Domy snov

Dom s betónovou strechou z betónu medzi skalami – Mimoriadny dizajn z Nórska

dom s pultovou strechou fjord dizajn domu skaly krajina okolie vonku záhradný nábytok šikmá strecha výhľad večerné slnko

Lokalita, kde sa nachádza dom s pultovou strechou, je šikmá na juh a má nádherný výhľad na more. Lyngholmen je ostrov v súostroví Aust Agder na južnom pobreží Nórska. Miesto je aj na hranici medzi skalnatou krajinou a morom. Oblasť je samozrejme chránená pred vetrom vegetáciou a skalami, otvára sa však večernému slnku.

Dom s pultovou strechou medzi skalami

dom s pultovou strechou fjord dizajn domu skaly okolie krajiny mimo záhradný nábytok šikmá strecha výhľad

Hlavnou črtou domu je zrejme strecha, ktorá premosťuje existujúce skaly. To nielen chráni bezprostredný vonkajší priestor pred vetrom, ale tiež artikuluje výhľad na more z domu fjordov. Strešná konštrukcia tiež sprostredkováva prah medzi vnútorným a vonkajším priestorom a spája prírodu s budovou.

dom s pultovou strechou fjord dizajn domu skaly krajina okolie pohľad na vták motorový čln čistá voda pláž

V tomto projekte bola považovaná za dôležitú artikulácia a redefinícia bezprostrednej krajiny. Z domu na pláž bola vytvorená nová cesta. Okrem toho má nehnuteľnosť nové mólo bez toho, aby to ovplyvnilo krajinu. Pretože sa na ostrov dostanete iba loďou, hlavný vchod do domu je na južnej strane a tvorí miernu os súkromnej pláže..

Polárne svetlá stretávacie, priehľadné okno do vysokého stropu

Svetlá ukryté v stĺpikoch vedú večer dole k vode. Stĺpové svetlá teda pozdravujú tých, ktorí prichádzajú z mora. Starostlivo bola zachovaná aj existujúca vegetácia, pričom objem budovy je v súlade s okolím.

Udržateľný koncept

dom s pultovou strechou fjord dom nórsko dizajn skaly krajina okolie drevené obklady betónové sklo výhľad na more premosťujúci trávnik

Tento projekt je navrhnutý tak, aby dom so sedlovou strechou nahradil existujúcu chatu zo 60. rokov minulého storočia. Nový plán musel byť vypracovaný v tesnom spojení s pôdorysom existujúcej budovy. Všetky miestnosti v novom pláne by mali zapadnúť do podlahovej plochy 100 m².

dom s pultovou strechou fjord dom fasáda domu obložená drevom prístavba vonku sprchovací kút

Aby sa maximalizovala využiteľná podlahová plocha, celý obeh medzi miestnosťami bol umiestnený pod veľkou strechou. Vzniknú tak dve uzavreté krídla, ktoré sú spojené vonkajšou terasou. Hlavné krídlo má otvorenú obývaciu izbu a kuchyňu s priamym vstupom do hlavnej spálne. Druhé krídlo obsahuje detskú izbu a hosťovskú izbu so študovňou. Každá izba má vlastný vchod z hornej drevenej terasy.

dom s pultovou strechou fjord dom dizajn skaly krajina okolie večerné slnko čelný pohľad

Schodisko artikuluje existujúce úrovne terénu a vytvára prah medzi dvoma rôznymi terasami. Schody tiež prepravujú dve palety materiálu, hlavnú plošinu z bieleho betónu a hornú plošinu z dreva. Terasa je starostlivo umiestnená tak, aby bola dobre chránená pred vetrom. Strešná konštrukcia sa rozprestiera nad terasou a vytvára slnečnú ochranu. Ďalší úložný priestor a technické miestnosti sú skryté pod kĺbovými plošinami.

Materiály pre dom s monopitchovou strechou

betónová strecha biely hladký nepárne tvary výhľad na more

Strecha je vyrobená zo železobetónu s hrúbkou 270 mm s izolačnými panelmi VIP 40 mm. Podopierajú ho oceľové stĺpiky s priemerom 100 mm, ktoré sú osadené nezávisle od stien. Výstuhy sú husto usporiadané, aby sa predišlo prasklinám. Samotná konštrukcia je vodotesná, takže nie sú potrebné žiadne ďalšie strešné materiály. To dáva streche hladký biely povrch, ktorý vytvára zaujímavý dialóg so skalnatou krajinou a dodáva chate nezameniteľný charakter.

Interiér domu

dom s pultovou strechou fjord dom nórsko dizajn skaly krajina okolie interiér drez jedálenský stôl závesná lampa pohľad sklenené dvere

Výber materiálov je jednoduchý a napriek tomu robustný. Biely betón, sklo a popol sú starostlivo vyberané tak, aby zodpovedali prirodzeným farbám okolitej krajiny. Budova tak postupne splýva so svojim okolím. Paleta bola zmenšená na tieto tri a individuálna materiálnosť je vylepšená a preskúmaná v detailoch.

drevená fasáda medzi budovami záhradná cesta dosky betón

Popol sa používal vnútorne aj zvonka. Vnútri je popol jednoducho zafarbený na bielo, ale zvonka bolo drevo potrebné tvrdiť tepelným procesom.

dom s pultovou strechou fjord dizajn domu skaly okolie krajiny mimo záhradný nábytok zastrešenie betónové svetelné stĺpiky

Okenné a dverné rámy sú vyrobené na mieru stolárstvom a starostlivo zostavené v miestnej dielni. Betón sa používa aj zvnútra aj zvonka ako stavebný materiál pre dom s monopitchovou strechou. Krb a dlhá lavica sú ukončené rovnakým bielym betónom ako strecha, terasa a schody.

Webová stránka architektov

dom s pultovou strechou fjord dizajn domu skaly krajina okolie vonkajšia oblasť člny more

skaly ostrov vegetácia rastliny divoké kvety hrdza

veľká skalná sopka za domom so šikmou strechou, obloha, denné zelené výsadby

pultová strecha dom fjord dom dizajn skaly krajina prostredie pôdorys projekt náčrt mapa ostrova