Dom a záhrada

Záhradnícke tipy na zimu: Na čo by ste si určite mali dať pozor

Pripravte si záhradné tipy na zimnú jar

Január a december sú mesiace, kedy vaša záhrada prechádza do hibernácie. S týmito Tipy na záhradu na zimu záhradu môžete pripraviť na zimu, aby sa na jar mohla prebúdzať zdravá a svieža.

Záhradnícke tipy na zimu – plánovanie na jar

záhradnícke zimné lístie odstraňujúce odumreté kvety

– V decembri počas krátkej prechádzky vašou záhradou premýšľajte o zmenách, ktoré chcete na jar vykonať. Ak ste si aj po chvíli istí svojimi nápadmi a plánmi, zapíšte si ich niekam.

– Ak si všimnete po mokrom snehu alebo silnom vetre polámané konáre, určite ich úplne odrežte. Tým sa zabráni ďalšiemu trhaniu kôry.

Záhradnícke tipy na vlhké semená zimnej pôdy

– Ak môžete, vysušte kaluže, ktoré zostanú dlhšie ako niekoľko hodín. Vyhnite sa chôdzi po zemi a trávniku, ak sú vlhké.

– Skontrolujte, či povrch zeme nebol nejakým spôsobom plienený vtákmi. Ak je to tak, vyhlaďte povrch. Zaistite, aby krmivo pre vtáky v krmítku bolo vždy suché a čerstvé. Vodelhaus by mal v ideálnom prípade visieť alebo stáť pod strechou.

Záhradnícke tipy na zimu – prerezávanie rastlín

Záhradnícke tipy-zimné prerezávanie-vinič

Prerezávanie stromov a kríkov je vecou osobného vkusu. To, čo niektorým pripadá pekné, nie je pre ostatných také príjemné. Orežte viacročné rastliny, ktoré po odumretí v zime hnijú alebo opadávajú. Odstráňte listy a zvädnuté kvety, pretože akumulujú vlhkosť a tvoria tak predpoklad hubových chorôb. Odolné rastliny a tie, ktoré sa budú vysádzať na jeseň, je najlepšie po zamrznutí zeme pokryť niekoľkocentimetrovým mulčovaním.

Záhradnícke tipy na zimu – použite semená z vašich rastlín

záhradnícke tipy-zimné-listy-mulčovacie-pôdne-jesenné

Aj keď v zime odumierajú viacročné rastliny, neznamená to, že z vašej záhrady úplne zmiznú. Vyhnite sa odrezaniu uschnutých stoniek, aby existujúce semená mohli na jar vyklíčiť a vychutnať si nové, čerstvé kvety a rastliny. Vtáky budú vďačné aj za jedlo navyše, ktoré im necháte.

  záhradnícke tipy-zima-jesenné-listy-hrdlo