kúpeľňa

Veľké dlaždice pre malé kúpeľne – tipy, formáty dlaždíc a obrázky

Veľká dlažba malá-kúpeľňa-horizontálna-sivá-krémová-zrkadlová nástenná vaňa

So správnym dizajnom a niekoľkými optickými trikami sa aj malá kúpeľňa môže stať wellness chrámom. Tvary a farby hrajú najdôležitejšiu úlohu, pokiaľ ide o optické zväčšenie, pretože s nimi možno manipulovať s okom. Veľké dlaždice v malej kúpeľni napríklad pomôže k tomu, aby miestnosť pôsobila väčšia a homogénnejšia. Dôvodom je, že oko menej kĺbov narúša a vznikajú opticky veľmi pokojné povrchy. Zistite o tom nižšie!

Vďaka veľkým obkladom miestnosť vyzerá väčšia?

Veľká dlažba malá-kúpeľňa-betónový vzhľad-biela-vaňa-sklenená stena

Vďaka veľkoformátovým dlažbám pôsobia miestnosti pokojnejšie a priestrannejšie. To platí nielen pre kúpeľne, ale aj pre chodby a vonkajšie priestory. Čím menej kĺbov naruší oko, tým lepšie. Napríklad pri položení 3 dlaždíc s rozmermi 60 x 120 cm v miestnosti dlhej 1,80 cm sa vytvoria iba 2 škáry.

Veľké dlaždice je ťažké položiť?

Veľká dlažba malá-kúpeľňa-svetlo-sivá-drevená vaňa

Veľké dlaždice sa kladú ťažšie ako malé dlaždice a vyžadujú si viac času a úsilia. Obzvlášť veľké, ťažké dlaždice sa môžu kĺzať po stene a vyžadujú si neustále sledovanie. Zvýšený podiel lepidla je potrebný aj pri kladení veľkoformátových dlaždíc.

57 nápadov na kúpeľňové obklady – na ceste do vašej vysnívanej kúpeľne

Aby malá kúpeľňa vyzerala ako veľká – 30 príkladov

91 nápadov do kúpeľne – obrázky úchvatne moderných kúpeľní snov

Veľké formáty dlaždíc

Veľká dlažba malý-kúpeľňa-betón-vzhľad-vaňa-vaňa-obklad-drevo-vzhľad

Dlaždica sa považuje za veľkoformátovú od veľkosti nad 10 metrov štvorcových alebo rozmerov od 33 × 33 cm. Pri plánovaní by ste si mali veľmi dobre premyslieť, ktoré veľké formáty sú vhodné do vašej malej kúpeľne. Napriek tomu, že formát dlaždíc 30 x 60 sa takmer stal štandardným formátom, existujú aj väčšie dlaždice ako 90 × 45 a 60 × 120, ktoré sú veľmi obľúbené. Na podlahu sa väčšinou používajú hranaté dlaždice s rozmermi 60 × 60.

Položte diagonálne veľkú dlažbu

veľké-dlaždice-malá-kúpeľňa-pôdorys-podlaha-dlažba-diagonálne

Diagonálne položené podlahové dlaždice menia priestorový efekt a dodávajú malej kúpeľni dynamiku. Vďaka tomu je miestnosť opticky priestornejšia.

Položte veľké dlaždice horizontálne alebo vertikálne?

Veľká dlažba malá-kúpeľňa-svetlo sivá-biela-lícové tehly-murivo

To, či položíte obdĺžnikové dlaždice vzpriamene alebo vodorovne, závisí od efektu, ktorý chcete dosiahnuť. Dlaždice položené horizontálne spôsobujú, že steny pôsobia širšie, zatiaľ čo vertikálny smer kladenia by mohol byť výhodou pre nízke steny.

Šírka škáry pre veľké dlaždice

Veľká dlažba malá-kúpeľňa-hnedo-hranatá-sprcha-sklenená priečka

Šírka škáry závisí od formátu dlaždíc. Podľa odporúčaní asociácie prírodného kameňa by dlaždice s dĺžkou hrany do 60 cm mali mať šírku škáry najmenej 3 mm. Pre ešte väčšie formáty dlaždíc je potrebná šírka škáry najmenej 5 mm. Pri veľkoformátových dlaždiciach sa odporúča inštalácia s krížovými spojmi (rovnými).

Dlaždice v drevenom vzhľade

veľká dlažba malá-kúpeľňa-betón-vzhľad-drevo-vzhľad-vaňa-nepriame-osvetlenie

Existujú aj iné formáty pre dlaždice s dreveným vzhľadom, pretože by mali vyzerať ako skutočné podlahové dosky. Preto sú dlaždice s drevenými dekormi k dispozícii v bežných rozmeroch ako 15 x 120 cm, 20 x 120 cm alebo 20 x 180 cm.

Rôzne tóny dreva v kúpeľni

veľké dlaždice-malá-kúpeľňa-vzhľad dreva-obdĺžnikové-rôzne nuansy

Vďaka moderným výrobným technikám je možné každý dekor dreva realizovať na dlaždiciach. Či už dubový alebo orechový, dnes si v kúpeľni môžete vychutnať domácky charakter dreva.

Dlaždice v kamennom a kovovom vzhľade

veľká dlažba-malá-kúpeľňa-horizontálne stena-vo vani

Dlaždice z prírodného kameňa, betónu a kovu sú skutočným pútačom pozornosti a sú trendy. Fascinujúca charizma a expresivita týchto veľkoformátových obkladov do kúpeľne už roky teší majiteľov domov.

veľká dlažba a sprchovací kút

veľká dlažba malá-kúpeľňa-hnedá-vodorovne položená

Sprcha na úrovni podlahy v kombinácii s veľkými dlaždicami robí malú kúpeľňu priestrannejšou. Necítite sa ani zaradení.

Skombinujte veľké dlaždice s mozaikami

veľká-dlažba-malá-kúpeľňa-sivá-vertikálna-sprcha

Mozaiky sa často používajú ako štylistické zariadenie a v spojení s veľkými dlaždicami vytvárajú príjemný kontrast.

Dávajte pozor na hmotnosť veľkoformátových dlaždíc

veľké dlaždice-malá-kúpeľňa-sivá-taupe-sprcha-sklenené dvere

Kachle XXL otvárajú úplne nové možnosti pre dizajn kúpeľne, ale nemali by ste to preháňať, pretože enormná hmotnosť nadrozmerných dlaždíc môže byť problémom. Dobrým technickým riešením je malá hrúbka – od 3 do 6 mm.

Údržba matných alebo lesklých dlaždíc je jednoduchšia?

veľké-dlaždice-malá-kúpeľňa-pôdorys-béžová-dlažba

Bojíte sa škvŕn od vodného kameňa? Potom vyberte matné dlaždice. Vápenaté usadeniny, najmä v oblasti sprchy, sú tiež viditeľné, ale nie tak ako na lesklých dlaždiciach.

Vďaka vysokému lesku pôsobí malá kúpeľňa svetlejšie a väčšie, zatiaľ čo matné dlaždice nedokážu tak pekne odrážať svetlo.

Opatrne používajte výrazné farby

veľké-dlaždice-malá-kúpeľňa-červeno-biela-dlažba-položené šikmo

Dlaždice vo výrazných farbách, ako je červená alebo čierna, by ste mali používať iba opatrne, inak môže malá kúpeľňa rýchlo pôsobiť nepokojne. Najlepšie kombinovať s bielou alebo svetlo šedou.

vizuálne roztiahnite priestor

veľké-dlaždice-malá-kúpeľňa-zvisle-položená-biela-krémová

Nízke miestnosti môžete natiahnuť zvislými dlaždicami. Niekoľko dlaždíc s jemným kvetinovým vzorom v smotane dodá tejto malej bielej kúpeľni šmrnc.

Definujte zóny v kúpeľni pomocou rôznych dlaždíc

vaňa veľká-dlažba-malá-kúpeľňa-horizontálna-drevený vzhľad

Aby obraz miestnosti nevyzeral príliš monotónne, je vhodné skombinovať dva druhy dlaždíc. Môžete teda opticky podčiarknuť určité oblasti a nastaviť akcenty.

Zdôraznite nástenné výklenky

veľká-dlažba-malá-kúpeľňa-biela-vertikálna-optická-výška

V predchádzajúcom príklade bol prízvuk umiestnený na stenu v oblasti sprchy, zatiaľ čo výklenok sa stáva skutočným vrcholom v malej kúpeľni. Sklenený vaňový nadstavec tiež umožňuje výhľad kĺzať po celej miestnosti.

Obklady na stenu 30 × 60 cm položené vodorovne

veľké-dlaždice-malá-kúpeľňa-biela-zelená-dlažba

Obklady, veľkosti 30 × 60 cm, položené cez stenu, opticky rozšíria miestnosť. Svetlé farby, ako je krémová a svetlo zelená, robia túto kúpeľňu harmonickým a pokojným.

Stĺpové umývadlo a sklenená sprcha v malej kúpeľni

veľké-obklady-malá-kúpeľňa-kameň-vzhľad-sprcha-sklenené deliace-stĺpové umývadlo

Nielen dlažba určuje efekt miestnosti, ale aj materiál, vybavenie kúpeľne a osvetlenie. Dobrým riešením pre malé kúpeľne je napríklad stĺpové umývadlo a sprchovací kút so sklenenou priečkou.