Dom a záhrada

Výnimočné izbové rastliny – 20 druhov rastlín a užitočné rady pri starostlivosti

Mimoriadne izbové rastliny rady exotických druhov

Rastliny v domácnosti nie sú prechodným živým trendom. V dome vytvárajú upokojujúcu, sviežu atmosféru a zlepšujú vnútornú klímu. Exotické a nezvyčajné izbové rastliny so svojimi bizarnými tvarmi listov a jasnými farbami predstavujú zvláštny pútač pozornosti. Niektorí zástupcovia zo subtropických a tropických oblastí sa v byte tiež zaobídu a dajú sa pestovať na parapete alebo na inom slnečnom mieste. Vybrali sme 20 exotických druhov rastlín, ktorým sa ľahko darí v interiéri po celý rok.

Výnimočné izbové rastliny – 1. Živé kamene

Mimoriadne izbové rastliny, kvety exotických živých kameňov

Kamene alebo rastliny? Ich vzhľad je skutočne bizarný. Rovnako ako kvet na kamienku, neobvyklý vzhľad týchto rastlín je v skutočnosti ochrannou funkciou pred zvieratami, ktoré používajú rastliny ako zdroj vody v púštnych oblastiach. Jedná sa o druh rastlín alebo sukulentov skladujúcich vodu. Vďaka svojmu hrubému, zaoblenému tvaru sa bez vody zaobídu mesiace a zvieratám vyzerajú ako kamene. Jeho botanický názov „Lithops“ pochádza z gréčtiny – Lithos pre kameň a Opsis pre vzhľad. Ich domovom je Južná Afrika a kvitnú od augusta do septembra. Doba kvitnutia trvá iba štyri alebo päť dní a kvety sú veľmi podobné kvetu sedmokrásky. Spiace obdobie začína v októbri a novembri a počas tohto obdobia takmer nepotrebujú vodu. V máji, počas rastovej fázy, ich opäť zalejú. Optimálne umiestnenie živých kameňov je slnečné, svetlé a chránené pred dažďom a vetrom, v letných mesiacoch najlepšie vonku.

Výnimočné izbové rastliny – 2. Aeonium, čierne sukulenty

Výnimočné izbové rastliny exotické sukulenty aeoniové čierne sukulenty

Aeonium je sukulentný druh, ktorý pochádza z Kanárskych ostrovov. Má veľké, ploché ružice listov, ktoré sú vysoké až 70 cm a rastú v rôznych farbách: od svetlo zelenej cez modrastú až po tmavočervenú alebo čiernu. Rovnako ako ostatné rastliny z rodu, aj Aeonium uprednostňuje slnečné polohy a dobre odvodnené pôdy. Nie je mrazuvzdorný a ako nádobovú rastlinu alebo v kamennej záhrade alebo v kvetináči musíte prezimovať na svetlom a chladnom mieste pri 10 ° až 15 °.

Výnimočné izbové rastliny: 3. Hoya Kerrii

Mimoriadne izbové rastliny, exotická malá Hoya Kerrii

Vzhľadom na neobvyklý tvar listov sa Hoya kerrii hovorovo označuje ako srdcová rastlina. Pochádza z juhovýchodnej Ázie a v Európe je tiež veľmi obľúbený ako exotická izbová rastlina. Vyvíja tiež veľmi krásne výhonky podobné dáždnikom a početné nápadné kvety. Hoya rastie v dobre priepustnej a voľnej pôde. Najlepšie je zmiešať minerálnu pôdu s pieskom alebo použiť kaktusovú pôdu. Rastlina nesmie byť na priamom slnku, ale napriek tomu potrebuje slnečné stanovište.

Výnimočné izbové rastliny: 4. Cactus Epiphyllum anguliger / Segeblattkaktus

mimoriadne izbové rastliny exotický cik cak kaktus

Epiphyllum anguliger je veľmi populárna kaktusová odroda známa pod mnohými menami, ako napríklad Zig-Zag Cactus, Fishbone Cactus, Herringbone alebo Saw Blade Cactus. Je to kaktus orchidey, ktorý má nádhernú vôňu. Od konca leta do jesene vytvára veľké, čisto biele kvety, ktoré vydržia mnoho týždňov. Kaktus sa bude cítiť pohodlne na parapete alebo v mini skleníku v polotieni. Uprednostňuje teploty medzi 23 a 28 ° C cez deň a okolo 20 ° C v noci.

5. Trachyandra

mimoriadne izbové rastliny exotický špirálovitý tvar Trachyandra

Táto mimoriadna rastlina pochádza z juhovýchodnej Afriky a v skutočnosti jej v prírode hrozí vyhynutie. Ako atraktívna izbová rastlina, ktorá je obzvlášť pútavá, sa špeciálne pestuje.

6. Euphorbia obesa

výnimočné izbové rastliny exotický kaktus Euphorbia obesa

Euphorbia obesa je známa aj pod názvom baseball spurge a je zaradená do rodu čeľade mliečnikovitých. Mliečna šťava tejto púštnej rastliny môže u citlivých ľudí spôsobiť kožné vyrážky, preto by sa nikdy nemala uchovávať v dosahu detí alebo domácich zvierat. Starostlivosť o Euphorbia obesa je jednoduchá. Zostáva relatívne malý a dosahuje maximálnu výšku asi 30 cm a priemer asi 9 cm. Netvorí tŕne, ale spravidla má osem vyvýšených rebier, na ktorých rastú malé, tupé zuby. Existujú aj malé sivozelené pseudokvetiny. Ako exotická rastlina vďaka svojmu mimoriadne symetrickému vzhľadu nachádza ústredné miesto v mnohých exotických zbierkach.

7. Crassula Umbella

výnimočné izbové rastliny exotická Crassula Umbella

Crassula je sukulentná rastlina, ktorá má rôzne tvary a veľkosti a patrí do rodiny silných listov. V závislosti od druhu môže dosiahnuť výšku 50 až 150 cm. Typické pre všetky druhy Crassula sú hrubozrnné listy, ktoré sú usporiadané na sebe. Ich kvety sú väčšinou nenápadné, ale existujú druhy, z ktorých sa vyvíjajú aj skvostné kvety. Rastlina nie je náročná na starostlivosť, ale má svoje nároky. Uprednostňuje miesta bohaté na svetlo, netoleruje príliš veľa hnojív a ťažkú ​​vlhkosť.

8. Platycerium

výnimočné izbové rastliny exotické listy rohy Platycerium

Platycerium je zaradené do rodu papradí a vyznačuje sa neobvyklým perovitým tvarom listov, a preto sa označuje ako papraď z parožia. Rastlina rastie epifyticky a je pôvodom z tropických oblastí a dažďových pralesov Afriky, juhovýchodnej Ázie, Južnej Ameriky a Austrálie. Na strome sa drží cez parohovo tvrdé listy. Platycerium je veľmi prispôsobivé, a preto sa dá nádherne pestovať ako izbové rastliny. Pretože sa listy rastlín môžu šíriť až do 100 cm, mali by ste zabezpečiť vhodné teplé, vlhké a svetlé až čiastočne zatienené miesto bez priameho slnečného žiarenia..

9. Euphorbia Caput-Medusae

výnimočné izbové rastliny exotické Euphorbia Caput Medusae

Euphorbia Caput-Medusae je druh sukulentu, ktorý pochádza z Južnej Afriky. Za svoje meno vďačí mnohým hadím stonkám, ktoré vychádzajú z centrálneho kmeňa a pripomínajú hlavu Medúzy. Optimálne umiestnenie tejto mimoriadnej izbovej rastliny je na parapete alebo v čiastočne zatienenom mini skleníku.

10. Euphorbia Tirucalli

výnimočné izbové rastliny exotická červená euphorbia tirucalli

Euphoribia tirucalli patrí do čeľade spurgeovitých, tento druh rastlín je známy aj pod názvom Tirucalli spurge, ceruzka Euphorbie alebo latex spurge. Rovnako ako ostatné rastliny tohto rodu môže miazga dráždiť pokožku a u citlivých osôb spôsobiť vyrážky. Rastlinu by ste preto mali uchovávať mimo dosahu detí a domácich zvierat. Euphoribia tirucalli môže byť tiež nazývaná listovou ozdobou kvôli okrúhlym, ceruzkovitým a bohato rozvetveným výhonkom. Rastie ako silne sa vynárajúci ker a vo svojom stanovišti môže dosiahnuť výšku až 10 metrov. Pokiaľ ide o údržbu, celoročné slnečné svetlo je veľmi dôležité.

11. Haworthia Cooperi

výnimočné izbové rastliny exotické Haworthia Cooperi

Haworthia je sukulentná trvalka, ktorá patrí do rodiny aloe. Existuje mnoho rôzne vyzerajúcich odrôd, z ktorých väčšina má veľmi zaujímavo tvarované a sfarbené listy. Pôvodne pochádzajú z Južnej Afriky a Namíbie a ako ostatné sukulenty sa o ne veľmi ľahko stará. Zvlášť opatrní by ste mali byť so zalievaním. V júli a auguste odpočívajú a potrebujú veľmi málo vody. Po zvyšok času stačí polievať raz týždenne a v zime dokonca len zriedka. Optimálne umiestnenie rastliny nie je na priamom slnku, ale skôr v tieni, napríklad pri severnom okne.

Nezvyčajné izbové rastliny: 12. Juncus effusus ‘Spiralis’ / vývrtka

neobyčajné izbové rastliny exotický Juncus effusus Spiralis vývrtka zhon

Vývrtka sa odlišovala ako obľúbená a neobvyklá izbová rastlina, ktorá v domácnosti vždy vyvolá rozruch. Pôsobí dlhými, sviežo zelenými skrútenými stonkami, ktoré sú tiež nádherne vhodné na zdobenie kytíc. Vývrtku v rybníku môžete použiť aj ako špeciálny vždyzelený pútač očí. Má však dostatok živín, extrémne sa šíri a je preto náročnejší na údržbu. Obvykle dosahuje výšku 40 – 50 cm a potrebuje svetlé stanovište a dostatok vlahy.

Nezvyčajné izbové rastliny: 13. Sedum morganianum / Affenschaukel

výnimočné izbové rastliny exotické sukulenty sedum morganianum

Sedum morganianum alebo hovorovo aj opičia hojdačka je bylinná trvalka s dlhými visiacimi výhonkami. Pochádza z tropickej Strednej Ameriky – južného Mexika a Hondurasu. Preto netoleruje teploty pod 7 ° C. Vďaka dlhým výhonkom – až 60 cm dlhým, ktoré voľne visia nad okrajom kvetináča, je rastlina jedným z mála druhov Sedum, ktoré sa dajú v byte pestovať ako ampelous a dajú sa tiež nechať vonku Leto.

14. Aegagropila linnaei / machová guľa alebo machová guľa

výnimočné izbové rastliny exotická vodná rastlina Aegagropila linnaei

Machová guľa, machová guľa alebo Bothan Aegagropila linnaei je vodná rastlina, ktorá sa používa nielen v akváriu, ale tiež skvele púta pozornosť v každej priehľadnej sklenenej nádobe. Je často komerčne dostupný a je bežný v brakických aj sladkovodných jazerách. Machové gule rastú pomaly a majú veľkosť asi 3 až 10 centimetrov. Nevyžadujú žiadnu špeciálnu starostlivosť a nie sú rozhodujúce pre kvalitu vody v akváriu, ale predovšetkým zaisťujú optické vylepšenie.

15. Gentiana Urnula / Gentians 

výnimočné izbové rastliny exotická Gentiana Urnula

Gentiana Urnula je mimoriadna trvalka, ktorá rastie medzi kameňmi a zaujme hustými, symetrickými listami. Patrí do veľkej rodiny horcov, ktoré sa väčšinou vyskytujú na alpských stanovištiach v Európe, Ázii, Severnej a Južnej Amerike. Niektoré druhy, ako napríklad Gentiana Urnula, sa dajú pestovať aj vnútri ako izbové rastliny, zatiaľ čo iné je ťažké pestovať mimo ich pôvodného biotopu. Preferujú plné slnko, ale môžu rásť aj v čiastočnom tieni. Pôda by mala byť dobre priepustná a neutrálna až kyslá. Sú obzvlášť obľúbené pre pestovanie v skalke.

16. Senecio rowleyanus / hrachovka, hrach na stužke, šnúra perál

mimoriadne izbové rastliny exotická závesná rastlina hrachovka

Táto podivná rastlina vďačí za svoj bežný názov listom, ktoré sú veľmi podobné semenám hrachu. Pochádza z Južnej Afriky a v skutočnosti s hrachom nesúvisí. Miluje slnečné až poloslnečné polohy a dá sa v lete pestovať v byte alebo na balkóne. Netoleruje však priame slnečné svetlo. Na substrát je veľmi vhodná konvenčná kaktusová pôda. V lete a v zime by mala byť hrachová rastlina napojená nepretržite.

17. Heliconias

mimoriadne izbové rastliny exotická farba červené heliconias

Heliconias sú tropické rastliny, ktoré pochádzajú z Karibiku. So svojimi atraktívnymi, pestrofarebnými kvetmi očarí obytný priestor a vytvorí exotickú, rajskú atmosféru. Je známych viac ako 225 druhov, z ktorých všetky vyžarujú rovnakú farebnú tropickú krásu. V závislosti od odrody rastliny dosahujú výšku 60 až 200 cm a vyznačujú sa vzpriameným alebo visutým rastom. Kvitnú od apríla do júla / augusta. Starostlivosť o tieto exotické druhy si vyžaduje dlhoročné záhradnícke skúsenosti, a preto nie je vhodná pre nováčikov. Heliconia potrebuje predovšetkým veľa svetla, ale nesmie stáť na prudkom slnku.

18. Tillandsie / vzduchové rastliny 

výnimočné tipy pre izbové rastliny ošetrujú vzduchové rastliny bez koreňov

Tillandsia bez koreňov alebo stále nazývané vzduchové rastliny patria medzi najatraktívnejšie a najneobvyklejšie izbové rastliny. Teraz sa stali veľmi obľúbenými ako živá domáca dekorácia. Na rozdiel od bežných druhov rastlín nečerpajú cenné živiny a vodu zo substrátu, ale zo vzduchu cez listy. Potrebujú predovšetkým vysokú úroveň vlhkosti, a preto sa perfektne hodia do svetlej kúpeľne.

19. Opuntia santa-rita 

výnimočné izbové rastliny exotický kaktus ružovo ružový Opuntia santarita

Tento druh rastliny s mimoriadnou farbou patrí do rodiny kaktusov. Rastie huňatý a môže byť vysoký aj široký až 2 – 3 metre. Táto odroda kaktusu potrebuje vhodné teplé a slnečné miesto, kde sa môže šíriť. V prírode sa nachádza predovšetkým v južných oblastiach USA a Mexika.

20. Puna clavarioides

výnimočné izbové rastliny exotický kaktus malá Puna Clavarioides

Puna clavarioides je malý kaktus, ktorý je tiež hovorovo známy pod hrozným názvom černošský prst. Rastie pomaly a pokiaľ ide o starostlivosť, takmer sa nelíši od ostatných bežných kaktusových rastlín. Potrebuje predovšetkým slnečné a teplé stanovište a dobre priepustný substrát.