Láska a rodina

Žiť doma napriek demencii: 10 tipov na správne prispôsobenie vášho domova

Život s demenciou, aké úpravy ho čakajú

Diagnóza demencie a s ňou spojenej Alzheimerovej choroby prináša mnoho výziev. Ľudia s demenciou stále viac potrebujú starostlivosť, možno 24-hodinovú starostlivosť, a prostredie prispôsobené ich potrebám. Napriek tomu, že v počiatočných štádiách demencie nie sú potrebné zásadné zmeny, je dôležité zvážiť, ako sa choroba môže vyvinúť a aké rozhodnutia budete musieť urobiť, aby ste sa s ňou vyrovnali..

Jednoduché, ale premyslené úpravy a zjednodušenia životného prostredia môžu mať silný vplyv na stav ľudí s demenciou a tiež môžu priniesť zlepšenie v niektorých oblastiach. Ukázal to aj výskum Centra pre rozvoj demenciálnych služieb (DSDC) na škótskej univerzite v Stirlingu. Hektické, hlučné nemocnice môžu spôsobiť skutočnú krízu pre ľudí s demenciou. Popredné svetové centrum pre demenciu preto skúma a učí, ako môže byť životné prostredie postihnutých navrhnuté tak, aby bolo čo najšetrnejšie k demencii.

Úpravy bývania a tipy žijú s demenciou

Nezávislosť a zníženie stresu postihnutých sú hlavnými cieľmi prispôsobenia domáceho prostredia novej realite demencie. Pretože vývoj ochorenia je veľmi individuálny proces, môže trvať 5 až 15 rokov, kým sa začnú terminálne štádiá. V určitom okamihu sa ľudia s demenciou už nedokážu rozhodovať sami a presťahovanie sa do domova dôchodcov sa pre mnohých javí ako najlepšie riešenie. Takýto krok však môže spôsobiť osobe trpiacej demenciou veľký stres a treba sa mu vyhnúť, ak je to možné. Vďaka stále obľúbenejšej starostlivosti „nepretržite“ môžu napríklad ľudia s demenciou zostať vo svojom známom domácom prostredí oveľa dlhšie. Úlohy ošetrujúceho personálu v 24-hodinovej starostlivosti sú navrhnuté podľa úrovne starostlivosti o dotknutú osobu a prispôsobené ich konkrétnym potrebám.

Na to, aby ľudia s demenciou mali vo svojom vlastnom dome najlepšiu možnú kvalitu života, je však potrebné vykonať niekoľko zmien. Majú podporný účinok a mali by zlepšiť ich emocionálnu pohodu a nezávislosť. Je dôležité pozrieť sa na byt z iného uhla pohľadu – z pohľadu pacienta s demenciou – a zvážiť nebezpečenstvá a riziká a aké úpravy by mali byť zavedené, aby sa postihnutým ľahšie orientovalo nezávisle. Jednou z najťažších otázok však môže byť: kde by sme mali začať?

Zaobchádzanie s ľuďmi s demenciou doma

Pomáha vytvárať pevný základ pre prispôsobenie prostredia, porozumieť poruchám, že človek s demenciou trpí. V priebehu ochorenia dochádza k strate pamäti, dezorientácii a poruchám vnímania. Ľudia s demenciou zabúdajú používať domáce spotrebiče, už nedokážu rozpoznať oblasti v domácnosti a majú problémy s vnímaním povrchových vlastností, ako sú teplota alebo hĺbka. Výsledkom je, že svet sa stáva mätúcim a stresujúcim prostredím pre ľudí s demenciou. V 24-hodinovej starostlivosti by preto sestra mala mať nielen profesionálne zázemie, ale mala by s pacientom udržiavať aj láskyplný vzťah.

Ako je možné navrhnúť dom tak, aby bol vhodný pre demenciu??

Riešenie demencie Prispôsobenie sa životnému prostrediu. Svetlé farby stien

1. Minimalizujte šum v pozadí a vypnite televízory a rádiá, keď ich nepoužívate. Ľudia s demenciou majú problém sústrediť sa na niekoľko vecí.

2. Zaistite, aby v miestnosti bolo vždy dostatok svetla na zlepšenie orientácie a pohody. Zbavte sa nepotrebných žalúzií, stiahnite závesy a nainštalujte výkonné žiarovky a nočné svetlá. Pre lepší spánok by však v spálni mali byť nainštalované nepriehľadné závesy.

3. Označte miestnosti podľa ich použitia. Kedykoľvek je to možné, používajte znaky so slovami, šípkami a symbolickými obrázkami, ako napríklad: B. nápis na dverách do kúpelne. Zvážte tiež označenie kohútikov v kúpeľni a kuchyni za „teplé a studené“. Zaveste zoznam obsahu na všetky skrinky.

4. Silné farebné kontrasty zviditeľňujú dôležité zariadenie. Farebné vypínače, madlá alebo dokonca farebné WC sedátko a farebný toaletný papier majú zmysel. Dvere a nábytok natreté jasnými farbami uľahčujú priestorovú orientáciu.

5. Dávajte si pozor na nebezpečenstvo zakopnutia a odstráňte koberce a nízky nábytok. Označte prvý a posledný krok farebnou páskou.

6. Uchovávajte škodlivé chemikálie a lieky mimo dosahu.

7. Vyveste bielu tabuľu s pripomenutiami a správami o schôdzkach, návštevách alebo udalostiach. Užitočný je aj veľký kalendár a analógové hodiny s dátumom.

8. Odstráňte všetky nepotrebné zrkadlá. Niekedy môžu byť mätúci.

9. Odstráňte nábytok alebo bytové doplnky s pruhmi alebo iným zložitým vzorom. Vyzeráš zmätene.

10. Zaistite, aby bol detektor dymu správne aktualizovaný a funkčný.

Orientácia uľahčuje život s demenciou, ktorá zabraňuje zmätku

Nie je možné predvídať každý problém. Spoľahnite sa na mnohostranné schopnosti 24-hodinovej opatrovateľky, dávajte si pozor na predmety alebo činnosti, ktoré by mohli byť nebezpečné, a vyhýbajte sa čo najväčšiemu obmedzovaniu životného prostredia. Podpora kvality života ľudí s demenciou neznamená len bezpečnosť. Domov by mal reprezentovať predovšetkým ich známe prostredie a zostať útulným a pokojným miestom na život.