Interiérový dizajn

Ergonomické usporiadanie pracoviska: základné pravidlá, tipy a časté chyby

Ergonómia na pracovisku je problém, ktorý sa príliš často podceňuje. Bez ohľadu na to, či ide o veľkú kanceláriu alebo domácu kanceláriu, každý, kto pracuje hodiny v sede, si musí pracovisko nastaviť ergonomicky, aby sa predišiel zdravotným problémom. Okrem správneho kancelárskeho nábytku zohrávajú úlohu aj ďalšie faktory. Na čo by ste si pri nastavovaní mali dať obzvlášť pozor? Aké vybavenie by nemalo chýbať na ergonomickom pracovisku? A ktorým chybám pri nastavovaní by sa malo vyhnúť? Na tieto otázky odpovedáme v článku!

Ako môžem ergonomicky nastaviť pracovisko?

Ktoré zariadenie ergonomicky nastavte na pracovisku

Úplne prvým a najdôležitejším krokom pri zariaďovaní kancelárie je výber správneho nábytku. Mali by byť ergonomické a ponúkať vysoký stupeň pohodlia. Len tak sa môžu zamestnanci cítiť dobre a naplno využiť svoj potenciál.

Správny výber pracovného stola

Ergonomicky usporiadané pracovisko so stolom na sedenie

Počítačová pracovná stanica bez pracovného stola je nepredstaviteľná. Tam dlhé sedenie nezdravé je, pre ergonomické zariadenie kancelárie sa odporúča výškovo nastaviteľný stôl. Sedací stôl ponúka mnoho výhod – na jednej strane zlepšuje zdravie chrbta, na druhej strane zvyšuje schopnosť koncentrácie a výkonu. Môžete si urobiť čokoľvek, čo hovorí v prospech nákupu výškovo nastaviteľných stolov v kancelárii Prečítajte si o odborníkoch na kancelársky nábytok.

Ktorá kancelárska stolička je tá správna?

Otočná stolička ergonomického nastaviteľného kancelárskeho nábytku

Aby bola vaša chrbát chránený, musí byť kancelárska stolička ergonomicky nastaviteľná. Čo to presne znamená? Aby sa stolička dokázala prispôsobiť používateľovi, musí ponúkať rôzne možnosti nastavenia. Flexibilné operadlo a nastaviteľné lakťové opierky zaisťujú optimálne pohodlie pri sedení. Aby ste sedeli ergonomicky, stehná by mali byť umiestnené vodorovne, kolená by mali byť v 90-stupňovom uhle a chodidlá by mali byť ploché na podlahe..

Veľkej obľube sa teší aj koncept dynamického sedenia. Na tento účel bol navrhnutý špeciálny aktívny sedací nábytok, ako sú podkolienky a aktívne stoličky, ktorý ponúka veľkú voľnosť pohybu a je stále viac uprednostňovaný pred klasickými kancelárskymi stoličkami..

Ergonomické príslušenstvo k stolu

Ergonomické príslušenstvo k stolu ako dôležité kancelárske vybavenie

Na ergonomické pracovisko nestačí výškovo nastaviteľný stôl a polohovateľná stolička. Ľudia, ktorí pracujú 8 a viac hodín denne na počítačovom pracovisku, majú často problémy v oblasti zápästia. Chýbať by preto nemali kancelárske doplnky ako ergonomická klávesnica a pohodlné opierky zápästí na stole. Tu tiež pomáha jednoduchý trik: Klávesnicu umiestnite do priečinka so sklonenou úrovňou tak, aby bola o niečo vyššia a naklonená. To znižuje napätie v rukách a zvyšuje komfort pri písaní.

Tipy na väčšiu ergonómiu na pracovisku

Tipy pre ergonómiu na pracovisku

Aby bolo pracovisko ergonomicky navrhnuté, je potrebné dodržať niekoľko základných pravidiel. Nižšie sme zhrnuli najdôležitejšie z nich.

  • Dostatok pracovného priestoru – najmä v spoločných kancelárskych priestoroch je dôležité zabezpečiť najmenej 10 metrov štvorcových priestoru na pracovnú stanicu.
  • Dobré svetelné podmienky – ideálne sú miestnosti s dostatkom denného svetla a dobrými stropnými svetlami, ktoré neoslňujú ani nespôsobujú odrazy na obrazovke..
  • Dizajn miestnosti vo svetlých farbách – tmavý nábytok a steny pôsobia utlačujúco a v kancelárii by sa mu mali vyhýbať. Namiesto toho musíte použiť svetlé, prirodzené tóny bez prílišného lesku alebo silných akcentov.
  • Veľká obrazovka – Pri práci na počítači je vhodnejší veľký monitor ako prenosný počítač. Odporúča sa obrazovka s uhlopriečkou najmenej 22 palcov. Štúdie tiež ukázali, že Pracovná stanica s viacerými monitormi výrazne zvyšuje produktivitu, preto kúpa druhého monitora môže byť v mnohých prípadoch výhodná.
  • Zdvihnite monitor – Ak na pracovisku nie je k dispozícii výškovo nastaviteľný stôl, mali by ste byť aspoň schopní zdvihnúť monitor na vyššiu úroveň. Ak sa pozeráte dole celý pracovný deň, výsledkom je nepríjemné pocity v oblasti krku. Najľahším spôsobom, ako regulovať výšku obrazovky, je zdvihnúť monitor. Ak pracujete na dvoch obrazovkách, mali by byť v ideálnom prípade umiestnené v rôznych výškach.
  • Dobrá pracovná atmosféra – na pracovisku nemusí byť žiadny nepríjemný hluk. Kúrenie v zime a vetranie v lete musí fungovať správne. K príjemnej atmosfére v kancelárskych priestoroch môžu prispieť aj rastliny.

Časté chyby pri zariaďovaní kancelárie

Časté chyby pri zdobení malých stolov

Ak chcete svoje pracovisko nastaviť ergonomicky a pohodlne, mali by ste venovať pozornosť mnohým veciam. Tu sme uviedli niektoré z najčastejších chýb pri zariaďovaní kancelárie, ktorým by ste sa mali určite vyhnúť.

Stôl je príliš malý alebo priehľadný

Veľký stôl vám dáva voľnosť pohybu a umožňuje vám pracovať s viacerými monitormi a dokumentmi. S pracovným stolom teda musíte počítať s minimálnym rozmerom 160 cm x 80 cm. Doska stola nemusí byť za žiadnych okolností priehľadná. Sklenené stoly spôsobujú odrazy svetla, ktoré znižujú koncentráciu a unavujú oči rýchlejšie.

Stôl je nesprávne umiestnený

Pre stôl neexistuje jediné správne miesto. Jeho umiestnenie priamo pred okno alebo na stenu však nie je optimálne a môže byť problematické. Bolo by vhodné umiestniť stôl v pravom uhle k oknu.

Kancelárska stolička nesprávne nastavila problémy s chrbtom

Kancelárska stolička je zle nastavená

Prítomnosť ergonomickej kancelárskej stoličky nemôže zaručiť dobré sedenie. Kreslo sa musí prispôsobiť užívateľovi a vy si musíte zaistiť dobré držanie tela. Operadlo by malo byť nastavené tak, aby bola bedrová opierka vo výške pásu. Uhol medzi hornou časťou tela a stehnom by mal byť medzi 90 až 120 stupňami, aby nebol namáhaný chrbát.

Na optiku sa kládol príliš veľký dôraz

Dizajn zohráva v kancelárskom dizajne dôležitú úlohu, ale v žiadnom prípade nie je najdôležitejší. Kancelársky nábytok musí byť v prvom rade funkčný a ergonomický a až potom dobre vyzerať.

Nedostatok úložného priestoru

Keď je pracovisko preplnené, cítite sa stiesnene a v strese. V kancelárii by preto nemali chýbať poličky, zásuvky a police. Všetko, čo je často potrebné, musí byť v bezprostrednej blízkosti. Menej používané dokumenty a papiere by ste mali uložiť na oddelené miesto.

Záver

Ergonomický dizajn kancelárie Tipy na zariadenie

Dobrý dizajn kancelárie môže výrazne zvýšiť produktivitu na pracovisku. Ergonomický nábytok poskytuje viac pohodlia a predchádza zdravotným problémom. Ak je pracovisko nastavené ergonomicky a vytvára sa tam príjemná pracovná atmosféra, zlepšuje sa koncentrácia a výkon.