Interiérový dizajn

Mikrocement na podlahe a stene v mikrobyt v Barcelone

Mikrocementové prvky medené rúrky interiérová dekorácia mikrobyt

Microcement je v posledných rokoch v interiérovom dizajne stále obľúbenejším. Jedná sa o veľmi inovatívny materiál, ktorý ponúka nekonečné možnosti pre vnútorné i vonkajšie vybavenie, a navyše sa veľmi ľahko používa. A práve preto je mikrocement ideálny na podlahy, steny a stropy a čo je najlepšie – nie sú potrebné žiadne spoje, čo robí údržbu a čistenie ešte jednoduchším. Jednou z najväčších vlastností je, že sa veľmi dobre hodí k moderným a minimalistickým štýlom a dodáva miestnostiam industriálny nádych. Mikrocement dokonale harmonizuje s prírodnými prvkami z dreva, skla alebo medi. V niektorých južných krajinách, ako je Španielsko a Taliansko, je mikrocement na podlahách a stenách v interiérovom dizajne veľmi bežný a mimoriadne atraktívny. V nasledujúcom texte by sme vám chceli ukázať mikrobyt v španielskej Barcelone, pre ktorého interiér je charakteristické kúzlo mikrocementu, medi a minimalistického interiéru. Byt bol navrhnutý architektonickým štúdiom „Cometa Architects“ a je nevyvrátiteľným dôkazom toho, ako moderne a štýlovo je možné mikrobyt zariadiť mikrocementom.

Ale čo je to vlastne mikrocement?

Mikrocementová podlaha a stena v spálni minimalistický dekor

Microcement je stavebný materiál vyrobený zo zmesi polymérov a farebných pigmentov a vďaka svojej univerzálnosti a nízkym nákladom sa stal veľmi obľúbeným v interiérovom dizajne. Štruktúra vyzerá o niečo hrubšie ako betón. Mikrocement je navyše možné prispôsobiť tak, aby vyhovoval vašim individuálnym prianiam a predstavám. Vďaka ručnému spracovaniu a individuálnej pigmentácii neexistujú dva rovnaké vzory, vďaka ktorým bude váš domov jedinečný. Vďaka svojej schopnosti aplikovať na akúkoľvek stenu alebo podlahu bez odstránenia povlaku je obzvlášť zaujímavý pre ľudí, ktorí chcú ušetriť čas a peniaze. Mikrocement je hrubý maximálne 2 mm a nie je potrebných niekoľko medzibrúsnych krokov. Povrch je na konci utesnený, vďaka čomu je odolný voči nečistotám, vode a plesniam.

Mikrocementový nástenný mikrobytový vaňový vaňový medený potrubný faucet

Mikrobyt, ktorý vám predstavujeme v tomto článku, sa nachádza v blízkosti olympijského prístavu v Barcelone a bol radikálne prepracovaný podľa zásad malej námornej architektúry: zbavte všetok použitý priestor všetkého nepotrebného. Aby sa dosiahol tento účinok v byte s rozlohou 56 metrov štvorcových, boli všetky steny zbúrané a vonkajšia stena sa otvorila. Štvorcový pôdorys bytu je usporiadaný okolo drevenej kabíny, v ktorej sú skrine, práčovňa a WC. Všetko ostatné je okolo neho symetricky usporiadané – kuchyňa a sklad sú vpravo, obývacia izba a priestor na spanie sú vpredu a vaňa je vľavo..

Mikrocementová podlaha kuchyňa kuchynský ostrovček biela

Harmónia medzi mikrocementom a medenými rúrami 

Malé obytné priestory vyzerajú väčšie, keď pracujete so svetlými tónmi. Interiér podobný lodi je inšpirovaný surovými betónovými blokmi, ktoré je možné v tejto oblasti vidieť, a je úplne pokrytý svetlošedým mikrocementom. Drevo a meď sú dvaja z najobľúbenejších partnerov pre mikrocement – teplá hnedá, zlatá a studená šedá veľmi dobre harmonizujú, vďaka svojim protikladom vytvárajú trochu napätia a to na nás okamžite pôsobí vzdušne a svetlo. Čistý biely kuchynský ostrov a vaňa umiestnená na voľnom priestranstve pôsobia dojmom, že plávajú nad podlahou. Exponované inštalácie, ktoré pozostávajú z medených rúrok, svetiel a tvaroviek, slúžia v tomto minimalistickom mikrobytu aj ako dekoratívne prvky.

Mikrocementové medené rúrky a drevené nápady na zariadenie mikrobytu

Nedostatok miesta v tomto byte vyžadoval, aby architekt ukázal určitú kreativitu – posteľ, pohovka, všetok drevený nábytok na mieru a vstavané skrine sa stali úložným priestorom. Vďaka podlahovému vykurovaniu nie sú v miestnosti žiadne vykurovacie telesá, čo samozrejme vytvára aj viac priestoru a energiu je možné aj regulovať.

Najlepšie svetlo je denné svetlo. Obývacia izba zaplavená denným svetlom sa zdá byť väčšia, priateľskejšia a jasnejšia. Architektom tohto mikrobytu sa to veľmi dobre podarilo vďaka priamemu prepojeniu vnútorných a vonkajších priestorov – svetlo osvetľuje miestnosť a byt napriek obmedzenému zarovnaniu vyzerá oveľa vzdušnejšie!

Mikrocementové a medené rúry sú skvelou kombináciou pre náš byt

Mikrocementová stena v kúpeľni nápady na medený faucet

Mikrocementová a drevená skrinka v spálni v mikro byte

Mikrocementová medená spálňová posteľ mikrobyt minimalistický dekor

Mikrocementová drevená skrinka medený drez kuchynské vybavenie

Mikrocement na podlahu a stenu. Medené potrubie

Mikrocement na podlahe a stene. Medené prvky. Kuchynský ostrov

Mikrocementová a medená rúrka v kuchyni úplne biely kuchynský ostrov

Pôdorys mikrobytu Apartmán Marina v Barcelone

Ak sa chcete dozvedieť viac o projektoch architektonickej kancelárie ‘Cometa Architects’, kliknite tu.