Interiérový dizajn

Maľovanie steny do polovice: Tipy na správnu výšku vodorovnej čiary a jej efekt

Dvojfarebný dizajn steny je opäť v trende! Tento typ dizajnu stien, ktorý bol predtým spojený s nemocničnými chodbami a schodiskami v bytových domoch, je v súčasnosti v moderných bytoch stále viac žiadaný a dodáva miestnostiam vintage nádych. Horizontálne rozdelenie a šikovný výber farieb môžu dokonca ovplyvniť priestorový efekt a vytvoriť optickú šírku a výšku. Ako namaľovať stenu do polovice a aký vplyv majú rôzne výšky horizontálnych línií, si povieme nižšie!

Maľovanie steny do polovice má výhody:

Namaľujte stenu na polovicu chodby

 • Je to zaujímavé a stále nie veľmi obľúbené riešenie (v obytných priestoroch).
 • Je to lacný a účinný spôsob, ako urobiť stenu kreatívnejšou pomocou farby.
 • Rozhodnutie namaľovať spodnú časť steny na tmavý odtieň je veľmi praktické a perfektné do škôlky a chodby. Takto nie sú napríklad viditeľné škvrny od špiny na stene.
 • Takýto dizajn steny dodáva miestnosti umeleckú atmosféru, takže vyzerá krásne vo všetkých štúdiách, štúdiách a domácich kanceláriách pre kreatívne mysle..
 • Dvojfarebný dizajn steny je kompromisom medzi bielymi a farebnými stenami. Ak vám teda robí starosti, že tmavá akcentovaná stena zahltí interiér, vymaľujte stenu iba do polovice.

Aké farby sú najlepšie?

farba steny do polovice detskej izby ružovo biela

Najbezpečnejším a najbežnejším riešením je kombinácia bielej v hornej časti a inej farby v spodnej časti steny. Môžete sa spoľahnúť na vysoko kontrastnú kombináciu a použiť napríklad tmavomodrú, jedľovú, tyrkysovú alebo okrovú žltú.

dvojfarebná nástenná detská izba biela a staroružová

V spálňach a detských izbách sa nádherne k bielej hodia svetlo modrá, šalvia zelená alebo púdrovo ružová, pretože vytvárajú pocit pokoja a harmónie. Záleží na tom, aký efekt chcete v miestnosti dosiahnuť. Tmavé farby pôsobia stiesňujúco, ale môžu tiež sprostredkovať pocit bezpečia a dostať do popredia nábytok a dekoráciu.

Namaľujte stenu do polovice pastelovo zelenou a bielou

Ako už bolo spomenuté, použitie tmavej farby v spodnej časti steny je veľmi praktické proti nevzhľadným šmúham na stene. Biela v hornej časti steny naopak dodáva miestnosti jas a ľahkosť. Ak sú stena a strop natreté rovnakou farbou, miestnosť tiež vyzerá väčšia.

dvojfarebná nástenná detská izba biela a šalvia zelená

Maľujte stenu do polovice – aká výška?

Maľujte stenu do polovice - aká výška

Vo vysokých miestnostiach je najlepšie naniesť farbu asi do 1/3 výšky miestnosti. Pri výške miestnosti 2,7 metra to znamená výšku medzi 0,9 – 1,1 metra. V nižších miestnostiach (2,4 – 2,5 metra) dobre vyzerá aj výška okolo 0,9 – 1 meter. V nízkych miestnostiach môžete použiť delenie 1/4 (výška miestnosti: 4), a tak strop pôsobiť vyššie.

stena vymaľovaná iba do polovice obývačky

Vo väčšine prípadov má zmysel zvoliť spodný okraj okna ako orámovanie ďalšej farby. Použitím tmavšieho odtieňa vyššie po stene bude okno pôsobiť nižšie. Ak je rozdelený pod parapet, okno vyzerá, ako keby bolo umiestnené vyššie.

Namaľujte stenu v polovici spálne v ružových terakotových tónoch

Ďalšou možnosťou je nechať tmavšiu farbu posunúť sa o niečo vyššie, aby horizontálna hranica medzi týmito dvoma farbami bola umiestnená 30 až 50 centimetrov od stropu. V tomto prípade by mal byť strop natretý v rovnakom odtieni ako stena vyššie. Je to skvelý nápad pre akcentovanú stenu v spálni s nízkym stropom.

v jedálni namaľujte stenu iba na polovicu zelenou a bielou farbou

Tento typ dizajnu steny by mal byť zladený aj s nábytkom v miestnosti, pokiaľ ide o farbu a štýl. V závislosti od požadovaného efektu sa môžu tieto opticky dostať do popredia alebo takmer zmiznúť na pozadí. Vyzerá to najkrajšie, keď je nábytok o niekoľko centimetrov nižší ako línia, ako je príborník, pohovka alebo stôl.

dvojfarebná stena v modrej a mätovo zelenej farbe

Ďalšou možnosťou by bolo dostať dizajn steny do popredia tým, že sa rozhodnete pre nábytok v rovnakom odtieni ako stena. Dekorácie a umelecké diela si tak prídu na svoje.

Ako ozdobiť dvojfarebnú stenu?

Namaľujte stenu do polovice poličkou, aby ste zvýraznili okraj

Dvojfarebná stena púta pozornosť sama o sebe, ale môže byť ozdobená aj inými dekoráciami na stenu. Veľmi krásne pôsobia napríklad nástenné výtvarné úpravy a plagáty XXL. Ďalšou zaujímavou myšlienkou je zavesiť policu pozdĺž hranice medzi týmito dvoma farbami. Bude tiež klásť dôraz na horizontálne členenie.

Stena vymaľovaná do polovice červenej farby s galériou obrázkov nad gaučom

Namaľujte stenu do polovice – Pokyny:

Polovicu steny namaľujte na modro

Na vymaľovanie steny do polovice potrebujete:

 • Latexová farba v dvoch rôznych odtieňoch
 • Maliarska páska
 • Zvinovací meter
 • ceruzka
 • riadok
 • Páska alebo dvaja pomocníci
 • Maliarsky valček
 • Zásobník na farby
 • Plochý štetec
 • Tyčinku premiešajte

Tip: Najlepšie je použiť modrú maliarsku pásku. Je odolnejší a lepšie drží ako žltý.

Vymaľujte miestnosť Chráňte podlahu

1. Najprv pripravte miestnosť: pokryte podlahu maliarskou plachtou, zamaskujte soklové lišty a dvere atď..

namaľovať vrchnú farbu

2. Začnite namaľovaním hornej polovice steny. Za týmto účelom určíte výšku hranice medzi týmito dvoma farbami. Tu spodný okraj parapetu slúži ako vodítko, výška je asi 1 meter od podlahy. Potom natrite steny od stropu do tejto výšky bielou farbou. (Nemusíte pracovať presne nadol, pretože farebná oblasť neskôr pokryje túto časť.)

Na stene označte výšku farebného okraja

2. Keď prvá farba dobre zaschne, ceruzkou a metrom označte výšku neskoršieho farebného vymedzenia na niekoľkých miestach v miestnosti. Pokúste sa udržať zvinovací meter kolmo na podlahu.

Vymaľujte stenu do polovice. Na rovnú čiaru použite šnúru

3. Ak chcete vytvoriť rovnú čiaru, použite reťazec. Utiahnite šnúrku a konce prilepte na stenu, pričom zohľadnite body označené skôr. Ak máte priateľa, ktorý vám pomôže, môže držať strunu, kým nalepíte pásku.

Stenu natrite do polovice šnúrkou a maliarskou páskou

4. Potom pozdĺž šnúry prilepte maliarsku pásku. Neustále kontrolujte výšku a držte sa značenia nakresleného na začiatku.

Ak vaša maliarska páska nie je príliš široká, môžete na prvú nalepiť druhý prúžok. Tak znížite šance na zafarbenie bielej steny pri nanášaní spodnej farby.

dvojfarebná stena - maľujte vodorovne a vytvorte priamku pomocou šnúrky

Na najdlhšej stene by ste mali tiež prilepiť šnúru v strede steny, aby nevisela.

5. Keď sú všetky steny zalepené páskou, zatlačte nechtom znova pásku nadol, aby ste sa presvedčili, že je pevne pripevnená k stene. Minimalizujete tak množstvo farby, ktorá sa dostane pod pásku.

farba steny v dvoch farbách masky

6. Teraz je použitá spodná farba. Po otvorení plechovky s farbou farbu dobre premiešajte miešacím tampónom, kým nezískate rovnomernú konzistenciu. Najprv namaľte v rohoch a pozdĺž okrajov pásky.

farba steny v dvoch farbách v tmavo modrej a bielej

Potom naneste farbu valčekom. Pracujte zo strany na stranu, pričom vždy valcujte povrch zhora nadol.

farba steny v dvoch farbách

Odstráňte pásku bezprostredne po lakovaní, kým je farba stále mierne vlhká. Vďaka tomu získate čistý farebný okraj. Ak budete čakať príliš dlho, páska môže odtrhnúť kúsky farby.

vymaľovať stenu v dvoch farbách horizontálne

Potom, čo farba po niekoľkých hodinách zaschne, pásku znova prilepte a naneste druhú vrstvu farby.

farba steny v dvoch farbách horizontálne pokyny

Dvojfarebné steny sú pripravené! Tmavomodrý odtieň nepôsobí zdrvujúco a zároveň je pekným pozadím pre nábytok a rastliny.