škôlka

5 bežných chýb pri zariaďovaní detskej izby

Detská izba musí byť z hľadiska interiérového dizajnu rôznorodá. Rodičia stoja pred niekoľkými rozhodnutiami, ktoré je potrebné urobiť, aby si dieťa aj samo bolo isté bezpečnosťou a komfortom miestnosti. Mnoho z nás však stále robí tie isté chyby, pokiaľ ide o vytváranie harmonického priestoru pre dieťa alebo staršie dieťa. Aby sme vám s touto úlohou pomohli, ukážeme vám niektoré typické chyby pri zariaďovaní detskej izby a tiež dáme tipy, ako ich opraviť..

 Chyba č. 1 – ignorovanie bezpečnosti

Detská izba pre chlapcov s balónikmi a rímskymi roletami cestujúcimi po svete

Vezmite do úvahy umiestnenie a počet elektrických zásuviek, elektrických spotrebičov a káblov v detskej izbe a uistite sa, že sú skryté a izolované.

Pri pokladaní dlaždíc, tapetovania a natierania nábytku je potrebné vyhnúť sa korozívnym syntetickým zmesiam so silným zápachom.

Deti všetkých vekových skupín sa radšej hrajú na podlahe, preto by v detskej izbe nemal chýbať koberec. Najlepšie je vybrať kompaktný detský koberec s krátkou hromadou. Syntetické materiály sa lepšie hodia do detskej izby, pretože sú robustné a takmer nespôsobujú alergie.

V detskej izbe sa spoľahnite na prírodné materiály

Starostlivo zvážte výber materiálov pre nábytok, textil a dekor. Používajte prírodné materiály, ako je drevo, bavlna, ľan a vlna.

Závesné žiarovky by mali byť umiestnené čo najvyššie zo stropu a mimo postele. Stolné a podlahové žiarovky by mali byť stabilné a mali by mať širokú základňu. Pokiaľ ide o dekoráciu okien, je lepšie zvoliť rímske žalúzie a svetelné závesy.

 Chyba č. 2 – Izba vyzerá preplnená

Rodovo neutrálna detská izba v béžovej a mätovej farbe

Rodičia veľmi často dávajú do škôlky nábytok a predmety, ktoré sú pre dieťa úplne zbytočné, napríklad veľkú starú skriňu alebo objemnú komodu z obývačky alebo pár pôsobivo veľkých kresiel na krídle. Ale ak sa nad tým dobre zamyslíte, sú to práve tieto objekty, ktoré zaberajú cenný priestor na šantenie a hranie.

V detskej izbe do 3 rokov nemalo by byť nič nadbytočné, o čo by sa mohlo omylom zakopnúť alebo prevrhnúť. Postačí detská postieľka, malá skriňa alebo kompaktná komoda.

Ukladanie kníh na policiach v detskej izbe

Vytvorte tiež priestor na uloženie hračiek a prvých detských kníh (môže to byť malá polica z drevených škatúľ), ako aj priestor na kreativitu, kde môžete umiestniť detský stôl a stoličku.

Detská izba pre dievčatá 3-6 rokov so vstavanou skriňou, posedením a policami

Dievča alebo chlapec vo veku 3-6 rokov môže už mať také záľuby, ako je modelovanie, hádanky alebo kreslenie. Dieťa tejto vekovej skupiny dokáže presne povedať, ktoré hračky a farby a tvary má najradšej. Preto je k tomu všetkému potrebný väčší úložný priestor.

Je však potrebné poznamenať, že vaše dieťa stále potrebuje dostatok priestoru na pohybové hry, preto sa neodporúča dávať príliš veľa nábytku. Napríklad namiesto komody by bolo lepšie zavesiť dve alebo tri police vo vhodnej výške pre dieťa.

Mládežnícka izba pre dievčatá s podkrovnou posteľou a písacím stolom v parížskom štýle v ružovej a bielej farbe

Pre dieťa medzi 6 a 12 rokov škôlka by mala vyzerať inak. Je potrebný väčší stôl a potreba hracieho priestoru postupne mizne. Aj malá princezná by si mohla priať ešte väčší šatník na všetky svoje šaty.

 Chyba č. 3 – Nevhodné voľby farieb

Maľba na stenu do detskej izby s bielym nábytkom a tmavo ružovou dekoráciou

Ďalšou častou chybou pri zariaďovaní detskej izby je farebná schéma. K tomu dochádza z rôznych dôvodov. Aby napríklad mnohí rodičia ušetrili starosti, problémy alebo peniaze, jednoducho nevidia naliehavú potrebu premaľovať alebo vytapetovať steny a odložiť práce na rekonštrukcii až do odvolania..

Farebné prevedenie má ale priamy vplyv na našu pohodu a každá farba vyvoláva úplne iné emócie. Malé dieťa obzvlášť zreteľne cíti vplyv farieb a vzorov na jeho nervový systém.

Detská izba pre novorodenca by mala byť jasná a charakterizovaná prírodnými farbami. Tu je najlepší svetlý piesok, béžová, azúrová modrá, jemná zelená a ďalšie pastelové tóny. Jasné farby je možné zaviesť prostredníctvom jednotlivých prvkov a samozrejme aj prostredníctvom hračiek. Nástenná maľba so zvieratami, vtákmi a kvetmi na jednej zo stien pomôže dieťaťu v každodennom poznávaní sveta a bude mať pozitívny, upokojujúci účinok..

Dievčenská škôlka v pastelových farbách s teepee stanom

Detská izba pre predškoláka sa nemusí trblietať v jasných farbách. Ak dizajn a výzdoba detského interiéru používa bohaté pútavé odtiene, miestnosť bude vyzerať ako herňa v zábavnom parku. Takáto chyba pri nastavovaní zase deťom sťaží sústredenie, napríklad pri domácich úlohách.

Detská izba pre deti od 3 do 6 rokov

O niečo staršie dieťa sa už môže zúčastniť výberu správnych farieb pre svoju izbu. Okrem toho tým, že požiadate dieťa o radu, dáte jasne najavo, čo si myslíte o jeho názore, čo je veľmi dôležité pri budovaní dôveryhodného vzťahu v budúcnosti.

 Chyba č. 4 – Žiadny priestor pre hry a kreativitu

V škôlke vytvorte priestor pre hry a kreativitu

Aby sa všetka tvorivá energia, ktorá sa v dieťati nahromadí, nasmerovala správnym smerom, mali by ste premýšľať nad usporiadaním pohodlného, ​​dobre osvetleného priestoru, aby sa dieťa mohlo pokojne hrať s modelovacími hmotami a farbami..

útulný kútik v detskej izbe podľa montessori

Ak je vaše dieťa už staršie, nechajte ho, nech sa zúčastní priamo na úprave útulného kútika v detskej izbe. Spolu môžete tiež postaviť jaskyňu z prikrývok, ľanových plášťov alebo starých plachiet. Toto miesto bude obľúbeným miestom vášho dieťaťa v celom dome. Tam si môže čítať alebo hrať s deťmi susedov.

 Chyba č. 5 – Nedostatočné osvetlenie alebo studené svetlo

ikea detská izba 2021 s dostatkom úložného priestoru a dobrým osvetlením

Osvetlenie v detskej izbe má tiež veľký význam pre pohodlie a zdravie najmenších. Pretože existujú zóny s rôznymi funkciami, je nesprávne veriť, že stačí jedno stropné svietidlo. Svetlo by malo byť rovnomerne rozložené do celej miestnosti a malo by pochádzať z niekoľkých zdrojov, napríklad zo stropnej lampy, stolovej lampy v pracovnom priestore a nástennej alebo podlahovej žiarovky pri posteli..

Pri výbere žiaroviek do detskej izby nehrá rozhodujúcu úlohu len sila, ale aj farba svetla: Svetlo by malo byť teplé a žltkasté. V ideálnom prípade by mali byť svetlá vybavené stmievačom, aby bolo možné podľa toho regulovať jas.

Výber ľahkého modulárneho nábytku do detských izieb