škôlka

Podlaha v detskej izbe – vytvára robustnosť a pohodlie

Podlahy v detskej izbe drevo-laminát-vidiecky dom palubovka-dve-deti

Pohodlná a domácka, ale aj pre turbulentné hry a šantenie, detská izba by mala vždy ponúkať to správne prostredie. Vzhľadom na rôzne spôsoby použitia miestnosti nie je pre rodičov vždy ľahké nájsť správne zariadenie. Bezpečný nábytok a dizajn steny priateľskej k deťom zďaleka nekončia. Najmä podlaha musí čo najvernejšie zodpovedať podmienkam v detskej izbe. To znamená, že rodičia musia hľadať skutočných univerzálov. Podlahová krytina v detskej izbe by mala dobre odolávať vlhkosti a treniu a v oblasti klímy obývačky nesmie ohrozovať zdravie dieťaťa. Určuje tu mnoho kritérií, pre ktoré existuje rovnako veľa odpovedí a možností.

Podlahy v detskej izbe – klasické parkety alebo laminát

Podlaha v detskej izbe drevo-parkety-lamino-doska-podlaha-dievcatko

Drevená podlaha v detskej izbe je pravdepodobne jednou z najčastejšie volených možností. Jeho hladký povrch umožňuje nastavenie nábytku a hračiek a tiež sa veľmi ľahko čistí. Vďaka vysávaču a vlhkej utieracej utierke sú parkety a laminát za chvíľu opäť čisté. Aj keď sa laminát a parkety môžu javiť ako výhodné pre použitie v detských izbách, stále existuje niekoľko bodov, ktoré môžu mať negatívny vplyv.

Hranie, šantenie a oddych – podlaha v detskej izbe musí veľa vydržať

Podlaha v detskej izbe dreveno-biela doska

Laminát aj parkety sú v závislosti od spôsobu výroby dosť citlivé na vlhkosť. Rozliaty nápoj v noci môže ráno spôsobiť zdesenie, keď sú okraje drevenej podlahy opuchnuté. Odolnosť voči nárazom a poškriabaniu nie je pri lamináte a parketách vždy optimálna. Ponáhľanie sa detskou izbou s postrkovým autom alebo ťahanie truhlice s hračkami po podlahe potom môžu zanechať trvalé stopy. Rodičia by preto mali vedieť, že používanie v detských izbách často nezanechá stopy na lamináte a parketách.

Pokiaľ ide o príjemný pocit pod nohami, parkety majú výhodu nad laminátom. Prírodné drevo pôsobí mäkšie a je aj teplejší. Laminátové podlahy často vytvárajú pomerne chladnú podlahu, kvôli ktorej môže byť ranné vstávanie stresovým testom. Ak to má byť stále laminát, stojí za to pridať netoxický detský koberec.

Hladký povrch parkiet a laminátu sa ľahko čistí

Podlaha v detskej izbe parkety-hladká-jednoduchá starostlivosť

Pohľad na možné znečistenie je potrebný aj pre parkety a laminát. Parkety sú považované za obzvlášť prírodné a zdravé. To však platí len vtedy, ak nejde o podlahu, ktorá bola ošetrená kontaminovaným lakom. Varianty parkiet, ktoré používajú organický vosk alebo olej, sú preto vhodné do obytného prostredia s nízkymi škodlivinami v detskej izbe. Rodičia by sa tiež mali bližšie pozrieť na laminát, pretože drevotrieska často obsahuje nebezpečný formaldehyd, ktorý zvyšuje riziko rakoviny. Je preto vždy vhodné vybrať do detskej izby podlahovú krytinu, ktorá bola testovaná na škodlivé látky.

Moderné podlahy v detskej izbe: alternatívne vinylové podlahy

Podlaha-detská izba-vinyl-drevo-vzhľad-mäkký

Vinylové podlahové krytiny sú relatívne novým trendom bývania. Vinyl sa v mnohých ohľadoch osvedčuje aj v detských izbách, pretože podlahové krytiny sú mäkké a výrazne teplejšie ako laminát. Vinylové podlahy sú navyše zhovievavé aj voči rozliatym tekutinám za predpokladu, že sú schválené do vlhkých priestorov, ako sú kúpeľne alebo kuchyne. Pokiaľ ide o odolnosť voči nárazom a oderu, rodičia by mali zvoliť vinylové podlahy, ktoré sa odporúčajú aj na intenzívne alebo dokonca komerčné využitie. Ich povrch je extrémne robustný a odoláva dlhšej hre a hrkaniu.

Podlahy Viyl sú teplé a mäkké

Podlaha v detskej izbe je mäkká, útulná, a pritom robustná

Ďalšou výhodou vinylových podláh je ich nízka výška inštalácie. Často nie sú vyššie ako päť milimetrov, čo šetrí potrebu skrátenia dverí po položení. Optický výber je navyše obrovský. K dispozícii sú okrem iného aj vinylové podlahy:

• v kamennom vzhľade

• vo vzhľade dreva

• v monochromatickom prevedení

• so vzormi.

Pokladanie moderných vinylových podláh je rovnako jednoduché ako klasický laminát. Jednotlivé klikacie panely sú navzájom spojené a môžu byť kladené plávajúce alebo lepené. Po pokládke sa tiež ukazuje, že starostlivosť o vinyl je celkom jednoduchá. Aj tu sú vysávače a utieracie utierky jediným riadom, ktorý je potrebný na čistenie, a dokonca aj vo vode rozpustnú farbu prstov je možné ľahko odstrániť..

Rodičia však často nie sú vyrovnaní, pretože vinylové podlahy pripomínajú klasické PVC, ktoré je známe zmäkčovadlami a ťažkými kovmi. Vnútorná klíma v detskej izbe by však mala byť bez škodlivých chemikálií a pár, a preto vinylové podlahy vyvolávajú pochybnosti. Faktom však je, že existujú aj možnosti na nájdenie netoxických podlahových krytín. Takto to bude Vinyl Parador od floorlife.de Podľa poskytovateľa pravidelne kontrolované na škodlivé emisie a prísady.

Podlahová krytina v detskej izbe – pozor na chemické prísady v kobercoch

Podlaha-detská izba-koberec-sivá-biela-vstavaná skriňa-tapeta

V neposlednom rade je koberec jednou z možností, ktoré majú rodičia pri návrhu detskej izby. Koberce sa však často neodporúčajú, pretože riziko pre alergických na domáci prach sa zdá byť vyššie ako pri hladkých povrchoch. To je však omyl. Hladká podlaha, na ktorej sa zhromažďuje domáci prach, nemôže zabrániť zvíreniu ani najmenším pohybom. Vo vzduchu v miestnosti je vždy značné množstvo domáceho prachu. „Napriek tomu, že rovnaké častice sa nachádzajú na kobercoch, väčšina z nich je prichytená vláknami v koberci a zvíria sa, až keď prídu do priameho kontaktu.“ (Zdroj: www.heimwerker.de) Predpokladom pre prostredie, ktoré je maximálne bezprašné, je, aby bol koberec tiež pravidelne dôkladne vysávaný. To je tiež dôležité pre ochranu vizuálnej krásy koberca, pretože čiastočky nečistôt sa môžu po chvíli spojiť s vláknami koberca a spôsobiť trvalé škvrny a zmenu farby.

Koberce s krátkou hromadou nerušia zábavu z hry

Podlaha-detská izba-koberec-červená-mäkká

Znečistenie kobercov je veľmi dôležitou otázkou, pokiaľ ide o detskú izbu. Najmä lacné koberce z železiarstva sú často znečistené, pretože vlákna a podložka koberca sú ošetrené zdraviu škodlivými chemikáliami. Bezpečnosť v detských izbách preto ponúkajú iba koberce, ktoré sú vyrobené bez škodlivých látok a sú zodpovedajúcim spôsobom certifikované. Pri týchto kobercoch musia rodičia spravidla siahnuť trochu hlbšie do vrecka.

Koberce navyše nie sú veľmi odolné voči škvrnám a vlhkosti. Farby, napríklad, už nemožno z niektorých kobercov odstrániť bez zanechania zvyškov. Ak by ste predsa len chceli do detskej izby položiť koberec, nemali by ste sa preto uchyľovať k veľmi ľahkým variantom a uprednostniť vzorované modely. Výška koberca tiež ovplyvňuje pohodlie pri hraní. Ak sa mini kôň nezastaví na koberci a autíčko sa ani nezačne váľať, zábava je rýchlo u konca. Rodičom by preto urobilo dobre, keby vybrali koberce s pevnou štruktúrou a krátkou hromadou.

Obrázok 3: Gilmanshin (licencia CC0) / pixabay.com

Obrázok 4: janerella (licencia CC0) / pixabay.com

Obrázok 6: condesign (licencia CC0) / pixabay.com

Obrázok 8: Efraimova dcéra (licencia CC0) / pixabay.com