domácnosť

Čistenie rúry: domáce opravné prostriedky a užitočné rady pre jednoduché čistenie

Čistenie rúry geniálne-triky-čistenie-domáca-náprava-nápady

Čistenie rúry môže trvať dlho a nakoniec neprinesie úspešné výsledky. Spálené zvyšky jedla sa môžu usadiť ako nepoddajné inkrustacie a niekedy sa nedajú odstrániť ani namáhavým drhnutím. Aby sme si ušetrili namáhavú prácu, v tomto článku predstavujeme niekoľko užitočných tipov na čistenie a domáce prostriedky, ktoré vám pomôžu rýchlo a efektívne Vyčistite rúru môcť.

Čistenie rúry – Včasné opatrenia pre čisté sporák

Rúru po každom použití vyčistite-utrite utierkou z mikrovlákna

Čistenie rúry je zvyčajne nepopulárnou domácou prácou a často sa odkladá na neskôr. To znamená, že pri každom ďalšom použití sa kachle ešte viac znečistia a ťažšie čistia. Rúru by ste sa preto mali snažiť pravidelne čistiť, aby ste predišli silnému znečisteniu.

Čistenie rúry – prvé kroky

Čistenie rúry čistite utierkami z mikrovlákna na čistiaci prostriedok

Ak je rúra už silne znečistená, pomôžu vám čistiace prostriedky. Čistenie je vždy jednoduchšie, ak podľa možnosti vopred vyberiete z rúry malé časti a vyčistíte ich oddelene. Samotné čistenie by potom malo začať namáčaním nečistôt, čo tento proces výrazne uľahčí. Potom by ste mali dostať vhodné čistiace prostriedky a nástroje, ako napríklad handričku z mikrovlákna a zubnú kefku, ktoré sú vhodné do vašej rúry.

Rúru vyčistite prostriedkami pre domácnosť

Domáce prostriedky na čistenie rúry-bez-chemikálií-ocot-prášok do pečiva-sóda

Pred kúpou drahých čistiacich prostriedkov na rúru si môžete najskôr vyskúšať niektoré osvedčené domáce prostriedky. Sú perfektné pre mierne znečistené rúry, ale môžu tiež odstrániť tvrdšie mastné škvrny. Jednoduché domáce opravné prostriedky majú menší vplyv na životné prostredie a v rúre nevydávajú silný zápach. Stojí to za vyskúšanie.

Rúru vyčistite sódou bikarbónou

Čistenie rúry-prášok na pečenie-voda-prášok do pečiva-pasta-výroba-čistenie-sporáka

Sóda bikarbóna je obľúbeným domácim prostriedkom na čistenie rôznych povrchov a nečistôt. Môže byť použitý v kúpeľni aj v kuchyni a zaisťuje uspokojivé výsledky. S domácou pastou do pečiva sa dá rúra vyčistiť bez dlhého času. Na výrobu pasty zmiešajte balíček prášku do pečiva s 3 lyžicami vody na kašu. Potom dužinu položte na znečistené miesta, nechajte pôsobiť asi 30 minút a nakoniec ju zotrite vlhkou handričkou. S touto metódou čistenia môžete nielen čistiť rúru, ale aj mikrovlnnú rúru.

Odstráňte nečistoty jednoduchou sódou alebo sódovým lúhom

Rúra na čistenie-sóda-sóda-miešanie-voda-plnenie-fľaša s rozprašovačom

Soda má podobný účinok ako prášok do pečiva a môže sa použiť aj na čistenie odolných nečistôt. Ak zmiešate lyžicu sódy na pranie s litrom vody a naplníte ju do rozprašovača, vyrobíte roztok sódy, ktorý môžete použiť aj na čistenie rúry. Jednoducho ním nastriekajte vnútro rúry, nechajte ho nasiaknuť a potom ho utrite handričkou z mikrovlákna.

Geniálne triky do domácnosti – vyčistite rúru soľou

Rúra na čistenie soli-morská soľ-trik-tipy na čistenie kachlí

Soľ je domáci liek, ktorý má doma každý a dá sa použiť proti tuku a spáleným veciam v rúre. Špinavé miesta v rúre najskôr navlhčite a posypte kuchynskou soľou, kým sa nevytvorí biela vrstva. Potom rúru predhrejte na 50 stupňov, kým soľ nezhnedne. Po vychladnutí interiéru je najlepšie soľ vykefovať, aby ste nepoškodili povrch. Nakoniec rúru utrite vlhkou handričkou.

Vyčistite rúru a neutralizujte pachy

čistenie rúry na pečenie-citrón-voda-citrón-šťava-miešanie-čistenie parou

S citrónovou šťavou sa môžete pokúsiť vyčistiť aj špinavú rúru a najmä jej steny. Šťava sa zriedi trochou vody a dá sa do žiaruvzdornej formy. Potom formu vložte do rúry a zohrievajte, kým sa tekutina neodparí. Výsledná para zmäkčuje spálené predmety a nečistoty a potom sa ľahko zotrie. Citrón ako domáci liek nielenže pomáha čistiť rúru, ale môže tiež neutralizovať nepríjemné pachy.

Malé množstvo nečistôt odstráňte octom

kvapalina-sprej na čistenie rúry na pečenie-ocot-kuchynské utierky

Jednoduché zvyšky tuku je možné ľahko odstrániť octom. Rozpúšťa tuky rýchlo a efektívne a zároveň neutralizuje nepríjemný zápach. Ak by ste však mali vyčistiť silne znečistenú rúru, mali by ste použiť iný domáci liek, pretože ocot nemôže pomôcť silne spáleným tukom. Ak však ocot zmiešate s polovicou fľaše pracieho prostriedku, vznikne roztok, ktorý by mohol pomôcť aj proti odolnej špine. Ocotové mydlo na riad pomôže aj s ťažko upraviteľnými plechmi na pečenie. V takom prípade nechajte roztok pôsobiť cez noc a nasledujúce ráno ho jednoducho opláchnite.

Vyčistite mriežky rúry

Pomôcky na čistenie rúry na pečenie-rošt-čistenie-ocele-vlny

Oceľové čistiace podložky, oceľová vlna a čistiace mlieko sú praktickými pomocnými prostriedkami na čistenie, ale nie sú vhodné na varné dosky a rúry s povrchmi zo sklokeramiky, nehrdzavejúcej ocele alebo smaltu. Môžu zanechať škrabance a tým poškodiť zariadenia. Mriežku v rúre je naopak možné perfektne vyčistiť oceľovou vlnou a za chvíľu opäť zabliká.

Jednoduché čistenie rúry

čistenie rúry-tipy-triky-jednoduché čistenie-pomoc v domácnosti

Sušené nečistoty a kôrky v rúre môžete odstrániť pomocou tohto skvelého tipu. Do špinavej rúry by ste mali vložiť ohňovzdornú misku jemného mydla a jednu hodinu ju zahriať na 100 stupňov. Nečistoty sa potom dajú ľahko zotrieť bez problémov s drhnutím.

Rúru vyčistite penou na holenie namiesto spreja na rúru

Trik na čistenie rúry na holenie-pena-odstraňovanie-nečistôt

Pena na holenie je ideálna na čistenie špinavej rúry. Môže sa použiť priamo na znečistené miesta namiesto čistiacich prostriedkov na rúry, ale nie je to ekologický prostriedok pre domácnosť, ale je podobný sprejom na rúry. Ak chcete rúru vyčistiť penou na holenie, penu jednoducho nastriekajte na mastné škvrny a nečistoty, nechajte chvíľu pôsobiť a potom sa nečistoty dajú odstrániť. Vôňu peny na holenie môžete odstrániť buď octom, alebo rúru vyhrejte naprázdno. Niekoľkými opakovaniami môžete odstrániť aj staré, chrumkavé tuky a častice jedla.

Rúru vyčistite špeciálnymi čistiacimi prostriedkami

Čistenie rúry na pečenie-Špeciálne čistiace prostriedky-Čistič na rúry-rukavice-Utierka z mikrovlákna

Ak vyššie uvedené prostriedky pre domácnosť nepomôžu pri čistení rúry, prídu na pomoc čistiace prostriedky na rúry. Špeciálne čistiace prostriedky sú však jedovaté a mali by sa uchovávať mimo dosahu detí. Pri čistení ním vždy používajte rukavice na ochranu pokožky rúk. Najlepšie čistiace prostriedky na rúry na pečenie majú dobu expozície 20-30 minút a zmäkčujú kôrky a nečistoty tak, že sa dajú potom oveľa jednoduchšie odstrániť..

Vyčistite dvierka rúry

Čistiaca rúra na pečenie-dvierka-čistenie-rúry-na čistenie okien-špongia na mlieko

Okno rúry sa veľmi rýchlo znečistí a jedlo v rúre cez neho už dobre nevidíte. Na dvierka rúry je možné použiť aj domáce prostriedky, ako je sóda bikarbóna alebo ocot. Okno je možné tiež ľahko čistiť čistiacim mliekom, ale musíte na to použiť suchú špongiu. Až potom môžete tmavé pruhy zotrieť vlhkou handričkou a znova mať čistú tabuľu rúry.

Užitočné tipy na čistenie rúry

Rúra na čistenie-rukavice-mikrovlákno-handrička-čistenie-zvonku

Bez ohľadu na to, či ste sa rozhodli pre špeciálny čistiaci prostriedok alebo prípravok pre domácnosť, vždy by ste mali nechať dostatočný čas na správnu funkciu čistiaceho prostriedku. Tiež by ste sa mali snažiť zabrániť silnému znečisteniu vymazaním rúry po každom varení alebo pečení. To vám ušetrí čas a peniaze zároveň za drahé čistiace prostriedky.