poruchy spánku v dôsledku dýchavičnosti, spánkového apnoe, ťažkostí s pachom alebo naopak, nepríjemné pachy na vylúčenie nosovej polypózy a nádorov. V takom prípade sa musí nos a čuchová oblasť mozgu vyšetriť röntgenovým žiarením alebo skenovaním dutín a hlavy..

Čo je to hypertrofia nosovej sliznice?

blondínka s obkladovou handričkou na čele vzhliada v ľahu

Hypertrofia (zhrubnutie nosovej sliznice) môže byť dôsledkom zdeformovanej nosovej prepážky, nádchy liečenej nadmerným používaním nosových kvapiek, alergickej nádchy (nádchy), chronickej infekcie dutín alebo pracovného úrazu. Dlhodobé používanie nosových kvapiek vedie k poškodeniu sliznice a rozvoju liečebného výtoku z nosa. V týchto prípadoch je hypertrofia reverzibilná. Po zastavení nosných kvapiek a vhodnej liečbe sa škodlivý účinok odstráni. Operácia je riešením deformovanej nosovej obštrukcie s pretrvávajúcou dýchavičnosťou. Pri alergickej nádche sa hypertrofia a ťažkosti s dýchaním nosom zhoršujú trvalými zmenami na slizniciach, ak sa liečba alergiou nezačne okamžite.

uterák a pohár s okuliarmi ponechané na stole

Ak neexistuje žiadna alergia, éterické oleje sú dobrou voľbou ako prísada do fyziologického roztoku pri vdýchnutí. Sú známe už od staroveku. Majú antiseptický a zvlhčujúci účinok. Existuje spojitosť medzi prechladnutím a imunitou? V prípade často tečúceho alebo upchatého nosa, ako v detstve, tak aj neskôr, najmä pri súčasnom zápale pľúc, infekciách uší a dutín, zápale obličiek a opakujúcej sa cystitíde, sa musia vykonať vyšetrenia na vylúčenie vrodených alebo získaných imunitných chýb. Ak výtok z nosa nespĺňa štandardnú liečbu, pridá sa kašeľ. Často je potrebná antibiotická liečba a imunologické testovanie a úpravy liečby. Neodôvodnená stimulácia a modulácia imunitného systému bez riadneho výskumu a bez dôkazov dysfunkcie je neprijateľná.