Interiérový dizajn

Nastavenie domácej knižnice: Ako zorganizovať perfektný organizačný systém pre čitáreň

Bývalo neoddeliteľnou súčasťou bytu a jednou z najobľúbenejších izieb doma: domáca knižnica. V 90. rokoch sa však na to zabudlo a považovalo sa to za zastarané. Ale v posledných rokoch sa čitáreň a čitateľský kútik skutočne vrátili a stali sa doslova klenotom domu. V Hollywoode dokonca existujú špecializovaní interiéroví dizajnéri, ktorí efektívne vystavujú zbierky kníh bohatých a známych. S dobrým plánovaním a trochou predstavivosti si môže svoju domácu knižnicu založiť každý. Vysvetľujeme vám, na čo by ste mali pri organizácii pamätať a ako efektívne môžete organizovať svoje obľúbené knihy!

Nastavenie domácej knižnice: krok za krokom do útulnej čitárne

Usporiadajte priestor na čítanie v obývacej izbe. Zorganizujte domácu knižnicu

Je pravda, že pokiaľ ide o atmosféru, knihy sú v popredí. Môžu byť efektívne predstavené spolu s vázami, obrázkami, umeleckými dielami a bytovými doplnkami a dať každej miestnosti charakter. Dobré plánovanie je nevyhnutné, aby si vaša vlastná zbierka kníh prišla na svoje. Sem tam kniha na bočných stolíkoch, policiach a dokonca aj na podlahe a nábytku rýchlo vyzerá chaoticky. Oveľa lepšie to vyzerá, keď sú knihy upratané v nástennej poličke. Ale aj to si vyžaduje istý inštinkt.

Nápady na zriadenie šikmých stropov domácej knižnice

Ak si chcete zriadiť domácu knižnicu, v prvom rade by ste mali zvážiť, aký nábytok potrebujete. Modulárny systém ponúka flexibilné priestorové riešenia pre miestnosti so šikmými stropmi alebo výklenkami. Voľne stojace modely môžu opticky oddeliť roh v obývacej izbe. Nástenné police sú ideálne pre menšie zbierky kníh. Bez ohľadu na to, čo si vyberiete, pri organizácii kníh by ste mali dodržiavať niekoľko základných pravidiel:

  1. Policový systém umiestnite do miestnosti tak, aby na knihy nedopadalo priame slnečné svetlo. V opačnom prípade môžu farby vyblednúť a papier starne oveľa rýchlejšie.
  2. Ťažké a veľké knihy zostúpia, ľahké a malé knihy hore. Zaistíte tak rovnomerné rozloženie hmotnosti a prevrátenie knižnice.
  3. Bez ohľadu na to, aká veľká môže byť vaša zbierka, nedávajte knihy príliš blízko seba. V opačnom prípade miestnosť vyzerá preplnená a neupravená, prístup je ťažký a nie je miesto na nové knihy.
  4. Vytvorte si útulný kútik na čítanie priamo pod oknom. Kreslo, dennú posteľ alebo pohovku umiestnite tak, aby na ňu z boku dopadalo slnečné svetlo. V opačnom prípade vás silné slnko môže pri čítaní oslniť.
  5. Zoraďte knihy, aby ste sa mohli rýchlo zorientovať. V tejto súvislosti vám dáme niekoľko tipov.
  6. Zapáľte poličku s knihami. Krásne nepriame osvetlenie, napríklad prostredníctvom integrovaných LED pásikov, umožňuje knihám prísť na večer. Nastaviteľná stojanová lampa poskytuje mäkké svetlo pre samotný kútik na čítanie.
  7. Správne vykurovanie a chladenie: Tak romanticky, ako vyzerá praskajúci oheň, krb alebo pec nie sú vhodné do čitárne. Vždy existuje riziko požiaru. Plynové vykurovanie je na druhej strane bezpečnejšie, ak nie také útulné. Aj v lete by vám v domácej knižnici malo byť príjemne. Klimatizácia môže v horúcich dňoch poskytnúť potrebné ochladenie.

Nastavenie domácej knižnice: organizačné systémy pre vlastnú čitáreň

Zoraďte knihy podľa farby a vytvorte nápady pre domácu knižnicu

Aby bola čitáreň nielen funkčná, ale aj štýlovo zariadená, prichádzajú na pomoc rôzne organizačné systémy. Knihy môžete napríklad triediť podľa farby. To vytvára paletu dúhových farieb, vďaka ktorej domáca knižnica svieti v červenej, modrej, žltej a zelenej farbe. Farby nielen, že polička na knihy vyzerá veľmi dekoratívne, ale tiež pomáhajú s orientáciou. Vysvetlíme vám, ako môžete svoju zbierku kníh zoradiť podľa farby v niekoľkých krokoch.

  1. Najprv zoraďte knihy podľa predmetu alebo kategórie (napr. Architektúra, poézia, cestovanie atď.).
  2. Nechajte všetky knihy odskočiť. Nechajte všetky knihy v kategórii zviazať rovnakou farbou. Prípadne môžete knihy z jednej kategórie rozdeliť do niekoľkých skupín a každú skupinu zviazať v tieni tieňa. Napríklad: Kategória cestovania (modrá farba), skupinové exotické cestovanie (odtieň holubia modrá). Každá kategória nesmie mať viac ako tri skupiny, inak súbor vyzerá príliš farebne.
  3. Usporiadajte knihy na polici a zoskupte knihy jednej farby podľa odtieňa. Môžete vyskúšať dve varianty: Začnite s najsvetlejším odtieňom a najskôr usporiadajte všetky knihy vo svetlo modrej, potom všetky knihy v azúrovo modrej a potom všetky knihy v kráľovskej modrej. Ako vytvoriť krásne farebné prechody. Alebo môžete striedať svetlo modré a tmavomodré knihy a vytvárať nápadné akcenty.

Organizačný systém knižnice: triedenie kníh podľa farby

Zoraďte knihy podľa farby a oddeľte čitáreň od obývačky priečkou

Nezabudnite si vytvoriť katalóg a označiť, ktoré knihy sa kde dajú nájsť. Knihy, ktoré čítate, sa najčastejšie nachádzajú v strede poličky s knihami, najlepšie vo výške očí. Knihy, ktoré čítate málokedy, prídu buď hore, alebo dole. Pri distribúcii farieb v miestnosti by ste mali mať na pamäti aj toto pravidlo.

Zoradenie kníh podľa farby Tipy na nastavenie knižnice doma

A aj keď máte veľa kategórií a skupín, pokúste sa vytvoriť obytný priestor, ktorý bude čo najtichší. To znamená: Po prvé, knihy nechajte zviazať iba v základných farbách a ich odtieňoch. Iba vtedy, keď chcete pridať do svojej vlastnej zbierky kníh, môžete do palety farieb pridať novú farbu. Spolu s knihami môžete vystaviť ďalšie bytové doplnky, obrázky a ďalšie drobné ozdobné položky. Uistite sa však, že aj oni sú s knihami tón v tóne.

Zoradenie kníh podľa farby Usporiadajte domácu knižnicu symetricky

Dúhová polica na knihy automaticky priťahuje pozornosť všetkých. Zvyšok nábytku by preto mal byť čo najjednoduchší. Takáto domáca knižnica sa hodí do zariadení v minimalistickom, škandinávskom alebo puristickom životnom štýle. Ak je však čitáreň už zariadená a nábytok a dekorácia sú pestrofarebné, potom by mala byť polica s knihami navrhnutá opatrne. Všetky knihy by ste mohli mať zviazané na bielo iba s jedným farebným pásikom.

Organizujte knižnicu: triedte knihy podľa žánru

Organizujte čitárne, usporiadajte obaly na knihy

Ak chcete popustiť uzdu svojej kreativite a navrhnúť jedinečnú knižnicu, ďalší nápad je pre vás. Knihy môžete zoradiť podľa žánrov a potom ich zviazať, aby spolu vytvorili puzzle obrázok. Obraz nielenže vyzerá veľmi dekoratívne, ale tiež odhaľuje žáner. Napríklad knihy na tému “umenie” môžu vytvoriť obraz a knihy na tému “šport” – fotografia športového podujatia.

Knihy zoradené podľa športových tém

Zoradiť knihy podľa abecedy

Čitárne organizujú nápady na obaly kníh na Eiffelovu vežu

Prípadne môžete knihy zoradiť podľa abecedy alebo zoradiť jednu časť podľa žánru a ostatné podľa abecedy. Všetko závisí od toho, akým témam dávate prednosť a koľko voľného miesta máte na poličke s knihami. Táto metóda je časovo náročná, ale jednoduchým trikom môžete svoju zbierku kníh rýchlo triediť. Pri procese rýchleho triedenia je kniha vybraná a umiestnená uprostred zbierky kníh. Ostatné knihy sú podľa toho usporiadané vľavo, ak má ich autor alebo názov predponu v abecednom poradí. Ak je pridaný autor alebo názov, sú umiestnené vpravo od knihy. Potom sa najskôr ľavá skupina rozdelí na dve a potom sa pravá skupina zoradí podľa abecedy. Postup je podobný – vyberiete si knihu, ktorá je umiestnená v strede skupiny a knihy zoradíte podľa názvu vľavo a vpravo od vybranej knihy. Rýchly proces triedenia môže ušetriť veľa času, keď je zbierka veľká.

Zriaďte v dome knižnicu Knihy organizujú nápady

Mimochodom, to, či knihy zoradíte podľa autora alebo podľa názvu, závisí od toho, koľko kníh od rovnakého autora máte. Ak máte veľa kníh od jedného autora, je lepšie ich zoradiť podľa názvu. Ak sú knihy od rôznych autorov, môžete ich zoradiť podľa autorov.

Zoradiť knihy podľa predmetu

Organizujte domácu knižnicu, triedte knihy podľa predmetov

V prípade odbornej literatúry môžete knihy zoradiť aj podľa predmetu. Tento variant je vhodný pre viacčlenné rodiny, kde každého člena rodiny zaujíma určitá téma (napríklad medicína, psychológia, architektúra, varenie, záhradníctvo, cestovanie atď.). Knihy patriace do skupiny môžu byť zviazané rovnakou farbou. Každý sa teda môže rýchlo zorientovať. Ponechajte dostatok miesta pre nové knihy.

Nastavte nápady pre domácu knižnicu pre obálky kníh s písmom

Triediť knihy úhľadne

Organizačný systém knižnice doma Usporiadajte knihy v odtieňoch sivej

Prípadne môžete knihy zoradiť podľa veľkosti a výšky. Táto metóda sa používa na estetické usporiadanie obľúbených diel. Hľadanie konkrétnej knihy však nijako neuľahčuje. Preto je vhodný iba do malej domácej knižnice.

Triedením kníh ušetríte miesto

Domáca knižnica organizuje tipy na usporiadanie kníh

Vaša vlastná knižná zbierka je veľmi veľká, ale polička na knihy pre ňu nemá dostatok miesta? Potom môžete knihy zoradiť, aby ste ušetrili miesto. To znamená – knihy nekladajte na seba, ale ukladajte ich blízko seba. Aby polička s knihami nepôsobila chaoticky a preplnene, môžete v niektorých priehradkách vystavovať iba ozdobné kúsky. Môžete tak nastaviť konkrétne akcenty a okoreniť poličku s knihami.

Knižnica doma klasicky organizuje predelové steny skryté dvere

Ak si chcete zriadiť domácu knižnicu, stojíte pred veľkou výzvou. Všetko závisí od plánovania. Zamyslite sa nad tým, ako môžete urobiť dostupný priestor nielen praktickým, ale aj útulným. Vyberte si správne sedenie a osvetlenie. Poličku s knihami si naplánujte tak, aby ste mali dostatok miesta na dekorácie alebo nové knihy. Zoradiť knihy podľa predmetu, autora, abecedne alebo podľa žánru: Je dôležité, aby ste si veci všímali a aby ste rýchlo našli svoje obľúbené diela. V nižšie uvedenej fotogalérii nájdete niekoľko ukážok štýlových čitární.

Nastavte si domácu knižnicu: vysoká knižnica šetrí miesto

Organizujte a nastavte si svoju knižnicu doma Tipy

Všetky knihy sú ľahko dostupné pomocou rebríka

Triedením kníh ušetríte miesto v domácej knižnici

Navrhnite čitáreň v škandinávskom štýle

Klasifikačný systém pre knižnicu Tipy na organizáciu

Domáca knižnica s útulným čitateľským kútikom 

Navrhovanie sedenia v čitárni Tipy pre domácu knižnicu

Nastavte si domácu knižnicu: knihy a dekoratívne predmety na polici

Nastavte domácu knižnicu a perfektne nastavte čitáreň v skrini

Triedením kníh ušetríte miesto

Vytvorte si domácu knižnicu a organizujte tipy pre čitáreň

Zoradiť knihy podľa veľkosti

Organizačný systém pre knižnicu

Nastavte domácu knižnicu: Zoraďte knihy podľa abecedy

Založte si v dome knižnicu, triedte knihy na nástennej polici, aby ste ušetrili miesto

Zoradiť knihy podľa predmetu

Tipy na zriadenie knižnice Úhľadne zoraďte knihy