Interiérový dizajn

Kreatívne nápady pre malé miestnosti: dizajn rozumný a krásny

Kreatívne nápady pre malé miestnosti opticky zväčšia-zrkadlo-drevené panely-vzor pásov

Keď v lete teploty stúpnu, nechcete sa cítiť stiesnene vo vlastných štyroch stenách. Často sú však malé, úzke miestnosti preplnené nábytkom a dekoratívnymi prvkami alebo sú namaľované nepriaznivo. S niekoľkými tipmi na zariadenie však môžete ľahko priniesť nový pocit vzdušnosti a priestoru aj do tých najmenších, najnižších a najužších miestností. Zostavili sme pre vás niekoľko kreatívnych nápadov pre malé miestnosti.

Kreatívne nápady pre malé miestnosti – vyvážené proporcie miestnosti

Kreatívne nápady pre malé priestory-spálňa-obývacia izba-zrkadlové dvere

Široký nábytok, ako je pohovka alebo stôl, by mal byť umiestnený iba v prednej časti miestnosti, aby miestnosť nepôsobila ešte užšie. Čím je nábytok filigránskejší a tenší, tým menej miesta opticky zaberá. Namiesto zbierky jednotlivých políc sa tiež oplatí nechať si ušiť izbu alebo skriňu na mieru v miestnosti, aby ste mohli využiť čo najviac priestoru. A multifunkčný nábytok je ideálny aj do malých miestností, pretože šetria priestor a rozširujú možnosti využitia miestnosti. Na druhej strane, priechodnú miestnosť je možné v poličke s rozkladacou pracovnou stanicou premeniť na kanceláriu v niekoľkých jednoduchých krokoch. Dôležitý je aj dostatok úložného priestoru a pultového priestoru, aby bola miestnosť čo najlepšie uprataná.

Kreatívne nápady pre malé priestory – Farebná schéma stien je vplyvným faktorom

kreatívne nápady-malé miestnosti-tapeta-geometrické-farebné-veľké-steny-zrkadlo-biele-čalúnené postele

Vďaka svetlým a studeným farbám pôsobia miestnosti otvorenejšie a priestrannejšie, čo platí pre steny aj podlahu. Farba stropu v bielych alebo pastelových tónoch, ktorá je svetlejšia ako steny, otvára miestnosť a strop sa zdá byť vyšší. Ak namaľujete po celom strope úzky pás v rovnakej farbe ako steny, strop sa bude zdať ďalej a miestnosť bude pôsobiť vyššie.

K dispozícii sú aj malé miestnosti optické triky. Úzke miestnosti budú pôsobiť širšie, ak kratšie steny namaľujete tmavšou farbou ako tie dlhšie. Tiež sa často hovorí, že by sa mal v malých miestnostiach vyhýbať tapetám s honosným grafickým vzorom? Ak však zvolíte vzor zvislých pruhov, priestor sa tým tiež natiahne. Ak si objednáte tapetu online, nemusíte obmedzovať výber farieb ani veľkosti. Na adrese style-your-castle.de si môžete sami navrhnúť tapetu od začiatku A nakoniec pri objednávke zadajte hĺbku a dĺžku miestnosti na centimeter, aby boli tapety narezané presne na vaše steny.

Dekoračné triky so svetlami a zrkadlami

kreatívne nápady-malé miestnosti-spálňa-tapeta-žlto-sivá-baroková

Čím viac svetla v malej miestnosti dopadne, tým lepšie. Tenké, jemné záclony, ktoré sú čo najdlhšie, prepúšťajú cez deň dostatok slnečného svetla a reflektory v noci osvetlia celý strop. Podobný efekt majú aj veľké zrkadlá, ktoré odrážajú denné svetlo a úzke, vysoké rámy obrazov. Posuvné dvere sú obzvlášť praktické v lete. Keď sa otvoria, zmiznú v stene, čím umožní vzduchu cirkulovať z miestnosti do miestnosti a miestnostiam poskytne citeľne viac priestoru. Ak nemáte posuvné dvere, môžete sa v horúcich letných dňoch úplne oddeliť dverami, napríklad medzi predsieňou a obývacou izbou.

Kreatívne nápady pre malé miestnosti pastelovo-mätovej zelene

malá spálňa-biela-posteľ-priehľadné závesy-tmavá stena

© istock.com/mikkelwilliam

trik-malé-miestnosti-opticky-zväčšiť-stenu-zrkadlo

 © istock.com/travelif