Na zdravie

Je sieť 5G nebezpečná, alebo nie? Aké sú zdravotné riziká?

Teraz, keď sa bezdrôtová technológia 5G pomaly presúva po celom svete, mnohé vládne agentúry a organizácie uisťujú, že nie je potrebné sa obávať účinkov rádiofrekvenčných polí na naše zdravie. Niektorí odborníci však nesúhlasia. Výhodou nasledujúceho štandardu pre mobilné siete je, že môže pracovať vysokou rýchlosťou a s malým oneskorením na viacerých zariadeniach na jednotku plochy. Mnohí sa však obávajú, že 5G by mohlo poškodiť ľudské zdravie. Z tohto dôvodu sme zhrnuli rôzne pohľady na túto tému.

Mohla by byť sieť 5G nebezpečná??

vysokorýchlostné internetové pripojenie od 2 g do 5 g

Termín 5G označuje piatu generáciu mobilných technológií. S prísľubom vyšších rýchlostí streamovania a sťahovania a lepšej konektivity sa zdá, že 5G sieť je prirodzeným vývojom spoločnosti, ktorá je stále viac závislá na technológiách. Táto technológia nám umožňuje nielen streamovať najnovšie filmy, ale tiež nám umožňuje zvýšiť kapacitu a znížiť latenciu. Ten druhý je čas, ktorý zariadenie potrebuje na vzájomnú komunikáciu. V prípade integrovaných aplikácií, ako sú robotika, samoriadiace autá a zdravotnícke zariadenia, budú tieto zmeny hrať veľkú úlohu v tom, ako rýchlo integrujeme technológie do nášho každodenného života..

mobilná anténa 5g škodlivý výskum zdravotných rizík

Základom technológie 5G bude používanie vyšších frekvenčných pásiem v celom vysokofrekvenčnom spektre. V roku 2018 bolo vo vzduchu veľa vzrušenia, keď niekoľko telekomunikačných spoločností predložilo svoj plán na zavedenie siete 5G do budúcnosti. Niektoré nedávne objavy súvisiace s implementáciou tejto technológie v reálnom svete však nevyvolali správne množstvo humbuku. Existujú dokonca aj moratóriá podpísané kvalifikovanými vedcami a lekármi na zavedenie technológie 5G. Prečo 5G zažíva také trenie, aj keď nie je ani funkčné? Najprv si povedzme, čo je to 5G sieť a ako sa líši od súčasného štandardu 4G. To nám pomáha pochopiť, prečo je s 5G spojených mnoho komplikácií. Poskytuje nám tiež lepší prehľad o mobilnej sieti ďalšej generácie a kontroverziách spojených s jej implementáciou.

Polemiky o zdravotných rizikách

staršia žena je držiteľom anti -znaku kvôli zavedeniu technológie 5g

Všetky technológie mobilných telefónov používajú elektromagnetické žiarenie. To viedlo niektorých ľudí k obavám zo zvýšených zdravotných rizík vrátane rozvoja určitých typov rakoviny. V roku 2014 Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) neidentifikovala žiadne nepriaznivé zdravotné účinky 5G z používania mobilných telefónov. WHO však spolu s Medzinárodnou agentúrou pre výskum rakoviny klasifikovalo všetky vysokofrekvenčné žiarenie vrátane mobilných signálov ako „pravdepodobne karcinogénne“. Odborníci to zaradili do kategórie, pretože existujú dôkazy, že expozícia môže u ľudí spôsobiť rakovinu. Vedci však zaradili jedenie nakladanej zeleniny a používanie prášku mastenca do rovnakej kategórie. Napríklad alkoholické nápoje a spracované mäso patria do vyššej kategórie, pretože dôkazy sú silnejšie.

použitie 5g v medicíne alebo iných verejných priestoroch na rýchlejšiu komunikáciu

Najnovšia bunková technológia bude prvýkrát používať okrem mikrovln aj milimetrové vlny, ktoré boli použité pre staršie bunkové technológie (2G až 4G). Ak je dosah obmedzený, sieť 5G potrebuje antény každých 100 až 200 metrov, čo vystavuje mnoho ľudí žiareniu. Takáto bunková sieť tiež používa nové technológie, ktoré predstavujú jedinečné výzvy pri meraní expozícií. Milimetrové vlny sú väčšinou absorbované v rámci niekoľkých milimetrov ľudskej pokožky a v povrchových vrstvách rohovky. Krátkodobá expozícia môže mať nepriaznivé fyziologické účinky na periférny nervový systém, imunitný systém a kardiovaskulárny systém. Výskum naznačuje, že dlhodobá expozícia by mohla predstavovať zdravotné riziká, ako je melanóm, očný melanóm a sterilita.

Fakty o sieti 5G a elektromagnetickom žiarení

Kórea patrí medzi prvé krajiny s inštaláciou 5g sieťovej antény

Elektromagnetické pole (EMF) je energetické pole, ktoré je výsledkom elektromagnetického žiarenia. Je to forma energie, ktorá vzniká prúdom elektriny. Elektrické polia existujú všade tam, kde sú elektrické vedenia alebo zásuvky, bez ohľadu na to, či je napájanie zapnuté alebo nie. Magnetické polia vznikajú iba vtedy, keď prúdia elektrické prúdy. Tieto spoločne produkujú elektromagnetické žiarenie. Skladá sa zo spektra rôznych vlnových dĺžok a frekvencií, ktoré sa merajú v Hertzoch (Hz). Tento termín popisuje počet cyklov za sekundu. Rýchlosť s 5G hrá rozhodujúcu úlohu ako faktor mobilného zážitku. Ak chcete streamovať vo vysokom rozlíšení, pripojenie 3G vám poskytne dostatočne dobré rýchlosti, zatiaľ čo 4G dokáže ľahko streamovať videá v rozlíšení 1080p, pokiaľ máte dobré pripojenie..

elektromagnetické pole 5g sieťové žiarenie milimetrových vĺn

Sieť 5G môže teoreticky ponúknuť 1000 -násobok rýchlosti 4G. V zásade s dobrým pokrytím môžete na svojom telefóne streamovať 4K video alebo mať 100 GB šírky pásma za sekundu. Najnovšia technológia teda používa frekvencie, ktoré nie sú preplnené signálmi z iných zariadení. To nie je prípad 4G a 3G, pretože používajú rovnaké spektrum a spôsobujú rušenie alebo šum. 5G sa tomu vyhýba používaním inej frekvencie, ktorá sa nepoužíva. To pomáha pri dosahovaní lepších rýchlostí a pri veľmi malom skreslení. Na rozdiel od veží 4G, ktoré premietajú signály v 360 °, sú 5G antény veľmi smerové. Výsledkom je menšia interferencia s inými signálmi prítomnými v tejto oblasti.

Latencia a šírka pásma

tri mobilné telefóny umiestnené vedľa seba na podstavcoch v obchode

Latencia je čas, ktorý je potrebný na prenos signálu zo zdrojového zariadenia do cieľového zariadenia. Pri 5G by ľudia mali očakávať komunikáciu medzi zariadeniami takmer v reálnom čase, ktorá sa ponúka s latenciou 1 milisekunda, zatiaľ čo 4G predstavuje 50 milisekúnd. Hovorí sa, že to má niekoľko výhod pre rôzne odvetvia priemyslu, ako je zdravotníctvo a letectvo, kde je rýchla reakcia prvoradá. Sieť 5G preto ponúka oveľa nižšiu latenciu ako 4G. Presné hodnoty v skutočných scenároch je však možné overiť až po oficiálnom použití. 5G má väčšiu šírku pásma ako 4G, takže k jednému internetovému pripojeniu môžete pripojiť viac ako router. To znamená, že pri pripojení veľkého počtu zariadení k jednému smerovaču zvyčajne nedochádza k problémom s preťažením.

mladý muž so slnečnými okuliarmi, slúchadlami a notebookom sedí na lúke v Moskve

Toto je veľká výhoda pre „inteligentné domácnosti“, pretože tu je vydaných niekoľko zariadení, ktoré vyžadujú prístup na internet, a na túto úlohu sa takmer vždy používa váš smerovač. Aj keď má 5G pôsobivé funkcie, stále ide o prírastkovú aktualizáciu od 4G. Máte vyššie rýchlosti a všetko, čo robíte online, má prístup k tomuto vysokorýchlostnému internetu. Ako už bolo uvedené, k svojej domácej sieti 5G môžete pripojiť aj ďalšie zariadenia, ak chcete odpojiť káblové pripojenie. Smartfóny sú nepochybne hlavným médiom, ktoré väčšina z nás používa na prístup na internet. Výhody 5G pripojenia však môžete vo svojom smartfóne využívať iba vtedy, ak to vaše zariadenie podporuje.

Je sieť 5G škodlivá pre životné prostredie??

anténa namontovaná v poli šíri rýchlosť internetu 5 g

Vďaka energii s vysokou frekvenciou vlny 5G necestujú na dlhé vzdialenosti ako 4G. Z tohto dôvodu musia byť antény umiestnené bližšie k sebe, aby bol zaistený čistý príjem. Nejde však o niekoľko ďalších antén, ale o exponenciálne viac. Nejde však o veľké veže, ale skôr o nízkoprofilové antény. Podľa toho zaberajú iba zlomok priestoru normálnej veže. Skutočnou otázkou však je, či táto technológia predstavuje zdravotné riziká a environmentálne problémy. Na túto otázku existujú, samozrejme, dva rôzne názory. Bezdrôtové siete a dokonca aj vládne webové stránky vás vedú k presvedčeniu, že žiarenie vyžarované sieťou 5G je bezpečné.

usmievavá žena komunikuje v parku pomocou svojho mobilného telefónu

Viac ako 215 vedcov zo 40 rôznych krajín však apelovalo na urýchlené opatrenia na zníženie expozície z bezdrôtových zdrojov. Títo vedci tiež predložili list, ktorý sa zaoberá zdravotnými rizikami a znečistením infraštruktúry 5G environmentom. Všetci títo vedci vykonali štúdie preukazujúce nepriaznivé biologické a zdravotné účinky a výsledky publikovali v časopisoch. V nich primárne skúmajú elektromagnetické polia vyvinuté ľuďmi. V inom liste profesor biochémie diskutoval o vážnych biologických a zdravotných účinkoch 5G s tým, že súčasné usmernenia sú neadekvátne, zastarané a v prospech telekomunikácií.

Západ slnka v pozadí telekomunikačnej telekomunikačnej veže

Vedci sa tiež domnievajú, že po ich zavedení môžu z dlhodobého hľadiska existovať vážne vedľajšie účinky ako slepota, strata sluchu, rakovina kože, mužská neplodnosť a problémy so štítnou žľazou. Okrem týchto špecifických štúdií existuje množstvo ďalších štúdií, ktoré dokazujú škodlivé účinky extrémne intenzívneho elektromagnetického žiarenia s nízkou intenzitou na zvieratá..

Vyhliadky do budúcnosti a možné riešenia

technologické inteligentné mestá 5 g nad mrakodrapom na podnose

Sieť 5G je bezpochyby budúcnosťou. Svetová populácia určite čoskoro uvidí aj bleskurýchle rýchlosti internetu na mobilných zariadeniach. Zlepšenie konektivity síce zlepší náš život, ale v dlhodobom horizonte to pravdepodobne bude na úkor nášho vlastného zdravia. Táto pokročilá, ale nie stopercentne testovaná, technológia sa rýchlo blíži a bežní ľudia pre ňu pravdepodobne nemôžu urobiť nič, aby zastavili jej rozsiahlu implementáciu. Jedna vec, ktorú by však mal každý urobiť, je lepšie porozumieť elektromagnetickým poliam a chrániť sa výberom správnych produktov.

kresba muža so svietiacim smartfónom

Skúste preto obmedziť svoju expozíciu obmedzeným používaním telefónu a inteligentného zariadenia. Ak je to možné, vyhnite sa používaniu zariadení s podporou 5G. Použite detektory žiarenia, aby ste zistili, či sa nachádzate v blízkosti vysokých úrovní. Môžete tiež urobiť jeden Podpíšte petíciu, zastaviť poskytovanie bezdrôtovej siete 5G, kým sa nevypracuje vhodný rámec a usmernenia, pričom sa zohľadnia zdravotné riziká a vplyvy na životné prostredie. Predtým, ako urobíme z našich domovov, firiem a miest „inteligentné“, je dôležité pri zavádzaní novej technológie urobiť aj „inteligentné“ rozhodnutia..